CHROMIUM

Chromium chloratum – Chróm (Chlorid chromitý)
Chromium
Chróm patrí medzi stopové prvky. Hrá rolu v metabolizme cukrov a tukov. Zosilňuje účinok inzulínu. Nachádza sa v biologicky využiteľnej trojmocnej forme a v toxickej šesťmocnej forme ako súčasť chemikálií a priemyselného znečistenia prostredia.
Najčastejšie prípady použitia prípravku Chromium
Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia tejto soli, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia viacerých solí:

  • Diabetes 2. typu, metabolický syndróm (Nat Phos, Mag phos, Zincum).
  • Neovládateľná chuť na sladké, zlé stravovacie návyky, nadmerná konzumácia „zlých“ cukrov a tukov (Nat phos).
  • Vrcholový šport, pravidelný extrémny fyzický výkon, fyzická trauma, opakovaný intenzívny stres a psychická trauma (Mag phos, Kali phos).
  • Chronické zápaly dýchacích ciest s lepkavým žltozeleným hlienom (Nat phos, Kali sulph, Nat sulph).

Tvárová diagnostika a reč tela

  • Tukové ložiská v okolí očí.
  • Lipómy.
  • Túžba po cukre

Podrobná biochémia
Stanovenie hladiny chrómu v organizme je problematické, keďže jeho hladina v krvi, moči a vo vlasoch nie je prejavom celkových zásob. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje okolo 30 mikrogramov. Jeho celkový obsah v tele sa rádovo pohybuje v niekoľkých miligramoch. Príjem chrómu býva plošne dostatočný, najviac sa nachádza v brokolici, grapefruitoch, pomarančoch a pivovarských kvasniciach. Chróm sa suplementuje vo výživových doplnkoch s obsahom 50 až 300 mikrogramov v dennej dávke za účelom zníženia pomeru tukov ku svalovej hmote a pre celkové chudnutie. Tento účinok je však sporný. Chróm môže pomôcť len tým, ktorí ho majú nedostatok.
Jeho zásoby sa tvoria v pečeni, slezine, kostiach, pľúcach a v obličkách. Znižujú sa pri nadmernom príjme kalórií, fyzickej traume a pri intenzívnej fyzickej námahe. Vtedy sa chróm vylučuje močom. Samozrejme, v tehotenstve a počas dojčenia je potrebný jeho vyšší príjem. Vstrebáva sa podobne ako iné kovy, napríklad ako železo či zinok.
Je súčasťou „Glucose Tolerance Factor“ (GTF). GTF sa tvorí v tele z glutatiónu, niacínu (vitamínu B3) a trojmocného chrómu. GTF ovplyvňuje inzulínovú signalizáciu na inzulínových receptoroch, ktoré sa nachádzajú v membráne buniek. Inzulín zvyšuje transport glukózy z krvi do buniek kostrového svalstva, myokardu a tukového tkaniva. Vďaka inzulínu cukor vstúpi do bunky a premení sa na energiu alebo zásobný cukor (glykogén) a v prípade jeho nadbytku na tuk. Pri vysokej glykémii má regulačnú úlohu pečeň, ktorá vychytáva cukor a naopak pri hypoglykémii uvoľňuje glukózu zo zásob, prípadne ju vytvorí. Pri diabete 2. typu sa inzulín síce tvorí, ale bunky naň z istých dôvodov nereagujú. Inzulínová rezistencia má za následok zvýšenú hladinu cukru v krvi. GTF potenciuje účinok inzulínu a premenu glukózy. Inzulín ovplyvňuje aj metabolizmus tukov a proteínov, znižuje triglyceridy v krvi a podporuje ich ukladanie v tukovom tkanive. Podporuje tiež vychytávanie aminokyselín tkanivami a tvorbu proteínov. Inzulín má celkovo anabolický efekt.
Pri strese a fyzickej traume sa vyplavuje stresový hormón kortizol z kôry nadobličiek. Ten pripraví telo na boj a zvládnutie situácie zvýšením hladiny glukózy v krvi, teda rýchlo dostupnej energie. Kortizol má opačný efekt ako inzulín. Pokiaľ telo nespáli vyplavenú glukózu v boji so záťažou, dôjde k zvýšeniu hladiny inzulínu, aby sa nadbytok glukózy spotreboval. Preto je dobré sa po zvýšenej miere stresu fyzicky odreagovať. Je potrebné vedieť, že silný stres môže rozkolísať hladinu glukózy rovnako ako zlé stravovacie návyky.
Význam má podávanie chrómu pacientom s diabetom 2. typu so zlými stravovacími návykmi. U diabetikov 2. typu sú hladiny zinku, horčíka a chrómu oveľa nižšie v porovnaní so zdravými jednotlivcami. Niektoré štúdie preukazujú zlepšenie metabolizmu cukrov a tukov, zníženie krvnej glukózy, LDL-cholesterolu a triglyceridov, a naopak niektoré štúdie tento efekt spochybňujú. Možno je tomu tak aj preto, že stanovenie celkového množstva chrómu v organizme je problematické. Výskumy v tejto oblasti naďalej pokračujú.
V systéme bunkových solí sa Chromium používa ako doplnková soľ k soli Nat phos (v prípadoch, keď Nat phos nestačí na úpravu túžby po cukre a na úpravu metabolizmu tukov a cukrov). V niektorých zdrojoch sa uvádza aj použitie pri kataroch dýchacích ciest so zahlienením, podobne ako sa v homeopatii používa Kalium bichromicum.
Chromium v homeopatii
Chróm je menej známym homeopatickým liekom. V Scholtenovej tabuľke prvkov sa nachádza v perióde železa, čiže v perióde práce. Práca je teda ústredná téma. Chróm chráni oceľ pred koróziou. V symbolickej rovine predstavuje tvrdú povahu, ktorá sa nevzdá a je schopná prinútiť sa pozbierať odvahu. Aj napriek pochybnostiam a neistote vie takýto človek prijať výzvu a prekonať prekážky aj vtedy, keď sa mu nedarí. Cíti rozpaky a zahanbenie, ak neuspeje. Je vytrvalý a húževnatý. Ako homeopatický liek sa používa najčastejšie na lepkavé žltozelené výtoky pri zápaloch horných dýchacích ciest a pri diabete.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254