Bunkové soli

Bunkové soli intuitívne – FERR PHOS

Ferr phos je priradená vodnému znameniu Rýb (21. február – 20. marec) a magentovej farbe.

V Biochemickom systéme Dr. Schüsslera je Ferr phos jediná zlúčenina železa. Železo má oxido-redukčné schopnosti a je okrem iného zodpovedné najmä za vonkajšie dýchanie, prenos kyslíka k miestam oxidácie. Oxidáciou organických látok získavame energiu doslova s každým nádychom.

Ferr phos je v astromedicíne priradená ku znameniu Rýb. Koniec februára a marec je koncom zimy, kedy všetko v prírode túžobne očakáva teplé lúče jarného slnka. Dnes si to v našich vykurovaných a tepelne regulovaných domovoch a autách už tak neuvedomujeme. Morena, bohyňa zimy a smrti, má práve teraz svoju najväčšiu moc. Porekadlo „Marec, poberaj sa starec.“ vystihuje únavu, ktorá je pre nedostatok železa typická. Takýto človek netoleruje veľkú fyzickú ani duševnú záťaž, veľké teplo, ale ani veľkú zimu. Pri takejto únave veľmi uľavuje poloha ležmo a hoci len niekoľko minútová driemota.

Ryby ovládajú chodidlá, prsty na nohách a krvný obeh. Chodidlá sú kontaktným miestom so zemou v čase, keď sme aktívni. Železo má vlastnosť magnetizmu a magnetizmom sme pripútaní k Zemi, ktorej jadro je v podstate najmä roztavené železo. Železo je bohato zastúpené aj v zlúčeninách hornín zemskej kôry. Napriek tomu trpíme nedostatkom železa veľmi často. Keď stojíme, vieme dokonca namerať elektrické napätie (teda rozdiel náboja) medzi prstami na nohách a povedzme špičkou nosa. Je to dané práve nábojom Zeme, ktorý priťahuje opačný náboj. Chodiť naboso po zemi je naozaj vitalizujúcejšie než šálka kávy. Viac sa o tom dočítate v zaujímavej knihe „The Fourth Phase of Water: Beyond Solid, Liquid, and Vapor“ od Geralda H. Pollacka. Tieto magneticko-elektrické schopnosti ľudského tela súvisia s vitálnou silou a prúdením krvi v žilách. Situácia sa zmení, keď chodidlá odpojíme od zeme a ľahneme si, oddychujeme.

Ryby symbolizujú nadpozemskosť, emocionálnu a duchovnú obetu, súcit. Keď sú tieto šľachetné vlastnosti v nerovnováhe so starostlivosťou o seba, nastáva tzv. „syndróm záchranára“, t.j. pomáhanie za hranice svojich síl a možností a ich vyčerpanie („burn out“).

V homeopatii je po železe pomenovaná celá perióda (riadok), tzv. „perióda práce“. Ferrum je spojené s vytrvalosťou, výdržou, húževnatosťou, nepoddajnosťou, silou, ťažkou prácou, tvrdosťou, ale aj bojom a odporom. S objavom železa prišli aj železné zbrane. Vytrvalosť v práci.

Phosphorus naopak predstavuje vzťahy, súcit, lásku a komunikáciu. Odráža tendenciu rýchlo vyčerpať zásoby energie.

Ferrum phosphoricum je zlúčenina dvoch protichodných kvalít. Ako keď máte pocit, že toho chcete, musíte ešte veľa urobiť a pritom sa túžite stratiť v teple perín so šálkou dobrého čaju a dobrým filmom.

Ferr phos sa používa v homeopatii pri ochoreniach so zvýšenou teplotou, začervenanými lícami, kongesciou, pri gastrointestinálnych a respiračných zápaloch, artritíde, anémii, krvácaní atď. Mentálny blud sa týka presvedčenia, že nie je nikto, kto by tú prácu urobil alebo ju neurobí tak dobre. Najväčšia hodnota a cnosť je pracovitosť. Problémy nastávajú práve prepracovaním sa a zlepšujú sa odpočinkom, ľahom a studeným obkladom. Môžu sa prejaviť ako zápal, infekcia alebo krvácanie.

Magenta v reči farieb

Magenta v sebe ukrýva dve primárne farby – modrú a červenú, symbolicky predstavujúce Nebo a Zem. Magenta je vyjadrením ich vzťahu. V jazyku farieb predstavuje inšpiráciu, vytváranie krásy vo fyzickej realite, múzu, zmysel pre prítomnosť a detail, zmysel života, dať tomu, čo robíme duchovný význam, byť nápomocný a konať nadosobné dobro. Magenta sa popisuje aj ako farba pre záchranárov a pomáhajúce profesie. Ako je to myslené? Mnohí z nás obetujú svoj život pomáhaniu druhým – členom rodiny, chorým, slabým. Je to obeta spomínaná pri znamení Rýb, ktorá nám prináša veľmi dobré pocity z konania dobra. Čím viac pomáhame, tým viac cítime zmysel, význam a silu. Všetkého veľa však môže byť príliš veľa. Spomeňme v psychológii známy dramatický trojuholník z transakčnej analýzy E. Berneho. Poznáme tri významné roly: obeť, útočník a záchranca. Vieme, že tieto roly sú veľmi premenlivé a napokon sa snaha pomôcť môže otočiť proti samotnému záchrancovi, obeť sa stáva útočníkom, záchranca obeťou. Prísada zdravej pomoci je primeranosť. Nechcieť pomáhať svojim blížnym viac, než o koľko stoja. A potom aj spôsob pomoci, stačí sa opýtať a počúvať: Ako ti môžem pomôcť? No a najdôležitejšie je vedieť, kde sú naše limity a čo už je za nimi. Veľakrát sme v praxi videli, ako ľudia pomáhajú blízkym ľuďom v naivnom očakávaní, že títo sa zmenia a budú vďační a nakoniec si len pokazia vzťahy. S deťmi je to podobné, snažíme sa dosiahnuť vysoko položenú latku byť dobrou mamou, otcom. Preháňanie v tomto smere, čo všetko za deti a pre deti robíme, vidíme tiež často. Treba si úprimne povedať, že záchranári a ľudia, ktorí sa cítia byť zodpovední za druhých, môžu mať problém so svojou nadradenosťou a podceňovaním druhých alebo môžu trpieť pocitom vlastnej nenahraditeľnosti.

Pri magente môžeme hovoriť aj o schopnosti sa postarať aj o seba, aby sme sa vedeli o druhých starať s úsmevom a láskou aj v budúcnosti. Magenta sa v systéme Aura-Soma opisuje aj ako láska k maličkostiam. Nie je dôležité, čo robíme, ale ako to robíme, napríklad varenie s láskou, vytvorenie príjemného priestoru s kvetmi, vôňami, sviečkami a pod. V dospelosti musíme veľakrát robiť veci, ktoré sa nám nechce, užitočné sú však len vtedy, keď ich robíme s láskou a radosťou. Čokoľvek, čo robíme s odporom a nechuťou nemôže priniesť žiaden úžitok. Byť prítomný naplno v tom, čo práve robíme, tu a teraz. „Rob to, čo máš rád, alebo to radšej nerob“. To je užitočné pravidlo poctivého živobytia.

Zdravotné problémy z nedostatku železa?

 • Krv – anémia z nedostatku železa, nízky hemoglobín, nízke zásobné železo, nízky tlak krvi
 • Svaly – znížený svalový výkon
 • Imunita a vitalita – oslabená a znížená, znížená tolerancia záťaže duševnej a fyzickej

Reč tela

 • Ferr phos je súčasťou bojovej kombinácie, ktorá bojuje najmä s únavou (Kali phos – energia, Nat mur – voda, Ferr phos – kyslík). Ako dlho vydržíme bez nádychu, tak dôležitý je kyslík pre život. Kyslík má za následok oxidáciu a tvorbu energie. Ľudia s nedostatkom železa trpia chronickou únavou, majú znížený fyzický aj duševný výkon. Po menšej námahe potrebujú oddychovať a ľahnúť si. Majú silnú potrebu si krátko pospať poobede. Potrebujú ísť večer skoro spať. Zažívajú to často tehotné ženy. Ferr phos je dobrý doping pred veľkým fyzickým výkonom a prevencia svalovice.
 • Prvé známky únavy sa prejavujú častým zívaním, ktoré prekrvuje mozog.
 • Oslabená imunita. V náročnejšom období ľudia s deficitom železa ochorejú, potrebujú si ľahnúť s teplotou na pár dní. Niektorí vravia: „Chytím všetky virózy.“ Napríklad máte toho veľa a poviete si, ešte 3 dni a príde víkend, oddýchnem si, ale na druhý deň už máte virózu, bolesti v krku, bolestivý kašeľ, prípadne horúčku.
 • Deti s nedostatkom železa sa pomalšie vyvíjajú fyzicky aj kognitívne, železo je aj rastový faktor.
 • Ďalším výrazným prejavom chronického nedostatku železa je nízky tlak. Svalovina ciev je tak slabá, že nedokáže udržiavať normálny tlak. To sa prejavuje závratmi pri rýchlej zmene polohy.
 • Výrazným symptómom je zlá tolerancia tepla aj chladu. Anemickí ľudia neznášajú fínske sauny, vysoké teploty v lete ani nízke teploty v zime. Pri prepracovaní majú pocit vnútornej horúčosti.
 • Túžba po studených nápojoch a nutkavé pojedanie ľadu (pagofágia).
 • Lokálne zápaly (začervenanie, pulzujúca bolesť) sú v podstate kompenzačným mechanizmom, ako priviesť zvýšeným prekrvením a rozšírením ciev viac kyslíka k tkanivu, ktoré sa potrebuje uzdraviť. Týmto bolestiam robí dobre pokoj a Priessnitzov obklad (bavlnená látka namočená v studenej vode)
 • Pulzujúce bolesti. Pulzujúce bolesti hlavy zhoršené v predklone.
 • Silné menštruačné krvácanie alebo po poranení s jasne červenou krvou. Cievy sa nedokážu stiahnuť.

Tvárová diagnostika

 • Červené a horúce líca a uši (hyperémia na rozdiel od soli Mag phos) pri námahe alebo pri prechode z chladu do tepla a pod. – akútny deficit, napríklad aj pri horúčke.
 • Bledá tvár a zároveň tmavé magentové, modrofialové až modročierne zafarbenie v oblasti vnútorného kútika oka pri koreni nosa zboku.

Deficitom železa trpí mnoho ľudí. Jeho vstrebávanie a metabolizmus je veľmi komplikovaný, pretože voľné železo, ktoré nie je viazané s organickou molekulou, je toxické. Pre vyrovnanie deficitu sú potrebné veľmi nízke dávky, pretože telo si železo šetrí a znovu použije. To, čo je dobré pre pečeň a cievy, je dobré aj pre krv a to sú zelené potraviny s chlorofylom (špenát, zelená šošovica, brokolica). Chlorofyl má podobnú štruktúru ako hemoglobín. Prekonajme dogmu, že kto neje mäso, nemá silu a železo. Chronické zápaly vedú k chronickému a neliečiteľnému deficitu železa a preto treba v prvom rade organizmus zbaviť takýchto zápalov (napríklad chronické zápaly črevnej steny). 

Všetko o Ferr phos si prečítate na našom webe.