AROMATERAPIA

„Aromaterapia je praktická terapia, ktorá navodzuje relaxáciu, zvyšuje energiu, redukuje stres a obnovuje stratenú rovnováhu mysle, tela a duše.“
Robert Tisserand

Čo je aromaterapia
Aromaterapia je liečba 100% prírodnými látkami prchavého charakteru s charakteristickou vôňou, ktoré nazývame éterické oleje alebo tiež silice. Získavajú sa najčastejšie vodnou destiláciou z rastlín, ktoré sú viac alebo menej bohaté na vonné látky. Čím je potrebné množstvo rastliny na získanie éterického oleja väčšie, tým je silica vzácnejšia, čo sa samozrejme odrazí na cene. Typickým príkladom takéhoto vzácneho oleja je silica z ruže –  na získanie 1 kg oleja treba až 3 tony lupeňov, preto 1 ml ružovej silice získanej parnou destiláciou stojí 25 Eur.
Silice slúžia rastlinám na ochranu pred škodcami, preto všetky éterické oleje majú protiplesňové, antivirotické, antibakteriálne a repelentné účinky v intenzite, ktorá závisí od druhu oleja. Repelentné účinky silíc sme využili pri tvorbe nášho prírodného repelentu, ktorý odpudí dotieravý lietajúci aj lezúci hmyz. V prírodnej kozmetike Biomineral používame éterické oleje na mikrobiálnu stabilizáciu.
virtusia-aromaterapia

Aromaterapia v našej lekárni

V Lekárni Vicky Wall ponúkame iba 100% prírodné éterické oleje od overených výrobcov, ktorí dbajú nielen na ich prírodné zloženie, ale aj na postup extrakcie. Éterické eleje získavajú šetrnými cestami – destiláciou vodnou parou alebo lisovaním. Iné technologické postupy, napríklad extrakcia s organickými rozpúšťadlami, superkritická extrakcia s CO2 a pod., sú pre nás neakceptovateľné. Obsahujú síce tiež len prírodné látky, avšak tieto technologické postupy znehodnocujú prírodný charakter éterických olejov.
U nás nájdete široký sortiment čisto prírodných éterických olejov vynikajúcej kvality od výrobcov Hanus, Nobilis Tilia a Salus. V ponuke máme aj unikátne aromaspreje na osvieženie priestoru od výrobcu AURA-SOMA a aromaspreje vlastnej výroby.
Odporúčame

Aromaspreje
do priestoru

Naše 100% prírodné aromaspreje do priestoru sú vyrobené so starostlivo vybraných éterických olejov a alkoholu tak, aby pomáhali harmonizovať priestor tým, že sprostredkujú pozitívnu energiu danej farby a vône. Vďaka alkoholu sú veľmi stabilné a tak môže váš domov aj v zime voňať napríklad po ružiach.
Biela

čistota a meditácia

jazmín

Magenta

duševná regenerácia a meditácia

tuberóza

Modrá

upokojenie

levanduľa a myrtha

Oranžová

uvoľnenie stresu

pomaranč a bergamot

Ružová

láska a bezpečie

ruža damacénska

Zelená

čistenie a vytváranie priestoru

šalvia, rozmarín a škorica

Červená

energetizácia a vitalita

santal, geranium a škorica

Žltá

osvieženie, relaxácia a pocit domova

citrón a vanilka

Ako účinkujú éterické oleje
Účinok éterických olejov na telo je komplexný. Pôsobia ako na fyzické telo, tak aj na našu psychiku – myseľ a emócie. Vône pôsobia na limbický systém nášho mozgu (amygdalu a hipokampus), ktorý súvisí s emóciami a pamäťou. Pamätáme si najmä tie veci, pri ktorých sme prežívali intenzívne emócie ako napríklad radosť alebo strach. Ak nám silica alebo ich zmes vonia, tak je vhodná pre podporu nášho zdravia a celkového pocitu pohody. Inhalovať môžeme pomocou vonnej lampy, difuzéra, inhalačnej tyčinky, priestorového spreja, ale aj pri natieraní kozmetického prípravku alebo masážneho aromaterapeutického oleja .
virtusia-ako-funguju-oleje
Stiahnite si leták

Zistite viac o účinkoch a použití jednotlivých éterických olejčekov

Možnosti aromaterapie

Aromaspreje a inhalácia éterických elejov

Ide o najbežnejší a najpoužívanejší spôsob použitia aromaterapie. Na osvieženie priestoru sú vynikajúce aromaspreje. Môžete tak pravej ruži privoňať aj v zime. Veľmi obľúbená je aj inhalácia éterických olejov v aromalampách alebo difúzeroch. Pár kvapiek éterického oleja vo vode nielen navodí príjemnú atmosféru, ale môže byť aj pomocníkom pri úľave od nepríjemných symptómov pri prechladnutí.

Masáže a aplikácia éterických olejov na pokožku

K tradičnej masáži sa často pridáva aromaterapia a to nielen rozptýlením vône v miestnosti, ale aj pridaním vybraných éterických elejov do masážneho oleja, napríklad do mandľového alebo marhuľového. Aromaterapia takto prispieva k pocitom pohody, uvoľnenia, relaxu, pomáha znižovať stres, ale môže pomôcť napríklad uľaviť aj od bolesti.

Aromaterapia na vnútorné použitie

Niektoré éterické oleje sú vynikajúce prírodné antibiotiká. Na vnútorné použitie ich treba tiež nariediť, podobne ako pri vonkajšom použití na pokožku. Odporúčame vám vyskúšať naše prírodné antibiotikum na infekcie a zápaly dýchacích ciest a prírodné antibiotikum na zápaly a dismikróbiu tráviaceho systému. Treba poznamenať, že vnútorné užívanie akýchkoľvek éterických olejov nesmie byť dlhodobé, sú určené iba na akútne stavy, pretože silice sú skutočne silne účinné.

Kúpeľ s aromaterapiou

Kúpeľ s pridaním vybraných éterických olejov blahodárne pôsobí nielen na naše telo ale zlepšuje psychickú a duševnú pohodu. Takto pripravený kúpeľ so správne vybraným éterickým olejčekom nám môže pomôcť aj pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Éterický olej treba vždy rozpustiť vo vode pomocou buď hydrofilného oleja, medu, mlieka alebo soli.

Upratovanie s aromaterapiou

Rozvoňajte svoj domov aj pri upratovaní. Stačí iba pár kvapiek éterického oleja do vody so saponátom, ktorou umývate. Na upratovanie použite lacnejšie éterické oleje, napríklad levandulovú, šalviovú alebo citrónovú silicu, pretože krásne voňajú a majú antibakteriálne účinky.

V rámci aromaterapie sa na terapeutické účinky používajú aj hydroláty, ktoré sa získavajú ako vedľajší produkt pri destilácii rastlín. Nazývajú sa aj kvetová voda. Známa je napríklad ružová alebo levanduľová kvetová voda. Slúžia ako okamžitá pomoc pre narušenú pokožku, ale používajú sa aj ako príjemné osvieženie pre zdravú pokožku. Používajú sa aj pre navlhčenie pokožky pred aplikáciou olejového prípravku, aby sa olej dobre vstrebával a pokožka nezostala po nanesení mastná. Hydrolát môžeme aj piť, zriedený vo vode alebo v nápoji.
Riedenie a použitie éterických olejov
LOKÁLNE POUŽITIE ÉTERICKÝCH OLEJOV NA POKOŽKU U DETÍ
icon-voda-1

Nedonosený novorodenec

Iba kvetová voda alebo 1 kvapka silice zriedená v 50 ml oleja (mandľový, marhuľový, konopný, jojobový a pod.)

icon-voda-1

Novorodenec (do 6 mesiacov veku)

1 kvapka silice do 20 ml oleja

icon-voda-2

Dieťa (6 mesiacov - 2 roky)

1 kvapka silice do 10 ml oleja

icon-voda-2

Dieťa (2 - 5 rokov)

1 kvapka silice do 5 ml oleja

icon-voda-3

Dieťa (5 -10 rokov)

1 – 2 kvapky do 5 ml oleja

icon-voda-3

Dieťa (10 rokov a viac)

1 – 5 kvapiek silice do 5 ml oleja

LOKÁLNE POUŽITIE ÉTERICKÝCH NA POKOŽKU PRI RÔZNYCH TYPOCH PRÍPRAVKOV
icon-olej

Pleťový olej

8 – 10 kvapiek silice do 30 ml oleja

icon-olej

Telový olej na masáž

10 – 25 kvapiek silice do 100 ml oleja

icon-kupel

Kúpeľ

Kúpeľ celého tela: 5 – 10 kvapiek silice
Kúpeľ nôh: 3 – 4 kvapky silice

Éterický olej treba vždy rozpustiť vo vode pomocou buď hydrofilného oleja, medu, mlieka alebo soli

INHALÁCIA ÉTERICKÝCH OLEJOV
icon-voda-1

Inhalácia

1 kvapka éterického oleja do vody a inhalovať

icon-voda-2

Priestorový sprej s éterickými olejmi

3 kvapky éterického oleja do 5 ml vody so 60% alkoholom alebo 60 kvapiek do 100 ml vody so 60% alkoholom

icon-voda-3

Aromalampa

2 – 10 kvapiek éterického oleja do vody

Kompletná ponuka produktov aromaterapie v Lekárni Vicky Wall v Bratislave. Vybrané produkty zakúpite aj v e-shope lekárne Vicky Wall.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254