BACHOVE KVETOVÉ ESENCIE

„Zdravie závisí od toho, či sme v harmónii s vlastnou dušou.“
Dr. Edward Bach

Čo je Bachova terapia
Je to jednoduchý a prirodzený spôsob starostlivosti o seba prostredníctvom vybraných divo rastúcich rastlín, spracovaných špeciálnym spôsobom, tzv. slnečnou metódou. Bachova terapia nevyužíva obsahové látky rastliny, ale esenciálnu informáciu, ktorá sa nachádza v kvete rastliny. Esencie podporujú zdravie na nehmotnej – psychickej rovine.
Boli objavené v prvej polovici 20. storočia lekárom Edwardom Bachom. Najskôr sa rozšírili do londýnskych lekární a potom do celého sveta. Dr. Bach priradil vybrané kvety k ľudským emóciám. Urobil tak na základe dlhodobého pozorovania vlastností rastlín a na základe teórie signatúr. Bez ohľadu na fyzické príznaky pacienta, Bachove kvetové esencie majú vplyv na psychickú nerovnováhu. Tú sa snažil rozdeliť do skupín, napríklad strach, nízka sebadôvera, netrpezlivosť a pod.
Bachova terapia rozlišuje 38 rôznych stavov mysle a teda aj 38 esencií divo rastúcich kvetov. Cieľom užívania esencií je podporiť celkové zdravie vrátane fyzických ťažkostí prostredníctvom vplyvu na nehmotnú, psychickú rovinu človeka či zvieraťa.

Kto bol Dr. Bach

Dr. Edward Bach patrí k dôležitým osobnostiam, ktoré priniesli nový pohľad na zdravie. Ako lekár dokázal skĺbiť poznatky klasickej, alopatickej medicíny s medicínou homeopatickou. Vždy sa hlboko zaujímal o pacienta, jeho potreby a jeho individualitu. Bol presvedčený, že existuje prirodzenejší a šetrnejší spôsob v liečbe, než aký medicína do tej doby používala.
Svoje výskumy rozvíjal vo vlastnom laboratóriu, neskôr v Londýnskej homeopatickej nemocnici. V tom čase sa dostal do kontaktu s dielom Samuela Hahnemanna, zakladateľa homeopatie, ktoré sa mu stalo osudným. Princíp „Ošetruj pacienta a nie chorobu“ sa stal hlavnou ideou jeho dnes už tak známej a rozšírenej terapie. Snažil sa o rozšírenie svojich objavov medzi ľudí a o dostupnosť kdekoľvek na svete.
Princíp Bachovej kvetovej terapie
Kvetové esencie Dr. Bacha pomáhajú transformovať negatívne stavy mysle a emócie na pozitívne. Tým prispievajú k celkovému zdraviu.
Vyrábajú sa z materskej tinktúry. Na jej prípravu sa používa slnečná metóda.

Slnečná metóda spočíva v tom, že sa naplní sklenená misa čistou pramenitou vodou, ktorej hladina sa pokryje čerstvo nazbieranými kvetmi danej rastliny a následne sa vystaví slnečnému svetlu na tri až štyri hodiny. Kvety sa zberajú ráno v krásny slnečný deň, keď nie sú na oblohe žiadne mraky. Táto metóda používa kvety, ktoré rastú počas neskorej jari a v lete, keď je slnko najsilnejšie.

Vzdelávanie

Stiahnite si príručku Sprievodca do vrecka a zistite viac o účinkoch, použití a ako si vybrať z Bachových kvetových esencií.

Pozrite si študijné videá o Bachových kvetových esenciách v anglickom jazyku.

38 kvetových esencií

Systém Dr. Bacha tvorí 38 kvetových esencií. Na základe pozorovania a skúseností priradil každej jednej kvetovej esencii určitý negatívny psychický stav, ktorý dokáže takáto esencia zharmonizovať a premeniť ho na pozitívny. Esencie združil do 3 skupín podľa typu osobnosti, chronického stavu a relatívneho emocionálneho stavu - Dvanásť liečiteľov, Sedem pomocníkov a Druhá devätnástka. Všetky esencie združil aj do 7 emočných skupín na základe emócie, ktorú prežívate.

Dvanásť liečiteľov

Ide o esencie, ktoré opisujú typ osoby, ktorou ste. V dospelosti nie je vždy jednoduché to určiť, avšak rôzne okolnosti môžu napomôcť tomu, aby sa prejavila vaša esenciálna podstata, resp. esenciálny typ: to, ako sa správame, keď sme chorí, akí sme, keď sme vystavení stresu, ktoré kvality oceňujeme alebo naopak nemáme radi na druhých, atď. Pozrime sa na koreláciu medzi vašou bazálnou podstatou a opisom danej esencie.

Sedem pomocníkov

Ide o esencie pre chronické (dlhodobé) stavy, ako napríklad bezmocnosť alebo vyčerpanie. Sú podpornými esenciami a často sa používajú v kombinácii s vybranou esenciou zo skupiny dvanástich liečiteľov.

Druhá devätnástka

Tieto esencie sa vzťahujú k reaktívnym emocionálnym stavom – problémom, ktoré plynú zo životnej traumy a ťažkostí. Sú pre situácie z každodenného života: napríklad, ak ste mali nehodu, možno budete potrebovať Bledavku okolíkatú (Star of Betlehem), ak sa cítite preťažený/á, siahnite po Breste štíhlom (Elm), ak sa cítite príliš naviazaný/á na minulosť, siahnite po Zimoleze kozom.

Sedem emočných skupín

Bachove esencie sú rozdelené do siedmych emočných skupín tak, aby vám pomohli vybrať si tú správnu esenciu na základe vašich emócií.

Z našej praxe odporúčame

Kombinácia piatich kvetov – Rock Rose, Clematis, Cherry plum, Impatiens a Star of Betlehem – takzvaná krízová alebo záchranná esencia, je overenou zmesou, ktorú určite odporúčame mať stále pri sebe. Je prvou pomocou pri náhlych stavoch ako šok, akútna bolesť, pocit na odpadnutie, pocit paniky… Je dostupná v kvapkovej, sprejovej a granulovej liekovej forme na vnútorné užitie a taktiež ako krém pre lokálnu prvú pomoc.

Bachove kvetové esencie u nás

Bachova terapia je výnimočná práve pre jej individuálny prístup. Každý človek si môže byť pri výbere esencií sám sebe terapeutom, pretože kto iný by vedel lepšie, čo prežívame vo svojom vnútri, než my sami. Dr. Bach zostavil systém a popisy esencií tak, aby si klient vedel vybrať potrebnú esenciu alebo ich zmes sám (maximálne 5 esencií). Bachova terapia nemá nežiaduce účinky a úspešne sa používa aj u detí, zvierat a pri rastlinách. V našej lekárni a na e-shope ponúkame Bachove kvetové esencie anglického výrobcu Healing Herbs, s ktorým spolupracujeme už od roku 2006. Spoluprácu s touto firmou sme si vybrali preto, že jej zakladateľ Julian Barnard je pre nás najdôveryhodnejším pokračovateľom Bachových myšlienok a práce. Používajú originálne výrobné postupy Dr. Bacha.

Ak sa neviete rozhodnúť ktorú esenciu potrebujete, v našej lekárni vám radi poradíme. Takisto vám na počkanie namiešame zmes kvetových esencií.

E-shop
Pozrite si kompletnú ponuku
nášho e-shopu
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo a distribúcia
icon-phone

0904 949 376
Po – Pia: 9:00 – 18:00

icon-mail

info@virtusia.sk

Objednávky a fakturácia
icon-phone

0917 354 447

icon-mail

info@biomineral.sk

Biomineral s.r.o.

Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 46206949
IČ DPH: SK2023282690
IBAN: SK69 1100 0000 0029 4406 8869