KALI MUR

Kalium muriaticum (chloratum) – Regulácia fibrínu
Kalium muriaticum (chloratum)
Pri prvej draselnej soli Kali phos sme spomínali, že draslík je prevažne vnútrobunkový ión. Chloridové anióny Cl– majú význam pri regulácii pH, osmotického tlaku a tvorbe membránového potenciálu. Okrem toho sa chloridové anióny podieľajú na správnej funkcii sliznice tráviacej a dýchacej sústavy a na tvorbe slizničného hlienu.
Najčastejšie prípady použitia soli Kali mur
Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia Kali mur, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia:

  • Akútny zápal s fibróznym exsudátom. Krupózny biely sekrét, ktorý je ťažko odstrániteľný z povrchu slizníc. Jazyk je potiahnutý bielym povlakom, ktorý je prilepený, nedá sa odstrániť ani zubnou kefkou. Zápal horných dýchacích ciest s hustým bielym hlienom. Silné zahlienenie, vlhký bublavý kašeľ, ktorý môže spôsobovať až dusenie alebo sťažené dýchanie.
  • Zachrípnutie alebo až strata hlasu. (Ferr phos, pri akútnych zápaloch sa z praktických dôvodov bežne podáva Kali mur spolu s Ferr phos každú 1 až 2 hodiny, Zincum).
  • Akútny infekčný zápal – zápal kože alebo ucha so silným opuchom, ruža, ovčie kiahne, šarlach, bronchitída, angína (Ferr phos, Zincum).
  • Rosacea (chronický zápal kože so začervenaním), kuperóza (začervenanie kože v dôsledku rozšírených cievok).
  • Mílie.
  • Akútne a opakované zápaly priedušiek. Kali mur má afinitu k slizniciam priedušiek (Ferr phos).
  • Fajčiarsky vlhký kašeľ.
  • Podráždenie sliznice dýchacích ciest nielen biologicky (vírusy, baktérie) ale aj chemicky a fyzikálne. Vdýchnutie prchavých dráždivých látok, napr. farieb a náterových hmôt. V lete býva bežné ochorenie v dôsledku klimatizácie a náhlych veľkých teplotných zmien.
  • Kali mur je prostriedkom pre žľazy, pomáha pri opuchoch žliaz, napríklad prsných. Akútne zdurenie, infiltrácia lymfatických žliaz, angína. Zmeny na štítnej žľaze v dôsledku chronického zápalu. Kľúčovým symptómom pre výber Kali mur je biely neodstrániteľný povlak na jazyku.
  • Zvýšená viskozita krvi, nedostatočný rozklad zvyškov fibrínu. Kali mur nazývame tiež „biochemický anopyrín“.
  • Trombus (krvná zrazenina) kdekoľvek.
  • Zvýšené riziko trombózy – rizikovými skupinami sú starí ľudia, tehotné ženy, ženy užívajúce antikoncepciu, ľudia s chronickými zápalmi, rakovinou, po úrazoch a operáciách, ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Dlhodobá nehybnosť ako sedenie pri dlhých letoch alebo pri sedavej práci, u ležiacich pacientov po úrazoch a operáciách (zhoršuje sa žilový návrat krvi a spôsobuje zvýšené riziko trombózy a bolestivosť v končatinách).
  • Bolesti pri cievnej nedostatočnosti (kŕčových žilách, hemoroidoch) v dôsledku stázy krvi. Tieto problémy sa zhoršujú obyčajne v letnom období.
  • Menštruácia so silným krvácaním a s veľkými zrazeninami krvi.
  • Fibrómy, fibrózne zmeny kdekoľvek: myómy na maternici, fibrotické cysty v prsníku a pod. (Nat sulph – fibrinogén sa tvorí v pečeni)
  • Hromadenie fibrínu. Pri akomkoľvek chronickom zápale môže dôjsť k hromadeniu fibrínu a fibrinóznej degenerácii tkaniva a orgánu, ktoré tak strácajú svoju funkčnosť a pohyblivosť. Patrí sem chronická bronchitída, reumatoidná artritída, cystická fibróza, uzly štítnej žľazy, chronický reumatizmus, cirhóza pečene, chronická cystitída, chronická mastitída (biochemické antioxidanty: Kali sulph, Ferr phos, Zincum, Cuprum, Selenium, Manganum, detoxikácia: Nat sulph).
  • Excesívna granulácia, tvorba hypertrofických jaziev a zrastov. Čerstvá jazva stále vyzrieva v čase od poranenia až do 1 roka, pričom najhoršie obdobie z pohľadu tvrdnutia a tuhnutia je 3. až 5. mesiac. To, čo je spočiatku žiadúce, teda aby sa rana zacelila a vytvorila sa kolagénová sieť, sa neskôr stáva nežiadúcim, pretože jazva tuhne, obmedzuje pohyb a rastie jej objem nad úroveň kože. Hojenie rozsiahlejších popálenín (Calc fluor).
  • Kali mur pomáha vylučovať chemické jedy z tela von, a preto sa odporúča napr. pred a po očkovaní.
  • Kožné výrastky, najčastejšie v miestach chronického dráždenia (opasok, podprsenka, retiazka).
  • Vírusové bradavice (Nat sulph, Zincum).
  • Alergia – posilnenie slizníc (Nat mur, Zincum, Calc phos).

Reč tela

  • Absolútne najvýznamnejší znak je biely ťažko odstrániteľný povlak na jazyku.
  • Zachrípnutie, zahlienenie.
  • Kožné výrastky.
  • Mílie kdekoľvek na tele, najčastejšie na tvári a končatinách – biele tuhé podkožné zrniečka, tzv. krupica.
  • Zhoršenie konzumáciou mliečnych výrobkov.

Tvárová diagnostika

  • Biela farba kože okolo očí (ako neopálené okuliare).
  • Chronické začervenanie kože. Pavúkovité cievky.
  • U detí fialové zafarbenie pod očami po chorobe.
  • Biely povlak na perách, ktorý sa po čase zošúpe.

Podrobná biochémia
V homeopatii sa považoval za malý liek. Do širšieho používania ho uviedol práve Schüssler. V systéme bunkových solí má Kali mur súvis so slizničnými bunkami a s vláknitými proteínmi: fibrínom, elastínom a kolagénom.

Fibrinogén je v krvi rozpustná a normálne prítomná bielkovina. Tvorí sa v pečeni. Pôsobením enzýmu trombínu sa premieňa na nerozpustný fibrín. Je to reakcia na poranenie v procesoch zastavenia krvácania, alebo taktiež reakcia na zápal. Fibrín vytvára pevnú a hustú sieť, ktorá je základom krvnej zátky – trombu. Trombus po čase prestane plniť svoju funkciu, pretože rana sa prirodzene delením buniek zacelí. Zátka sa rozpadá za vzniku produktov degradácie fibrínu. Kapacita rozpúšťania fibrínu – fibrinolytických enzýmov – je limitovaná, hlavnú úlohu má plazmín.

Fibrín teda pomáha telu zregenerovať sa po poranení a pri zápaloch. Je dôležitý v počiatočnej fáze tvorby jazvy. Problém nastáva, keď sa v organizme naruší rovnováha. Fibrínové zvyšky môžu spôsobiť viacero vážnych problémov. Môžu sa zväčšovať a zapríčiniť trombózu – upchatie cievy trombom. Ak sa napríklad upchá väčšia cieva srdca alebo mozgu, nastane rýchla smrť. Fibrínové zvyšky sa tiež môžu prilepiť na stenu ciev a prispievať k srdcovo-cievnym ochoreniam. Nadbytok fibrínu spôsobuje v tkanivách fibrózne zmeny, obmedzenie prirodzenej funkcie, tvrdnutie, zmršťovanie tkaniva, opuch, bolesť a chronický zápal. V krvi mení jej fyzikálne vlastnosti a zvyšuje viskozitu.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že mať fibrín pod kontrolou je veľmi dôležité. Vekom sa tvorí menej fibrinolytických enzýmov. Proteolytické enzýmy sa nachádzajú aj v potravinách, napríklad v ananáse (bromelín), v papáji (papaín), v kurkume a v ďumbieri. Proteolytické enzýmy sú aj serrapeptáza a nattokináza.

Nadbytok fibrínu, fibróza, môže postihnúť akýkoľvek orgán tela. Neodškriepiteľným faktom je, že zápal aktivuje systém zrážania krvi, a platí to aj naopak; zrážanie krvi aktivuje zápal. Fibrín sa teda hromadí aj v prípade chronických zápalov, príkladom môže byť artritída alebo skleróza multiplex, kedy sa tkanivo deštruuje a vznikajú fibrotické zmeny, zjazvenia. Fibróza je na jednej strane proces hojenia poškodeného spojivového tkaniva, ktorý vyústi do tvorby jazvy. Vtedy sa zapájajú aj aktivované fibroblasty a tvorba kolagénu. Jazva je výsledkom poškodenia a zápalového procesu. Provizórna fibrínová sieť sa postupne vypĺňa kolagénom a ďalšími makromolekulami. Kolagén potom tvorí základ extracelulárneho matrixu. Tvorba jazvy a fibróza sú podobné procesy. Pri nadbytku fibrínu však ide o patologický proces. Naopak, nedostatok tvorby fibrinogénu alebo tvorba abnormálneho fibrinogénu má za následok nedostatočné zrážanie krvi pri poranení a hrozí strata veľkého množstva krvi.

Zistilo sa, že fajčiari majú hustejší fibrín ako nefajčiari. Fajčiarsky kašeľ je chronický stav, kedy v dôsledku chronického dráždenia slizníc dýchacích ciest cigaretovým dymom dochádza k zníženiu funkcie riasinkového epitelu a prirodzený sekrét hustne na hustý gélový hlien. Fajčiar inhaluje toxické látky, ktoré spôsobujú na sliznici chronický zápal – chronickú fajčiarsku bronchitídu. Miestami vzniká v dôsledku chronického zápalu fibróza a postupne sa vyvinie chronická fajčiarska obštrukčná bronchopulmonálna choroba. Zmenené bunky sa môžu zvrhnúť na rakovinu.

Kolagén je základná vláknitá bielkovina vytvárajúca extracelulárny matrix spojivového tkaniva. Existuje viacero typov kolagénu. Je produkovaný najmä fibroblastami (bunky spojivového tkaniva), najprv ako prekurzor kolagénu vo vnútri bunky. Mimo bunky sa tieto prekurzorové kolagénové molekuly spájajú do kolagénových vlákien, ktoré vytvárajú vysokoorganizovanú sieť. Extracelulárny matrix nielenže spája bunky do tkaniva, ale ovplyvňuje aj ich tvar, životnosť a správanie sa prostredníctvom receptorov na povrchu buniek. Kolagénové vlákna sú pripevnené na vláknitú sieť na povrchu buniek a takto ovplyvňujú cytoskeleton bunky a dokonca aj jej delenie. Okolo fibrínových vlákien je polysacharidový gél, ktorý vytvára objem. Kolagén sa odbúrava proteolytickými enzýmami. Medzi tvorbou a odbúravaním kolagénu existuje dynamická rovnováha, stále sa tvorí a stále sa odbúrava. Napríklad po pôrode prevažuje masívne odbúravanie v procese zavinovania sa maternice.

Elastín je elastický proteín spojivového tkaniva. Vytvára sieťovú štruktúru, ktorá extracelulárnemu matrixu dodáva pružnosť a elasticitu. Vyskytuje sa v koži, tepnách, väzoch, šľachách a chrupavkách.

Zápal je základným nástrojom vrodenej nešpecifickej imunitnej reakcie na poškodenie organizmu. Na jednej strane je najvýznamnejšou obranou, na strane druhej je sebapoškodzujúcim procesom, pričom medzi oboma nie je jasná hranica. Už rímsky lekár Aulus Cornelius Celsus popísal štyri základné prejavy zápalu a Rudolf Virchow pridal piaty:

  1. Rubor – sčervenanie – dôsledok hyperémie, zvýšenia množstva a prietoku krvi v cievach a kapilárach postihnutého tkaniva.
  2. Tumor – opuch – cievy sa dilatujú a stávajú sa viacej priepustné pre proteíny a tekutinu do okolitého tkaniva – fibrinogén, ktorý sa mení na fibrín, albumín, globulíny. Prestup albumínov zvyšuje onkotický tlak
    v medzibunkovej tekutine, čo vedie k zadržiavaniu vody a opuchu. Neskôr prestupujú aktívne aj leukocyty schopné fagocytózy a čistia tkanivo.
  3. Calor – zvýšená teplota tkaniva – dôsledok hyperémie, zvýšeného prietoku krvi, rozkladu – katabolizmu a vzniku pyrogénnych látok.
  4. Dolor – bolesť – dôsledok acidózy tkaniva – hromadenie kyslých produktov, zvýšenie onkotického tlaku vďaka infiltrácii bielkovín do tkaniva a mechanické dráždenie nervových zakončení.
  5. Functio laesa – porucha funkcie ako dôsledok poškodenia tkaniva a jeho cievneho a lymfatického obehu.

Na viacerých miestach tejto knihy spomíname, že bunkovú soľ podávame nie na základe diagnózy, ale na základe symptómov. Tak je to aj v prípade zápalu. Pretože ide o komplikovaný a komplexný dej, riadime sa prevažujúcimi symptómami, ktoré sú pre podanie správneho prostriedku dôležitejšie než samotná príčina, ktorá zápal vyvolala (vírus, baktéria, fyzikálne poškodenie, chemické poškodenie, autoimunitná príčina). Zápaly podľa dĺžky trvania delíme na akútne, trvajúce niekoľko hodín až dní; subchronické, trvajúce niekoľko dní až týždňov; a chronické, ktoré trvajú mesiace. Pre celkové uzdravenie je potrebné sa zaoberať príčinou a odstrániť ju, najmä v prípade chronických zápalov. Chronický zápal môže trvať dlhé mesiace až roky. Nazýva sa aj tichý zabijak, pretože pomaly a pod prahom bolesti postupne deštruuje akýkoľvek zasiahnutý orgán.

  1. V počiatočnom štádiu zápalu pozorujeme hemodynamické zmeny, rozšírenie ciev a spomalenie toku krvi, prejavujúce sa zvýšenou teplotou, začervenaním a bolesťou. V podstate je to akýsi kompenzačný mechanizmus, ktorý zabezpečí väčší prísun kyslíka a zložiek krvi.
    V systéme bunkových solí je liečivým prostriedkom na tieto prevažujúce
    prejavy Ferr phos.
  2. V druhom štádiu dôjde k zvýšeniu priepustnosti ciev a presakovaniu
    tekutiny do okolitého tkaniva vrátane bielkovín albumínu a fibrínu. Tkanivo v dôsledku toho opúcha. Fibrín sa hromadí a prejavuje sa
    to aj vo fibróznom exsudáte, ktorý je biely a prilepený na slizniciach
    a na jazyku. Na povrchu sliznice sa tvorí fibrínová pablana, prilepená k slizničnému tkanivu. Hlien sa nedá odstrániť, vykašľať. Jazyk je pokrytý bielym neodstrániteľným povlakom. V druhom štádiu zápalu a pri krupóznom (vláknitom) charaktere bude účinným biochemickým prostriedkom práve Kali mur.
  3. Ak ide o akútny zápal so seróznym, teda vodnatým exsudátom, prostriedkom na to určeným bude Nat sulph. Opuch býva obyčajne silnejší, napríklad pri bežnej viróze so silným zdurením nosovej sliznice alebo mandlí.
  4. Ak by išlo o exsudatívny zápal s hnisavým exsudátom, prostriedkom by bola Silicea a Calc sulph. V hnise je vysoký obsah leukocytov, baktérií, nekrotických buniek a tekutiny. Farba hnisavého exsudátu závisí od druhu baktérie, býva bieložltá až zelená. V prípade akútnych prudkých a bolestivých hnisavých zápalov s masívnou sekréciou hnisu je dobré vždy podať homeopatikum Hepar sulphur calcarea 30C na zastavenie masívneho hnisania, najmä pokiaľ ide o oblasť hlavy alebo uzatvorené bolestivé abscesy. Silicea a Calc sulph by mohli hnisanie ešte zosilniť a sú viac vhodné pre miernejší priebeh
    a subchronickú až chronickú fázu zápalu. Chemicky je homeopatický liek Hepar sulphur calcarea podobný bunkovej soli Calc sulph. V nízkej potencii podporuje hnisanie a čistenie tkaniva a vo vyššej potencii 30C zastavuje hnisanie. Pri akútnych hnisavých zápaloch je biochemickým prostriedkom Silicea, pri chronických hnisavých stavoch Calc sulph.
    V praxi sa najskôr použije Silicea na vyčistenie tkaniva. Pokiaľ v čase niekoľkých dní, maximálne týždňov hnisanie neprestáva, vymeníme Siliceu za Calc sulph, ktorá podporí aj činnosť pečene a čistenie tkaniva.
  5. Pri gangrenóznom zápale je fibrózny exsudát sekundárne modifikovaný ischémiou a nekrózou, prítomné sú anaeróbne baktérie, exsudát je žltozelený. Pri rozpade slizničného tkaniva sa zafarbí prímesou krvi do červena až hneda. Čierne zafarbenie je známkou nekrózy. V zásade, čím je exsudát tmavší, tým je stav vážnejší. Býva prítomný aj hnilobný zápach. Podporným prostriedkom je Kali phos
    (Kali sulph).
  6. Kali mur je prostriedok aj pri chronických proliferatívnych
    zápaloch, ktoré postupne menia tkanivo a spôsobujú fibrotické zmeny. Vznikajú tuhé a pohyb obmedzujúce zrasty a jazvy. Stáva sa to pri opakovaných poraneniach, alebo keď zlyháva regulácia tvorby fibrínu a kolagénu v procese reparácie spojivového tkaniva. Kľúčovým príznakom potreby Kali mur je biely neodstrániteľný povlak na jazyku.
  7. Chronický zápal sprevádzajúci mnohé degeneratívne ochorenia sa
    dáva do súvisu jednak s nedostatkom antioxidantov a tiež s chronickým prekyslením organizmu. Prirodzené farbivá zeleniny a ovocia, ktoré
    ich robia takými atraktívnymi, sú práve antioxidačne pôsobiace látky
    zo skupiny flavonoidov a karotenoidov. V systéme bunkových solí je antioxidantom pri akútnych stavoch Ferr phos, pri chronických zápaloch Kali sulph a z doplnkových solí, teda stopových prvkov, je najvýznamnejší zinok, potom meď, mangán a selén. Na odkyslenie používame najmä bunkovú soľ Nat phos a úpravu pitného režimu (Nat mur).
  8. Pri chronickom hliene napríklad v dýchacích cestách sa nezaoberáme jeho charakterom a farbou, tie sa aj tak po čase menia. Účinným prostriedkom je tu Nat sulph. Odporúčame aj upraviť stravu
    a absolvovať test potravinovej intolerancie.

Kali mur v systéme Schüsslerových solí má vzťah k vláknitým bielkovinám – fibrínu, kolagénu. Používa sa pri ich hromadení a nadbytku.

Kalium muriaticum v homeopatii
Ľudia v obraze kália uprednostňujú povinnosť nado všetko. Majú zmysel pre povinnosť voči rodine a v práci, je im vlastná zásadovosť až rigidita. Sú uzavretí. Muriatická (chloridová) zložka sa v homeopatii spája s potrebou pozornosti, výživy, starostlivosti. U ľudí v obraze Kali mur často nachádzame problémy so vzťahom k matke. Muriaticum je v podstate starý názov pre chlorid. Jeho používanie má ale svoje výhody, keďže najmä v angličtine sa ľahko zamieňa názov chloratum (chlorid) za chlorate (chlorečnan), pričom ide o dva odlišné anióny s úplne inými vlastnosťami. Kalium muriaticum sa spája s povinnosťou byť dobrým rodičom a starať sa o rodinu.
Medicínska astrológia
Kali mur a oranžová farba sú priradené astrologickému znameniu Blížencov. Blíženci ovládajú priedušky, pľúca, okysličovanie, krv a kvalitu krvi, ramená, paže, ruky. Blížencom vládne planéta Merkúr, ktorá sa spája s mocou liečiť a schopnosťou kúzliť, rečniť atď. Blíženci sú premenlivé vzdušné znamenie a predstavujú rýchlu myseľ, schopnú spracovať kvantá informácií, ale nie ich vymyslieť. Ovládajú komunikáciu, výmenu alebo tok informácií (pre lepšiu predstavivosť, informácia je energia, správa sa podobne ako tekutina). Hlavný dar, ktorý prinášajú, je otvorenosť. Ich stratégiou je experiment a problémom, do ktorého sa môžu dostať, je chaos.
Jazyk farieb – oranžová
Oranžová farba je sekundárnou farbou – skladá sa z rovnakého dielu žltej a červenej a nesie v sebe posolstvo oboch. Ak by sme si predstavili tri primárne farby symbolicky nasledovne: červenú – zem, žltú – človeka a modrú ako symbol Boha (jednoty, univerza, autority, každý má pre to iný názov a iné pochopenie), mohli by sme povedať, že oranžová vyjadruje vzťah človeka a zeme. V podstate všetky farby zložené zo žltej a červenej predstavujú proces učenia, ktorý prináša samotná životná skúsenosť. Otvorenosť týmto skúsenostiam a životu je vyjadrená vetou: „Jedinou istotou v živote je zmena.“, pretože celá realita, ktorú dnes zažívame, s istotou bude zajtra minulosťou.
Otvorenosť všetkým zážitkom, ktoré život prináša, sa v reči farieb dá vyjadriť práve oranžovou. Nie všetky zážitky sú však úsmevné a príjemné. Život tak prináša skúsenosti a učenie sa. Po prežití náročných situácií sa ľudia často stávajú opatrnejšími, túžia mať život viac pod kontrolou, stávajú sa menej otvorení novému a neznámemu. „Tanec so životom“ stagnuje. Tie najťažšie prekážky nás však môžu rozvíjať, ak sa im nebránime. To sa v psychológii nazýva posttraumatický rast.
S oranžovou sa spája aj šok, keď v nejakej životnej skúsenosti uviazneme a zdá sa nám byť nezvládnuteľná, život ohrozujúca. V psychológii s tým súvisí reziliencia – psychický proces rýchleho vyrovnania sa s ťažkými okolnosťami. Ide o akúsi kombináciu odolnosti a flexibility. Podobne ako tenisová loptička
– úderom sa zdeformuje a odrazí sa, premení deformáciu na pohyb a vráti sa do pôvodného tvaru. Opačná situácia je u kriketovej loptičky, ktorá nie je taká pružná. Na psychickej úrovni to môže byť tendencia, často aj neuvedomovaná, vyhýbať sa určitým okolnostiam. Alebo, ak nastanú určité okolnosti, ktoré máme spojené s traumatickou udalosťou, dostaneme sa do stresu a nevieme adekvátne reagovať. Reagujeme nie na prítomnosť, ale akoby sme sa preniesli do minulosti. V psychoterapii je terapia traumy nenahraditeľná a bohužiaľ nemáme dostatok odborníčok a odborníkov, ktorí by vedeli s týmto problémom pracovať. Žiaľ, neraz sa stáva, že ľudia, ktorí prekonali život ohrozujúcu traumu, často aj opakovane, končia s najrôznejšími psychiatrickými diagnózami a následnou medikáciou, pričom by potrebovali odborníka na liečbu traumy. Liečba traumy spočíva v „liečení časovej línie“ a integrácii zážitku, čo prináša pochopenie a obohatenie. Pomáha veci pomenovať, dať do časovej následnosti, v akej sa udiali. Ako efektívny prístup pri liečby traumy sa ukazuje prístup EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). Skutočná múdrosť nevychádza z kníh, ktoré sme prečítali, ale zo zážitkov, ktoré sme integrovali. Pozitívna kvalita oranžovej je otvorenosť zmenám, odvaha a presvedčenie, že všetko, čo príde, zvládneme. Opakom je kontrola, stagnácia, rigidita, strnulosť. V systéme bunkových solí sa na akútny psychický šok a strach používa Kali phos, základná soľ pre mozog a energiu. Červená farba Kali phos je v oranžovej napokon ukrytá. Na tomto mieste môžeme spomenúť aj retraumatizáciu, kedy napríklad pacientovi pomáha pracovať s časom, aby retraumatizovaná osoba vrátila pozornosť naspäť do prítomného okamihu, pretože tu a teraz je človek v bezpečí, ohrozujúca je len spomienka. Užitočným môže byť zameranie sa na fyzické telo, lebo ono je vždy prítomné, práca s dychom – nádych a výdych, dýchanie zabezpečuje kontinuitu života, základnú aktivitu, opak stagnácie.
Ak si predstavíme traumu na úrovni mikrokozmu bunky a tkanív, tak tie strácajú schopnosť svojej prirodzenej funkcie – pružnosti, tekutosti, a dochádza k stagnácii, hustnutiu, tvrdnutiu a starnutiu. Príčinou môže byť poškodzujúci vplyv chemickej látky, baktérie, vírusu, úrazu, opakovaného mechanického dráždenia alebo tepelného poškodenia či akútneho alebo chronického zápalu.
Mlieko a mliečne výrobky
Pri vyššie uvedených problémoch v obraze Kali mur vždy odporúčame vysadiť mliečne výrobky, aby rýchlejšie nastúpil želaný efekt. Býva to často problém, ak sú ľudia od syrov závislí podobne ako od cukru.

V ajurvéde je mlieko liekom. Treba však zdôrazniť, že krava je v Indii posvätná a teda určite menej týraná a kravské mlieko nie je priemyselne upravované pasterizáciou a ďalšími krokmi ovplyvňujúcimi jeho zloženie. Za liek podľa ajurvédy pre typ Vata (Ajurvéda je tradičné indické lekárstvo. Rozlišuje tri základné energetické typy, dóše: Vata, Kapha, Pitta) môžeme považovať len čerstvo nadojené mlieko od kravy, ktorá má dobrý život, pričom sa použije ako liek iba občas. Laktózou (mliečnym cukrom) a laktózovou intoleranciou sme sa zaoberali v 1. kapitole v časti o nosičoch. Laktózou ale problémy so stráviteľnosťou mliečnych výrobkov nekončia.

Mliečna bielkovina kazeín je najťažšie stráviteľná bielkovina, tvorí až 80% bielkoviny kravského mlieka. Bez kravského, ale aj kozieho a ovčieho mlieka z veľkochovov sa človek zaobíde. Hlavne si treba uvedomiť, že vemená týchto úbohých zvierat sú bez prestávky, s výnimkou pár týždňov do roka, napojené na dojacie pumpy, z čoho majú napokon vždy po čase zápal. Preto musia dostávať antibiotiká a do mlieka sa tým dostávajú hnis a rezíduá protizápalových liekov a antibiotík. Ja mlieko z veľkochovov nazývam tekutinou bolesti, najmä keď si ako matka uvedomím, že toto mlieko bolo určené pre mláďatá, ktoré boli dobytku odobraté, aby sme my ľudia mohli mať mliečne výrobky. Možno keby ste vedeli, ako krava niekoľko dní hučí po odobratí mláďaťa, nebolo by o čom diskutovať… Veľkochovy pre mliekarenský priemysel sú asi jedným z najväčších utrpení, ktoré zvieratám spôsobujeme. A keďže takéto mlieko navyše ani nie je zdravé, tak z neho nemôžeme mať úžitok, jedine ak choroby. Okrem mliekarenstva sa kazeín používa aj vo výrobe rôznych lepidiel a plastov.

Prirodzene je mlieko potravou pre mláďatá. Má zloženie potrebné pre rýchly rast. Preto sa v knihe Čínska štúdia od T. Campbella dočítate o značnom súvise medzi rastom rakoviny a mliečnou bielkovinou. U ľudí mliečne výrobky môžu spôsobiť aj priberanie na váhe, tvorbu nezhubných novotvarov, zahlienenie a potravinovú intoleranciu, ktorá môže mať rôzne prejavy.

Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254