NAT SULPH
Viac než 90% sodíka sa nachádza v extracelulárnej tekutine. Je osmoticky najvýznamnejším iónom. S tým súvisí kontrola pohybu vody v celom organizme. Natrium sulphuricum a Natrium muriaticum (chloratum) sú dve bunkové soli, ktoré pomáhajú regulovať pohyb vody. Pracujú však protichodne. Kým Nat mur napomáha hydratácii buniek, Nat sulph jednosmerne odvádza vodu von z tela. Sulfurická zložka Nat sulph charakterizuje detoxikačnú vlastnosť tejto zlúčeniny.
- Zhoršené pečeňové testy.
- Hepatitída – zápal pečene (Zincum, Selenium), cholecystitída – zápal žlčníka.
- Žltačka.
- Cholestáza – porucha vylučovania žlče, žlč sa hromadí v pečeni, žlčové kamene (Mag phos, horúce magnézium pri kolikových bolestiach).
- Poškodenie pečene liekmi a alkoholom, najmä ich chronickým užívaním.
- Diabetes 1. typu (Kali sulph, Mag phos, Zincum).
- Infekčná mononukleóza.
- Svrbenie kože.
- Solárna alergia, vyrážky so seróznym (vodnatým) exsudátom (Nat mur).
- Ekzém, mokvavý, chronický zápal kože, koža sa olupuje, zhoršenie po diétnych chybách a tiež večer (Kali sulph).
- Vredy predkolenia so seróznym exsudátom – okrem granulácie poškodenej kože musí prebiehať súčasne aj detoxikácia (Calc sulph – hnisanie). Opakovaný herpes labialis s vodnatým exsudátom – nie je pre akútny stav, ale prevenciu opätovných výsevov (Calc sulph – hnisavé a zle sa hojace herpesy).
- Virózy – vo všeobecnosti akékoľvek – napríklad klasická chrípka, pocit rozlámanosti v končatinách, bežná nádcha so zdurenou sliznicou a vodnatým sekrétom, angína so silne zdurenými mandľami (Ferr phos).
- Vírusové bradavice (Kali mur, Zincum). Aplikovať aj lokálne.
- Chronický hlien v dýchacích cestách, ktorý môže meniť farbu aj konzistenciu, „vlhká astma“ s hlienom, zhoršujúca sa vo vlhkom počasí, chronická obštrukčná choroba pľúc (Kali sulph, Nat phos).
- Poznámka: pri astme so suchou sliznicou je vhodné užívať skôr Nat mur na rehydratáciu.
- Bolesti hlavy – bolesti hlavy v záhlaví z otravy a diétnych chýb, migréna (v počiatočnej fáze použite horúce Mag phos pri pocite napätia a tlaku), bolesti hlavy „po opici“ (Nat mur).
- Zvracanie žlče, horká chuť na koreni jazyka.
- Chronické zapáchajúce hnačky, potravinová intolerancia, nadúvanie, zapáchajúce vetry.
- Predmenštruačný syndróm.
- Cysty, myómy (Kali mur, Iodium – štítna žľaza).
- Zlé pečeňové testy v/po tehotenstve.
- Zadržiavanie vody, opuchy celého tela alebo celých končatín (pozor, nezmýliť si s lokálnymi opuchmi v oblasti členkov, očného viečka, typickými pre Nat mur), náhle pribratie na hmotnosti, napr. 2 – 4 kg za týždeň a pod. Zadržiavanie vody v tele v tropickom podnebí a vlhkom prostredí, pri prejedaní sa a častej konzumácii alkoholu.
- Ascites, lokálne opuchy s nahromadenou voľnou tekutinou, edém mozgu po úraze, voda v kolene (Nat mur), opuchy kĺbov, opuch kostnej drene a pod.
- Atopický ekzém (Nat phos, Nat mur, Silicea).
- Horká chuť na koreni jazyka.
- Zvracanie žlče.
- Vodnaté vyrážky na koži, mokvanie zapálenej kože.
- Opuchy rúk, nôh, celého tela. Telo je nasiaknuté vodou ako špongia.
- Pocit ťažkých nôh. Tendencia zadržiavať vodu v celom tele.
- Zhoršenie vo vlhkom a teplom prostredí (vysoká vlhkosť vzduchu).
- Zlepšenie na čerstvom vzduchu a v suchom prostredí.
- Zhoršenie vlhkom.
- Temperamentnosť, vznetlivosť.
- Hnačka ráno náhle, často s plynatosťou.
- Chronické hnačky.
- Červený až červenomodrý nos (tzv. opilecký nos), červeň sa môže šíriť až na líca.
- Vačky pod očami.
- Zhrubnutý krk a kožná riasa na zátylku.
- Žltá až žltozelená farba kože tváre (napríklad okolo úst) a očných sklér.
- Chronické ekzematické zápaly kože, koža je drsná, horúca, olupuje sa, mokvá, po olúpaní ostáva začervenalá.
- Povlak na koreni jazyka je nazelenalý až zelenošedý alebo zelenohnedý.
Spaľovanie (oxidácia) prebieha vo všetkých živých bunkách, najviac sú však na túto funkciu predurčené bunky pečene. Preto sa pečeň dáva do súvisu s Nat sulph viac než hociktorý iný orgán. Nat sulph je bunkovou soľou pre pečeň, tak ako je Kali phos bunkovou soľou pre mozog. Pečeň sa v cirkulačnom systéme organizmu nachádza medzi tráviacim traktom a celým vnútorným prostredím. Z čreva prichádza enterohepatálnym obehom do pečene všetko, čo sa v čreve vstrebalo. Je našou ústrednou továrňou, elektrárňou a čističkou.
- Metabolizmus cukrov. Udržiava krvnú hladinu glukózy. Z nadbytku
glukózy sa tvorí zásoba – glykogén. V prípade nedostatku glukózy sa glykogén štiepi. Štiepením cukrov dostávame okamžitý zdroj energie. Glukóza (C6H12O6) + kyslík (6 O2) => voda (6 H2O) + oxid uhličitý (6 CO2 )
V prípade chronického poškodenia pečene sa môže objavovať zhoršená
glukózová tolerancia. - Metabolizmus tukov. Tuky sú najväčším zdrojom a zásobou energie
v organizme. V pečeni okrem rozkladu prebieha aj syntéza mastných kyselín, fosfolipidov, dôležitých pre bunkové membrány a lipoproteíny. Tuky a cukry majú prepojený metabolizmus, čo znamená, že z tukov môžu vznikať cukry a nadbytok cukrov sa premieňa na tuky. Z tukov
v pečeni vznikajú aj ketolátky, ktoré sú zdrojom energie pre kostrové svaly, srdce a obličky pri nedostatku glukózy (diéta, hladovka, cukrovka). Pri stukovatení pečene, steatóze, dochádza k hromadeniu mastných kyselín v pečeni. - Metabolizmus cholesterolu. Veľká väčšina cholesterolu, látky dôležitej pre výstavbu bunkových stien a neslávne známej v súvislosti s vývojom aterosklerózy, sa vytvorí v pečeni. Cholesterol má steroidnú štruktúru a vzniká z acetyl-CoA (acetylkoenzýmu A), spoločného medziproduktu metabolizmu tukov a cukrov. Cholesterol sa v pečeni degraduje a vylučuje ako žlčové kyseliny, ktoré sú dôležité pre trávenie a vstrebávanie tukov v tráviacom trakte.
- Metabolizmus bielkovín. V pečeni sa proteíny z potravy rozkladajú na aminokyseliny a vznikajú nové proteíny, albumín, globulíny, fibrinogén. Albumín môžeme považovať za proteínovú rezervu organizmu. Pri degradácii proteínov v pečeni vzniká ako dusíkatý odpad toxický amoniak, ktorý sa premieňa na močovinu (ureu) a tá sa nakoniec vylúči obličkami. Pre organizmus je dôležitá vyvážená bilancia proteínov, čo znamená, že keď sa denne u dospelého človeka degraduje 20 až 30 g bielkovín, musia byť následne doplnené z potravy. Nadkonzumácia bielkovín však zbytočne zaťažuje pečeň aj obličky. Pri poškodení pečene sa obmedzuje tvorba močoviny.
- Detoxikačná úloha, biotransformácia. Enzymatickým vybavením pečeňových buniek (cytochróm P450, konjugácia) sa deaktivujú zlúčeniny a zvyšuje sa ich rozpustnosť vo vode. Cytochróm P450 je najdôležitejšia sústava enzýmov chrániacich naše telo pred toxickými látkami. Zvýšená solubilita vo vode je okrem iného podmienkou pre vylúčenie menej rozpustnych látkok žlčou alebo močom z tela von. Táto úloha je dôležitá aj pre výlúčenie nielen telu vlastných zložiek, ale aj xenobiotík, ako sú lieky a iné cudzorodé chemické látky. V enzymatickej výbave pečene existuje enzým sulfotransferáza, konjugujúci sulfátovú skupinu na endogénnu látku alebo chemikáliu, čím sa výrazne zvýši
jej rozpustnosť vo vode a vylučovanie. Zásobáreň síry v organizme tvorí glutatión, čo je vnútrobunková zlúčenina s oxido-redukčnými schopnosťami (viac v kapitole o Kali sulph). Najdôležitejším pôsobiskom tohto antioxidantu je pečeň, kde glutatión chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a kontroluje zápal. - Pečeň je zásobárňou niektorých živín, napríklad vitamínu B12, železa, vitamínu D a ďalších.
- Hemokoagulácia. V pečeni sa tvorí väčšina faktorov zrážania krvi, vrátane plazmatického proteínu fibrinogénu. Ich znížená hladina súvisí s poškodením pečene.
- Metabolizmus bilirubínu. Bilirubín je odpadový produkt metabolizmu červeného krvného farbiva z odumretých červených krviniek, ktorý vzniká rozpadom hemoglobínu. V pečeni sa konjuguje na bilirubín rozpustný vo vode, ktorý sa žlčou a stolicou vylučuje von z tela. Žltačka (hepatitída) je ochorenie s hromadením bilirubínu, čo je jej hlavným symptómom.
- Regulácia hodnoty pH. Popri pľúcach a obličkách hrá pri regulácii pH úlohu aj pečeň, pretože syntéza močoviny spotrebováva bikarbonátové ióny produkciou H+. Okrem toho veľká časť CO2, a teda kyseliny uhličitej a následne aj bikarbonátových iónov vzniká v pečeni oxidáciou tukov a cukrov. Ochorenia pečene môžu mať v istých prípadoch súvis
s narušením acido-bázickej rovnováhy. - Tvorba kyseliny močovej ako výsledného produktu metabolizmu purínov.
- A ďalšie, napr. významná úloha v inaktivácii a katabolizme steroidných hormónov,…
Zvýšené pečeňové testy (ALT, AST, GMT, ALP), ale aj zvýšený bilirubín naznačujú seriózny problém, ktorý neradno podceniť, avšak v obraze sulfurických bunkových solí Nat sulph a Calc sulph môže byť pacient ešte skôr, než sa zhoršené pečeňové hodnoty zistia klinicky. To vo všeobecnosti platí aj pri iných bunkových soliach.
Podľa starovekej múdrosti tradičnej čínskej medicíny (TČM) je pečeň sídlom zlosti, výbušnosti, agresivity a hnevu, ale naopak aj láskavosti a súcitu. Má súvis so schopnosťou nájsť riešenia pre problémy a so spontánnosťou. Stiesnená pečeň je pečeň oslabená dovnútra potlačeným hnevom. Pečeň je úzko prepojená so žlčníkom nielen v TČM, ale aj klasickej medicíne. Podľa TČM má pečeň súvis s menštruačným cyklom, čo môže byť užitočná informácia v prípade ochorení maternice, ako sú cysty a myómy, a tiež s predmenštruačným syndrómom. Spojitosť medzi pečeňou a steroidnými pohlavnými hormónmi je aj tá, že pečeň hrá dôležitú úlohu v inaktivácii a zneškodnení steroidných hormónov. Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, rovnako ako tehotenstvo (tehotenstvo je hormonálne aktívne obdobie) predstavuje pre pečeň zvýšenú záťaž. Žlčník je dutý orgán pre hromadenie žlče, ktorá sa tvorí v pečeni. V čase trávenia tukov sa jeho obsah vypudí do tráviacej rúry. Žlčník podľa TČM súvisí s rozhodnosťou/ nerozhodnosťou a konaním/nekonaním. Častým ochorením pečene a žlčníka sú kamene. Z veľkej časti bývajú cholesterolové. Príčinou je stres, nesprávne zloženie stravy (veľa cholesterolu a bielkovín, málo tukov), zloženie žlče, jej pH a porucha vyprázdňovania žlčníka. Stagnácia žlče umožňuje vyzrážanie zložiek žlče na „kameň“. Podľa A. Moritza (Andreas Moritz, Úžasna očista jater a žlučníku,Vydavateľstvo ANAG, Olomouc, 2016) ešte väčší problém predstavujú pečeňové kamene, o ktorých sa nehovorí, ktoré ale zabraňujú odtoku žlče z pečeňe do žlčníka. Príčinou pečeňových kameňov býva zápcha, nízkotučná diéta, vysoký podiel bielkovín v strave a ďalšie. Každé jedlo by malo obsahovať aspoň 10 g tukov, aby sa žlčník vyprázdnil. Žlčové kyseliny totiž pôsobia v čreve ako prirodzené laxatívum, uľahčujú vyprázdňovanie a udržujú črevo čisté. Navyše majú antioxidačný účinok a pôsobia protizápalovo. Nedostatočná tvorba a vylučovanie žlče môžu mať za následok pomalé zbavovanie sa toxických odpadových látok, zápchu, zápaly čriev, zlé trávenie, vracanie sa žlče do žalúdka, gastritídu, žalúdočné vredy, refluxnú chorobu, pálenie záhy a mnoho ďalších zdravotných problémov.
Podľa denného rytmu a orgánových hodín sú žlčník a pečeň aktívne medzi 23. a 3. hodinou. V prípade, že sa pravidelne budíte v tomto čase, treba niečo pre tieto orgány urobiť – detoxikovať a revitalizovať ich. Podľa TČM sú oči vývodom energetickej dráhy pečene. Detoxikácia pečene preto stojí za zváženie pri chronických zápaloch a degeneratívnych ochoreniach očí. Ak sú vaše nechty lámavé, ryhované, krehké, Číňania opäť myslia na pečeň a nechty nazývajú jej výhonkami. Z pohľadu tohto systému by sme mohli mať na mysli nielen doplnenie základných minerálov pre výživu nechtov – kremík, zinok, kalcium, fluór, ale aj očistnú kúru pre pečeň.
V systéme bunkových solí je Nat sulph prostriedkom pre pečeň, žlčník a črevá. Jeho užívanie sa odporúča pri väčšine ochorení pečene a na podporu jej detoxikácie a regenerácie. Najčastejšie sa používa pri očistných kúrach po období osláv a hodovania, po nadmernej konzumácii živočíšnych výrobkov, alkoholu a pri dlhodobom užívaní liekov. Náboženstvá ľuďom v minulosti prikazovali pravidelné pôsty pravdepodobne preto, že sú zdraviu veľmi prospešné. Táto bunková soľ môže priniesť úžitok najmä tým ľuďom, ktorí si nerobievajú pravidelne očistné kúry a majú ťažkú stravu.
Empiricky vieme, že znížená schopnosť pečene plniť svoje detoxikačné funk- cie spôsobuje hromadenie toxínov a hlienov v koži a na slizniciach najmä dýchacích ciest. To sa môže prejavovať napríklad svrbením na koži po celom tele. Ak sa toxíny z kože neodstránia, môže dôjsť k tomu, že na slnku a počas opaľovania sa prejavia ako solárna alergia. Samozrejme, solárna alergia ako taká je nezmysel, rovnako ako alergia na vodu, vzduch alebo materské mlieko. V podstate však ide o to, že toxíny, ktoré sa v koži nahromadili a normálne sa môžu prejavovať len svrbením, pri zvýšenej teplote na priamom slnku zvyšujú svoju toxicitu a vylúčia sa z tela vo forme seróznych pľuzgierov, naplnených žltkastou tekutinou. Chronický stav v obraze Nat sulph predstavujú aj ekzémy s prejavmi ako zápal, olupovanie, mokvanie, alebo aj ekzémy s kožou miestami drsnou a zhrubnutou. Veľmi často ekzém alebo zápal začína na dlaniach malými ložiskami a neskôr sa už olupuje koža celých dlaní.
Na slizniciach sa toxíny prejavujú ako chronický hlien, ktorý mení konzistenciu a farbu. Zatiaľ čo pri krátkodobom hliene sa riadime najmä jeho povahou pri výbere vhodnej soli, u chronického hlienu sa tým vôbec nezaoberáme, keďže bunkovou soľou pre chronický hlien je Nat sulph alebo Nat phos.
Empiricky sa potvrdzuje, že obraz Nat sulph – teda zadržiavanie metabolickej vody a v nej rozpustených toxínov a odpadových látok – je vhodným terénom pre virózy. Nat sulph je preto základnou bunkovou soľou pri virózach vo všeobecnosti, napríklad pri klasickej chrípke s pocitom ťažkých končatín, herpesoch, vírusových ochoreniach dýchacích ciest, akútnej nádche, najmä ak sú sliznice veľmi opuchnuté (toxín, hlien), angíne so silným zdurením mandlí a pod.
Migréna je ďalší problém, ktorý v rámci celostnej medicíny súvisí s toxínmi. Príčiny a druhy migrény sú rôzne. Ak zoberieme do úvahy nervovo-cievny mechanizmus, spúšťačom býva stres. Prostriedkom pre počiatočné štádium migrény je Mag phos, ktorý zabráni spazmom ciev a uvoľní počiatočné napätie. Dlhodobá bolesť hlavy trvajúca aj niekoľko dní môže naopak súvisieť s následným rozšírením ciev a opuchom okolitého tkaniva. Prostriedkom pre toto štádium a pre prevenciu opakovane sa vracajúcich bolestí hlavy je Nat sulph (je potrebné aj upraviť stravu a pitný režim). Napríklad, často pomôže vysadiť mliečne produkty a rozumne obmedziť príjem mäsa a chemických aditív v potravinách.
Dôležité je aj uvedomiť si, že detoxikácia a regenerácia pečene vyžaduje energiu, preto sa odporúča diéta založená na organických celozrnných sacharidoch (nekvasený chlieb, ryža, celozrnné cestoviny) a tepelne upravenej zelenine s maximálnym obmedzením živočíšnych potravín, ktoré predstavujú pre oslabenú pečeň a črevo veľkú záťaž. V prípade chronických stavov (zápal kože, ekzém, chronický hlien, chronické hnačky a tráviace ťažkosti, migrény) je vhodné si urobiť domáci test na potravinovú intoleranciu a úplne vylúčiť pozitívne vytestované potraviny na dlhšiu dobu, aspoň na niekoľko mesiacov.
V opise Natria sulphurica spätého so znamením Býka sa uvádza blud, že nemôže zažiť lásku, láska tu pre neho alebo pre ňu nie je. Osobná obeta, napr. pre cirkev, vedie k vyhýbaniu sa skutočnému vzťahu. Natrium sulphuricum je veľkým homeopatickým liekom na hlboké depresie až samovražedné myšlienky.
Kontaktujte nás
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254