CUPRUM
Cuprum sulphuricum – Meď (Síran meďnatý)
Cuprum
Meď patrí medzi ušľachtilé kovy. Zliatiny medi sú bronz a mosadz. Používajú sa na výrobu medailí a mincí. Výrobky z medi majú krásnu medenú farbu. Niektorí označujú meď za kov Venuše a Afrodity, bohyne krásy a zvodnosti. Meď sa spája s medeným zafarbením a krásou pokožky a vlasov. Je výborný elektrovodič. Používa sa aj na potrubia pre svoju odolnosť proti hrdzaveniu a pre jej antibakteriálny účinok. Doba bronzová sa datuje medzi dobou kamennou a železnou. Ľudia využívajú meď teda už veľmi dlho. Poznali ju Egypťania, Rimania aj Aztékovia. Prítomnosť medi v zlúčeninách spôsobuje modré zafarbenie. Je po železe a zinku ďalším významným kovom, vytvárajúcim množstvo metaloenzýmov.
Najčastejšie prípady použitia prípravku Cuprum
Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia tejto soli, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia viacerých solí:
- Antioxidant, chronické zápalové a degeneratívne ochorenia, vrátane autoimunitných, a to najmä nervov, pečene, štítnej žľazy a srdcovocievneho systému (Ferr phos, Kali sulph, Zincum, Manganum, Selenium).
- Neurodegenerácia, poruchy tvorby myelínu, epilepsia, roztrúsená skleróza (Kali phos, Zincum, Silicea).
- Kŕče nervového pôvodu (Mag phos, Calc phos).
- Anémia z nedostatku železa, ktorá dostatočne nereaguje na liečbu železom (Ferr phos).
- Znížený počet bielych krviniek (Calc phos, Zincum).
- Aneuryzma, vydutiny ciev a kŕčové žily (Silicea, Calc fluor, Zincum).
- Ateroskleróza (Mag phos, Silicea, Nat phos, Zincum).
- Nedostatočná tvorba melanínu, hnedého pigmentu kože a vlasov, vrátane vitiliga, problémy s opálením sa do hneda.
- Otrava zlúčeninami medi.
Podrobná biochémia
Obsah medi sa v dospelom ľudskom tele pohybuje v rozmedzí 80 až 150 mg. Je viazaná na proteín. Voľnej medi je v tele len veľmi málo. Je súčasťou približne dvadsiatich enzýmov. Asi 10% medi sa uskladňuje v pečeni, vyšší obsah je v mozgu, v srdci a v obličkách. Vo svaloch a kostiach je obsah medi nízky, ale vzhľadom na objem predstavuje svalová a kostrová meď polovicu celkového množstva. Denné odporúčané dávky medi sa pohybujú do 1,5mg, ale jej nedostatok v strave je vzácny. Najviac medi obsahujú morské plody a vnútornosti, orechy a strukoviny. Fytáty v celozrnných potravinách znižujú dostupnosť zinku aj medi.
Vstrebáva sa v hornej časti tenkého čreva. Vstrebávanie medi je sprostredkované enterocytmi a jej ukladanie hepatocytmi, rovnako, ako je to pri železe. Normálne sa vstrebáva veľmi efektívne s výnimkou chronických zápalov čreva (s poškodením sliznice a zníženým vstrebávaním živín). Pre vstrebávanie je dôležitý dostatok žalúdočnej kyseliny a kyslé pH. Preto antacidá a H2 blokátory znižujú jej vstrebávanie. Schopnosť vstrebania sa výrazne znižuje pri užívaní rôznych minerálnych suplementov: vysokých dávok zinku, vitamínu C (nad 1g denne) alebo železa. Takto vyvolaný deficit predstavuje ďaleko závažnejší problém. Zinok má s meďou podobný vzťah ako vápnik s horčíkom, niekedy synergický a niekedy antagonistický. Nadbytok jedného z nich vo výživových doplnkoch zníži vstrebávanie a prítomnosť druhého. Pri pomere zinku k medi (viac než 10 : 1) dochádza k deficitu medi. Bohužiaľ práve takto sú často nastavené dávky v rôznych minerálnych doplnkoch výživy. Najlepším spôsobom, ako zvýšiť antioxidačnú kapacitu, je potrava bohatá na antioxidanty, na rozdiel od selektívneho dopĺňania vybraného antioxidantu vo vysokých dávkach. Vysoké dávky železa takisto kompetitívne vytesňujú meď.
Z tráviacej sústavy sa meď naviazaná na bielkovinu albumín transportuje do pečene. V krvi býva viazaná na bielkovinu ceruloplazmín. Pre zásobu medi je dôležitý proteín metalotioneín, ktorý má úlohu v uskladnení a vylúčení nadbytku medi, zinku, selénu a pri detoxikácii ťažkých kovov ako arzén, kadmium, striebro, ortuť. Metalotioneín, peptid bohatý na cysteín, sa tvorí v pečeni a obličkách. Stanovenie medi z plazmy neposkytuje spoľahlivý obraz o stave medi v organizme. Ďalšími vyšetreniami sú vyšetrenie medi v moči, vo vlasoch alebo v bunkách, napr. v erytrocytoch. Napriek dostatku medi v potrave a zároveň jej nízkej spotrebe je jej deficit rozšírený aj v rozvinutých krajinách. Dôvodom popri nevyváženej suplementácii sú chronické zápalové a degeneratívne procesy v tele. Meď sa vylučuje žlčou, v menšej miere potom a napokon močom.
Zlúčeniny medi sú toxické. Intoxikácia meďou je napriek tomu vzácna. Obávame sa otravy meďou z vodovodných potrubí, pritom celoplošným problémom je skôr jej deficit. Užívanie 10 – 15 mg medi denne sa už prejaví vedľajšími účinkami. V organizme je meď viazaná v organických komplexoch s bielkovinami alebo ako súčasť metaloenzýmov, ako sú superoxid dismutáza a cytochróm C oxidáza. Do miest biologickej aktivity sa transportuje naviazaná na ceruloplazmín. Vzácna Willsonova choroba, prejavujúca sa kumuláciou medi v pečeni a CNS v dôsledku dedične zapríčineného deficitu ceruloplazmínu, je dôvodom na to, aby sa pacient vyhol príjmu medi vo výživových doplnkoch úplne. Toxické prejavy nadbytku medi sú poškodenie pečene, neurologické problémy a abnormality spojivového systému.
Zvýšená koncentrácia medi v črevnej sliznici, v krvi a v pečeni býva pozorovaná pri nedostatku železa. Ide o kľúčové miesta v metabolizme železa. Meď je dôležitá pri jeho vstrebávaní. Železo sa ukladá a transportuje ako feritín a transferitín v trojmocnej forme. Tu zohráva úlohu ceruloplazmín, plazmatická bielkovina schopná viazať meď, ktorá oxiduje železo, aby sa mohlo ukladať a transportovať. Rovnako ako železo, aj meď sa podieľa na tvorbe hemoglobínu, a preto, ak sa anémia pri užívaní železa dostatočne nezlepší, je potrebné myslieť aj na meď. Navyše, meď zlepšuje vstrebávanie železa v čreve. Pri anémii z nedostatku železa, možno rozpoznať, či ide o nedostatok medi alebo železa iba tak, že sa vyskúša užívanie jedného a neskôr druhého doplnku. Nápovedou pre deficit medi by mohla byť cytopénia, nedostatočná tvorba krvných buniek a myelodysplázia, keď krvné bunky, ktoré sú tvorené v kostnej dreni, nevyzrievajú. Meď je potrebná pre správnu funkciu kostnej drene.
Meď radíme medzi antioxidanty. Spolu so zinkom je súčasťou Cu-Zn-superoxidu dismutázy a ďalších metaloenzýmov, vychytávajúcich voľné radikály, ktoré kontrolujú zápal a brzdia degeneratívne procesy a starnutie. Superoxid dismutáza plní úlohu v detoxikácii voľných radikálov. Cytochróm C oxidáza je súčasťou dýchacieho reťazca bunky a tvorby ATP. Nedostatok medi má za následok nedostatok týchto enzýmov, čo sa v minulosti využívalo napríklad pri liečbe artritídy. Postihnutí nosili medené náramky, pretože meď sa veľmi dobre vstrebáva cez kožu. Meď je výborné protizápalové liečivo. Ľudia s chronickými a degeneratívnymi zápalovými ochoreniami, napr. kolitídou alebo Alzheimerovou chorobou mávajú nedostatok superoxidu dismutázy. Deficit medi môže vyústiť k poškodeniu pečene toxickými látkami, keďže meď je potrebná pre účinok najväčšieho detoxikačného systému pečene a organizmu vôbec – glutatiónu.
Meď bola odpradávna považovaná za prostriedok pre peknú pokožku. Vedecké poznatky to potvrdili tiež. Zúčastňuje sa na tvorbe pigmentu (melanínu) v koži a vo vlasoch. V systéme bunkových solí sa používa aj pri vitiligu a neschopnosti opáliť sa dohneda.
Meď je tiež dôležitá pre spevnenie elastínu a kolagénu, čo má význam nielen v chrupavkách, šľachách a kostiach, ale aj v srdci a veľkých krvných cievach, ktoré musia čeliť najväčšiemu tlaku. Meď spolupracuje s vitamínom C pri tvorbe kolagénu. Je súčasťou lyzyl oxidázy, enzýmu vytvárajúceho cross-linking, priečne väzby kolagénu a elastínu. Považuje sa za ochranu pred chorobami srdcovo-cievneho systému. Jej nedostatok súvisí so zvýšením cukru v krvi, glukózovou intoleranciou, zvýšením zlého LDL-cholesterolu v krvi, stenčením a oslabením steny veľkých a koronárnych ciev a aterosklerotickou chorobou. Aneuryzmu, vydutinu ciev, si môžeme predstaviť ako vydutinu oslabenej časti záhradnej hadice pod tlakom vody. Aneuryzma veľkých ciev je častou príčinou náhleho úmrtia. Problémom je, že veľa ľudí o nej nevie dovtedy, kým nepraskne. Úprava hladiny medi sa v odbornej literatúre zvažuje aj pri liečbe hemoroidov – uvádza sa, že túto tému je potrebné preskúmať, pretože z fyziológie medi vyplýva tento potenciálny účinok, ktorý sa vysvetľuje jej schopnosťou spevňovať štruktúru kolagénu, ako aj jej antioxidačnou úlohou.
Veľmi významným miestom pôsobenia medi je nervový systém. V mozgu je homeostáza medi dôležitá pre signalizáciu a komunikáciu medzi jednotlivými neurónmi. Myelín je lipoproteínový obal okolo neurónov, fungujúci ako izolant okolo elektrického vodiča. Svojou štruktúrou je to akási modifikovaná zväčšená plazmatická membrána, tvorená tukovými vrstvami fosfolipidov, cholesterolom a proteínovými vrstvami, kde dôležitou štruktúrnou súčasťou je kolagén. Je základom bielej hmoty mozgu a miechy a jeho tvorba je nevyhnutná pre fungovanie CNS, ako aj periférnych nervov. Myelínový obal je prerušovaný zárezmi potrebnými pre nervovú komunikáciu, šírenie vzruchu a vetvenie neurónov. Napriek tomu, že myelínový obal funguje ako izolant, zrýchľuje vedenie vzruchu nervovými bunkami. Čím je myelínová vrstva hrubšia, tým sú segmenty medzi zárezmi dlhšie a šírenie vzruchu rýchlejšie. Nedostatok medi vedie k poruchám tvorby myelínu, čo má za následok spastickú chôdzu, zlú koordináciu pohybov a hyperreflexiu. Dlhodobý deficit medi vedie k demyelinácii a neurodegenerácii.
Mozog konzumuje približne až 20% celkovej spotreby kyslíka, a preto potrebuje veľa kovov: železa, medi a zinku. Narušená rovnováha v ich metabolizme sa spája s ochoreniami ako epilepsia, roztrúsená skleróza (sclerosis multiplex), Alzheimerova choroba a ďalšími.
Cuprum je v systéme bunkových solí prostriedkom pri kŕčoch nervového pôvodu. Je potrebné o ňom uvažovať vtedy, ak nedostatočne zaberá Mag phos (pri kolikách a kŕčoch hladkých svalov, ktoré neovládame vôľou) a Calc phos (pri kŕčoch a stuhnutí kostrových svalov). Od medi závisí aj tvorba metaloenzýmu dopamín hydroxylázy, vďaka ktorej z dopamínu vzniká dôležitý neuromediátor vegetatívneho nervového systému – noradrenalín.
Deficit medi znižuje imunitnú odpoveď. Meď je potrebná napríklad pre aktiváciu neutrofilov a deficit môže vyústiť do neutropénie a leukopénie.
Ďalej je súčasťou enzýmu odbúravajúceho histamín. Diaminooxidáza je metaloproteín, ktorý závisí od normálneho príjmu a hladiny medi. Ľudia s alergiou alebo histamínovou intoleranciou by sa mali uistiť, či je hladina medi v ich tele v poriadku.
Meď je dôležitá aj pre správne fungovanie štítnej žľazy. Jej nedostatok sa môže prejaviť aj ako znížená funkcia štítnej žľazy (znížená telesná teplota, zvýšené hodnoty TSH, znížená premena T4 na T3). Deficit medi, zinku a selénu súvisí so zápalovými ochoreniami štítnej žľazy, vrátane autoimunitných ochorení.
Cuprum v homeopatii
Esenciou medi v homeopatii je snaha o kŕčovité udržanie kontroly. Cuprum je veľký liek na kŕče prakticky ktoréhokoľvek orgánu. Najdôležitejším miestom pôsobenia je nervový systém. Kontrola sa týka emócií, zachovania poriadku, pravidiel. Cuprum je v Scholtenovej tabuľke prvkov v perióde práce. Takíto ľudia sú veľmi spoľahliví, pracovití, zodpovední a ambiciózni v práci. Do obrazu tohto lieku sa môžu dostať napríklad ľudia po odchode z funkcie do dôchodku. Patologickú snahu o udržanie kontroly prirovnávajú homeopati k obrazu generála bez vojska. Opakom ocenenia je kritika, ktorá je veľkou témou tohto lieku. Tlak z práce, duševné vypätie a kritika ich veľmi zhoršuje. Medzi fyzické príznaky patria šklbanie, grimasy tváre, záškrt, kolika, kŕče (napr. kŕče tráviaceho systému), astma, migréna, spastický kašeľ a pod.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Poradenstvo
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Lekáreň Vicky Wall
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254