TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA

“Číňania nerozlišujú medzi potravinami a liekmi.”
Lin Yutang

Čo je tradičná čínska medicína
Tradičná čínska medicína (skrátene TČM) a čínsky liekopis majú viac než tisícročnú históriu. Tvoria dôležitú súčasť čínskeho kultúrneho dedičstva. Starovekí lekári, ktorí vychádzali z filozofie jednoty energie, nazývanej tiež teória vitálnej energie, teórie jin, jang a piatich prvkov, spojili jednotlivé časti týchto vedomostí a lekárske skúsenosti a vytvorili prepracovaný medicínsky systém. Z náboženských dôvodov Číňania nemohli pri štúdiu medicínskych súvislostí používať pitvu. Boli nútení sledovať pohyb a zmeny vitálnej energie, ktorá prúdi energetickými dráhami. Verili, že akákoľvek nerovnováha v prúdení energie spôsobuje ochorenie. Vedomosti starostlivo uchovávali v chrámoch a predávali z generácie na generáciu. V Číne bolo liečenie aj spirituálnou záležitosťou. Súčasťou liečby je aj úprava stravy. Môžeme smelo tvrdiť, že prístup TČM je tiež celostný.
Poznatky, štúdium a prípravky TČM sú dostupné aj u nás na Slovensku v rôznych podobách ako bylinné zmesi – guľôčky (wan) alebo tablety (pian), nápoje, masti, náplasti, čínske huby a extrakty z nich, akupunktúra, akupresúra, moxovanie, liečba stravou podľa piatich elementov a pod.
virtusia-tcm-principy2
Princípy TČM
Tradičná čínska medicína je komplexná veda, len základné štúdium trvá 5 rokov. Zároveň je potrebné kontinuálne vzdelávanie a získavanie skúseností. Od západnej medicíny sa TČM líši najmä celostným pohľadom na zdravie človeka. Terapeut najskôr zisťuje konštitučný fyzický typ človeka a podľa toho odporučí bylinnú zmes a stravu. Zároveň sa zaoberá aj psychosomatikou, najmä u chronických ochorení.
Tradičná čínska medicína v našej lekárni
V lekárni ponúkame bylinné tablety a instantné nápoje TČM Herbs, bylinné wany TČM Slovakia a medicinálne huby MycoMedica. Tím našej lekárne Vicky Wall prešiel viacerými školeniami pod vedením terapeuta Maroša Klučára. Na týchto školeniach sme sa dôkladnejšie zoznámili so základmi TČM, aby sme dokázali zareagovať a pomôcť klientovi v akútnych stavoch.
Najčastejšie prípady z lekárne
Nádcha

Pod pojmom akútny stav rozumieme napríklad akútnu infekčnú alebo alergickú nádchu s pocitom upchatého nosa a hojným sekrétom, pri ktorej máme veľmi dobrú skúsenosť s wanom 007 – Vyvanutie dračej jaskyne. Rýchlo zbaví pacienta hlienu a opuchu sliznice. Dávkuje sa 3x denne po 4 tablety, deti užívajú polovičnú dávku. Pre urýchlenie účinku je možné počas prvých dvoch dní užívať dvojnásobnú dávku. Zároveň pri nádche odporúčame natierať pod nos Šaolínsky olej, prípadne kombinovať s bylinnou zmesou 002 – Chlad rannej hmly. Táto zmes sa úspešne používa pri chrípkach, virózach s bolesťami svalov, horúčke spojenej s bolesťou hrdla a aj pri akútnych alergických stavoch.

Bolesti kĺbov

Šaolínsky olej spolu s kurkumovým sprejom výborne účinkujú aj na rôzne typy bolestí kĺbov. Môžu sa použiť pri opotrebovaní a zápaloch kĺbov, pri bolestivej ostrohe na päte, pri seknutiach v krížoch alebo krčnej chrbtici. Bolesti po úrazoch najčastejšie riešime pomocou bylinnej zmesi 205 – Húževnatosť bambusového výhonku. Je to zmes, ktorá sa môže použiť pri podvrtnutiach, zlomeninách, pri tenisovom lakti.

Zápal močových ciest

Zápaly močových ciest sú jedným z najčastejších akútnych ochorení, ktoré sa dajú v začiatkoch veľmi úspešne vyliečiť práve pomocou TČM. Wan 102 – Prejasnenie temnej studničky sa používa ako antibiotikum pri infekciách močových ciest a močového mechúra, ktoré sa prejavujú pálením, častým močením, bolestivým močením s prímesou krvi. Pri opakovaných (chronických) zápaloch močových ciest s patologickým nálezom v moči (baktérie, najčastejšie E. coli) máme výbornú skúsenosť s hubou Polyporus, ktorá pôsobí ako prírodné antibiotikum. Táto huba sa užíva hlavne v začiatku ochorenia, je veľmi močopudná, tak netreba pri jej užívaní zabúdať na pitný režim.

Tráviace problémy

Najčastejšie tráviace problémy z pohľadu TČM vytvára nerovnováha medzi zablokovanou pečeňou, žlčníkom a oslabeným žalúdkom na jednej strane, slezinou a pankreasom na strane druhej. Príznaky sú rôzne – nafukovanie, pocity ťažoby po jedle, bolesti pod rebrami, hnačky alebo zápchy. Wan 105 – Hostina piatich chutí úspešne rieši pocity plnosti, nafúknutia a diskomfortu v oblasti brucha. Na akútne hnačky zas veľmi dobre zaberá zmes 017 – Trón cisárskej milosti, ktorá sa používa aj na hnačky pri Crohnovej chorobe alebo na cestovateľské hnačky podobne ako slzovka – obilnina, ktorá sa pridáva do jedla.

Zablokovaná pečeň

Na odblokovanie pečene sú z našich skúseností najlepšie wany 061 – Voľnosť slobodného pútnika a 062 – Upokojenie sčerenej hladiny a 063 – Súznenie kúzelnej premeny. Harmonizujú pečeň a slezinu. Zablokovaná pečeň sa prejavuje emočnou nestabilitou, podráždenosťou, plačlivosťou a problémami s menštruáciou ako je bolesť, PMS, silné krvácanie a podobne. Wan 062 ochladzuje, preto je vhodnejší pri silnej vnútornej podráždenosti, ktorá sa navonok prejavuje hádavosťou a hnevom. Pri gastritíde kombinujeme pečeňové wany s wanom 015 – Obnova spálenej zeme.

Vyčerpanosť

Pri extrémnej vyčerpanosti úspešne používame wany posilňujúce krv a slezinu 191 – Náramok ôsmich perál (napr. po pôrode) a 192 – Harmónia z Broskyňového hája (z nutkavých a cyklických myšlienok).

Imunita
Medicinálne huby

Cordyceps (Železovka čínska)
Posilňuje esenciu obličiek, jang obličiek a jin pľúc. Pomáha regenerovať organizmus vyčerpaný chronickými chorobami, liekmi a prácou (fyzickou aj duševnou), najmä pri alergických reakciách, ekzémoch, autoimunitných reakciách, stavoch po chemoterapii, pri chronických ochoreniach močových ciest atď.

Coriolus (Trúdnikovec pestrý)
V tele rozpúšťa hlien, vylučuje vlhko, ochladzuje horúčosť a posilňuje jin obličiek a pečene. Používa sa na podporu vitality pri nádorových ochoreniach, po chemoterapii a pri veľmi oslabenej imunite (únavový syndróm, mononukleóza).

Reiskhi (Leskokôrovka lesklá)
Posilňuje krv, energiu sleziny, rozpúšťa hlien a utišuje ducha. Obsahuje zmes betaglukánov, látok ktoré majú priaznivý vplyv na bunky imunitného systému, ktoré sú schopné rozpoznať a zničiť nádorové bunky, odstraňovať bunkový odpad, urýchlovať regeneráciu tkanív a posilniť ostatné zložky imunitného systému. Obsahuje aj saponíny, látky ktoré zlepšujú krvný obeh a predchádzajú tvorbe zrazenín.

Hericium (Koralovec ježovitý)
Je huba, ktorá sa používa na regeneráciu tkaniva nervový systém. Zároveň podporuje aj rast prospešných baktérií v čreve a pomáha posilňovať imunitný systém.

Kurz TČM

Ak vás tradičná čínska medicína zaujala, môžete absolvovať kurz Základy tradičnej čínskej medicíny pod vedením skúseného Maroša Klučára. Zámerom kurzu je priblížiť 5 elementov a prislúchajúcich orgánov, škodliviny a základné princípy liečby.

0904 949 376

info@virtusia.sk

Existujú viaceré terapeutické centrá s vyškolenými terapeutmi, ktoré sa zaoberajú diagnostikou klienta a následnou liečbou jeho problémov. Napríklad TČM Slovakia na Stromovej ulici v Bratislave. Online sa môžete poradiť na www.patentnimedicina.cz s MUDr. Petrom Hoffmannom, vyplniť TCM test Dobrý jazyk a do 7 dní Vám pošle predpis bylinných zmesí.
Kompletný sortiment produktov tradičnej čínskej medicíny zakúpite v Lekárni Vicky Wall v Bratislave. Vybrané produkty zakúpite aj v e-shope lekárne Vicky Wall.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

icon-mail

info@vickywall.sk

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254