O nás

Od začiatku sme mali sen vytvoriť novú cestu, ktorá by spájala klasickú, vedeckú farmáciu a medicínu s prírodným liečiteľstvom a holistickými metódami. Sme presvedčení, že oba spôsoby môžu slúžiť ľuďom pre ich zdravie a navzájom sa podporovať.

banner-img2
katie-gerrard-JsyUn7bpOyw-unsplash
VIRTUSIA
je odvodená od latinského virtus, ktoré sa u nás používa najmä v umení ako virtuóz.
Znamená statočnosť, schopnosť, vynikajúca kvalita, majstrovstvo, hodnota, odvaha
Presne takto chápeme celostný prístup. Každý človek je neopakovateľný originál a jeho zdravotný problém je takisto jedinečný, rovnako ako jeho vyriešenie. Za roky práce sme si všimli, že k zdraviu sa dá dopracovať rôznymi cestami a úspech sa dostaví najmä vtedy, keď na hľadaní majú klienti aktívnu účasť. Každý je najväčším expertom nielen na svoj problém, ale aj na jeho riešenie. Možností je skutočne veľa.

Niekto preferuje chemické lieky, niekto ich vôbec netoleruje, inému zaberá tradičná čínska medicína a niekto si volí naše domáce bylinky. Ďalšiemu dáva najväčší zmysel homeopatia alebo Bachove kvetové esencie. Niekomu fungujú len vysoké potencie homeopatických liekov a niekto sa drží nízkych. Niekto miluje AURA-SOMA farebný systém či aromaterapiu. Inému najviac sedí individuálna (holistická) psychoterapia. Veľa ľudí používa jednoduchý systém bunkových solí, ktoré tiež nie sú pre všetkých. Rovnako je to so stravou, neexistuje jednotná diéta vhodná pre všetkých. Radikálne diéty a zmeny môžu spôsobiť najmä radikálny stres. Úprava životného štýlu je však dôležitou súčasťou celostnej starostlivosti o zdravie.

Hlavným zámerom Virtusie je povzbudiť ľudí k vlastnej zodpovednosti a odvahe byť zdravý. Myšlienku individualizmu, vlastnej jedinečnosti a zodpovednosti pri hľadaní svojej cesty zdravia v logu Virtusia predstavuje plameniak – výrazný jedinečný vták, trošku iný, zvláštny, ale zato hrdý na svoju zvláštnosť. Plameniaky žijú vo veľkých spoločenstvách. Ich komunitný duch je pre nás symbolom spolupráce a vzájomnej pomoci. Latinský názov plameniaka (Phoenicopterus) nesie v sebe „fénixa“ – bájneho vtáka z gréckej mytológie, ktorý vstáva z popola, symbol nesmrteľnosti a regenerácie.

Ani farby použité v logu Virtusia nie sú náhodné. Tyrkysová farba je farbou individualizmu a osobnej slobody. Zároveň je komplementárnou farbou ku koralovej, s ktorou sa navzájom dopĺňajú. Koralová farba vyjadruje komunitného ducha plameniakov. Vážime si hodnotu spolupráce, našich dlhoročných klientov a kolegov. Pridať sa a byť v tom s nami môže každý, kto sa takto rozhodne.

Naše priority

Naše priority sa stali súčasťou názvu Virtusia zastrešujúceho všetky naše činnosti od lekárne až po polia s nechtíkom.

Individuálna podpora zdravia

Všetky naše činnosti vychádzajú zo snahy pomôcť našim klientom v samoliečení a starostlivosti o zdravie. Klientom radíme možnosti, ktorým sami veríme a zároveň rešpektujeme jedinečnosť každej ľudskej bytosti, jedinečnosť ťažkostí a cesty ich riešenia. Rešpektujeme každého vieru v to, čo má priniesť uzdravenie, či už je to „medicína dôkazu“, „zdravie z prírody“ alebo „sila vôle“. Na vašej ceste vás chceme podporiť, byť vaším kompetentným poradcom. Zameriavame sa na vytváranie produktov a služieb, ktoré na Slovensku chýbajú.

Prírodná cesta

Naša voľba je nekompromisná, nechceme nijakým spôsobom prispievať ku chemickej záťaži našich klientov a životného prostredia. V našich produktoch neakceptujeme chemické aditíva, ani tie v prírodných produktoch povolené. Do našej práce dávame srdce a mnoho vecí, ktoré by sa dali robiť strojovo, my stále robíme ručne. V lekárni venujeme oveľa väčší priestor prírodným produktom, preferujeme šetrné metódy prevencie a liečby. Prazrnko pestujeme a spracovávame ekologicky s ohľadom na prírodu a udržateľnosť. Separovanie odpadu a výber obalov s dôrazom na ekológiu je pre nás samozrejmosťou.

Celostný, holistický prístup

Vidíme človeka ako nedeliteľný celok a chápeme nielen to, že jednotlivé orgány a zdravotné problémy spolu súvisia, ale aj to, že veľký podiel na našom zdraví má psychika, stav mysle a emócie.

Vzdelávanie

Neustále vzdelávanie sa a osobný rozvoj seba a našich klientov považujeme za veľmi dôležitý. Každý, kto na sebe pracuje, má väčšiu šancu žiť šťastný a naplnený život pri plnom zdraví. Aj ľudská psychika je kľúčový faktor zdravia a choroby. Pre našich klientov organizujeme rôzne kurzy a tým im umožňujeme stať sa našimi kolegami a partnermi. Podporujeme informovanosť v oblastiach týkajúcich sa celostného zdravia prírodnou cestou, poskytujeme poradenstvo a konzultácie. Veľký dôraz kladieme tiež na vlastné sústavné vzdelávanie sa.

Lokálnosť

Pokiaľ je to možné, preferujeme lokálnych dodávateľov a prednostne nás zaujímajú klienti na Slovensku a v Čechách. Zo zahraničia privážame len tie produkty a suroviny, ktoré na Slovensku nie sú dostupné.

Pre nás sú plameniaky symbolom spoločenstva a spolupráce ako i inšpiráciou, ako nepredpisovať, nevnucovať dobré a lepšie spôsoby a namiesto toho akceptovať a rešpektovať rozmanitosť, jedinečnosť a kompetentnosť každej ľudskej bytosti.

Naša cesta

Od začiatku sme mali sen vytvoriť novú cestu, ktorá by spájala klasickú, vedeckú farmáciu a medicínu s prírodným liečiteľstvom a holistickými metódami. Sme presvedčení, že oba spôsoby môžu slúžiť ľudom pre ich zdravie a navzájom sa podporovať.

Zrodil sa sen vytvoriť lekáreň, ktorá bude pre ľudí fungovať ako miesto prvého kontaktu. Miesto, kde človeku odporučíme vhodné prostriedky, metódy liečenia alebo ho nasmerujeme na overených lekárov či liečiteľov.

Tento sen sa začal plniť v roku 2003, kedy sme otvorili jedinú a jedinečnú lekáreň tohto typu na Slovensku zameranú holisticky s odborným poradenstvom – lekáreň Zelený anjel v Ružinove v Bratislave. Začiatky však boli veľmi ťažké. Nemali sme žiadne skúsenosti a netušili sme ako to chodí. Zažili sme turbulentné obdobie, zmeny vlastníckej štruktúry, výstavbu a sťahovanie do vlastných priestorov s vysokým úverom, premenovanie na Lekáreň Vicky Wall. Prvých sedem rokov sme robili v zásade zadarmo. Toto náročné obdobie sme však vďaka presvedčeniu a silou vôle prekonali. V tom čase sme pochopili aj nevyhnutnosť vzdelávať sa a zvyšovať svoju odbornosť vo všetkých smeroch podpory zdravia vrátane zdravej stravy a psychológie. To vyústilo do založenia školiaceho centra pri Lekárni Vicky Wall, kde dodnes organizujeme kurzy v oblasti celostných a prírodných metód podpory zdravia.

Naša lekáreň, pôvodne zameraná na byliny a fytoterapiu, sa postupne rozšírila o dovoz a distribúciu Bachových kvetových esencií a AURA-SOMA produktov. Dnes ponúkame aj prípravky z Tradičnej čínskej medicíny, Ajurvédy a široký sortiment rastlinných a prírodných prostriedkov pre podporu zdravia a samoliečenie ako aj široký sortiment homeopatických liekov.

Významným míľnikom bolo rozhodnutie začať s vlastnou výrobou bunkových solí. Najskôr sme ich dovážali z Anglicka a Kapského mesta. Nevedeli sme sa zmieriť so štandardom okolitých krajín – laktózou ako nosičom. Dopyt a nadšenie nás však veľmi rýchlo donútilo otvoriť vlastnú výrobu solí, ktoré spĺňajú naše predstavy a požiadavky, rozhodli sme sa ostať pri neškodnom vegan variante základnej zložky (viac o nosičoch sa dočítate tu: článok Nosič účinnej látky).

V roku 2012 sme postavili a spustili v Košariskách vlastnú výrobu bunkových solí Biomineral D6. Naša výroba a prax je postavená na súčasných vedeckých poznatkoch o biologickom význame minerálnych živín a na dôkladnom štúdiu všetkých dostupných pôvodných zdrojov, nielen od zakladateľa biochemickej liečby Dr. Schüsslera, ale aj dobových zdrojov, z ktorých vychádzal. Cieľom bolo priblížiť sa čo najviac pôvodnému zámeru a pôvodným postupom a dodnes sa tým pri výrobe bunkových solí riadime. Napríklad veľkú časť práce robíme ručne.

Neskôr sme k výrobe bunkových solí pridali aj výrobu prírodnej kozmetiky s bunkovými soľami, v ktorej používame kvalitné oleje v BIO kvalite a ako pomocné látky na mikrobiálnu stabilitu a úpravu vône používame zmes kvalitných rastlinných silíc. Kozmetické prípravky sme vyvíjali niekoľko rokov a dnes tvoria obľúbený doplnok starostlivosti o zdravie aplikáciou bunkových solí priamo na kožu.

Osobné skúsenosti s potravinovou intoleranciou nás inšpirovali k projektu ekologického pestovania starobyle pšenice dvojzrnky Prazrnko a je spracovania na mlynské výrobky v BIO kvalite v roku 2015.

Od pestovania obilnín už bol iba krôčik k pestovaniu vlastných bylín. Polia sme osiali najkvalitnejšou odrodou nechtíka lekárskeho a konopou siatou, ktoré sú vhodné aj pre farmaceutické využitie. Našu ponuku sme tak obohatili o bylinné prípravky Herb.

Je náročné pôsobiť v toľkých rôznych smeroch. Ale silne cítime, že „dobré veci“ by mali byť aj na Slovensku a v Čechách, aby sme tak mali možnosť ich sami používať a ponúkať ďalej našim klientom.

Začali sme si uvedomovať potrebu všetky tieto činnosti a projekty spojiť pod jednu „strechu“

…a tak vznikla Virtusia