CALC FLUOR

Calcium fluoratum – Elasticita a odolnosť
Calcium fluoratum
V prírode sa fluorid vápenatý nachádza ako kryštál fluorit. Tvorí krásne symetrické kubické kryštály. Vyskytuje sa v rôznych odtieňoch – od zelenej cez fialovú, purpurovú až po žltohnedú, ale býva aj číry. Kryštály majú sklenený lesk. V Číne sa fluorit údajne používal na upokojenie úzkostných a nervóznych ľudí.
Najčastejšie prípady použitia soli Calc fluor
Kvalitou soli Calc fluor je elasticita a odolnosť. Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia viacerých solí:

  • Problémy zubnej skloviny, kazivosť a citlivosť zubov (napr. na chlad), prasknutá alebo vyštrbená zubná sklovina, obnažené a citlivé krčky zubov, fluoróza, žlté zafarbenie zubov (Calc phos).
  • Zhrubnutie a deformácia na povrchu kostí (kostné výrastky, ostrohy, exostózy), najmä v miestach mechanického dráždenia alebo trenia.
  • Veľmi tvrdé cysty a novotvary (napr. v oblasti zápästia).
  • Bolesti kĺbov (Calc phos, Nat mur, Silicea).
  • Zhrubnutie, stuhnutie a bolestivosť šliach, kontraktúry, skrátená Achillova šľacha, bolesti a zápaly šliach, tenisový lakeť, bolesti šliach z dôvodu extrémnej námahy (napr. bolesť zápästia z práce s počítačovou myšou, bolesti a mikrotraumy šliach zo športu a silového cvičenia, bolesti šliach z behania a pod.).
  • Skrátené fascie môžu spôsobovať aj chronické bolesti chrbta (odporúča sa strečing alebo joga).
  • Hypermobilita kĺbov, spadnutá klenba chodidla, podvrtnutie alebo natiahnutie šľachy.
  • Hyperkeratóza kože, mozole na dlaniach, nohách, zhrubnutá koža na chodidlách.
  • Praskliny na koži (ťažko sa hoja). Prasknuté kútiky úst (ide o chorobu z prekyslenia), praskliny na pätách, praskliny pri ekzémoch (Zincum), praskliny na perách (Nat phos – odkyslenie).
  • Praskliny na nechtoch, lámavé nechty (Silicea – nechty sa štiepia v plátoch a sú mäkké, Zincum – zdeformované nechty).
  • Mnohopočetné povrchové vrásky na koži okolo očí, na tvári, na perách. Calc fluor pracuje ako biochemický lifting tváre pri predčasných vráskach. Ovisnutá koža, ovisnuté brucho (Silicea). Osteoporóza, osteopénia, rastové bolesti u detí (Calc phos, Silicea). Prolaps maternice, prolaps chlopne.
  • Inkontinencia u žien (napr. po opakovaných pôrodoch).
  • Kŕčové žily, rozšírené cievky (Silicea, Zincum, Cuprum, Kali mur – bolesť pri venostáze).
  • Hemoroidy, fisúra konečníka (Zincum), zúžený konečník a problémy s vyprázdnením (Mag phos).
  • Degeneratívne zmeny očnej rohovky, rozmazané videnie.
  • Chorobné zakrivenia chrbtice.
  • Hypertrofické a keloidné jazvy (Kali mur). Jazva sa formuje počas jedného roka, preto je najlepšie ovplyvňovať ju práve v tomto čase. Pre tvorbu stvrdnutých hypertrofických jaziev je kritický najmä 3. až 5. mesiac.
  • Ekzémy s prasklinami (Silicea, Zincum, Nat phos, Kali sulph, Nat sulph).
  • Ochrana žalúdočnej sliznice pri gastritíde a vredoch (Nat mur, Calc phos, Zincum – zápal, Mag phos – kŕčové bolesti).

Reč tela a symptómy

  • Praskliny na koži.
  • Zhrubnutia kože v mieste trenia a námahy (mozole na rukách, mozoľ od písania u študentov, zhrubnutá koža na päte od odierania topánkou, zhrubnutá koža na pätách, chodidlách).
  • Kŕčové žily, metličkové cievky.
  • Nechty – praskliny, lámu sa.
  • Zhoršenie mechanickým alebo chemickým dráždením, trením a námahou, prekyslením.

Tvárová diagnostika

  • Hnedozlaté, hnedé až hnedočierne zafarbenie okolo očí.
  • Červenofialové zafarbenie pod okom (presvitanie rozšírených kapilár).
  • Mnohopočetné vejárikovité vrásky alebo mriežkovité vrásky okolo oka, ovisnuté viečko.
  • Popraskané kútiky úst, ryhy na perách, ktoré praskajú. • Praskliny na jazyku.
  • Modrasté pery.
  • Fluoróza.
  • Žlté zafarbenie skloviny.
  • Prasknutá zubná sklovina, vyštrbenia zubnej skloviny.
  • Povrchový lesk pokožky.

Podrobná biochémia
Calc fluor je soľ veľmi silnej kyseliny fluorovodíkovej. Má ochrannú funkciu a vzťah k povrchovým štruktúram ako zubná sklovina alebo keratín. Jeho deficit spôsobí hromadenie keratínu – hyperkeratózu. Keratín sa ľudovo nazýva rohovina. Je to vláknitá bielkovina bohato sa vyskytujúca v zrohovatenej vrstve pokožky (stratum corneum), v epiteliálnych bunkách, vo vlasoch, v nechtoch a v očnej rohovke. Chráni povrchové epiteliálne bunky pred chemickým poškodením. Má podobnú ochrannú funkciu pred chemickými vplyvmi, ako chitín tvoriaci pancier u raka (najodolnejšia organická štruktúra s ochrannou úlohou). Epiteliálne bunky sú odolnejšie a vytvárajú nepriepustnú vrstvu.
Hromadenie keratínu na koži bežne poznáme ako mozole na dlaniach alebo ako zhrubnuté päty. Koža stráca elasticitu a často praská. Praskliny na koži a slizniciach sú kľúčovým symptómom v obraze Calc fluor, pričom môže ísť o „kútiky”, praskliny kože sprevádzajúce ekzém, ďalej praskliny na pätách, nechtoch, jazyku, análnu fisúru, praskliny na koži a slizniciach. Ďalšie typické symptómy pri nedostatku soli Calc fluor sú strata elasticity, stuhnutosť, ochabnutosť a predčasné starnutie pokožky.
Calc fluor je dôležitý aj pre zubnú sklovinu a povrch kostí. Zubná sklovina je najtvrdšie a najviac mineralizované tkanivo nášho tela, ktoré obsahuje fluoro-apatit. Hlavnou zložkou zubu je apatit – kalcium fosfát. Remineralizácia a demineralizácia je neustále prebiehajúci dynamický proces. Keď sa do ústnej dutiny často dostávajú kyseliny alebo cukry, ktoré sú tam rýchlo premieňané baktériami na kyseliny, prevažuje demineralizácia. Strata minerálov a pevnosti skloviny umožní baktériám penetrovať do vnútornejších štruktúr zubov, a tak vzniká zubný kaz. Fluoroapatit je odolnejší voči kyslému pH než apatit. Čím viac fluoroapatitu, tým je sklovina odolnejšia.
Fluór mení štruktúru skloviny a podporuje remineralizáciu. Preto sa zaviedla fluorizácia u detí a fluorizované zubné pasty pri prevencii zubného kazu. Ukázalo sa však, že fluór je veľmi toxický aj v malom množstve. Jeho zlúčeniny sa napríklad používajú aj ako jedy proti hlodavcom. Iným príkladom môže byť erupcia islandskej sopky Hekla, ktorá mala fatálne následky pre život na ostrove z dôvodu obsahu fluóru v láve (odtiaľ pochádza homeopatikum Hekla lava). Otázna je toxicita prípravkov s obsahom fluóru pre zubnú hygienu. Je však evidovaných mnoho prípadov otravy detí po požití zubnej pasty alebo gélu. Najčastejšie zaznamenané príznaky otravy fluórom sú gastrointestinálne príznaky po požití zubnej pasty deťmi. Pri ich nízkej hmotnosti už pár gramov prehltnutej pasty môže vyvolať príznaky otravy. Od fluorizácie vody sa ustúpilo, pretože predstavuje nerozumné riziko, ak uvážime, že toxicita sa prejavuje nielen na zuboch, ale aj ako bolesti kĺbov či gastrointestinálne príznaky. Zasahuje štítnu žľazu, mozog (predpokladá sa, že znižuje IQ) a obličky. Nadmerný príjem fluóru spôsobuje fluorózu zubov a kostí. Na zubnej sklovine sa fluoróza prejavuje ako zmena farby – od bielych škvŕn až po žltohnedé fľaky na zuboch či ich celkové zafarbenie. Fluoróza kostí sa prejavuje bolesťami, stuhnutosťou a zníženou ohybnosťou kĺbov a chrbtice. Calc fluor s riedením účinnej látky na potenciu D6 je bezpečným prostriedkom s obsahom fluóru veľmi potrebného pre zdravie zubov a kostí.
Fluór sa ako stopový prvok nachádza aj v kostiach a má v nich podobnú funkciu ako v zubnej sklovine. Preto sa používal v liečbe osteoporózy. Kosť je tvorená popri organickej zložke a vode najmä minerálnou zložkou, a to opäť apatitom. Fluorapatit zvyšuje v kosti odolnosť voči demineralizácii a kyselinám. Fluór sa zabudováva do kostí a skloviny počas ich tvorby, a preto je dôležitý najmä v detskom veku. Od jeho množstva závisí, či bude mať prospešný alebo toxický účinok. Medzi toxickou a terapeutickou dávkou je veľmi malý rozdiel. Preto je vhodné použiť fluór práve v minimálnej dávke ako bunkovú soľ.
V systéme bunkových solí má Calc fluor vzťah k povrchovým štruktúram kostí, zubov, pokožky a k povrchom, blanám a obalom všetkých orgánov, fasciám. Ďalej taktiež k väzom a šľachám. Väzy sú tuhé elastické spojivové štruktúry, ktoré slúžia na spájanie a upevnenie orgánov. Šľachy sú tuhé elastické väzivá spájajúce kostru so svalmi. Fascie sú listy spojivového tkaniva, tvorené prevažne kolagénom, ktoré oddeľujú, uzatvárajú a fixujú svaly a vnútorné orgány.
V obraze deficitu Calc fluor je typická strata elasticity šliach, tzv. „skrátená šľacha“, hypermobilita kĺbov (bežná u detí s Downovým syndrómom) a ochorenia povrchu kostí a zubnej skloviny. Skrátené šľachy môžu vzniknúť aj v dôsledku preťaženia pri športe, fyzickej námahe, pri podcenení strečingu, ale tiež môžu byť spôsobené starnutím.
Treba ešte pripomenúť, a to platí u všetkých kalciových solí, že deficit vzniká aj ako choroba z prekyslenia. Vtedy sa kalcium v snahe neutralizovať kyseliny vyplavuje z tela von. Chronické prekyslenie býva v dôsledku nedostatočného pitného režimu, nesprávnej diéty (cukor, veľa mäsa) alebo chronického stresu. Spôsobuje oslabenie a predčasné starnutie spojivových tkanív.
Calcarea fluorica v homeopatii
Fluór v homeopatii má vzťah k povrchnosti a analogicky fluór v biochémii tkanivových solí má vzťah k povrchovým štruktúram orgánov.
Očarujúca krása a lesk, ligotavosť, ale aj tvrdosť a rýchlosť. Potreba peňazí pre dojem úspechu, značkové veci, dobré nablýskané autá a krása modeliek. Túžba po sexe, ale skôr povrchnom a promiskuitnom. Snívajú o úspešnom biznise a ich podiele na ňom. Potreba prelomiť tvrdosť tvrdým alkoholom alebo početnými sexuálnymi vzťahmi. Strach z krachu, finančného pádu a chudoby.
Kalcium sa spája so strachom – čo si o človeku pomyslia druhí, trpí strachmi, neistotou, má nižšie sebavedomie a je častejšie introvert.
Calcarea fluorica sa spája aj so strachom, že daný človek nie je pre okolie príťažlivý a že nie je úspešný v práci. Potrebuje sa uistiť, že za niečo stojí a že sa s ním počíta. Cíti sa menejcenne, lebo druhí majú lepšie vzdelanie, prácu alebo manželku. Chýba mu ochrana a bezpečie. Bojí sa chudoby a finančného krachu, čo si kompenzuje navonok.
Medicínska astrológia
G. W. Carey priradil Calc fluor k astrologickému znameniu Raka. Rak je kardinálne vodné znamenie, vytvára element vody. Jeho vládcom je Mesiac. Hlavná cnosť a stratégia je starostlivosť a výživa. V astrologickej medicíne Rak ovláda prsia, mliečne žľazy, žalúdok, trávenie a peristaltiku tráviacej sústavy. Ročné obdobie jún/júl je obdobím rastu a dozrievania plodov. Jeho tieňom je neviditeľnosť. Rak riečny tiež splýva s dnom rieky, aby bol neviditeľný, a je nočným lovcom. Cez deň sa ukrýva. Jeho citlivosť je chránená tvrdým račím pancierom. Podobnú ochrannú funkciu má Calc fluor na povrchoch tkanív a orgánov.
Jazyk farieb – zlatá
Zlatá farba prezentuje v reči farieb to najvzácnejšie: talenty, kompetentnosť, šťastie. Predstavuje vrchol Maslowovej pyramídy ľudských potrieb.
Maslowova teória motivácie opisuje hierarchiu ľudských potrieb od základných po najvyššie. Tento psychológ študoval úspešných ľudí, napríklad aj Alberta Einsteina, ktorí boli sebaaktualizovaní. Táto teória hovorí, že len čo sa nám podarí uspokojiť svoje základné potreby, máme tendenciu siahať po tých vyšších, až kým sa nedostaneme na samý vrchol pyramídy, ktorý predstavuje potrebu sebaaktualizácie. Prečo sa ale všetci nedostanú až tam hore? A čo je to tá sebaaktualizácia? Človek by mal byť tým, čím vie byť. Spontaneita, sebarealizácia, robenie rozhodnutí, ale aj hodnoty, morálka, altruizmus a duchovno. Majstrovstvo a naplnenie. Od základných fyziologických potrieb (spánok, jedlo, teplo, bývanie) sa posúvame k vyšším potrebám na ceste svojho vývinu, a tými sú bezpečie a istoty fyzické, ale aj materiálne. Ak aj tieto potreby máme ako-tak uspokojené, stále nás akoby niečo ženie vpred, niečo nám chýba. Vyššie potreby sú už viac nadosobné. Potrebujeme niekam patriť (rodina, priatelia, intímne partnerstvo). Keď už takéto vzťahy máme, nebudeme úplne spokojní a šťastní, ak nebudú vždy rovnocenné a založené na vzájomnom rešpekte.
Napokon budeme uspokojovať svoje potreby sebaaktualizácie, ktoré by sme mohli nazvať zlatými, najvyššími potrebami. Tak ako zlato predstavuje stabilnú trvalú hodnotu, platidlo, sebaaktualizácia predstavuje to najcennejšie, čo môžeme ponúknuť, pokiaľ svoj talent nielen objavíme, ale aj žijeme a o svoje zlato sa delíme s ostatnými. To nás urobí šťastnými.
Čo nám však stojí v ceste na vrchol pyramídy? Je to strach zo zlyhania a neúspechu, z robenia rozhodnutí a zodpovednosti, alebo strach zo svojej moci a slobody, nedostatok odvahy robiť chyby či byť nedokonalý. Hlasom tohto strachu a odradenosti sú komplexy – „to nedokážem“, „na to nemám“. Aj toto má vzťah ku zlatej farbe. Je to vlastne posun z vlastných komplexov k prekonávaniu sa a rozvíjaniu svojich talentov. Skutočná vnútorná múdrosť je to najpevnejšie, najsilnejšie, najvzácnejšie miesto, božská iskra. O peniaze môžeme prísť pri kríze, dom nám môže vziať živel, exekútor, blízkych a istoty vojna alebo diktátorský režim, ale vnútornú múdrosť nám nemôže vziať nikto.
Zlatá farba je terciárna, zložená z 2 dielov žltej a 1 dielu červenej. Symbolizuje vzťah Zeme (červená) a človeka (žltá). Všetky farby medzi žltou a červenou predstavujú učenie sa – zmysel bytia vo fyzickom tele. V zlatej ide presnejšie o spojenie sa so zdrojom nekonečnej múdrosti v našom vnútri, ktorú sme dostali do vienka. Spojenie s miestom, kde nájdeme odpovede na všetky otázky, niečo ako poklad v knihe P. Coelha Alchymista. Zlatá predstavuje vnútornú silu, charizmu, sebarealizáciu, vyjadrenie duševného potenciálu a výnimočných schopností, talentov a ich zdieľanie s druhými. Na emocionálnej rovine sa prejavuje ako šťastie a spokojnosť alebo ako ich odvrátená strana – strach. Ľudia, ktorí nie sú šťastní, sa neustále zaoberajú svojimi komplexmi menejcennosti, prípadne nevedia mať vlastný názor, spoľahnúť sa na seba a vyberajú si v svojom okolí ľudí, ktorí im hovoria, čo a ako majú robiť, slepo niekoho nasledujú. Sú to ľudia odradení žiť život v súlade so svojou vnútornou múdrosťou. Spravidla ide o ľudí, ktorí boli v detstve rozmaznávaní alebo zanedbávaní a nenadobudli dostatok odvahy a cit vlastnej kompetentnosti. Neveria, že vedia čeliť výzvam a že majú svetu čo ponúknuť. Zlatá predstavuje kompetentnosť, pocit hodnoty a zažívanie rešpektu alebo opak – komplexy a pocit menejcennosti.
Zlatá farba predstavuje energetický stred našej bytosti v oblasti solárneho plexu, prvú bunku, hlboké dýchanie do brucha, meditáciu v prítomnosti. Každý nádych prináša nový život, osvieženie a výživu. Každý výdych odnáša nepotrebné. O strachu hovoríme, že súvisí a plytkým dýchaním. Keď je naše energetické ťažisko koncentrované do brucha, stredu našej bytosti, sme oveľa stabilnejší, vieme lepšie prekonávať prekážky a zvládať emócie, čeliť hrozbám a strachom. S takýmto dýchaním pracuje joga a meditačné techniky.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254