MAG PHOS
Magnesium phosphoricum – Relaxácia svalov a nervov
Magnesium phosphoricum
Horčík je všeobecne známa esenciálna minerálna živina svalov, nervov, moz- gu, kostí, zubov a krviniek. Je potrebný pre funkciu minimálne 300 enzýmov.
V organizme sa vyskytuje ako dvojmocný a prevažne vnútrobunkový katión. Dôležitý je nielen jeho vnútrobunkový obsah, respektíve pomer medzi intra- a extracelulárnou koncentráciou magnézia, ale aj pomer voči jeho najväčšiemu dvojmocnému antagonistovi – vápniku. 99% horčíka sa nachádza vo vnútri buniek. Deficit horčíka teda nemôžeme spoľahlivo zistiť na základe jeho hladiny v sére, pretože fyziologicky je dôležitý najmä jeho obsah v bunke.
Najčastejšie prípady použitia soli Mag phos
Základnou kvalitou Mag phos je uvoľnenie nervov (nazývame ho elektrickým minerálom), uvoľnenie svalov a upokojenie prudkej imunitnej odpovede. Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia tejto soli, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia viacerých solí:
- Úzkostné poruchy (Kali phos).
- Nespavosť (Kali phos – hyperaktívna myseľ, Calc phos – uvoľnenie svalov).
- Pocit zvýšeného nervového napätia, neschopnosť uvoľniť sa, dlhodobý stres manažérov, dlhodobé napätie v práci, deti z rozvrátených rodín a konfliktného prostredia (Kali phos), strach z konfliktov a konfrontácií, pocit knedle v krku (Iodium). Horúce magnézium môže byť dobrým prostriedkom nielen na zaspatie, ale aj na prebúdzanie sa v stresovom období (Calc phos – uvoľní svalové napätie, tzv. „strach vo svaloch”).
- Bolesť spastická a neuralgická s prudkým nástupom, môže byť prerušovaná a migrujúca – mení miesto pozdĺž nervu. Tlak a teplo uľavuje bolesti. Bolesti tváre, zubov (ak nejde o zápal alebo narušenú sklovinu, je migrujúca), menštruačné bolesti, kolikové bolesti.
- Bolesti nervov v dôsledku poškodenia platničiek a neustáleho mechanického tlaku na korene nervov, ktoré vychádzajú z miechy. Ischias. Bolesti z psychickej záťaže, nervového napätia a stresu.
- Migréna, bolesti hlavy zo stresu, ktorým predchádza pocit tlaku a napätia (treba použiť „horúce magnézium“ – zaberá len v počiatočnej fáze).
- Akútny prostriedok proti kŕčom hladkej svaloviny vnútorných orgánov, bolestivé spazmy v oblasti chrbtice. Koliky. Črevná kolika a meteorizmus. Pri obličkovej a žlčníkovej kolike pomáha magnézium rozšíriť cesty, ktorými sa posúvajú kamienky. Spazmus močového mechúra. Pri akútnej bolesti a kŕčoch použijeme „horúce magnézium“ (Calc phos, Cuprum – kŕče nervového pôvodu).
- Kŕče v končatinách, tvrdnutie bruška v tehotenstve (Mag phos ako akútny liek, hlavným prostriedkom je Calc phos, Cuprum – ak ide o kŕče nervového pôvodu).
- Tetánia – zvýšená dráždivosť nervového systému a pohotovosť ku kŕčom (Calc phos).
- Spastický kašeľ, horší v noci a v polohe ležmo. Bronchospazmus pri astme a laryngitíde (akútne použiť „horúce magnézium“).
- Tiky, syndróm nepokojných končatín, tremor, tras končatín, nekontrolované šklbanie malých svalových skupín (Calc phos).
- Srdcové tonikum. Ischemická choroba srdca, srdcová slabosť, angina pectoris.
- Vysoký tlak krvi (Nat mur).
- Obezita, zajedanie stresu (Kali phos – únava).
- Metabolický syndróm. Vysoké triglyceridy v krvi, vysoký LDL cholesterol, stukovatená pečeň (Nat phos). Diabetes 1. typu, diabetes 2. typu, inzulínová rezistencia (Kali sulph a Zincum – diabetes 1. typu; Nat phos, Zincum a Chromium – diabetes 2. typu).
- Žlčové kamene (Nat sulph, Nat phos).
- Problémy s učením sa a dlhodobou pamäťou. Prostriedok proti únave pre študentov v skúškovom období je Kali phos a Ferr phos. Mag phos podporuje zapamätanie si.
- Tréma pred vystúpením, prezentáciou, skúškou a jej vegetatívne prejavy („horúce magnézium“).
- Fibromyalgia – bolesť celého tela v dôsledku intenzívneho fyzického alebo psychického stresu. Sprievodné symptómy môžu byť únava, depresia, nespavosť, bolesti hlavy, problémy s pamäťou a sústredením sa, zvýšená senzitivita na bolesť (Kali phos).
- Histamínová intolerancia v akútnych prejavoch. Magnézium a meď sú potrebné pre odbúravanie histamínu. Podávame “horúce magnézium” ako akútny liek. Pri HIT treba liečiť chronický zápal a poškodenie črevnej sliznice (Ferr phos a Zincum pôsobí protizápalovo na sliznicu čriev). Alergia. “Horúce magnézium” ako akútny liek je vynikajúcim prostriedkom na zvládnutie akútnych prejavov alergie (Calc phos, Zincum, Nat mur, Kali mur). Prudká imunitná odpoveď pri infekcii (napr. cytokínová búrka pri Covid-19, následky infekcie – long Covid) a akútne zhoršenie autoimunitného ochorenia.
- Mag phos je vhodný prostriedok v posledných 4 až 6 týždňoch tehotenstva ako predpríprava na pôrodné kontrakcie. Silné neefektívne bolesti počas pôrodu (horúce magnézium opakovane). Kŕčové bolesti po pôrode. Vysoký tlak krvi v tehotenstve.
- Nystagmus – nekontrolovateľný opakovaný kmitavý pohyb oka (Cuprum, Zincum).
- Alzheimerova choroba – pri tomto ochorení bola potvrdená znížená hladina horčíka a kremíka v mozgu a zvýšená hladina hliníka v mozgu. Predpokladá sa, že hliník bráni ukladaniu magnézia v mozgovom tkanive, čo môže mať súvis s abnormálnymi bielkovinami pri tomto ochorení (Kali phos, Zincum, Silicea – antagonista hliníka).
- Osteoporóza – nízka hladina, ale aj vysoká hladina horčíka poškodzujú kostné tkanivo. Preto je pri osteoporóze dôležité strážiť nielen kalcium a kolagén, ale aj magnézium. Nedostatok vitamínu D napriek jeho suplementácii. Horčík je dôležitý pre metabolizmus vitamínu D a jeho premenu na aktívnu formu. (Calc phos – metabolizmus vápnika, Silicea a Zincum – metabolizmus kolagénu).
- Vegetatívne prejavy pri odvykaní od návykových látok ako alkohol, cigarety atď.
- Reguluje činnosť žliaz.
Poznámka: Pri akútnej bolesti, kŕčoch, pred spaním, pri nervovom napätí alebo búšení srdca a náhlom zvýšení tlaku krvi použijeme „horúce magnézium“: 4 až 5 tabliet veľkosti 0,5 g alebo 8 až 10 tabliet veľkosti 0,25 g rozpustíme v horúcej vode a pomaly vypijeme, po pol hodine môžeme v prípade potreby opakovať.
Reč tela
- Pocit vnútorného napätia.
- Problémy sa zhoršujú chladom, umývaním v studenej vode, ofúknutím a dotykom. Naopak, zlepšujú sa teplom a tlakom.
- Slnko zlepšuje.
- Pažravosť na čokoľvek bez pocitu hladu. Zajedanie stresu.
- Túžba po horkej tmavej čokoláde (potrebné odlíšiť od túžby na čokoľvek sladké, mliečnu čokoládu – Nat phos).
- Hanblivosť, vyhýbavosť, postoj bokom, so skríženými rukami ako pri sebaobrane.
- Nepokojné končatiny, tiky, šklbanie skupiny svalov (napríklad okolo oka).
Tvárová diagnostika
- Červená farba tváre najčastejšie na lícach, krku, čele. Pokožka nemá zvýšenú teplotu ako pri hyperémii (Ferr phos). Červené fľaky na krku a v dekolte pri nervovom rozrušení a tréme.
- Často sú to veľmi milí, ústretoví, nápadne stále usmiati ľudia „slniečkové tváre”.
Podrobná biochémia
Magnézium je späté s metabolizmom – tvorbou a uchovávaním energie. Energiu v reči biochémie predstavuje ATP – adenozíntrifosfát, ktorý odštiepením jednej fosfátovej skupiny uvoľňuje energiu za vzniku ADP – adenozíndifosfátu, a táto reakcia prebieha, samozrejme, aj opačne, čo je princípom uchovávania energie. Makroenergetická väzba v ATP je vlastnosťou fosforu. ATP predstavuje univerzálny zdroj energie. Magnézium túto významnú molekulu pre energetický metabolizmus stabilizuje. To, čo poznáme ako ATP, je v podstate Mg-ATP.
V energetickom metabolizme rastlín má magnézium takisto kľúčovú úlohu. Atóm horčíka sa nachádza v strede molekuly zeleného farbiva – chlorofylu, ktorý je dôležitý pre fotosyntézu rastlín. Bez neho by rastliny nemohli premieňať slnečnú energiu na organické látky. Štruktúra chlorofylu v rastlinách je veľmi podobná štruktúre hemoglobínu v ľudskom tele. Obe látky zabezpečujú dýchanie. Rozdiel je v ústrednom atóme. V chlorofyle je horčík a v hemoglobíne železo.
Bohatým zdrojom horčíka v potrave je preto zelená zelenina. Chlorofyl predstavuje nielen dobrý zdroj horčíka, ale okrem toho chelátuje toxické kovy z nášho organizmu, vyrovnáva pH a pôsobí ako antioxidant. Chlorofyl sa tiež používa ako účinný prostriedok na liečbu rán a zároveň naň nepoznáme alergiu. Najviac horčíka sa nachádza práve v zelených rastlinách, zelených riasach (chlorele, spiruline), v listovej zelenine, petržlenovej vňati, špenáte, brokolici, ďateline, rastlinách typu žihľava, ďalej tiež v orechoch, kakaových bôboch, celozrnných obilninách, sóji, banáne, avokáde a v zemiakoch so šupkou.
Nedostatok takejto stravy znásobený vysokým príjmom živočíšnych tukov, extrémnym nervovým stresom a nedostatkom oddychu prirodzene vedie k deficitu magnézia.
Minimálne polovica celkového množstva horčíka v tele sa nachádza v kostiach a jeho nedostatok je preto rizikovým faktorom osteoporózy. Kosti predstavujú rezervoár tejto minerálnej látky. Horčík je dôležitý pre premenu vitamínu D na jeho aktívnu formu. Veľmi často sa u nás rutinne predpisujú na liečbu osteoporózy kalciové preparáty, hoci v kosti je oveľa viac minerálov a magnézium je jedným z nich. Kalciové preparáty sa stále predpisujú aj napriek preukázanej pochybnej účinnosti (na rozdiel od vitamínu D). Zmätok okolo minerálnej suplementácie potom narúša pomer kalcium – magnézium, prehlbuje relatívny deficit magnézia a ohrozuje zdravie pacientov – srdciarov.
Schüsslerove soli sa používajú už viac než storočie, empirické zistenia sú preto obzvlášť zaujímavé. Schüssler uvádza, že nedostatok magnézia a železa v tkanivách má opačný prejav. Magnézium je dôležité pre relaxáciu, uvoľnenie svalov, železo naopak pre prácu svalov. Zatiaľ čo nedostatkom železa sval ochabne (svalová slabosť), nedostatok magnézia spôsobí kŕč. Deficit v oboch prípadoch sa prejaví červenou farbou tváre. Pri deficite Ferr phos ide však o kompenzáciu nedostatočného prísunu kyslíka do tkanív – rozšírenie ciev, zvýšené prekrvenie sprevádzané zvýšenou teplotou kože. Pri deficite Mag phos má červeno sfarbená koža normálnu teplotu. Bolesti v obraze Ferr phos sa zlepšujú studeným obkladom a pokojom, naopak bolesti v obraze Mag phos sa zlepšujú teplom a tlakom.
Kontrakcia svalov nastáva v dôsledku vtečenia iónov vápnika do cytoplazmy svalovej bunky jednak z mimobunkového prostredia, a jednak zo sarkoplazmatického retikula bunky, kde je za normálnych okolností kalcium uložené. Pre relaxáciu svalu je naopak nevyhnutné Mg-ATP, ktoré uvoľní kalcium z väzby a umožní jeho „upratanie“, jednak z bunky von, a jednak naspäť do sarkoplazmatického retikula (pumpy závislé od Mg-ATP). Oba tieto ióny, Ca2+ aj Mg2+, sú teda pre prácu svalu esenciálne, a to ako pre kostrové, priečne pruhované svaly, tak aj pre hladkú svalovinu a srdcový sval. Magnézium ako antagonista kalcia zabraňuje jeho vstupu do bunky cez kalciové kanály a taktiež ho odčerpáva z cytoplazmy.
Dlhodobým užívaním magnézia sa empiricky zistilo, že v minimálnej dávke je terapeuticky významnejšie pre relaxáciu spazmov hladkej svaloviny, ktorú neovládame vôľou, ale je regulovaná autonómnym vegetatívnym nervstvom.
Kalcium v minimálnej dávke je významnejšie pre terapiu spazmov kostrových svalov, ktoré vôľou ovládame. Pri kŕčoch kostrového svalstva, nôh a pri kŕčoch a tvrdnutí bruška v tehotenstve je potrebné obnoviť rovnováhu vápnika. Pri týchto zdravotných problémoch odporúčame z bunkových solí užívať Calc phos štyri až šesťkrát denne jednu tabletu do vymiznutia problémov. Kalcium a magnézium sú dvojmocné ióny a ich vzájomný pomer je dôležitý, avšak ich účinok je dosť odlišný. Magnézium síce môže priniesť okamžitú úľavu, ale kŕče kostrových svalov sa zvyknú opakovať, preto v systéme bunkových solí na dlhodobé užívanie odporúčame Calc phos, ktoré upravuje pohyb a rovnováhu kalcia a predchádza opakovaniu kŕčov. Mag phos sa dá v týchto prípadoch použiť len ako akútny prostriedok – „horúce magnézium“ – kedy sa užíva 4 až 5 tabliet veľkosti 0,5 g alebo 8 až 10 tabliet veľkosti 0,25 g rozpustených v horúcej vode a vypitých za tepla. Horúce magnézium sa môže v prípade potreby opakovane podávať po pol hodine.
Pokiaľ v rozumnom čase (myslí sa dni až týždne) nenastane žiadaný účinok, pridáme ku Calc phos pre terapiu kŕčov kostrových svalov Mag phos a naopak ku Mag phos pre uvoľnenie kŕčov hladkej svaloviny pridáme Calc phos. Ešte sa môžeme stretnúť so silnými kŕčmi nervového pôvodu, ktoré nereagujú ani na Calc phos a ani na Mag phos. Môže ísť o kŕče epileptické alebo príčinou môže byť napríklad diabetická neuropatia. Potom je užitočným prostriedkom Cuprum – meď.
Srdce je osobitná kategória – svojou štruktúrou sa podobá na kostrové svalstvo, ale neovládame ho vôľou, má autonómny nervový systém. Na arytmie a poruchy srdcového rytmu sa z bunkových solí osvedčilo najmä Mag phos. Známe sú aj pozitívne skúsenosti užívania Kali phos pri úprave srdcového rytmu a extrasystolách. Výnimkou sú tachykardie, „uponáhľané srdce“, kde sa zase spravidla odporúča Calc phos.
Mag phos má teda najväčší význam pre relaxáciu hladkej svaloviny, ktorá sa nachádza vo vnútorných orgánoch, pod sliznicami v dýchacom a tráviacom systéme, v stenách ciev, v oku, vo zvieračoch, a aj pre relaxáciu svaloviny srdca.
Hypomagneziémia (nedostatok horčíka) má súvis s množstvom civilizačných ochorení. Patria sem srdcovo-cievne ochorenia, diabetes, hypertenzia, hyperlipidémia. Rizikové sú aj skupiny alkoholikov a pacientov liečených diuretikami. Magnézium spôsobuje relaxáciu hladkej svaloviny, dilatáciu artérii a periférnych ciev. To vedie k zníženiu tlaku krvi v odporových ako aj kapacitných cievach. V kombinácii s antiarytmickým efektom sa tak stavia horčík na prvé miesto pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Zlepšuje dilatáciu svaloviny srdca, tým aj svalový výkon a efektivitu kontrakcie srdca. Srdce pracuje takto energeticky efektívnejšie. Mag phos preto v systéme bunkových solí nazývame srdcovým tonikom. Horčík reguluje vzrušivosť srdca, nervovo-svalový prenos, vazomotorické napätie ciev a tlak krvi. Používa sa spolu s Nat mur (úprava pohybu vody) na znižovanie vysokého tlaku krvi. Magnézium je dôležité pre všetkých pacientov a pacientky s ochorením srdca. Carey uvádza, že horčík je vhodný na všetky choroby srdca okrem embólie. V súčasnosti sa ukazuje aj jeho antitrombotický efekt, pretože brzdí tvorbu trombov pri infarkte. Navyše, limituje 4 hlavné koronárne rizikové faktory: diabetes, hyperlipidémia, hypertenzia, ischemická choroba srdca.
Horčík je nepostrádateľný pre aktivitu enzýmov, ktoré znižujú hladinu triglyceridov, zvyšujú dobrý HDL cholesterol a kontrolujú syntézu cholesterolu. Nedostatok horčíka súvisí s rozvojom metabolického syndrómu (zmena tolerancie glukózy, zvýšené triglyceridy, znížený HDL cholesterol, zvýšený LDL cholesterol). Metabolický syndróm často komplikuje obezita a vysoký krvný tlak.
Magnézium je tiež dôležité pre polyfostátové zlúčeniny, vrátane tých, ktoré sa podieľajú na syntéze DNA a RNA. Má ochrannú, stabilizujúcu úlohu pre DNA a RNA. Je to dôležitý ión nielen pre nukleové kyseliny, ale aj pre expresiu informácií, ktoré sú v nich kódované, a pre následnú tvorbu proteínov. Mnohé proteíny sa viažu na magnézium, ktoré je schopné na rozdiel od iných dvojmocných iónov (vápnik, zinok) vytvárať špeciálne väzby. V literatúre sa to nazýva ľudský magnezóm („human magnesome“). Hladina horčíka teda ovplyvňuje expresiu a správanie sa proteínov.
Mag phos je v systéme bunkových solí prostriedok pre vegetatívny nervový systém a solárny plexus. Horčík relaxuje nielen svalovinu, ale aj nervy. Mag phos nazývame elektrickým minerálom, ktorý „neutralizuje napätie v nervoch“.
Táto soľ je dôležitá najmä pre cyklicky sa opakujúce peristaltické pohyby, ktoré sú riadené autonómnym vegetatívnym nervstvom. Je dôležitá pre obnovu pokojového potenciálu vďaka úzkemu vzťahu k tvorbe energie, ATP, a teda aj aktívnemu membránovému transportu. Preto sa v praxi veľmi často Kali phos kombinuje s Mag phos, najmä ak intenzívny stres a nedostatok oddychu trvajú dlhšiu dobu, nielen niekoľko týždňov, ale až niekoľko mesiacov. Ako príklad môžeme uviesť štúdium, dlhodobé nervové vypätie a stresy, stresová manažérska práca a pod.
Horčík sa podieľa ako kofaktor pri práci sodíko-draslíkovej pumpy a týmto spôsobom znižuje napätie na vegetatívnych nervoch (sympatiku a parasympatiku) a zlepšuje nervovú reguláciu žliaz, peristaltickej činnosti srdcovo-cievneho systému a tráviacej rúry. Vnútrobunkový nedostatok horčíka a energie (Mg- ATP) vedie k vtekaniu hlavných extracelulárnych iónov (sodíka a vápnika) do bunky a k stratám hlavných vnútrobunkových iónov (draslíka). Deficit magnézia má súvis so spúšťaním apoptózy – programovanej bunkovej smrti.
Vegetatívny systém, sympatikus a parasympatikus, normálne funguje ako hojdačka. Raz prevláda parasympatikus – počas noci, trávenia a oddychu, a raz prevláda sympatikus, keď sme aktívni a výkonní, teda počas aktívnej časti dňa. Toto striedanie zabezpečuje rovnováhu. Problémy nastávajú vtedy, keď veľmi tlačíme na svoj výkon (sympatikus). Nedostatok uvoľnenia a oddychu spôsobí také preťaženie, že sa nedokážeme uvoľniť ani vtedy, keď máme voľno. Kľúčovým symptómom deficitu Mag phos je pocit neustáleho vnútorného napätia, ktoré môže začať krátko po prebudení. Ľudia niekedy tento pocit kompenzujú prejedaním sa, alkoholom alebo fajčením. Jedlo spôsobí prepnutie sympatika na parasympatikus a následné uvoľnenie napätia. U veľmi obéznych pacientov sa skúmalo aj využitie blokády nervus vagus, aby sa tento reflex prerušil, teda aby si títo ľudia neuľavovali jedlom. Mag phos pomáha pri rôznych závislostiach a aj pri odvykaní od návykových látok.
Inokedy sa k pocitu napätia pridruží tlak v hlave, bolesť hlavy, migréna, ktorej spúšťačom je stres. Migréna býva často spojená so zmenou napätia ciev. Po počiatočnej fáze vazokonstrikcie (teda prudkého náhleho spazmu cievy) dochádza k dlhodobej vazodilatácii, kedy sú cievy viac priepustné, a teda sa do okolitého tkaniva dostáva voda a zložky plazmy (vzniká opuch). V prvých štádiách migrény je účinným prostriedkom Mag phos na uvoľnenie spazmu cievy. Deficit magnézia pravdepodobne hrá v patogenéze migrény dôležitú rolu. N. M. Ramadan, M. D. a spol. (N.M.Ramadan, M.D.aspol.,Low Brain Magnesium in Migraine, Viley Online Library, publikované v októbri 1989) zistili u pacientov trpiacich migrénou s aurou i bez aury zníženú hladinu intracelulárneho magnézia v mozgu pri atakoch ako aj medzi nimi. Mauskop a spol. (Maukop A., Varughese J., Why all migraine patients should be treated with magnesium, Journal of neural transmission, Viena, 1996) zistili zníženú hladinu ionizovaného magnézia v sére a vyšší pomer ionizovaného kalcia. Pre pokročilejšie štádium migrény je vhodný Nat sulph na stiahnutie opuchu. Migrénou laicky nazývame širokú škálu problémov. Tu však opisujeme bežné bolesti hlavy z preťaženia s nervovo-cievnym mechanizmom. Ťažšie prípady migrény patria do rúk neurológov.
Magnézium je dôležité pre účinnosť diaminooxidázy, DAO, enzýmu zodpovedného za odbúravanie histamínu, telu vlastnej látky, ktorej nadbytok spôsobuje alergiu a histamínovú intoleranciu (HIT). Histamín ako lokálny hormón, ktorý mení mikrocirkuláciu, pôsobí vazodilatačne (rozširuje cievky) a pôsobí na nervové zakončenia, čo poznáme ako svrbenie a pálenie pri alergii. V žalúdku sa jeho pôsobením vylučuje kyselina chlorovodíková. Problémom je nedostatočná funkcia enzýmu, ktorý má histamín odbúrať. Liečenie HIT a alergií vyžaduje úpravu životosprávy a je dlhodobé, avšak veľmi užitočné môže byť poznanie, že najvýznamnejším spúšťačom akútnych prejavov je akútny stres. Niekedy ľudia s HIT môžu zjesť hocijaké potraviny, napríklad na dovolenke, a inokedy sú na ne veľmi citliví. Mag phos je vynikajúci prostriedok na zvládnutie akútnych prejavov a prudkej imunitnej odpovede nielen pri alergii a HIT, ale aj pri akútnom zhoršení pri autoimunitných ochoreniach a pri silnom infekčnom zápale (napr. výskumy poukazujú na spojitosť medzi deficitom horčíka a zlým priebehom infekcie Covid-19 a jej následkami). Rovnakým mechanizmom si vysvetľujeme dobrý účinok podania horúceho magnézia pri bolesti žalúdka pri gastritíde. Dávkovanie pri prudkej imunitnej reakcii a bolestiach žalúdka môže byť vysoké, aj 3-4-krát denne 5 pastiliek rozpustených v 1-2 dl horúcej vody. Takéto podanie ako akútny liek pri akútnych prejavoch môžeme v prípade potreby po pol hodine zopakovať.
Magnézium je jedna z kľúčových látok pre výživu mozgu, učenie sa a dlhodobú pamäť. Učenie sa je synonymom nervovej synaptickej plasticity, schopnosti vytvárať nové synaptické spojenia neurónov v mozgu. Zatiaľ čo pamäť je synonymom synaptickej hustoty súvisiacej s množstvom synapsií. Dostatočná hladina magnézia v mozgu zvyšuje synaptickú plasticitu a hustotu v mozgu, a teda zlepšuje dlhodobú pamäť a schopnosť učiť sa. Magnézium má úzky vzťah k schopnosti mozgu uchovávať spomienky a k časti mozgu nazývanej hipokampus.
Dlhodobé užívanie vysokých dávok magnézia narúša minerálnu rovnováhu. Vysoké dávky a otravy v súvislosti s užívaním epsomskej soli, čo je v podstate síran horečnatý, prípadne výživových doplnkov s vysokým obsahom magnézia, môžu viesť k vážnym, život ohrozujúcim neurologickým alebo srdcovo-cievnym príznakom ako šok, kóma, zástava srdca. Užívanie vysokých dávok horčíka je nebezpečné najmä pre ľudí s ochoreniami obličiek, pretože obličky sú kľúčové v regulácii hladiny magnézia a pri vylučovaní jeho nadbytku.
Prevenciou deficitu magnézia je aj dostatočný a plnohodnotný oddych, dobrý spánok v miestnosti bez silných elektromagnetických žiaričov ako televízor, mobilný telefón, WiFi vysielač a konzumácia rastlinných potravín, ktoré sú bohaté na horčík.
Magnesia phosphorica v homeopatii
Magnéziu sa v homeopatii vraví „mierotvorca so zbraňou v ruke“. Neznáša konflikty a hádky vo vzťahoch, ako napríklad deti z rozvedených a rozvrátených rodín. Sú to pacifisti, ktorí neznášajú konflikty a napätie a všemožne sa mu snažia zabrániť. Vzťahy sú preto pre nich vyčerpávajúce a je tu opísaný strach zo straty vzťahov. Na druhej strane táto stratégia často vedie k potlačenému hnevu až agresivite a napokon ku konfliktom, ktoré tak veľmi neznášajú.
Phosphorus predstavuje naopak komunikáciu, ľahkosť v nadväzovaní vzťahov, zvedavosť a cestovanie, ale aj sklony k veľkej vyčerpanosti. Biely fosfor svetielkuje, je veľmi reaktívny a na vzduchu samovznietivý, preto sa uchováva pod vodou, v ktorej sa nerozpúšťa. Takáto je aj povaha fosforu v homeopatii. Na jednej strane iskrivá a žiarivá, na druhej strane ľahko a rýchlo vyhorí, vyčerpá sa, zhasne.
Magnesia phosphorica bude predstavovať človeka, pre ktorého sú vzťahy veľmi vyčerpávajúce, má strach, že niekoho urazí či nahnevá a nakoniec aj stratí. V obraze má vyhýbanie sa vzťahom a strach prejaviť vnútorný hnev, strach z konfliktov. Sebapopieranie môže viesť napokon k vážnym psychosomatickým zdravotným problémom. Osamelosť v protiklade potreby kontaktov. Magnéziové soli v homeopatii majú vzťah najmä k problémom s trávením, kŕčovitým bolestiam a neuralgiám.
Medicínska astrológia
Soľ Mag phos je priradená k fixnému ohnivému znameniu Leva. Levovi vládne planéta Slnko. Fixná kvalita ohňa odoláva zmene, je stála. Obdobie roka júl/august je naozaj obdobím najväčších horúčav. Levia hriva symbolizuje silu osobnosti. Hlavným darom Leva pre druhých je radosť a jeho stratégiou je tvorivosť a hra. Tieňom je ilúzia vlastnej dôležitosti a sklony k melodráme. Lev ovláda srdce, aortu a veľké cievy krvného obehu.
Jazyk farieb – žltá
Žltá farba, priradená k Mag phos, je v náuke o farbách čistou primárnou farbou. Žltá symbolizuje človeka, individualizované vedomie. Táto farba predstavuje sebauvedomenie, sebavnímanie a sebadefinovanie. Niečo, čo by ste o sebe napísali alebo povedali, keby vás niekto vyzval, alebo keby ste písali životopis. V životopise sa uvádza vzdelanie, jazyky, ktoré sme sa naučili, kurzy, ktoré sme absolvovali. Skutočne, žltá farba predstavuje vedomosti a to, čo sme sa naučili, radosť z učenia sa. Cibrenie intelektu. Životná skúsenosť sama o sebe je učením. Každú skúsenosť nejako vyhodnotíme. Napríklad niekto, komu ukradnú peňaženku s celou výplatou a všetkými dokladmi, vyhodnotí situáciu, že ľudia sú zlí. Iný by v tej istej situácii skonštatoval, že bol nedbanlivý, keď si nechal také dôležité veci len tak pohodené bez dohľadu. Ide o to, že správny záver prináša jasnosť a svetlo. Nesprávny záver povedie pravdepodobne k ďalšej podobnej príležitosti poučiť sa. Žltá farba predstavuje schopnosť rozlišovať, napríklad medzi tým, čo je pre nás dobré a čo zlé, rozlišovať medzi pravdou a predstieraním.
To je rozdiel od zlatej farby, ktorá predstavuje talent a múdrosť, ktoré nám boli dané. V žltej ide skôr o vedomosti, ktoré sme získali, o školy, ktoré sme absolvovali, o našu snahu niečo dokázať, niečo znamenať, presadiť sa, uspieť, byť na výslní, byť videný, o sebavedomie, moc, mieru osobného vplyvu a silu osobnosti. Na moc niekedy nazeráme neprávom príliš negatívne. Neprávom preto, že osobná sila a moc súvisia s psychickou stabilitou. Ak by sme boli slabou osobnosťou, mohli by sme sa pri väčšej záťaži psychicky zrútiť. Potrebujeme zdravé sebavedomie, sebarozvíjanie, učenie sa, intelekt, schopnosť rozlišovať. Často sa však stretávame s tým, že človek zneužíva svoju moc na ovládanie druhých. Vtedy hovoríme o sebectve a sebastrednosti, kedy sa niekto mylne považuje za stred galaxie. Vynucuje si, aby sa veci diali podľa neho a pre jeho prospech, bez ohľadu na druhých. Nástrojom egoizmu býva často akákoľvek forma manipulácie, zastrašovanie, vyhrážanie sa a vydieranie. Sú to nástroje na presadenie moci a kontroly. Presadzovanie moci v prehnanej miere môžeme pozorovať u ľudí, ktorí sa správajú násilne a u ľudí s poruchou osobnosti (narcistická porucha osobnosti). Kto mal skúsenosť s človekom s takouto poruchou osobnosti (často sú to vplyvní ľudia na vysokých pozíciách, túžiaci po stále väčšej moci), vie, že egoizmus, manipulácia a presadzovanie moci a kontroly môžu byť bezhraničné. Opačná polarita je však tiež nezdravá, ak niekto stále ustupuje a presne ani nevie, čo chce. Alebo je extrémne prispôsobivý, lebo v podstate nepozná svoje potreby a túžby a ani to, čo je preňho dobré alebo naopak zlé. Nadradenosť aj prílišné prispôsobovanie sa sú patologické. Veľakrát sa navzájom priťahujú ľudia, z ktorých jeden presadzuje svoju moc a druhý ustupuje. Zdravý vzťah je vždy rovnocenný. Alfred Adler hovoril o tom, že ľudia s duševnými ťažkosťami majú vertikálne vnímanie sveta a ľudí v ňom. Problém nastáva, keď človek uverí, že má hodnotu iba vtedy, keď je najlepší. Psychologické zdravie súvisí s horizontálnym pohľadom na život v spoločenstve, kedy si uvedomujeme rovnocennosť všetkých ľudí. Všetci zažívame pocity menejcennosti vo väčšej alebo menšej miere. Môžeme ich hyperkompenzovať alebo kompenzovať v oblasti, v ktorej vynikáme. Cestou prekonania vlastnej nedostatočnosti je rozvíjanie citu spolupatričnosti, ochoty pomáhať druhým a záujmu o druhých.
O žltej hovoríme aj v spojitosti s Budhom, ktorý vraj dlho meditoval pod stromom, kým opísal 3 príčiny ľudského utrpenia: mám, čo nechcem (červená) – nemám, čo chcem (modrá) – neviem, čo chcem (žltá). Nevedieť, čo skutočne chceme, neustále meniť ciele, nerozhodnosť a neistota, chaos, to všetko môže byť skutočne veľmi vyčerpávajúce. Z chaosu však nakoniec môže vzísť väčšia jasnosť.
Bežne sa stáva, že toho chceme naraz akosi veľa. Priberieme si k jednej práci ešte druhú, prihlásime sa do školy, a vlastne nakoniec zistíme, že nemáme (alebo naše deti nemajú) ani jeden večer v týždni voľno. Dávame plný výkon non-stop bez prestávky, aby sa deti mali lepšie, aby sme mohli ísť na vysnívanú dovolenku, aby sme si postavili dom snov, aby sme expandovali biznis alebo aby sme dosiahli čokoľvek iné. Problém nastáva po čase takého preháňania a nerovnováhy medzi výkonom a oddychom. Nevieme oddychovať a vypnúť ani vtedy, keď nám v tom nič nebráni. Vnútorný kŕč a napätie nepovolí. Prácu si nosíme domov, aspoň v hlave, zaspávame so zoznamom povinností a zobúdzame sa v strese, čo nás neodkladne čaká a čo už nestíhame. Snažíme sa, tlačíme na seba aj na okolie, len sa nám akosi nedarí. Prestávame byť efektívni. A v momente, keď sa prestaneme toľko snažiť a uvoľníme sa, veci sa samy udejú a podaria. V psychológii je opísaný aj tzv. aha-efekt, kedy sa nám dlho nedarí vyriešiť problém a napokon nám riešenie napadne neskôr pri úplne inej aktivite (napr. v sprche, ráno po zobudení). Čas medzi aktívnou snahou nájsť riešenie a nájdením riešenia sa volá inkubácia, kedy riešenie počas oddychu dozrieva. Kvalitnej kontrakcii svalu musí predchádzať kvalitná relaxácia. Ak chceme uspieť, musíme vedieť vypnúť, oddychovať, „resetnúť sa“. Určite mnohí zažili, že posledný deň pred ťažkou skúškou bolo najužitočnejšie sa už neučiť a prečistiť si hlavu. Vrcholoví športovci pred náročným výkonom to robia podobne, oddychujú.
Slnko je silným symbolom žltej farby, je stredom našej slnečnej sústavy, ktorá sa okolo neho točí. Teplé slnečné lúče prinášajú presne ten pocit uvoľnenia a bezstarostnosti a biochemicky vytvárajú substanciu šťastia – serotonín.
Spánok pre energiu a dobrú náladu
Najlepším spôsobom, ako obnoviť energiu, je dobrý a dostatočný spánok. Aktivita sa utlmí, a tak sa môže vyrovnať energetický deficit a obnoviť pokojový potenciál. Chronická nespavosť je vážny patologický stav.
Okrem toho, že poznáme prostriedky spomedzi bunkových solí (Kali phos a Mag phos) na odstránenie nespavosti, treba upraviť aj životosprávu. Denný rytmus je daný striedaním dňa a noci. Na hormonálnej úrovni je daný serotonínom a melatonínom. Serotonín, známy ako hormón šťastia, dobrej nálady a psychickej pohody, vzniká z esenciálnej aminokyseliny – tryptofánu. Zo serotonínu ďalej vzniká melatonín. Väčšina serotonínu sa však vôbec nenachádza v mozgu, ale v črevách. Serotonín reguluje peristaltický pohyb čriev a melatonín má antioxidačnú aktivitu a jeho nedostatok má priamy súvis s rakovinou v oblasti gastrointestinálneho traktu. V mozgu sa nachádza len 1 % celkového serotonínu a jeho tvorba je závislá nielen od prísunu tryptofánu, ale aj od intenzity svetla, ktorému sme vystavení. Potrebných je aspoň 2 500 luxov (intenzívne slnečné svetlo má 10 000 luxov, svetlo v kancelárii len 1 000 luxov). To vysvetľuje depresívne nálady, keď sa na jeseň a v zime začnú dni skracovať, a dobrú náladu, keď zasvieti slnko.
Zo serotonínu vzniká v epifýze hormón spánku melatonín, keď nastane noc a tma. Jeho dostatok je nevyhnutný pre kvalitný a osviežujúci spánok. Pre optimalizáciu denného (cirkadiánneho rytmu) je dôležité, aby dni boli svetlé a noci tmavé. Narušenie nastáva, keď celý deň sedíme v kancelárii a ponocujeme pri umelom osvetlení či žiare displejov a monitorov.
Dôležitý je, samozrejme, aj prísun tryptofánu v potrave, aby ráno, keď zasvieti slnko, sa mal z čoho opäť hormón šťastia vytvoriť. Nejde len o absolútny obsah tryptofánu, ale o jeho relatívny pomer s inými aminokyselinami. Veľmi priaznivé v tomto zmysle sú banány, orechy a semená, spirulina, čokoláda, mlieko. Babičkin recept pre deti na dobré sny: teplé mlieko s medom pred spaním má teda dnes už vedecké vysvetlenie. Dnešné mlieko však už nie je také, aké bývalo to babičkine, a jeho celkový prínos pre zdravie je viac než otázny.
Okrem potravy a striedania dostatočného svetla a tmy má priaznivý vplyv na dostupnosť a premenu tryptofánu na serotonín a následne na melatonín taktiež fyzická aktivita, stav čriev (pravidelné očistné kúry) a hladina estrogénu. Tento hormón sa podieľa na zmenách nálad pri predmenštruačnom syndróme, zmenách nálad v klimaktériu, zmenách nálad v šestonedelí.
Naopak, nepriaznivý vplyv má zvýšená miera stresu, ktorá spotrebuje veľké množstvo serotonínu (to je možné pozorovať aj v reakcii zažívania a čriev na intenzívny stres). Hladina serotonínu sa dnes dáva do súvisu s mnohými duševnými ochoreniami (najmä depresia), kognitívnymi funkciami mozgu, migrénou, záchvatmi hladu, prchkosťou, poruchami správania, ako sú ADHD alebo kompulzívne poruchy.
V tejto súvislosti možno spomenúť aj chemické zlúčeniny ovplyvňujúce hladinu serotonínu. Selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu sa používajú ako antidepresíva. Droga extáza zo skupiny amfetamínov spôsobí nárazové vyplavenie serotonínu. Amfetamíny sa kedysi predpisovali na reguláciu nadváhy. Znižovanie chuti do jedla je tiež neopomenuteľným účinkom serotonínu, čo vysvetľuje, prečo väčšina z nás na zimu priberá a v lete chudne.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Kontaktujte nás
Poradenstvo
02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00
Lekáreň Vicky Wall
Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254