IODIUM
Kalium iodatum – Jód (Jodid draselný)
Iodium (Kalium iodatum)
V systéme bunkových solí sa jód používa vo forme draselnej soli ako jodid draselný. Môžeme ho zaradiť medzi stopové prvky vzhľadom na jeho kvantitatívne zastúpenie v ľudskom tele (rádovo len v niekoľkých desiatkach miligramov). Jeho zdrojom v potrave je u nás najmä jodidovaná kuchynská soľ. Kumuluje sa v oceánoch a moriach. Najviac jódu sa nachádza v zelených a hnedých morských riasach (kelp). Bohatým zdrojom sú aj morské ryby a morské plody.
Najčastejšie prípady použitia soli Kalium iodatum
Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady jeho použitia, pričom v zátvorke je uvedená vhodná kombinácia:
- Hypotyreóza z nedostatku jódu, struma, patologické priberanie napriek zdravej životospráve a pravidelnému pohybu, únava, znížený metabolizmus, zvýšené TSH.
- Hormonálna nerovnováha, predmenštruačný syndróm, riziko rakoviny prsníka, fibrocystické ochorenie prsníkov, ochorenia vaječníkov (cysty), neplodnosť.
- Nadmerné potenie, nočné potenie v klimaktériu (Calc phos, Nat mur).
- Veľký stres, veľký výkon, nedostatok odpočinku, vnútorný nepokoj (naháňanie sa) s pocitom tlaku alebo knedle v krku.
- Tehotenstvo a laktácia – podpora vývinu CNS dieťaťa.
- Otrava vysokými dávkami jódu.
Reč tela
- Pocit tlaku v krku, pocit „knedle v krku“, pocit škrtenia.
- Časté odkašliavanie, potreba čistiť si hrdlo, zachrípnutý hlas.
- Celkový nepokoj, zrýchlenosť, naháňanie sa.
Tvárová diagnostika
- Zväčšená štítna žľaza, opuch, struma.
Podrobná biochémia
Všeobecne známa je súvislosť jódu so štítnou žľazou. 30% jódu v organizme sa nachádza v štítnej žľaze a tvorí kľúčový prvok v jej hormónoch T3 a T4. Prsné žľazy sú v spotrebe jódu hneď na druhom mieste. Ďalej je dôležitý pre fungovanie mozgových buniek a celého radu ďalších tkanív.
Vďaka fortifikácii kuchynskej soli jódom plošne netrpíme jeho nedostatkom. Za posledných 30 rokov sa však hladiny jódu znížili o 50%. Otázkou je prečo? Odpoveď môžeme hľadať v toxicite dnešného spôsobu života. Vstrebávanie jódu je kompetitívne ovplyvňované ďalšími halogénmi a ich zlúčeninami v pesticídoch, insekticídoch, zubných pastách s fluórom atď. Skutočne ohrozenou skupinou ľudí nedostatkom jódu sú dojčiace matky, pričom otázna je bezpečná dávka. Odporúčaná denná dávka jódu u nás je do 150 μg (mikrogramov), pre dojčiace ženy až 290 μg.
Vysoké dávky v niektorých výživových doplnkoch (rádovo v niekoľkých miligramoch) sú tolerované u väčšiny ľudí dobre. Existuje však zvýšená citlivosť na nadbytok jódu najmä u ľudí s dysfunkciou štítnej žľazy. Symptómami otravy jódom sú kovová chuť, slinenie, bolestivosť ďasien, zápal v ústach a krku, depresia, prejavy na koži a ďalšie.
Jód je dôležitou súčasťou hormónov štítnej žľazy. Štítna žľaza je veľmi citlivá na rádioaktivitu a stres. Nedostatok jódu spôsobuje hypotyreózu – zníženú činnosť tejto žľazy. Príznakmi hypotyreózy sú chronická únava, apatia, depresia, zlé vyrovnávanie sa s chladom a zníženie bazálnej teploty, priberanie na hmotnosti, zväčšenie žľazy, struma, znížená hladina hormónov štítnej žľazy, prípadne aj zvýšené TSH (hormón hypofýzy, ktorý stimuluje činnosť štítnej žľazy). Chudí ľudia s problémami so štítnou žľazou môžu vďaka jódu pribrať a obézni naopak schudnúť. Spomalenie funkcie štítnej žľazy spôsobuje spomalenie metabolizmu a hromadenie tuku. Jód zastavuje progres hypofunkcie štítnej žľazy. Doplnenie jódu môže pomôcť pri chudnutí, kedy sa ani cvičením, ani úpravou stravy nedostavuje želaný efekt. Stereotypne preberaná je informácia, že na úpravu zníženej funkcie štítnej žľazy je vhodné suplementovať jód. Nie je tomu však tak, pretože jód hypofunkciu štítnej žľazy nelieči. Avšak môže spomaliť progresiu strumy. Pri ochoreniach štítnej žľazy ide väčšinou o autoimunitný zápal (pri hypofunkcii, ako aj pri hyperfunkcii), čo je ochorenie z úplne inej príčiny, než je nedostatok jódu. V systéme bunkových solí autoimunitný zápal riešime pomocou antioxidantov a úpravou stravy, podobne ako iné chronické zápaly.
Štítna žľaza zdravých ľudí sa na zvýšený príjem jódu adaptuje dobre. Pacienti s dysfunkciou štítnej žľazy sú citliví na zvýšený príjem jódu, čo môže zapríčiniť hypotyreózu alebo hypertyreózu, jódom indukovanú Basedowovu chorobu (hypertyreóza), alebo Wolff-Chaikoffov efekt (znížená produkcia hormónov štítnej žľazy po vysokých dávkach jódu).
Schopnosť štítnej žľazy kumulovať jód je známa. Túto schopnosť majú aj slinné žľazy, žalúdočná sliznica a prsné žľazy. Jód upravuje pomer estrogénov v prospech estriolu, ktorý ženu chráni voči rakovine na úkor estradiolu, ktorý má silný proliferačný a stimulačný účinok. Jód preto zabraňuje fibróze prsného tkaniva, pri fibrocystickom ochorení znižuje bolestivosť a hustotu prsného tkaniva. Pomáha pri chronickej bolesti prsníkov, predmenštruačnom syndróme a odporúča sa v prevencii rakoviny prsníkov. Nedostatok jódu môže viesť k zastaveniu ovulácie a k neplodnosti. Pri nerovnováhe pohlavných hormónov a neplodnosti treba mať vždy na pamäti jód a tiež vyšetriť funkciu štítnej žľazy.
Dostatok jódu je počas tehotenstva a laktácie dôležitý pre zdravie matky aj dieťaťa. Jód prechádza placentou a je dôležitý pre správny vývin centrálnej nervovej sústavy. Bolo zistené, že deti s nedostatkom jódu (vrátane detí matiek, ktoré mali v tehotenstve zvýšené TSH) majú nižšie IQ. Nedostatok jódu u detí môže vyústiť do oneskoreného mentálneho vývinu, u dospelých môže spôsobiť depresiu. U matky môže zapríčiniť veľké priberanie a únavu.
Psychický obraz tejto soli obsahuje depresiu alebo podráždenosť a zrýchlenosť, preťaženosť a prepracovanosť v kombinácii so strachom z autorít a veľkým stresom zo splnenia si všetkých pracovných povinností.
Kalium iodatum v homeopatii
Iodium je liek s obrazom podobným hypertyreóze, pre ktorú sú príznačné: značný nepokoj a zrýchlenosť, veľký hlad, nadmerná horkokrvnosť. Homeopati a homeopatky ho považujú za liek pre emigrantov a emigrantky, ktoré museli opustiť svoju kultúru a presadiť sa v novej krajine, čo vyžadovalo značné úsilie.
Kalium sa spája so silným zmyslom pre povinnosť voči práci a rodine (preto sa človek môže cítiť pod tlakom, prípadne depresívne).
Kalium iodatum verí tomu, že toho musí veľa stihnúť, aby si splnil povinnosti. Pracuje za dvoch. Konfrontácia s náročnými požiadavkami na prácu. V homeopatii sa používa najmä na ochorenia štítnej žľazy a ako antisyfilitický liek.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Poradenstvo
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Lekáreň Vicky Wall
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254