Virtuozita zdravia

O bunkových soliach: Nežiadúce účinky

Bunkové soli sú prirodzené a telu vlastné látky, preto ich užívanie je zvyčajne bez nežiadúcich účinkov. Je však vhodné poradiť sa o užívaní s vyškoleným konzultantom, pretože nesprávne užívanie môže v niektorých prípadoch spôsobovať diskomfort.

Bunkové soli sú bezpečné aj pre malé deti, dojčatá, tehotné ženy alebo v kombinácii s alopatickými či homeopatickými liekmi. Nežiadúce účinky sa môžu občas objaviť a môžeme ich rozdeliť na objektívne a subjektívne.

Objektívne nežiadúce účinky môžu nastať v dôsledku kvantitatívneho príjmu nosiča, ktorý tvorí 99,9 % hmotnosti tabliet.

V prípade polyolov, ktoré sa veľmi pomaly vstrebávajú a majú nízky glykemický index, môže nastať problém s plynatosťou. Nestrávené polyoly sa dostávajú do čreva, kde pri vyššom príjme môžu spôsobiť plynatosť či zapríčiniť prehnanie. Obyčajne sa tieto problémy po 2 týždňoch upravia a črevná flóra sa prispôsobí. Pri užití veľkého množstva tabliet (niekoľko desiatok) sa môže prejaviť laxatívny účinok polyolov.

Zvláštny prípadom sú subjektívne nežiadúce účinky, ktoré užívatelia neurčito opisujú, pretože sa cítia inak, ale v podstate nevedia uviesť konkrétne ťažkosti. Ak sú presvedčení o nežiadúcich účinkoch užívania tabliet, tak ich môžu subjektívne cítiť. Je to niečo podobné ako negatívny efekt placeba, tzv. nocebo. Diskomfort však môže spôsobiť jednoducho zmena. Ak ide o takéto neurčité ťažkosti a pocity, odporúča sa zvýšiť dávkovanie, 1 dávku každé 2 hodiny, až do odznenia nepríjemností.

Podrobnejšie informácie nájdete v publikácii Bunkové soli .