MANGANUM

Manganum sulphuricum – Mangán (Síran mangánatý)
Manganum
Mangán je podobne ako železo rozšíreným kovovým prvkom v zemskej kôre a vyskytuje sa prakticky vždy spolu s rudami železa. Využíva sa predovšetkým v metalurgii ako prísada do rôznych zliatin a farebných pigmentov. V oceliarstve sa používa na zvyšovanie pevnosti železa.
Najčastejšie prípady použitia prípravku Manganum
Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia tohto prípravku, pričom v zátvorke je uvedená aj vhodná kombinácia viacerých solí:

  • Neurologické problémy a nervovo-svalové poruchy: parkinsonizmus (Zincum, Ferr phos, Mag phos, Kali phos), epilepsia (Kali phos, Silicea, Cuprum), problémy s motorikou a svalová slabosť (Calc phos, Ferr phos, Kali phos).
  • CNS problémy: impulzívne a hyperaktívne správanie (Calc phos, Kali phos).
  • Chronické zápalové ochorenia chrupaviek a podpora ich regenerácie (Nat mur, Zincum, Calc phos, Silicea).
  • Autoimunitné a chronické zápaly, myastenia gravis, reumatoidná artritída, diabetes 1. typu, lupus, psoriáza atď. (Ferr phos, Kali sulph, Zincum, Cuprum).
  • Metabolické poruchy: diabetes, znížená glukózová tolerancia, vysoký cholesterol (Mag phos, Zincum, Nat phos).
  • Nedostatok energie, extrémna únava (Kali phos, Ferr phos, Nat mur, Mag phos).
  • Ťažko liečiteľná osteoporóza a pomalé hojenie zlomenín (Calc phos, Silicea, Mag phos, Zincum, Cuprum, vitamíny D a K).
  • Otravy mangánom.

Tvárová diagnostika

  • Hnedé vejárikovité zafarbenie po stranách vonkajších kútikov očí.

Podrobná biochémia
V ľudskom tele sa mangán nachádza v stopovom množstve (v rozmedzí 10 až 20mg u dospelého človeka). Koncentruje sa v kostiach, chrupavkách, nervovom systéme, pečeni, pankrease a vo vlasoch. Jeho obsah sa zvykne stanovovať z vlasov alebo z krvi. Ako to však býva so stanovením hladiny minerálnych látok v organizme, krvné testy žiaľ neposkytujú spoľahlivý obraz. Viac mangánu sa totiž nachádza v červených krvinkách ako v plazme.
Odporúčaná denná dávka je 2 mg. Maximálna tolerovaná denná dávka je 11 mg. Z tela sa vylučuje žlčou.
Mangán sa nachádza najmä v rastlinnej strave, v orechoch, semenách, klíčkoch, celozrnných obilninách a v sóji. Podobne ako železo alebo meď je na jednej strane potrebný pre ľudský organizmus, no na druhej strane jeho zvýšená prítomnosť je toxická. Ohrození sú jednak pracovníci v oceliarňach a priemysle, ktorí dýchajú mangán z prachu, a tiež ľudia s poruchami pečene, keďže mangán sa rýchlo vylučuje pečeňou do žlče. Vstrebáva sa pomaly a obtiažne, rýchlo sa však vylučuje, čím sa organizmus chráni pred jeho toxickými účinkami.
Mangán a železo majú kompetitívny vzťah, čo môže znamenať, že anemickí ľudia sú viac ohrození intoxikáciou mangánom. Otrava sa môže vyskytovať aj v miestach s vysokým obsahom mangánu vo vode. Intoxikácia sa prejavuje v prvom rade nervovými a neuromuskulárnymi symptómami ako problémy s motorikou, tremor, svalová stuhnutosť, svalová slabosť, extrémna podráždenosť, agresivita, halucinácie, hyperaktívne správanie, impulzívne správanie, duševná choroba, demencia, tzv. „mangánové šialenstvo“, problémy s prehĺtaním a dýchaním a symptómy podobné parkinsonizmu.
Mangán je dôležitý pre duševné zdravie. Manganum v systéme bunkových solí môže pomôcť pri obraze podobnom otrave a pri neurologických symptómoch ako podráždenosť, ďalej pri symptómoch podobných parkinsonizmu, pri epilepsii a myastenii gravis (autoimunitné ochorenie prejavujúce sa svalovou slabosťou, problémami s prehĺtaním a dýchaním). Hladina mangánu ovplyvňuje tvorbu neuromediátora dopamínu.
Nedostatok mangánu je zriedkavý. Najčastejšie u epileptikov, diabetikov, pacientov s osteoporózou alebo s pomalým hojením zlomenín. Mangán je dôležitý pre tvorbu a regeneráciu chrupaviek (chondroitín sulfátu, polysacharidu chrupaviek). Nedostatok má za následok abnormality kostí a kĺbov. Deficit mangánu je závažnejší v tehotenstve, pretože má teratogénny efekt na plod.
Mangán je esenciálny pre metabolizmus glukózy a tvorbu energie. U diabetikov bývajú hladiny mangánu znížené. Jeho deficit sa prejavuje ako metabolické zmeny: nedostatočná tvorba energie, glukózová intolerancia, diabetes, znížený HDL-cholesterol (dobrý cholesterol).
Mangán je súčasťou antioxidantu Mn-superoxidu dismutázy, enzýmu, ktorého prítomnosť je závislá od príjmu mangánu do organizmu a ktorý chráni bunkové membrány pred oxidačným stresom. Pôsobí proti zápalu pri reumatoidnej artritíde a môže pomôcť aj pri ďalších chronických zápalových degeneratívnych alebo autoimunitných ochoreniach (napríklad lupus erythematosus alebo psoriáza).
Manganum v homeopatii
V Scholtenovej tabuľke prvkov sa mangán nachádza v perióde železa, teda v perióde práce. Ľudia v jeho obraze zdokonaľujú svoje schopnosti a trénujú, aby splnili svoju úlohu. Vynakladajú značné úsilie na zlepšovanie sa, najmä v tom, čomu sa venujú. Kritiku tolerujú iba vtedy, ak je konštruktívna, inak cítia frustráciu z toho, že ich nadštandardné úsilie nie je docenené. Túžia pomáhať druhým. Pochvala je pre nich veľmi dôležitá, pretože ich to uisťuje, že robia veci správne. Ich ťažkosti sa zlepšia vtedy, keď si ľahnú.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254