KALI SULPH

Kalium sulphuricum – Bunkové dýchanie a vnútrobunková detoxikácia
Kalium sulphuricum
Minerálna zlúčenina síran draselný v sebe spája vnútrobunkový katión draslíka so zvyškom kyseliny sírovej. Všetky sulfurické soli v systéme bunkových solí majú detoxikačnú funkciu.
Sírany extracelulárnych iónov vápnika (Calc sulph) a sodíka (Nat sulph) majú vzťah k detoxikácii najmä extracelulárneho priestoru. Naopak, Kali sulph má detoxikačnú a antioxidačnú úlohu vo vnútri bunky.
Najčastejšie prípady použitia soli Kali sulph
Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia tejto soli, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia viacerých solí:

  • Chronické zápaly – infekčné, neinfekčné, autoimunitné (Ferr phos – akútny zápal, Zincum, Cuprum, Manganum, Selenium).
  • Lepkavý, žltý, žltozelený, zelený až zelenohnedý hlien (Nat sulph, Ferr phos, Kali mur).
  • Zápal pľúc.
  • Nedostatočná činnosť pankreasu, problémy s trávením, pocit, že potrava stojí v žalúdku (Nat phos – zlepšuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny, kyslá chuť v ústach, Nat sulph – zlepšuje funkcie pečene a vylučovanie žlče, horká chuť na koreni jazyka).
  • Pocit nedostatku kyslíka, pocit dusenia, problémy s dýchaním, astma, obštrukcia dýchacích ciest.
  • Depresia neskorého popoludnia, klaustrofóbia.
  • Bolesti hlavy navečer v teplej miestnosti. Čerstvý studený vzduch uľavuje od bolesti.
  • Chronické zápaly kože, ekzém s olupovaním kože a drsnou kožou, psoriáza, neurodermatitída, seborea, chronické akné. Regenerácia pokožky pri chronických zápaloch. Kali sulph by mal byť prítomný vo všetkých kombináciách pre regeneráciu kože. Na začiatku liečby sa môže koža zhoršiť, vtedy je dobré používať Kali sulph len zvonka, neskôr aj vnútorne (Zincum, Nat sulph, Nat phos – mastná pokožka, Calc fluor – praskliny, Silicea – hnisavé ložiská, Calc sulph – chronické hnisanie). Schüssler nazval Kali sulph soľou pokožky a epitelu.
  • Mastné lupiny vo vlasoch (Nat phos, Calc sulph – mliečna chrasta).
  • Hyperpigmentácia, výrazné pehy, pigmentové škvrny (Ferr phos).
  • Intenzívne každodenné športovanie (Ferr phos, Mag phos, Kali phos).
  • Metabolické ochorenia – vysoký zlý cholesterol, diabetes 1. typu (Mag phos, Nat sulph, Nat phos, Zincum).
  • Svalová horúčka (Ferr phos – prevencia svalovej horúčky).
  • Detoxikácia po dlhodobom užívaní liekov poškodzujúcich pečeň a chemoterapii (Nat sulph).
  • Zvýšená teplota, hlavne navečer.

Poznámka: Pri chronických zápaloch, ochoreniach kože, chronickom žlto-zelenom lepkavom exsudáte a pri autoimunitných ochoreniach je podmienkou uzdravenia sa aj úprava stravy. Je nevyhnutné zaradiť do stravy viac antioxidantov, teda zeleniny, ovocia a oleje s nenasýtenými mastnými kyselinami. Pri chronických zápaloch je vhodná úprava stravy podľa testu potravinovej intolerancie. Ďalej treba upozorniť, že Kali sulph je veľmi pomaly účinkujúca soľ, najmä pokiaľ ide o poruchy pigmentácie a chronické zápaly kože. Liečba môže trvať 4 až 8 mesiacov pravidelného užívania, často aj dlhšie. Dlhodobé užívanie Kali sulph spravidla vyžaduje Nat sulph, najmä ak sa objavia symptómy v obraze jeho deficitu.
Reč tela

  • Pocit nedostatku kyslíka vo vzduchu, potreba spať pri otvorenom okne.
  • Hlboké vzdychy, časté zívanie.
  • Zhoršenie navečer.
  • Zlepšenie na studenom vzduchu.
  • Zhoršenie v uzatvorenej teplej miestnosti.
  • Pocit plnosti po troške jedla, zlé trávenie.
  • Zhoršenie po ťažkom a nezdravom jedle – mastné, grilované, pripálené, vyprážané, hranolčeky a pod.

Tvárová diagnostika

  • Hnedožlté, okrové zafarbenie kože, najmä v okolí úst a na brade. • Pigmentové škvrny, veľa pieh, hyperpigmentácie.
  • Zápal kože, suchá a olupujúca sa koža (na tvári, ale aj kdekoľvek na tele).

Podrobná biochémia
Kali sulph je v biochémii podľa Schüsslera nosič kyslíka a prostriedok pre vnútorné dýchanie. Dýchanie sa vo všeobecnosti delí na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie dýchanie je výmena O2 a CO2 v pľúcach, kde sa z hemoglobínu uvoľní CO2 a naviaže sa O2. Pre vonkajšie dýchanie je kľúčové železo, ktoré je ústredným atómom hemoglobínu v červených krvinkách a ktoré viaže kyslík. Biochemickým prostriedkom pre vonkajšie dýchanie je Ferr phos. Kyslík je potom tepnami a vlásočnicami privádzaný do tkanív, kde sa na základe tlaku jednotlivých plynov uvoľňuje a na jeho miesto sa opäť naviaže CO2. Vnútorné dýchanie je v podstate difúzna výmena plynov medzi krvou a bunkami tkanív.
Hlavným miestom oxidácie a spotreby kyslíka vo vnútri bunky sú mitochondrie. Oxidácia je metabolická premena živín za účasti kyslíka, sprevádzaná uvoľňovaním energie. Okrem energie vznikajú finálne odpadové produkty (CO2, voda, močovina a iné), ale aj stavebné zložky pre syntézu ďalších, telu potrebných molekúl. Z chemického hľadiska je oxidácia schopnosť prenášať elektrón. Oxidačné reakcie sú kontrolované látkami schopnými takýto elektrón lapať, alebo inými slovami vychytávať reaktívne formy s voľným elektrónom, tzv. radikály. Takéto brzdy oxidácie poznáme ako antioxidanty. Kontrolou zápalu pred- chádzajú poškodeniu buniek a predčasnému starnutiu. Kali sulph je v systéme bunkových solí významným antioxidantom. Najdôležitejším známym vnútrobunkovým antioxidantom je glutatión práve vďaka –SH skupine a schopnostiam síry zúčastňovať sa oxidačno-redukčných reakcií. Glutatión a Kali sulph majú podobné účinky.
Glutatión predstavuje najvýznamnejšiu zásobu síry v organizme a je najvýznamnejší telu vlastný antioxidant. Vyčerpanie glutatiónu vo vnútri buniek má obraz zhodný s obrazom deficitu Kali sulph v systéme bunkových solí. Hlavné miesto tvorby glutatiónu je pečeň, odkiaľ sa uvoľňuje do krvi. Chráni bunky voči oxidačnému stresu, pomáha zneškodňovať jednak vlastné, ale aj cudzorodé chemické látky (xenobiotiká), u ktorých zvyšuje ich rozpustnosť, a tak uľahčuje ich vylúčenie z bunky von. Glutatión dokonca znižuje toxicitu chemoterapie pri zachovaní jej účinnosti. Kontrolou reaktívnych foriem kyslíka predchádza predčasnému starnutiu, odumieraniu buniek a rozvoju chronického zápalového ochorenia. Jeho nedostatok sa, naopak, spája s poškodením pečene, predčasným starnutím buniek a chronickými zápalmi. V dôsledku toho sa zvyšuje citlivosť tkanív na oxidačný stres a popri zápaloch vznikajú priaznivé podmienky pre infekciu, starecké škvrny na pokožke, diabetes a zápalové ochorenia dýcha- cieho a tráviaceho systému. Prirodzeným zdrojom na posilnenie zásob gluta- tiónu sú potraviny bohaté na síru ako kel, brokolica, karfiol, kapusta, kaleráb, reďkovka, vodnica (okrúhlica), žerucha, cibuľa, cesnak a tiež potraviny obsahujúce nedenaturované bielkoviny, teda neupravené teplom či pasterizáciou.
Kali sulph je biochemický antioxidant pre chronické zápaly, a preto sa odporúča pri všetkých chronických zápaloch bez ohľadu na to, či ide o zápal infekčný, neinfekčný alebo autoimunitný. Zápal je imunitná reakcia, bez ktorej nie je možné prinavrátiť zdravie po poškodení organizmu. To, čo nášmu telu prospieva, mu môže aj škodiť, pokiaľ ide o zápal chronický. Chronické zápaly majú za následok degeneratívne zmeny a stratu funkčnosti tkanív. Všetky chronické ochorenia sú spojené v podstate s chronickým zápalom, či ide o nádchu, rakovinu alebo srdcovo-cievne ochorenia. Chronický zápal má zvýšené nároky na prísun kyslíka, a preto často vedie k hypoxii a prekysleniu, a naopak, chronické prekyslenie vedie k zápalu. Príkladmi chronických zápalov sú chronický zápal kože ako ekzém, akné, ďalej zápaly dýchacích ciest, kĺbov, ale aj autoimunitné ochorenia – napríklad štítnej žľazy, diabetes 1. typu, psoriáza a mnoho ďalších. Chronický zápal je sprevádzaný zvýšeným metabolizmom, oxidáciou a vyžaduje viac antioxidantov. Ďalšie antioxidanty sú Ferr phos (významný najmä pri akútnych zápaloch) a z doplnkových solí najmä Zincum, ale aj Cuprum, Manganum a Selenium. Poznáme celý rad organických antioxidantov v potrave – farbivá zeleniny a ovocia (flavonoidy, karotenoidy), vitamíny A, E, C, 3-omega mastné kyseliny a mnoho ďalších látok, ktoré sú prítomné najmä v rastlinnej potrave.
Bežná nádcha je sprevádzaná tvorbou bieleho fibrózneho hlienu, ktorý je dobrou živnou pôdou pre množenie sa baktérií. Ak zahlienenie trvá dlhšie, môže vzniknúť sekundárna infekcia s lepkavým hlienom zafarbeným žltozeleno až zeleno, neskôr aj zelenohnedo, v horších stavoch s prímesou krvi. V zásade, čím je sekrét tmavší a čím zápal trvá dlhšie, tým je stav horší. Takýto stav je často skomplikovaný obštrukciou dýchacích ciest – zväčšenou nosnou mandľou alebo silným zahlienením. Pridružiť sa môže aj bakteriálny zápach. Zelené sople trápia najmä malé deti, preto sa ľudovo volajú aj „škôlkárske“. Deti majú anatomicky užšie dýchacie cesty a keď podrastú a dýchacie cesty sa zväčšia, problémy odídu samy od seba. Antibiotiká zaberú len na krátku chvíľu, a hneď ako sa dieťa dostane do kolektívu, zelený soplík sa vráti. Najúčinnejšie v týchto prípadoch býva nebojovať s baktériami, ale s príčinou ich premnoženia sa, a tou je hlien. Treba sa sústrediť najmä na odstránenie hlienu, ktorý je dobrou živnou pôdou pre baktérie. Odporúča sa striktne vysadiť mliečne výrobky, ktoré veľmi prispievajú k jeho tvorbe. Na odstránenie bieleho fibrózneho hlienu, prípadne hlienu so žltým až zeleným zafarbením, ktorý však trvá len niekoľko dní, je v systéme bunkových solí najlepším prostriedkom Kali mur. Ak ide o chronický stav s lepkavým zeleným hlienom, ktorý obyčajne ráno zalepí nosné dierky, trvajúci nie dni, ale vyvíjajúci sa týždne (spravidla je sprevádzaný obštrukciou dýchacích ciest a nočnou hypoxiou), vhodným prostriedkom býva Nat sulph a Kali sulph, prípadne diéta. Popri tom je potrebné aj spriechodňovanie dýchacích ciest, zmenšenie nosovej mandle (Nat phos, Chromium), odstránenie lepivého ťažko odstrániteľného fibrózneho hlienu (Kali mur). Ak by šlo o zápal s výdatným hustým hnisavým hlienom (masívnym, nelepivým, bieložltým až zeleným), prostriedkom by bol Calc sulph. Vyššie je teda uvedený názorný príklad, ako sa pracuje so Schüsslerovými soľami. Pre výber správneho preparátu nie je dôležité iba to, o aké ochorenie ide, ale kľúčová je práve povaha toho, čo zo slizníc vyteká.
Zvýšený metabolizmus, teda oxidácia, je dôvodom potreby Kali sulph aj u intenzívnych športovcov, športujúcich denne. Akútny nedostatok kyslíka, kyslíkový dlh, poznáme ako svalovicu. Ide o hromadenie kyseliny mliečnej v katabolizme glukózy ako produktu nedokonalého spaľovania, kedy sa pri nedostatku kyslíka rozklad glukózy zastaví pri kyseline mliečnej a nepokračuje ďalej. Keď sa kyslíkový dlh vyrovná, kyselina mliečna rýchlo zoxiduje na CO2 a vodu a svalovica prejde.
Ďalšou oblasťou použitia tejto soli sú prípady problémov s dýchaním. Preto je Kali sulph jednou zo solí pre pacientov s astmou. Tak ako Kali mur je najdôležitejšia pre sliznicu priedušiek, Nat mur pre sliznicu žalúdka, nosa a prinosových dutín, Kali sulph má vzťah k epitelu pľúc. V prípade zápalu pľúc sa z bunkových solí intenzívne podáva Kali sulph (samozrejme popri lekárskej starostlivosti). Tento prostriedok súvisí s problémami s dýchaním, ktoré majú nielen fyziologickú, ale aj psychogénnu etiológiu. Pomáha pri pocite nedostatku kyslíka a strachu z dusenia sa. Najčastejšie to býva navečer a v uzavretých miestnostiach s teplým, ťažkým a vydýchaným vzduchom. Pacient má potrebu ísť sa nadýchať von na čerstvý studený vzduch. Často hlboko vzdychne. Má potrebu spať pri otvorenom okne celú noc. V noci je metabolizmus znížený, kyslíkový deficit sa vyrovná, a preto doobeda sa mávajú títo ľudia relatívne dobre. Problémy sa dostavujú v druhej polovici aktívneho dňa a navečer. Hovorí sa tomu aj depresia neskorého popoludnia. Je to významný symptóm, pretože bežne depresia býva už od rána. Depresívnym pacientom sa nechce ani „vyliezť z postele“. Pacienti s deficitom Kali sulph sa však spravidla cítia doobeda úplne inak ako poobede a navečer, kedy cítia únavu, ťažobu, melanchóliu, závraty, búšenie srdca, bolesti hlavy, strach a diskomfort. Mozog nerozlišuje medzi nedostatkom priestoru a nedostatkom vzduchu (kyslíka). Kali sulph sa preto odporúča aj pri klaustrofóbii, strachu z malých uzavretých priestorov. Je to veľký prínos, pretože pocit pridusenia je pre trpiacich vážna vec a klasické medicínske postupy nemajú, s výnimkou antidepresív, čo ponúknuť.
Kali sulph je vhodný prostriedok aj pre ľudí v chemoterapii alebo po nej. Často sa stretávame v lekárni s mylnými predstavami ľudí, preferujúcich alternatívne metódy liečby, o odmietaní klasickej liečby, čo osobne považujem v mnohých prípadoch za hazard so životom. Osobne si myslím, že celostná medicína je nevyhnutnou súčasťou pre celkové vyliečenie rakoviny. Ak však už nádor narástol a žije si svojím samostatným životom bez kontroly, nedá sa počítať s tým, že zázrakom zmizne. Čím skôr ho treba odstrániť a to sa v mnohých prípadoch vďaka modernej medicíne dá. Odmietnuť takúto pomoc je nerozumné. Celostné prírodné spôsoby pomáhajú v posilnení vitality, obmedzení nežiadúcich účinkov klasickej terapie a najmä pri predchádzaní remisie rakoviny. Rakovinové bunky sa vyznačujú zmeneným metabolizmom a hypoxiou. Akoby nemali funkčné oxidačné enzýmy. To vedie k tvorbe kyseliny mliečnej a kyslému pH v ich okolí. Acidita prostredia má priamy súvis s rastom rakoviny a metastázami. Súčasťou úplného vyliečenia rakoviny je podľa Čínskej štúdie vyvážená vegánska strava alebo vyvážená strava s prísne limitovaným obsahom živočíšnych proteínov a tukov.
Kali sulph je aj prostriedkom na vnútrobunkovú detoxikáciu. Pracuje vo vnútri bunky s podobným detoxikačným účinkom ako Nat sulph v intersticiálnej tekutine – tkanivovom moku (tekutine v priestore okolo buniek). Je preto prostriedkom na detoxikáciu a podporu vylučovania ťažko vylúčiteľných látok, spravidla zle rozpustných vo vode (spolu s Nat sulph). Ako sa človek dostane do obrazu Kali sulph? Je pochopiteľné, že nestráviteľné jedlo bude viesť k obrazu deficitu Kali sulph. Ide najmä o spálené potraviny, vyprážané jedlá, obľúbené barbecue, pitie veľkého množstva praženej kávy, ďalej ide o zvyšky pesticídov a iných chemikálií v potravinách, pečeň poškodzujúce lieky ako paracetamol a podobne. Pri úprave potravín vysokou teplotou vznikajú ťažko vylúčiteľné a metabolizovateľné zlúčeniny, karcinogénne látky. Ďalšou častou príčinou deficitu Kali sulph je dýchanie smogu vo veľkých mestách a fajčenie.
Kali sulph je základným prostriedkom pre pankreas. Nedostatok Kali sulph sa prejavuje pocitom plného žalúdka po pár lyžičkách jedla, resp. pocitom kameňa v žalúdku, akoby potrava v žalúdku stála. Ide vlastne o nedostatočnú činnosť pankreasu a vylučovanie tráviacich enzýmov. Odporúča sa aj pri diabete 1. typu spolu so Zincum a Mag phos. Čo sa týka trávenia, pankreas sa nedá oddeliť od pečene a žalúdka. Je teda potrebné stimulovať aj tieto orgány. Na stimuláciu pečene máme v systéme solí Nat sulph a na stimuláciu vylučovania žalúdočnej kyseliny Nat phos. Kyselina v žalúdku má pre trávenie nenahraditeľný význam, natrávi potravu, ktorá sa ďalej spracováva pankreatickými enzýmami a žlčou, vytvorenou v pečeni. Blahodarný vplyv podľa tradičnej čínskej medicíny má teplé jedlo ráno, ktoré naštartuje trávenie – polievka, kaša a pitie teplej vody. Pri problémoch s trávením ide teda o tento okruh spolupracujúcich orgánov. Pre funkciu pankreatických enzýmov je potrebné správne pH. To je zabezpečené vylúčením žlče, ktorá zneutralizuje kyslý obsah žalúdka. Na to sú však potrebné v potrave tuky (aspoň jedna polievková lyžica).
Kali sulph má napokon afinitu aj ku koži. Odporúča sa na chronické zápaly kože. Koža je červená, zhrubnutá, olupuje sa a je suchá. Môže ísť o ekzém, psoriázu, chronické akné. Iným obrazom deficitu tejto soli sú tzv. starecké škvrny, pečeňové škvrny, poruchy pigmentácie a hyperpigmentácie na koži. Pigmentové škvrny a pehy vystupujú pri opaľovaní. Ak tomu chceme zabrániť v lete, je potrebné Kali sulph užívať už pár mesiacov pred letom.
Pre zdravú kožu a ochranu pred UV žiarením je nevyhnutná prítomnosť esenciálnych 3-omega a 6-omega nenasýtených mastných kyselín. Oveľa užitočnejšie je používať pred opaľovaním vhodný olej s obsahom nenasýtených mastných kyselín namiesto úzkostlivého natierania sa opaľovacími krémami s vysokým UV faktorom. 3-omega mastné kyseliny zvyšujú odolnosť kože proti podráždeniu slnečnými lúčmi a 6-omega mastné kyseliny zvyšujú odolnosť tukovej vrstvy proti stratám vody. Prirodzenou funkciou zdravej kože je potom vytváranie hnedého farbiva melanínu, najlepšieho prirodzeného UV filtra.
3-omega mastné kyseliny majú synergický účinok s Kali sulph a je vhodné ich kombinovať vnútorne a pri chronických kožných zápaloch aj lokálne. Preto sme o nich pridali zvlášť kapitolu. Problémom dnešnej stravy je nedostatok nenasýtených tukov v pomere k nasýteným, ďalej aj nerovnováha mastných kyselín, nedostatok zápal kontrolujúcich prekurzorov (3-omega mastných kyselín) v pomere ku zápal spúšťajúcim prekurzorom (6-omega mastných kyselín). Ak k tomuto faktu prirátame druhý problém – nedostatok antioxidantov zo zeleniny a ovocia, a tretí problém – chronické prekyslenie, dostaneme jasnejší obraz toho, prečo tak veľa ľudí trpí chronickými zápalmi a ako ich možno liečiť. Nenasýtené mastné kyseliny, 3-omega aj 6-omega, pôsobia ako magnet pre kyslík, sú súčasťou bunkovej membrány a zabezpečujú dostatok kyslíka pre bunky. Ich deficit, rovnako ako deficit síry v bunke (glutatión), má za následok nedostatočné vnútrobunkové dýchanie. Deficit kyslíka vedie k prekysleniu a chronickému zápalu. Pre tieto prípady máme v systéme bunkových solí prostriedok Kali sulph.
Kalium sulphuricum v homeopatii
Kalium v homeopatii predstavuje zmysel pre povinnosť voči práci a rodine. Sulphur zase krásu, pôvab, lásku, vzťahy a problémy vo všetkých týchto oblastiach, ale aj egoizmus a sebapresadzovanie. Človek v obraze lieku Kali sulph má pocit povinnosti starať sa o blízkych, obetovať sa pre nich a robiť ich šťastnými. Radi sa starajú o chorých a nešťastných. Skutočná obeta ich vystihuje, avšak sebaobetovanie a sebazanedbávanie môže potom viesť k ochoreniu. Majú pocit, že nie sú ocenení. Možno práve preto, že si myslia, že vedia lepšie, čo je pre druhých dobré. Ich pomoc nemusí byť vôbec žiadaná a užitočná. Fyzicky Kali sulph v homeopatii pokrýva najmä zápaly ucha, nosa, kože s hustým žltým výtokom, psoriázu, problémy s dýchaním v dôsledku zápalu dýchacích ciest, silného zahlienenia, astmy či chrápania.
Medicínska astrológia
Soľ Kali sulph je priradená k premenlivému zemskému znameniu Panny. Symbolicky je panna ženou, ktorá sa ešte nestala matkou (nielen žena bez sexuálnych skúseností). Panna súvisí so schopnosťou prekonať trpkosť, očistiť sa od sklamania a iných ťaživých citov.
Panna ovláda tenké a hrubé črevo, trávenie, pečeň, žlčník, pankreas, dvanástnik a slezinu. Ročné obdobie Panny, august/september, je obdobím žatvy, odstránením zvyškov po úrode a obdobím prípravy pôdy pred ďalšou sejbou. Úrodu musíme spracovať, uskladniť, pretriediť, vyhodiť nepoužiteľné. Na toto všetko má Panna talent perfekcionizmu a stratégiu precíznosti a analýzy. Jej darom pre druhých je fyzická služba, starostlivosť, ako aj zmysel pre detail. Odvrátenou stránkou Panny je hašterivosť, pochybnosti o sebe a uviaznutie v maličkostiach.
Jazyk farieb – olivová
Olivová farba patrí medzi terciárne farby a je zložená z dvoch dielov žltej a jedného dielu modrej, pričom v sebe nesie posolstvo oboch.
Ak si symbolicky predstavíme, že žltá predstavuje individualizované vedomie, sebauvedomenie a človeka a modrá naopak jednotu, nebo, univerzum, potom všetky farby medzi nimi vyjadrujú vzťah jednotlivca a univerzálnej jednoty (tyrkysová, zelená aj olivová).
Kľúčovým významom týchto farieb je pravda. Do akej miery sme ochotní žiť v súlade so svetom, robiť kompromisy alebo prekrútiť pravdu vo svoj vlastný prospech? Do takej miery sme ochotní žiť podľa pravdy a zaujímať sa o ňu. Pravdu môžeme cítiť v oblasti srdca. Niekedy je ťažké ju nasledovať, pretože je ťažké prekonať osobné ťažkosti v súvislosti s uvedomovaním si a hovorením pravdy, prekonať hlas strachu, ktorý využíva mentálne zdôvodňovanie a racionalizáciu. Nasledovať hlas srdca alebo žiť podľa vnútornej pravdy teda znamená, že sa často správame intuitívne.
Olivová je prvým krokom od žltej, vlastného „ja”, k modrej – k jednote, ktorá je vyjadrená olivovým mostom. Ak sa nám podarí po ňom prejsť, znamená to zároveň aj oslobodenie sa od strachu, slobodu a slobodné dýchanie, väčšiu jasnosť v smerovaní a v rozhodovaní sa. To nakoniec prináša väčšie zdravie, regeneráciu, rast a prosperitu. Toto všetko je vyjadrené zelenou farbou a olivová je krokom týmto smerom.
Kým kráľovská modrá symbolizuje intuíciu, olivová znamená silu a odhodlanie intuíciu nasledovať. Táto farba sa spája aj s trpkosťou a horkosťou, ak vo vzťahu s druhými zažijeme veľké sklamanie, podvod, podraz. Vtedy sa ako jediné riešenie ponúka odísť, opustiť. To znamená odpustiť. Prečo nemôže byť vo svete len dobro, radosť a láska? Prečo Boh dopustí utrpenie, vojny a bolesť?
Prekonať trpkosť a chuť pomstiť sa, hádať sa, dokazovať si vlastnú pravdu, vyrovnávať sa s ťažkými „nestráviteľnými“ vecami je procesom osobného vyzrievania a vyžaduje si istý čas. Inak by sme ostali zatrpknutí, ukrivdení, možno dokonca zákerní, nenávistní a pomstychtiví.
Opustiť býva ťažké, najmä keď sme svoju identitu príliš stotožnili s nejakou situáciou, projektom alebo osobou. Vtedy tento olivový proces opúšťania a odpúšťania je náročnejší a trvá dlhšiu chvíľu. Vyrovnávanie sa so životnými zmenami je možné v niektorých prípadoch prirovnať k procesu smútenia pri strate blízkeho, ktorého fázy sú dnes už dobre preskúmané. Nakoniec však nastáva zmierenie a očistenie sa od starého, ktoré už stratilo svoj účel, a vytvorí sa väčší priestor pre rast nového (prípadne zdravšieho).
Symbolicky sa podobne trpká chuť čerstvej olivy po čase mení na lahodnú chuť maceráciou v slanom náleve. Z niečoho trpkého a nestráviteľného vznikne niečo také lahodné a výživné. Pozitívnym významom olivovej je nádej, prinášajúca povzbudenie a svetlo v čase, keď môžeme zažívať ťažké situácie a nič nie je tak, ako by sme chceli. Symbolom svetla tu môže byť olivový olej a olejová lampa.
Kali sulph je priradená k olivovej farbe a spája sa s vnútrobunkovým dýchaním, teda prinášaním novej energie a života, a na druhej strane s vnútrobunkovou detoxikáciou, zanechávaním a opúšťaním starého a nepotrebného, zo sekundy na sekundu, v neustálom plynutí. Bývajú rýchle a pomalé soli podľa rýchlosti účinku. Kali sulph takisto vyžaduje čas a trpezlivosť. Pracuje pomaly, zato však hlboko.
Lipidy, 3-omega a 6-omega mastné kyseliny
Tuky a oleje sú z chemického hľadiska estery alkoholu a mastných kyselín. Predstavujú najvýznamnejší zdroj energie. Ich príjem by sa mal pohybovať u detí okolo 4 až 5 g/kg hmotnosti tela a u dospelých 1 g/kg hmotnosti tela. Delia sa na nasýtené a nenasýtené.
Nasýtené tuky sú stabilné a odolnejšie voči oxidácii, teda starnutiu, sú termostabilné pri varení, napr. kokosový olej, maslo a bravčový tuk.
Nenasýtené tuky obsahujú jednu alebo viac dvojitých väzieb a oxidujú, čiže starnú vplyvom vzdušného kyslíka, sú termolabilné a nie sú vhodné na tepelnú úpravu. Medzi lipidy patria aj vosky a fosfolipidy. Cholesterol nie je tuk, ale steroidný alkohol. Medzi tuky sa zvykne radiť pre ich spoločný metabolizmus a jeho lipofilnú povahu.
Všetky mastné kyseliny si ľudské telo vie vyrobiť zo sacharidov, s výnimkou takzvaných esenciálnych mastných kyselín. Pre naše zdravie je potrebné, aby boli obsiahnuté v potrave. Pre svoju nenahraditeľnosť sa nazývajú aj ako vitamín F. Ide o nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú prekurzormi eikozanoidov, teda látok, ktoré regulujú okrem iného aj zápal. Ich nepomer vedie k zápalovým ochoreniam. Vyrovnanie deficitu týchto látok zasa vedie k regenerácii. Naopak, nasýtené tuky, ako napríklad kokosový olej, nemajú žiaden takýto účinok.
Nenasýtené mastné kyseliny majú vplyv aj na pokožku a na hlbšie vrstvy kože. Koža je tvorená vonkajšou vrstvou – pokožkou, vnútornou vrstvou – zamšou a v širšom zmysle aj podkožným väzivom, kde sa nachádza podkožný tuk. Pokožka tvorí bariéru voči baktériám, toxínom a strate vody. Hlbšia vrstva, zamša, je tvorená hlavne kolagénom a elastínom a poskytuje výživu a mechanickú podporu pokožky. Pokožka má tiež dve vrstvy – vrchnú a spodnú, líšia sa štruktúrou a aj zložením tukov. V spodnej vrstve sú aktívne bunky keratínocyty, produkujúce keratín. 3-omega mastné kyseliny sú zabudované v membránach buniek a organel. Vrchná vrstva pokožky, stratum corneum, pozostáva zo starších diferencovaných keratínocytov – korneocytov uložených v extracelulárnom matrixe bielkovín a tukov. Tuky vonkajšej vrstvy vytvárajú dôležitú ochrannú bariéru, tukovú vrstvu. Tieto tuky sú neustále vytvárané a dodávané keratínocytmi. Najbohatšie zastúpenie v tukovej vrstve majú ceramidy. Funkčné vlastnosti kože sú úzko spojené s obsahom nenasýtených mastných kyselín. Priepustnosť, funkčnosť tukovej vrstvy je priamoúmerne závislá od obsahu 6-omega mastných kyselín. Kontrola zápalu kože je priamoúmerne závislá zase od obsahu 3-omega mastných kyselín. Zápal môže byť vyvolaný biologickými faktormi (baktérie, vírusy), chemickými látkami a fyzikálnymi faktormi (UV žiarenie). 3-omega mastné kyseliny, zabudované priamo v bunkových membránach, majú preukázaný efekt proti erytému (sčervenaniu) a poškodeniu kože po opaľovaní, pôsobia protizápalovo, imunosupresívne a antioxidačne. Spomaľujú aj starnutie kože v dôsledku UV žiarenia a fajčenia, ochraňujú kožný kolagén a elastín pred jeho degradáciou.
Koža má svoj metabolizmus, nasýtené tuky a ďalšie látky si je schopná vytvárať, avšak nenasýtené mastné kyseliny sú esenciálne a musíme ich prijímať zvonka – potravou alebo transdermálne kožou. Deficit nenasýtených mastných kyselín v koži mení funkcie a vzhľad kože, má za následok (okrem senzitivity a zápalov) aj proliferáciu, hrubnutie a zvýšené straty vody cez pokožku. Lokálnou aplikáciou olejov s nenasýtenými mastnými kyselinami účinne vyrovnáme deficit v koži. Mastné kyseliny sa cez pokožku dostávajú aj do systémovej cirkulácie.
Dôležitou funkciou zdravej kože je ochrana pred UV žiarením. Hnedé farbivo melanín je na tieto účely najlepší UV faktor, aký môžeme mať k dispozícii. Chráni bunky kože pred UV žiarením, tvorbou voľných radikálov, poškodením a rakovinou kože. Nachádza sa v pokožke, vlasoch, očnej sietnici. Slnečné lúče sú na jednej strane potrebné na vytvorenie vitamínu D. Na druhej strane intenzívne opaľovanie vedie ku spáleniu a poškodeniu kože. Melanín chráni DNA a začne sa vylučovať okamžite pri poškodení kože slnečným žiarením. Vzniká oxidáciou a polymerizáciou aminokyselín. Preto pokožka pri opaľovaní hnedne. Hyperpigmentácia na koži vzniká aj v dôsledku slnečného žiarenia. Vedecký výskum preukázal zlepšenie hyperpigmentácií vďaka lokálnemu používaniu nenasýtených mastných kyselín, najmä 6-omega. Ak spočítame protizápalový efekt 3-omega a ochranný účinok 6-omega, neprekvapí nás, že nenasýtené mastné kyseliny zlepšujú proces hojenia kože (ukončenie zápalu, granulácia a remodelácia kože).
Pre ochranu kože proti UV žiareniu je veľmi užitočné lokálne používanie vhodných olejov. Ak sa používajú aj opaľovacie krémy s vysokými UV faktormi, je dobré sa nimi natierať až po 10 – 15 minútach pobytu na slnku z dôvodu tvorby zásob vitamínu D. Opaľovacie krémy stačí používať do vytvorenia hnedého zafarbenia kože, najmä na niektorých miestach, ktoré sa ľahko spália. Používanie vhodného oleja pomáha rovnomernému opáleniu, aby sme boli chránení melanínom voči UV žiareniu a olejom voči dehydratácii pokožky.
Kyselina linolová (LA) stojí na začiatku metabolizmu 6-omega mastných kyselín a kyseliny arachidónovej. Kyselina α-linolénová (ALA) je zas zdrojom 3-omega mastných kyselín, vrátane tzv. EPA a DHA , čo sú 3-omega esenciálne mastné kyseliny s dlhým reťazcom. Z nenasýtených mastných kyselín sa v ľudskom tele tvoria dve skupiny tkanivových pôsobkov (prostaglandíny, leukotriény, tromboxány). Zo 6-omega mastných kyselín vznikajú látky, ktoré stimulujú aktivitu buniek a podporujú zápal. Z 3-omega mastných kyselín vznikajú látky, ktoré majú protizápalový, antitrombotický, vazodilatačný a antiarytmický účinok. Zlepšujú deformitu červených krviniek pri záťaži a zásobenie tkanív kyslíkom. Z tohto vyplýva veľká dôležitosť správneho pomeru 3-omega a 6-omega mastných kyselín v potrave pre správnu reguláciu zápalu, imunity, činnosti mozgu, srdcovocievneho systému atď.
Požiadavky na tento pomer sú pri jednotlivých orgánoch rôzne. Mozog potrebuje viac 3-omega mastných kyselín než iné tkanivá a koža zase oveľa viac 6-omega mastných kyselín. Ideálny pomer 6-omega ku 3-omega mastných kyselín v strave je 2 až 5 : 1 (údaje sa líšia v jednotlivých zdrojoch).
Problémom je, že bežná strava v západných krajinách má tento pomer 15 : 1 (v Amerike dokonca až 20 : 1). Nedostatok 3-omega mastných kyselín v našej strave je v priamej súvislosti s chronickými zápalovými ochoreniami, infarktom, aterosklerózou, depresiou, rakovinou, autoimunitnými zápalmi a inými. Úprava tukov v strave by rozhodne mala predchádzať užívaniu alebo aspoň sprevádzať užívanie farmaceutických produktov zo skupiny antialergík, kortikoidov, nesteroidných antiflogistík (napr. ibuprofén, aspirín) a antikoagulancií (lieky proti zrážaniu krvi). Ideálne je striedať oleje s obsahom 3-omega aj 6-omega mast- ných kyselín. Na druhej strane k zdravému životnému štýlu patrí obmedzenie príjmu saturovaných, teda nasýtených tukov, ktoré predstavujú síce zdroj energie, ale zároveň prispievajú k obezite a civilizačným ochoreniam.
Zaujímavý, 30 rokov trvajúci výskum definitívne potvrdil, že hovädzí dobytok chovaný na pastvinách a 100% kŕmený trávou má požadovaný a pre zdravie priaznivý pomer tukov na rozdiel od dobytka kŕmeného obilím. Tuky dobytka kŕmeného trávou majú priaznivejší vplyv na hladinu cholesterolu, vhodný pomer 6-omega/3-omega mastných kyselín, majú oveľa vyšší obsah antioxidantov (vitamínu A, vitamínu E). Potraviny z prirodzene chovaného dobytka majú väčší obsah glutatiónu a superoxiddismutázy. Zatiaľ čo v obsahu 6-omega mastných kyselín medzi dvoma spomínanými spôsobmi chovu dobytka rozdiel nie je, hovädzie mäso z chovu na pastvinách obsahuje niekoľkonásobne viac 3-omega mastných kyselín. Výsledkom 30-ročného výskumu sú rady odborníkov ohľadom pre kŕmenia dobytka – pastviny a 100% trávy, keďže profil tukov v mäse sa priaznivo mení priamo úmerne s obsahom trávy v krmive. (Cynthia A Daley, Amber Abbott, Patrick S Doyle, Glenn A Naderand, Stephanie Larson. 2010. A review of fatty acid profiles and antioxidant content in grass-fed and grain-fed beef [online] Nutrition Journal. 10.1186/1475-2891-9-10. 10 March 2010. Dostupné na: https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-9-10.)
Pre úpravu stravy je dôležité poznať pomer 6-omega a 3-omega mastných kyselín, ako aj ich celkový obsah. Takýto prehľad u vybraných olejov poskytuje nasledujúca tabuľka. Údaje sú v g/100 g.
Ľanový a rybí olej sa dá považovať za doplnok 3-omega mastných kyselín. V diéte podľa Dr. Budwigovej pre onkologických pacientov sa odporúča ľanový olej zmiešať s nízkotučným tvarohom (jogurt alebo cottage cheese), aby sa tak zlepšilo vstrebávanie nenasýtených mastných kyselín (2⁄3 šálky nízkotučného tvarohu bez konzervantov a 6 polievkových lyžíc ľanového oleja, ihneď zjesť, aby sa zabránilo oxidácii).
Vyvážený pomer mastných kyselín sa nachádza v borákovom oleji, repkovom oleji a oleji z vlašských orechov. Nenasýtené mastné kyseliny pôsobia ako magnet pre kyslík, zvyšujú bunkové dýchanie a dostupnosť kyslíka pre tkanivá. V ľanovom oleji sa nachádzajú aj 9-omega nenasýtené mastné kyseliny, ktoré majú priaznivý účinok na tvorbu myelínu nervových buniek. Na tieto mastné kyseliny je bohatý aj olivový, makadamiový, avokádový olej a tiež olej z horčičných semien.
Naopak, zdraviu škodlivé tzv. trans-tuky je potrebné znížiť na minimum. Tuky z rastlinných zdrojov majú priestorovú cis-konfiguráciu. V mlieku, mliečnych výrobkoch a v mäse niektorých prežúvavcov (napr. hovädzie) sa nachádzajú aj trans-formy. Trans-formy tukov vznikajú aj priemyselným stužovaním olejov pri výrobe rastlinných masiel, margarínov a stužených pokrmových tukov. Nevýhodou je, že trans-tuky prispievajú k zvyšovaniu rizika srdcovo-cievnych ochorení. V prirodzenej strave sa trans-formy tukov nachádzajú minimálne, okrem stužovania vznikajú aj pri zahrievaní olejov a vyprážaní jedál na nevhodných rastlinných olejoch.
Fosfolipidy sú tuky tvoriace spolu s cholesterolom hlavnú zložku membrány buniek. Vďaka svojej štruktúre oddeľujú vnútro bunky pred vonkajším prostredím a tým ho chránia. Narušenie membrány, napríklad toxínmi alebo kyslíkovými radikálmi, sa rovná hrozbe smrti bunky. Pri nedostatku fosfolipidov sú najzraniteľnejšie orgány s rýchlou obnovou buniek – koža, gastrointestinálny trakt, pľúca, obličky, srdce, cievy a najmä pečeň. Pečeň má veľmi silnú regeneračnú schopnosť. Stukovatená pečeň, pečeň poškodená alkoholom a chemickými látkami, vysoký zlý LDL-cholesterol a zlé pečeňové testy sú zdravotné stavy, pri liečbe ktorých by bola prospešná suplementácia fosfolipidov. Suplementáciu fosfolipidov dosiahneme užívaním lecitínu (napr. sójového) alebo konzumáciou vaječných žĺtkov.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254