SILICEA
Oxid kremičitý – Pevnosť kolagénovej štruktúry
Silicea
Chemickou formou tejto bunkovej soli je oxid kremíka. Kremík je v suplementácii v porovnaní s horčíkom, vápnikom alebo železom veľmi podceňovaná minerálna živina. Je to najrozšírenejší prvok zemskej kôry, hneď po kyslíku. Tvorí podstatnú zložku hornín, napríklad pieskovcov, ílov a žuly. Jeho obsah v morskej vode alebo vo vesmíre je neporovnateľne nižší. Oxid kremičitý sa v prírode nachádza ako kremeň alebo piesok. Jeho odrody patria k polodrahokamom – číry krištáľ, ametyst, citrín, záhneda, tigrie oko, avanturín, jaspis, ónyx, ruženín, opál a ďalšie. Nachádza sa v cemente. Využíva sa aj v elektrotechnike, optike a vyrába sa z neho sklo.
Najčastejšie prípady použitia soli Silicei
Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia tejto soli, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia viacerých solí:
- Akútne a opakujúce sa zápaly s opúchajúcim tkanivom, tvorbou hnisu, ktoré odolávajú liečeniu. Hnisavé zápaly – akútne, prípadne opakované (jačmeň, hnisavé ložisko okolo nechtov, krčné mandle). Upchané slzné kanáliky u detí. V prípade abscesu v oblasti hlavy a u veľmi bolestivých ložísk je vhodné skombinovať s Hepar sulphur calcarea 30C, ktorý zastavuje hnisanie.
Silicea svojim čistiacim účinkom podporuje hnisanie a urýchľuje vyzrievanie hnisavého abscesu, ktorý sa v akútnom stave môže ešte zväčšiť (Zincum, Calc sulph – na chronické hnisavé stavy). - Zápaly kože, akné s hlbokými hnisavými ložiskami. Koža sa ľahko zapaľuje a opúcha a ťažko sa hojí (Zincum).
- Ekzém s pergamenovou tenkou a suchou kožou, ranky na koži, ktoré sa zle hoja, koža veľmi svrbí, postihnutý sa zvykne škriabať až do krvi (Nat mur, Nat phos, Zincum).
- Predčasné starnutie kože, koža je ochabnutá s hlbokými vráskami.
- Artróza, degeneratívne ochorenia veľkých kĺbov – kolenný, bedrový, ramenný (Nat mur, Calc phos).
- Osteoporóza (Calc phos, Zincum, Mag phos).
- Zlomeniny (Calc phos).
- Bolesti a zápaly kostí a zubov, nezlepšujúce sa ani teplom, chladom a tlakom.
- Ateroskleróza (Nat phos – metabolizmus cukrov a tukov, Kali mur – riedenie krvi, Mag phos – metabolizmus cukrov a tukov, Zincum – zápal a hojenie).
- Varikózne žily, hemoroidy (Calc fluor, Cuprum, Zincum, Kali mur – riedenie krvi pri bolesti).
- Lámavosť ciev, sklony k tvorbe modrín, čistí tkanivo pri rozsiahlych modrinách.
- Chronické a opakované zápaly lymfatických uzlín, chronická hnisavá angína (Nat phos – chronický opuch uzlín, Calc sulph – detoxikácia).
- Neurodegeneratívne ochorenia periférnych nervov, skleróza multiplex, epilepsia (Kali phos).
- Alzheimerova choroba (Zincum, Kali phos, Mag phos).
- Lámavosť a vypadávanie vlasov – vlasy sa na koncoch štiepia, sú jemné a lámu sa (Zincum).
- Lámavosť nechtov – nechty sa olupujú v plátoch (Zincum – deformované nechty, Calc fluor – praskliny na nechtoch).
- Mykózy (črevné, nechtové, vaginálne) a parazity (Nat phos).
- Tehotenstvo – prevencia strií, zubného kazu, podpora zdravého skeletu plodu (Calc phos, Calc fluor).
- Atrofia tkanív vo všeobecnosti (Kali phos).
- Zápal prostaty a zväčšená prostata (Nat mur, Zincum).
- Nízka odolnosť spojivového tkaniva proti roztrhnutiu, hernie, prevencia strií (Calc fluor – šľachy).
- Vysychanie kĺbov a medzistavcových platničiek (Nat mur).
- Vyčistenie nekrotického tkaniva po infarkte, spontánnom potrate a pod.
Poznámka: Silicea vypudzuje všetko neživé z tkaniva von. Preto sa neodporúča u ľudí s implantátmi, najmä takými, ktoré telo neprijalo a v ich okolí pretrváva zápal. Silicea ďalej môže spôsobiť symptómy akútneho prekyslenia vypudzovaním kyselín z tkanív, ako je pálenie záhy, alebo problémy s močovými cestami. V tomto prípade sa podáva Silicea s Nat phos v pomere 1 : 2, napríklad 3 tablety Silicei a 6 tabliet Nat phos.
Reč tela
- Vyberané chute, neznášanlivosť mastného jedla.
- Nekvalitné nechty, olupujúce sa v plátoch.
- Zhoršenie v noci.
- Zhoršenie za splnu.
- Zhoršenie chladom, v zime.
- Zlepšenie teplom.
- Zimomravosť, ľudia nosia o jednu vrstvu oblečenia viac, potrebujú sa prikryť dekou.
- Prievan zhoršuje.
- Zapáchajúce potenie.
- Senzitivita a nervová precitlivelosť na svetlo, hluk, elektromagnetický
smog, spln. - Ľakavosť.
Tvárová diagnostika
- Hlboké vrásky, najmä okolo očí, úst, pri uchu, na čele, medzi obočím a na krku. Citrónové ústa.
- Koža je tenká, bez podkožného tuku. Pripomína pergamenový papier, stráca zamatovú štruktúru, je vyhladená.
- Zrkadlový lesk kože v oblasti čela a nosa, najmä na špičke a chrbte, a v oblasti predkolenia (píšťala).
- Plešina, zrkadlový lesk plešatej časti hlavy.
- Vlasy sú jemné, krehké, lámavé, suché, na koncoch rozštiepené.
- Silný výtok z ucha – chronický.
- Vpadnuté hlboké očné jamky.
- Modré fľaky pod kožou (krvné výrony).
Podrobná biochémia
Kremíku sa pripisuje význam pri vzniku života a je dôležitý aj pre jednoduché organizmy ako vírusy, baktérie a riasy. Chemická forma kremíka tvoriaca nerasty je biologicky nevyužiteľná. Aby mohla byť utilizovaná rastlinami, musí sa rozpustiť na koloidnú formu, pričom rozpustnosť je veľmi nízka. Hydratované zlúčeniny vytvárajú gél. Chemicky ide o amorfnú hydratovanú a polymerizovanú kyselinu kremičitú Si(OH)4. Je súčasťou tvrdých stoniek rastlín, koncov ostňov a pŕhlivých častí rastlín či perspiračných častí listov. Ochrannú funkciu má nielen ako súčasť pichliačov, ale aj ako polymerizovaná súčasť epidermy. Kremík chráni rastlinu pred hubovými ochoreniami a baktériami degradujúcimi celulózu, čím prispieva k celkovo zdravému vzhľadu rastliny. Obsah kremíka v pôde nepriamo podporuje jej rast. Mladšie časti rastliny majú dvojnásobný obsah kremíka než staršie, z čoho usudzujeme, že kremík je dôležitý pre rast a tvorbu pletiva. Obsah kremíka v rastlinách nie je kvantitatívne významný, rovnako ako v ľudskom tele. Najviac sa ho nachádza v tvrdých častiach rastlín, pričom ich tvrdosť a pevnosť sa pripisuje práve kremíku. Príkladmi sú praslička, bambus, slzovka, trávy a obilniny ako ryža, ovos, jačmeň. Plevy obsahujú najviac tejto nedocenenej živiny. Liečivý účinok má praslička práve vďaka kremíku. V ajurvéde a čínskej medicíne sa používal bambusový prášok ako významná me- dicína a „všeliek“ nazývaný ako tabašír. Zo všetkých jeho využívaných účinkov spomeňme len antipyretický, protizápalový, antiartritický, adstringentný, protirakovinový, antiulcerózny, antibakteriálny a protiplesňový. Tabašír obsahuje 99,9% oxidu kremičitého (SiO2). V ľudovom liečiteľstve je osvedčeným receptom na zlepšenie ekzému omývanie kože v odvare z prasličky alebo slamy práve vďaka hojivým účinkom kremíka. Odvar sa pripravuje minimálne 15 minút. Je možné ho použiť aj na chúlostivé listy a rastliny, ktorým tak zvýšime odolnosť proti škodcom, napríklad proti voškám na ružiach.
Organické zlúčeniny kremíka patria medzi základné minerálne konštituenty ľudského tela. Nachádzajú sa vo všetkých tkanivách a majú úlohu akéhosi ochrancu a výstuhy. Najviac ich nájdeme v kostiach, koži, zuboch, očnej šošovke, aorte, ďalej vo svaloch, srdci, štítnej žľaze, pankrease, pečeni a obličkách. Starnutím sa, podobne ako v prípade rastlín, prítomnosť kremíka v tkanivách znižuje.
Nedostatok kremíka v ľudskom organizme je zapríčinený menším pomerom rastlinnej stravy k živočíšnej a z veľkej časti je tiež následkom spracovania celozrnných obilnín na bielu múku a výrobky z nej, ale aj ryže na bielu ryžu. Zo zrna sa vymieľaním odstraňujú plevy a klíčky bohaté na živiny a zostane len jadro so škrobom a bielkovinami. Takto sa odstránia viac než 3/4 minerálnych živín ako kremík, horčík, zinok, chróm, selén a vitamíny. Potravinové zdroje bohaté na kremík sú napríklad celozrnné obilniny a celozrnná ryža, koreňová zelenina, špenát, strukoviny, orechy a uhorky.
V tkanivách ľudského organizmu a živočíchov je kľúčovou úlohou kremíka rovnako ako v prípade rastlín pevnosť, štruktúra a ochrana. Má to súvis s kolagénovou sieťou extracelulárneho matrixu. Zvýšené nároky na kremík sú v období rastu v detskom veku, tehotenstve, a v tých tkanivách, ktoré dorastajú – koža a kožné deriváty ako nechty a vlasy. Kolagén je vláknitá bielkovina zastúpená v celom spojivovom tkanive. Nachádza sa v koži, vlasoch, nechtoch, kostiach, šľachách, chrupavkách, svaloch, cievach, nervoch. Tvorí mikrovláknovú sieť, ktorá nás „drží pokope”, dáva nášmu telu pevnosť. Názov pochádza z gréčtiny a znamená „lepivý“. Kremík hrá dôležitú úlohu pri obnove a tvorbe kolagénových a elastínových vlákien. To má význam najmä pre obnovu chrupaviek, šliach, kostí a tepien. Osvedčil sa aj proti bolesti kostí a kĺbov. Degradáciou kolagénu starnú vyššie vymenované spojivové tkanivá, čo sa prejavuje ochabnutosťou, zníženou pevnosťou, vráskami, sklonom k zápalom atď.
Z hľadiska elektrochemických vlastností je kremík polovodič, čo sa využíva pri výrobe čipov (silicon-technology). Čím lepší čip, tým viac informácií vie spracovať. Podobnú vlastnosť vykazuje aj kolagén, ktorého tvorba je viazaná na obsah kremíka. Kolagén má amfotérny bipolárny charakter. Obsahuje kladné aj záporne nabité časti vláknitej molekuly. Pri mechanickom tlaku vytvára elektrický signál. Tento signál je dôležitý pre regeneráciu a samoliečiace schopnosti organizmu. V súvislosti s kremeňom alebo aj kosťou poznáme túto vlastnosť ako piezoelektrický jav. Nabité skupiny molekúl kolagénu priťahujú minerálne látky a tým sa zlepšuje mineralizácia kostí, vstrebávanie a ukladanie vápnika, fosforu a ďalších minerálov. Takto sa vysvetľuje zlepšovanie pevnosti kostí fy- zickou aktivitou. Piezoelektrický jav vykazuje aj demineralizovaná kosť, pretože tento jav sa spája s funkciou kolagénu.
Kremík pri liečbe zlomenín podporuje tvorbu kalusu, väzivového spojenia medzi zlomenými časťami kostí, ktoré neskôr osifikuje. Podporuje aj remineralizáciu kostí, preto má svoje uplatnenie aj pri liečbe osteoporózy, popri vitamíne D, vápniku, magnéziu a zinku. Vysoký obsah kremíka korešponduje s intenzívnou kalcifikáciou. Kremík má synergický účinok s vápnikom a vitamínom D. Kostná hmota tvorí dynamický systém, ktorý sa stále obnovuje vďaka rovnováhe aktívnych kostných buniek – osteoblastov a osteoklastov. Kremík stimuluje osteoblasty, tvoriace kolagén a obnovujúce kostné tkanivo, a inhibuje osteoklasty, ktoré odbúravajú kostné tkanivo.
Vďaka účinkom kremíka (v spojitosti s nasadením vhodnej diéty) môže dôjsť k vymiznutiu aterosklerózy ciev, obnoveniu ich pružnosti, pevnosti a odolnosti.
Kremík sa koncentruje v mukopolysacharidoch cievnych stien a zvyšuje ich odolnosť proti kôrnateniu. Vekom jeho množstvo klesá, rovnako aj pružnosť a odolnosť ciev, steny ciev sa stenčujú. Kremík je nevyhnutný pre zdravý srdcovo-cievny systém, regeneráciu, pevnosť a elasticitu ciev. Cievne ochorenia súvisia s nedostatkom kremíka v cievach.
Starnutím ubúda kremík a kolagén aj v ostatných spojivových tkanivách. V koži vznikajú hlboké vrásky, je ochabnutá a stenčuje sa. Niečo podobné sa deje s chrupavkami kĺbov.
Naše telo komunikuje prostredníctvom nervového systému, podobne ako počítačová sieť. Zväzky periférnych nervov sú obalené a oddelené blanami, ktorých hlavnou zložkou je kolagén. Tu má podpornú, ochrannú, ako aj izolačnú funkciu podobne ako plastový izolant okolo kovového vodiča. Tvorba kolagénu Schwannovými bunkami a fibroblastami sa podieľa na regenerácii nervov a remyelinizácii. Myelín tvorí obaly okolo neurónov a je dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy a rýchle šírenie nervového vzruchu. V centrálnej nervovej sústave sa kolagén nachádza len v mozgových blanách s podobnou úlohou. Zaujímavé je aj zistenie, že Alzheimerova choroba, známa prítomnosťou hliníka, je sprevádzaná znížením obsahu kremíka v mozgu. Kremík sa chemicky veľmi dobre viaže s hliníkom (kremík viaže hliník). Hlinitokremičitany sú vlastne prirodzenou formou hliníka ako prírodný nerast kaolinit.
Dôležitosť kremíka sa zvyšuje v období tehotenstva a v detskom veku. V období rastu je organizmus náročný na tvorbu kolagénu, keďže predstavuje základ extracelulárneho matrixu v celom organizme. Je nevyhnutný pre správny vývin pohybového aparátu plodu a dieťaťa, prevenciu zubného kazu, hemoroidov, strií a varikóznych žíl u matky.
V prípade rakoviny rakovinové bunky narúšajú kolagén okolitého tkaniva a vytvárajú si miesto pre svoj rast. Podpora kolagénu posilňuje rezistenciu voči rastu rakoviny.
Všetky prejavy nedostatku kremíka a predčasného starnutia spojivového tkaniva majú spoločné jedno: degradáciou kolagénu sa znižuje pevnosť tkaniva a vytvára sa priestor pre hromadenie sa odpadových látok alebo hnisu. Takéto tkanivo je náchylnejšie na zápaly, ktoré spôsobujú jeho opuch. Siliceou sa zhusťuje kolagén a tým pádom sa spojivové tkanivo čistí od odpadových látok či hnisu. Obnovou a posilnením kolagénovej siete extracelulárneho matrixu sa z tela vypudzuje všetko neživé, čo tam nepatrí. Silicea je veľmi hlboký čistič tkaniva. Je schopná vypudiť cudzí predmet ako tŕň, mŕtvy plod po spontánnom potrate alebo ostrý úlomok, na čo sa s obľubou používa. To je dôvodom, prečo Siliceu nesmú užívať pacienti s implantátmi. Praktická skúsenosť je taká, že pokiaľ je implantát telom dobre prijatý, Siliceu je možné užívať bez problémov. Rizikom sú implantáty spôsobujúce chronický zápal, prsné silikónové implantáty, implantáty srdca. Nevadia zubné plomby, náušnice a vnútromaternicové telieska.
V neposlednom rade kremík zlepšuje imunitu, účinkuje proti zvýšenej teplote, hnačke, zápalom lymfatických uzlín, čo predstavuje dôvod tradičného využívania tabašíru v Oriente ako aj Silicei v homeopatii.
Na podvýživu sa z bunkových solí používa Calc phos, Silicea alebo Zincum. Základný rozdiel medzi nimi je ten, že Calc phos a Zincum majú v obraze nechutenstvo, zatiaľ čo Silicea má normálny apetít, aj keď títo ľudia môžu byť a aj bývajú v jedle prieberčiví. Pri Silicei je však v popredí porucha vstrebávania a vylučovanie kožou a sliznicami, ktoré sa prejavuje ako zapáchajúce a dráždivé potenie na hlave, rukách, nohách, v podpazuší, prípadne ako chronický zapáchajúci hlien.
Na hnisavé stavy máme dve bunkové soli, Siliceu a Calc sulph. Rozdiel medzi nimi je v zásade ten, že Silicea je vhodnejší prípravok na hlbšie a akútnejšie ložiská. Podporuje hnisavý proces, vyzrievanie hnisavých ložísk, abscesov, čistí infiltrované tkanivo. Siliceu nazývame aj biochemickým chirurgom. Ak je zapálené ložisko veľmi bolestivé alebo sa nachádza v oblasti hlavy, je dobré na zastavenie hnisania pridať homeopatický liek Hepar sulphur calcarea 30C (je nutné použiť minimálne takúto potenciu, pretože nízke potencie tohto homeopatického lieku hnisanie naopak podporujú). Bunkovú soľ Calc sulph by sme naopak použili pri problémoch na koži a slizniciach vtedy, keď je hnisanie len povrchové, dlhotrvajúce a neustále sa vracia. Niektorí terapeuti a autori odporúčajú postupovať tak, že pri akútnom hnisavom zápale sa použije najskôr Silicea a keď hnisanie neprestáva ani po niekoľkých dňoch až týždňoch, vymeníme Siliceu za Calc sulph na dočistenie a zahojenie tkaniva.
Silicea je však „hlboká“ a spravidla dlhodobá soľ a jej užívanie je nezriedka potrebné počas niekoľkých mesiacov. Je vhodná pre podvyživenú konštitúciu s poruchami vstrebávania, čo sa môže prejaviť útlou postavou, zníženým podkožným tukom, tenkou, suchou a precitlivelou kožou so zlou hojivosťou. Pacienti majú menšiu výdrž a ľahko sa vyčerpajú. Precitlivelosť býva aj nervová, pacient sa môže napríklad sťažovať, že je citlivý na elektromagnetický smog alebo na spln Mesiaca, keď nemôže spať. Môže sa objaviť aj svetloplachosť, potreba nosiť slnečné okuliare aj vtedy, keď je zamračené.
Silicea v homeopatii
Homeopatický obraz Silicei súvisí so zraniteľnosťou a krehkosťou, s rodinou, ktorá predstavuje bezpečie. Opisuje sa, akoby tu „chýbala vnútorná výstuha“. Vonkajší svet je príliš tvrdý, zraňujúci a nebezpečný. Takíto ľudia bývajú plachí, majú radi rituály, stabilitu, lipnú na pravidlách a rodinných tradíciách. Rodina predstavuje pre nich ochranu a bezpečie, ale zároveň môžu zažívať aj využívanie rodinou pre zlepšenie imidžu alebo sebectvo v rodine. Imidž rodiny môže byť narušený členom alebo dieťaťom so zdravotným postihnutím, prípadne dieťaťom, ktoré nedokončilo prestížne školy. Plachosť a potreba byť obľúbený. Môžu byť aj veľmi tvrdí, chladní a tvrdohlaví v dosahovaní svojich plánov. Bývajú však vo vnútri jemní, krehkí, navonok štíhli, aristokratickí. Boja sa ostrých predmetov. Fyzické problémy, na ktoré sa Silicea v homeopatii často používa, súvisia so zníženou obranyschopnosťou. Sú to chronické zápaly, chronické páchnuce výtoky odolné voči liečbe, chronické zápaly mandlí, uší, prinosových dutín, silné výtoky z uší, páchnuce potenie, cievne choroby, choroby pohybového aparátu, choroby kože, ekzém, problémy s vlasmi a nechtami a mnohé ďalšie. Je to veľký homeopatický liek.
Medicínska astrológia
Silicea je podľa Careyho priradená k astrologickému znameniu Strelca. Je to premenlivá forma ohňa. Všetky ohnivé znamenia (patria sem ešte Baran a Lev) majú vzťah v systéme tkanivových solí k nervom. Strelec predstavuje formu ohňa zameranú na spoločenstvo, spoločenské hodnoty. Je idealistom a filozofom zameraným na spoločné dobro, na vnímanie spoločnosti ako celku, na predávanie informácií z generácie na generáciu a na smerovanie do budúcnosti. Strelec ovláda boky, bedrá, stehná a najväčšie kĺby – bedrové. Jeho vládca Jupiter v astrológii nesie meno ako „veľké šťastie“. Aj preto, že je veľkou planétou, a aj preto, že pod jeho vládou sa veciam darí a expandujú.
Jazyk farieb – modrá
Silicea (oxid kremičitý) je spojená s modrou farbou. Je to čistá primárna farba reprezentujúca jednotu, univerzum, Boha a všetko to, čo je ťažké deliť alebo spočítať (nebo, voda či vzduch). Je farbou pokoja, ochrany a čistoty. Pokoj súvisí so zmierením sa so všetkými a všetkým, čo bolo, je a bude. Žiadne myšlienky, žiadne emócie spojené s vlastnými presvedčeniami typu „mám rád“ alebo „neznášam“. Keď naša subjektívna logika utíchne, nastane dokonalé ticho. Všetko má svoje miesto a význam bez nutnosti tomu porozumieť. Čistota symbolizovaná čistým nebom bez oblakov (oblaky predstavujú myšlienky narúšajúce pokojné „nič“). Dôvera vo vyšší poriadok, v prírodné zákony. Všetko je tak, ako má byť. Hoci z nášho pohľadu veci nemusia dávať zmysel. Systém a pravidlá. Autorita predstavuje niekoho silnejšieho, organizáciu, štát, systém, rodinu. Dôvera v autoritu vychádza z čistých úmyslov a pozitívnych skúseností, ochrany a pomoci silnejšieho slabšiemu. Súvisí však aj so zneužitím moci, potlačením a ubližovaním slabším. Pre budovanie dôvery v druhých, vnútornej autority a zdravej sebadôvery sa za najefektívnejší štýl výchovy považuje ten demokratický. Deti potrebujú zažívať bezpečie, pocit vlastnej dôležitosti, starostlivosť, ale na to, aby získali odvahu čeliť výzvam, potrebujú aj zmysluplné pravidlá a hranice. Potrebujú sa naučiť spoznať a zvládať dôsledky vlastného správania. Prekonávanie omylov nás v skutočnosti rozvíja, keďže sa tým učíme a zároveň si budujeme odvahu nevzdať sa. V tejto súvislosti spomenieme výchovný koncept adlerovskej psychológie, tzv. logické dôsledky. Ak dieťa príde o obľúbenú hračku, pretože si ju neuložilo, a tá sa preto zničila na daždi, je to pre neho veľmi poučné a výchovné. Ak by ale rodič hračku pred dažďom schoval a udelil dieťaťu trest za neporiadnosť, pravdepodobne by sa očakávaný výchovný efekt nedostavil, pretože tresty jednoducho nefungujú.
Keď máme kontakt s vnútornou autoritou v dospelosti, vieme, že nie sme obeťou okolností a že veci sa nám nedejú náhodou, ale že sme to my, ktorí tvoríme a rozhodujeme o svojom živote. Vnútorná autorita súvisí aj s uvedomením si vlastnej moci meniť svet.
Modrá farba má najväčšmi ochranný účinok zo všetkých farieb. Je to vysvetliteľné tým, že nech sa deje čokoľvek, ostávame v pokoji a ovládneme svoje reakcie na všetky vnútorné aj vonkajšie podnety. Pokiaľ nedávame žiadnu energiu napríklad smerom ku konfliktnej záležitosti – ani emóciu, ani myšlienku – nestávame sa súčasťou konfliktu a to je tá najlepšia ochrana, akú máme. Energiu tak môžeme použiť na riešenie problému alebo kreatívne. Koncentrovať sa na pokoj a vnútornú stabilitu, pevnosť. V meditácii si niektorí vizualizujú modrú sféru v tvare gule okolo fyzického tela na posilnenie ochrany a celkovej pohody.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Poradenstvo
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Lekáreň Vicky Wall
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254