ZINCUM
Zincum chloratum – Zinok (Chlorid zinočnatý)
Zincum chloratum
Zinok je najdôležitejšou z doplnkových solí pre jej kvantitatívne zastúpenie v ľudskom tele a vďaka mnohým úlohám, ktoré plní.
V dospelom ľudskom tele sa nachádzajú 2 až 3g zinku, z toho je 60% vo svaloch a 30% v kostiach. Zvyšných 10% je najmä v pečeni, v zuboch, koži, vlasoch, nechtoch, bielych krvinkách, prostate, spermiách, semenníkoch a v mozgu. Jeho kvantitatívna prítomnosť v tele je porovnateľná so železom a kremíkom.
Môj osobný názor je, že zinok by mal patriť medzi základné bunkové soli, vzhľadom na jeho kvantitatívne zastúpenie v tele a tiež jeho význam pre organizmus. Jeho biologický význam pre človeka je známy až od druhej polovice 20. storočia, preto sa Dr. Schüssler, hoci celý život sledoval najnovšiu odbornú literatúru, o ňom nemohol dozvedieť. Základné bunkové soli sú tie, ktoré definoval Schüssler, pričom pochyboval o soli Calc sulph aj v poslednom vydaní Skrátenej terapie, príručke k biochemickej liečbe ochorení. Doplnkové soli doplnili jeho nasledovníci, a sú to stopové prvky, kvantitatívne s rádovo nižším zastúpením v ľudskom organizme, pričom z tohto hľadiska je zinok výnimkou. Schüssler sa ním nezaoberal, avšak prítomnosť zinku v tkanivách je významnejšia než zastúpenie medi, jódu, mangánu, chrómu alebo selénu.
Najčastejšie prípady použitia prípravku Zincum
Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady jeho použitia, pričom v zátvorke je uvedená vhodná kombinácia:
- Chronické a opakované zápaly gastrointestinálneho traktu, opakované a chronické hnačky, zápaly čreva, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba atď. (Ferr phos, Nat sulph, Kali sulph).
- Gastritída, infekcia Helicobacterom pylori, poškodená sliznica žalúdka, bolesti žalúdka (stres: Mag phos, regenerácia sliznice: Nat mur, Calc phos, Nat sulph – podpora pečene, Nat phos – odkyslenie).
- Poruchy nočného videnia a videnia za šera.
- Strata čuchu a chuti (Nat mur).
- Degeneratívne ochorenia oka vo vyššom veku (Nat sulph).
- Zápal a zväčšenie prostaty (Silicea – opuch a zápal, Nat mur – časté nutkanie na močenie a nedostatočný pitný režim).
- Gynekologické zápaly.
- Ateroskleróza (Silicea, Nat phos).
- Znížená obranyschopnosť (Ferr phos).
- Cukrovka 1. a 2. typu (Mag phos, Kali sulph – 1. typ, Nat phos, Chromium – 2. typ).
- Suchá koža (Nat mur – chýba voda, Nat phos – chýbajú tuky).
- Zlé hojenie raniek na koži (Silicea, Nat phos – odkyslenie).
- Vypadávanie vlasov, krehké vlasy (Silicea).
- Slabé, lámavé, zdeformované nechty (Silicea, Calc fluor).
- Biele škvrny na nechtoch (Calc phos).
- Infekčné ochorenia ako vírusové bradavice, hepatitída, opakované herpesy (Nat sulph, Calc sulph – hnisavé), HIV.
- Vnútrobunkové patogény (Kali phos).
- Opakované alebo chronické infekcie dýchacieho systému (Ferr phos, Kali sulph – pľúca, Kali mur – priedušky).
- Parazity (Silicea).
- Suché a poškodené sliznice nosa a prinosových dutín, chronické infekcie (Nat mur, Calc phos).
- Alergie (Calc phos, Nat mur, Mag phos).
- Histamínová intolerancia (Nat mur, Mag phos, Cuprum, Ferr phos).
- Anémia (Ferr phos, Cuprum – z nedostatku železa, Calc phos – znížená krvotvorba v kostnej dreni).
- Degeneratívne ochorenia mozgu spojené s chronickým zápalom, napr. Alzheimerova choroba (Kali phos, Silicea, Mag phos), Parkinsonova choroba (Kali phos, Ferr phos).
- Oneskorený kognitívny vývin, Downov syndróm (Kali phos, Mag phos).
- Pomalý rast a nechutenstvo (Calc phos).
- Oneskorený sexuálny vývin, impotencia, znížený počet a pohyblivosť spermií.
- Regenerácia spojivového tkaniva a podpora tvorby kolagénu: šliach, väzov, chrupaviek, kostí, osteoporóza (Calc phos, Nat mur, Silicea, Cuprum).
- Všetky chronické zápaly (Kali sulph, Ferr phos, Cuprum, Selenium, Manganum).
Reč tela
- Zhoršená chuť a čuch (Nat mur).
- Biele fľaky na nechtoch (Calc phos).
- Slabé nechty, deformity na nechtoch, infekčné zápaly nechtového okolia (Silicea).
- Vypadávanie vlasov, ich zhoršená kvalita a krehkosť (Silicea).
- Strie (Silicea).
- Akné s hlbokými, zapálenými a infikovanými ložiskami (Silicea).
- Chronický zápal kože (Kali sulph).
- Zlá hojivosť defektov na koži (Silicea).
- Suchá a drsná koža (Nat mur – chýba voda, Nat phos – chýbajú tuky, Silicea).
- Suché sliznice (Nat mur, Calc phos).
- Oneskorený rast a nechutenstvo (Calc phos).
Tvárová diagnostika
- Orámovanie okraja pier svetlým pásom (podľa T. Feichtinger, S. Niedan- Feichtinger: Antlitzanalyse in der Biochemie nach Dr. Schüssler).
Podrobná biochémia
V systéme bunkových solí radíme Zincum (chlorid zinočnatý) k antioxidantom, soliam, ktoré sú schopné kontrolovať zápal (Kali sulph, Ferr phos, Cuprum, Selenium, Manganum). Spolu s meďou je zinok súčasťou napríklad významného antioxidačného enzýmu superoxid dismutázy.
Protizápalový účinok zinku je významný pri všetkých chronických zápaloch, a teda degeneratívnych procesoch. Preto zinok, rovnako ako aj iné antioxidanty, spomaľuje proces starnutia. Logicky teda nedostatok zinku vedie k predčasnému starnutiu. Z pohľadu degeneratívneho procesu a chronického zápalu má zinok afinitu najmä k zápalom tráviaceho traktu, kože a slizníc, oka, prostaty a mozgu. Jeho deficit sa prejavuje ešte aj v imunitnom, kostrovom, reprodukčnom systéme a v metabolizme. Oxidačný stres a nedostatok zinku je príčinou chronických degeneratívnych ochorení, ako sú ateroskleróza, neurodegenerácia, diabetes a ďalšie.
Okrem toho, že je účinným antioxidantom, je dôležitý aj pri kontrole bunkového delenia. Až 30% sa ho nachádza v bunkovom jadre spolu s DNA. Zapája sa do replikácie DNA a transkripcie, prvého kroku proteosyntézy. Jeho nedostatok koreluje s poškodením DNA. Z viacerých dôvodov je teda považovaný za chemoprevenciu rakoviny. Štúdie poukazujú obzvlášť na rakovinu prostaty a agresívne formy rakoviny prsníkov. Deficit zinku vidieť hlavne na miestach rýchleho bunkového delenia: sliznice, koža, vlasy, nechty.
Ustrice sú laicky známe ako afrodiziakum, práve pre veľmi vysoký obsah zinku. Ten sa nachádza vo zvýšenej miere aj v prostate a jej sekréte, semenníkoch a spermiách. Zinok v sekréte prostaty zabezpečuje antimikrobiálny a protizápalový účinok a má súvis s pohyblivosťou spermií. Jeho deficit spôsobuje oneskorený sexuálny vývoj, znížené libido, nižší počet spermií, zníženú pohyblivosť spermií a ich zmenenú morfológiu, zníženú hladinu testosterónu, a napokon aj impotenciu. Pre častý výskyt deficitu zinku u ľudí vo vyššom veku a z dôvodu nedostupnosti vyšetrenia sa mužom odporúča užívanie zinku ako prevencia zväčšenia prostaty. Starnutie je sprevádzané poklesom zinku v prostate a znižovaním plodnosti. Zinok so svojím antioxidačným a DNA-protektívnym účinkom môže byť výborným prostriedkom v prevencii ochorení prostaty, vrátane chronických zápalov, hyperplázie, ale aj rakoviny. Podobný účinok, aký má zinok u mužov v prostate, má u žien v mliečnych žľazách. Je dôležitý pri tvorbe materského mlieka a pre dlhodobé zdravie ženy.
Koncentruje sa v oku a je dobrým prostriedkom proti degeneratívnym ochoreniam oka vo vyššom veku, ako napríklad suchá forma makulárnej degenerácie, strata videnia, degeneratívne poškodenie sietnice a zlé nočné videnie. Je významný pre dostupnosť vitamínu A (vitamín potrebný pre oko).
V mozgu prítomnosť zinku chráni mozgové bunky pred oxidačným stresom, predčasným starnutím a smrťou buniek. Preto niektoré zdroje uvádzajú jeho priaznivý vplyv pri degeneratívnych ochoreniach mozgu ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stretla som sa aj s odborným názorom, že deficit zinku má súvis s poruchami správania. Zinok má upokojujúci účinok a z jeho nedostatku vzniká agitovanosť, poruchy koncentrácie, nespavosť a náladovosť. Jeho koncentrácia klesá stresom. Deficit je výrazný u detí s autizmom, ADHD alebo dyslexiou.
Neposlednou významnou úlohou zinku je hojenie poškodení a poranení epitelu čriev a ciev, čo vyzdvihuje jeho dôležitosť pri liečbe chronických hnačiek a zápalov čriev a aterosklerózy. Podporuje štrukturálnu integritu endotelu krvných ciev a epitelu gastrointestinálneho traktu. Pri ateroskleróze je narušený endotel ciev zápalom. Zinok preukázal schopnosť zahojiť poranenia črevného epitelu. Bez dostatku zinku sa tieto ranky nemôžu dobre zahojiť. Chronické zápaly čreva majú za následok lézie na sliznici, čo spôsobí zhoršenie vstrebávania a ešte väčší deficit zinku. Parazity takisto spôsobujú poranenia sliznice. To nakoniec vyústi do podvýživy, nechutenstva, hnačky. Napriek zatiaľ nejasnému mechanizmu sa zdá byť zinok superliekom na liečbu hnačiek. Skracuje trvanie ochorenia, zlepšuje absorpciu vody a elektrolytov v čreve, urýchľuje regeneráciu čreva a zvyšuje imunitnú odpoveď a elimináciu patogénu z čreva. Pokiaľ ide o ďalšie zápaly tráviaceho traktu, je vhodným doplnkom pri gastritíde, infekcii Helicobacterom pylori, chronických hnačkách, chronických zápaloch čreva, ulceróznej kolitíde, Crohnovej chorobe a pod.
Jeho deficit v koži má súvis s psoriázou, ekzémom a akné s pomalým a zlým hojením vyrážok, prasklín, chronickým zápalom kože a infekciami na koži. Tento účinok môžeme pripísať jeho podpore tvorby kolagénu. Medzi prejavy deficitu na koži patrí ešte výrazná suchosť a sklony k alergickým reakciám. V liečbe akné sa kombinuje protizápalový účinok s protibakteriálnym. Zinok je obzvlášť vhodný pre teenagerov z dôvodu prebiehajúceho rastu a hormonálneho dospievania. Nedostatok zinku sa prejavuje aj na vlasoch a nechtoch – zlý rast nechtov, deformácie nechtov, infekčné zápaly okolia nechtov, biele fľaky na nechtoch, vypadávanie a krehkosť vlasov (u zvierat chlpov).
Zinok hrá dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Je esenciálny pre tvorbu, vyzrievanie a funkčnosť leukocytov. Je potrebný pre funkciu tzv. NK buniek (prirodzených zabíjačov) nešpecifickej prirodzenej imunity, vyzrievanie T-lymfocytov (špecifická imunitná odpoveď) a neutrofilov (akútna fáza zápalu). Zinok je esenciálny pre bunkovú, ako aj humorálnu imunitu (tvorba protilátok). Podieľa sa aj na prvej línii obranyschopnosti. Nachádza sa v sekréte respiračného systému, v pľúcach a hrdle, kde má antimikrobiálny účinok. Napríklad deficit zinku u detí v rozvojových krajinách zvyšuje riziko a úmrtnosť detí v dôsledku hnačiek, zápalu pľúc a malárie. Vo vyspelých krajinách je deficit zinku tiež rozšírený a má za následok zníženie obranyschopnosti proti infekciám, baktériám, vírusom, ale aj rakovinovým bunkám. Známy a bežne využívaný je jeho účinok pri bežnom prechladnutí, pričom významne skracuje dĺžku ochorenia. Deficit zinku môže mať rôzne dopady na imunitu: zníženie funkcie makrofágov, neutrofilov, aktivity NK buniek, oneskorený typ hypersenzitivity, oxidačný stres, ale najmä zníženie počtu T-lymfocytov, ktoré nás ochraňujú pred vnútrobunkovými parazitmi a ktoré sa obzvlášť zle eliminujú. Suplementácia zinku je vhodná najmä pri komplikovanejších infekciách: vírusových bradaviciach, často sa opakujúcich výsevoch oparu na perách, vážnych a opakujúcich sa infektoch dýchacieho systému (vrátane pneumónie u detí a starých ľudí), HIV infekcii, chronickej hepatitíde C, črevných infekciách a vnútrobunkových parazitoch, gynekologických infekciách.
Niektoré poškodenia pečene majú priamy súvis s deficitom zinku. Ide najmä o infekčnú hepatitídu a hepatitídu u alkoholikov. V pečeni sa zinok viaže na metalotioneín, proteín bohatý na cysteín, ktorý viaže zinok, meď, selén, ale aj toxické kovy ako ortuť, striebro, arzén. Zinok sa javí ako hepatoprotektívum a naopak, pečeň je kľúčová pre metabolizmus zinku. Bol preukázaný súvis jeho deficitu s fibrózou pečene a narušenými funkciami, ktorých prejavmi sú zvýšený bilirubín a cholesterol. Zinok sa v pečeni tiež zúčastňuje metabolizmu alkoholu ako metaloenzým alkoholdehydrogenáza.
Zinok je minerálna živina dôležitá pre exokrinné aj endokrinné funkcie pankreasu. Hrá významnú rolu v regulácii apetítu, je vylučovaný do tráviaceho systému pankreatickou šťavou. Nerovnováha zinku môže ovplyvniť funkciu tráviacich enzýmov, čo je dôležité v období tehotenstva, laktácie a rastu. Nedostatok zinku spôsobuje stratu vnímania chute a vône. To by mohlo byť ukazovateľom deficitu. Jeho suplementáciou sa zlepšuje nielen vnímanie chute, ale aj apetít a podporuje sa rýchlejší rast.
Zinok tiež možno priradiť ku kľúčovým faktorom regulácie metabolizmu cukrov. Na jednej strane reguluje vylučovanie glukagónu z α–buniek pankreasu, hormónu pracujúceho opačne ako inzulín (glukagón zvyšuje hladinu cukru v krvi). Na druhej strane je zinok stavebnou súčasťou inzulínu, hormónu skloňovaného v súvislosti s cukrovkou, a je dôležitý v jeho biosyntéze v β-bunkách pankreasu. β-bunky pankreasu obsahujú oveľa vyššiu koncentráciu zinku v porovnaní s ostatnými bunkami ľudského tela. Ak k tomu prirátame ďalšie enzýmy dôležité v metabolizme cukru, ktoré sú od zinku závislé, javí sa rozumná suplementácia zinku skutočne vhodným kandidátom prevencie a liečby cukrovky. Sú známe jeho pozitívne účinky pri cukrovke oboch typov, ako aj u komplikácií tohto ochorenia. Zinok, zdá sa, spomaľuje smrť buniek produkujúcich inzulín (diabetes I. typu) a je dôležitý aj pre odpoveď buniek na inzulín (diabetes II. typu).
Zinok je dôležitý pri produkcii hormónov štítnej žľazy a ich aktívnej formy T3 (trijódtyronín).
Pretože zinok predstavuje rastový faktor a hrá úlohu v bunkovom delení, neprekvapí nás, že je vhodný pri prevencii a liečbe osteoporózy. Zlepšuje remodeláciu kostí a tvorbu kolagénu. Pre podporu tvorby kolagénu je dôležitý kremík, zinok a vitamín C. Pre metabolizmus vápnika je zas kľúčový vitamín D a primeraný prísun vápnika.
Fyziologická koncentrácia zinku tlmí uvoľňovanie histamínu, ktoré je aktivované IgE protilátkami a iónmi vápnika (zinok kompetitívne tlmí akciu Ca2+). Preto sa zinok odporúča pri alergiách a astmatických symptómoch. Nedostatok zinku sa spája s príznakmi histamínovej intolerancie, ako je napríklad svrbenie.
Zinok je tiež kofaktorom niekoľkých enzýmov v metabolizme železa. Podávanie zinku spolu so železom sa javí ako efektívnejšie aj pre podporu tvorby hemoglobínu v liečbe anémie, ale aj pre zvýšenie počtu červených krviniek. Na druhej strane, vysoké dávky zinku môžu vyvolať anémiu z nedostatku železa.
Zincum v homeopatii
Zinok v homeopatii je spájaný so zveličovaním, preháňaním a zdôrazňovaním intelektuálneho výkonu, tlakom na duševný výkon, najmä v škole. Opakovanie, nacvičovanie a rutina. Nepokoj, tiky až kompulzívne správanie. Tlak na mentálny výkon, ale aj mentálne zablokovanie sú v obraze tohto lieku. Potláčanie citov a emócií, veľká kontrola. Títo ľudia milujú prácu s počítačmi, účtovníctvo a pod. Ochorenia z tlaku zo strany nadriadených, učiteľov, rodičov. Pracujú tvrdo a majú strach zo zlyhania.
Význam zinku v ľudskom organizme
Zinok je potrebný pre funkciu viac než 100 známych enzýmov. Je dôležitý pre syntézu bielkovín, transkripciu (prepis) DNA, správne fungovanie imunity, hojenie rán, tvorbu DNA, bunkové delenie. Je rastovým faktorom v tehotenstve a detskom veku.
V ľudskom tele sa netvoria jeho zásoby a preto je potrebný dostatočný denný príjem zinku v potrave. Pretože zinok sa vyskytuje ako súčasť proteínov a nukleových kyselín, vyšetrenie krvi teda nie je vhodné na určenie jeho deficitu. Lekári ním zaoberajú sporadicky, a to aj napriek tomu, že jeho deficit je častejší, než by sme predpokladali. Vyšetruje sa napríklad z vlasov a potu.
Aj vo vyspelých krajinách je príjem zinku hraničný. Skupinou ohrozenou deficitom zinku sú deti a starí ľudia, diabetici, alkoholici, pacienti na parenterálnej výžive, ľudia so zápalom žalúdka a zníženou tvorbou žalúdočnej kyseliny, pacienti s chronickými hnačkami a zápalmi čreva, pacienti užívajúci farmaceutické prípravky, ktoré znižujú schopnosť vstrebania zinku (napr. vysoký príjem zlúčenín železa, kalcia, perorálne kontraceptíva a niektoré antibiotiká), ďalej vegetariáni a vegáni, tehotné ženy a dojčiace matky, dojčatá staršie ako 7 mesiacov, ktoré sú plne dojčené.
K deficitu zinku môžu viesť ochorenia pečene, obličiek alebo časté potenie, stres, trauma, infekcia a strata krvi. V rozvojových krajinách k deficitu zinku prispievajú ešte aj parazity.
U starších ľudí sa častý nedostatok zinku dáva do súvislosti so zníženou tvorbou kyseliny chlorovodíkovej žalúdočnou sliznicou. Problémom je limitované vstrebávanie zinku, ktoré prebieha v tenkom čreve transcelulárne. Transport je regulovaný množstvom zinku, pri jeho nedostatku sa transport zvýši. Jeho znížený príjem môže byť dôsledkom poškodenej črevnej sliznice, mliečnej stravy (mliečna bielkovina kazeín viaže zinok), vysokých dávok kalcia a železa vo forme výživových doplnkov. Prirodzený úbytok zinku nastáva najmä pankreatickou sekréciou (zinok je súčasťou pankreatických enzýmov), produkciou obličiek, potením, ejakuláciou, rastom vlasov, menštruáciou a dojčením. Zvýšené straty spôsobujú diuretiká – močopudné lieky, ochorenia obličiek a diabetes. Odborníci varujú, že v Amerike minimálne 40% starších ľudí a celosvetovo až 2 miliardy ľudí trpí jeho nedostatkom.
Najviac zinku sa nachádza v ustriciach, morských plodoch a v mäse. Zinok sa tiež nachádza v obilí, celozrnných výrobkoch, strukovinách a semenách, no jeho dostupnosť je pre nás obmedzovaná fytátmi, látkami, ktoré majú za úlohu živiny v semenách uzamknúť, a tak ich chrániť pre potreby bunkového delenia a rastu. Pri kváskovaní sa fytáty čiastočne rozkladajú a dostupnosť zinku sa zvyšuje. Z vegánskych zdrojov zinku sa uvádzajú ešte huby, avokádo, zelená listová zelenina, kelp a spirulina.
Deficit zinku vidíme v prvom rade v miestach zvýšeného bunkového delenia: vlasy, koža, sliznice, nechty. Prejavy tohto deficitu sú: vypadávanie vlasov, hnačky, oneskorený sexuálny vývin, hypogonadizmus, impotencia, lézie v očiach a na koži, zlé hojenie rán, spomalený rast u detí, nechutenstvo, znížená obranyschopnosť organizmu a chronické zápaly.
Toxicita zinku býva zriedkavá, a to v dôsledku dlhodobého užívania dávok prekračujúcich odporúčané denné dávky alebo masívne a dlhodobé užívanie krémov so zlúčeninami zinku na potlačenie zápalov a lézií na koži. Dávke zinku väčšej ako 40 mg denne sa treba vyhnúť, pretože znižuje vstrebávanie medi a železa. Toxicita zinku má neurologické prejavy, prejavuje sa tiež ako zvracanie, hnačka, brušné kŕče a bolesti hlavy.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Poradenstvo
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Lekáreň Vicky Wall
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254