NAT PHOS

Natrium phosphoricum – Rovnováha pH, metabolizmus cukrov a tukov
Natrium phosphoricum
Túto zlúčeninu tvorí extracelulárny katión sodíka a zvyšok kyseliny fosforečnej. V systéme bunkových solí je Nat phos základným prostriedkom na vylučovanie kyselín, vyrovnávanie hodnoty pH, podporu obličiek a metabolizmus cukrov a tukov.
Najčastejšie prípady použitia soli Nat phos
Pri chronickom prekyselení je potrebné upraviť životný štýl a najmä obmedziť príjem jedla. Ďalej uvádzame typické a najčastejšie prípady použitia tejto soli, pričom v zátvorke je uvedená vhodná kombinácia:

  • Tráviace problémy z prekyslenia, dyspepsia, kyslo zapáchajúca stolica a plynatosť, hnačka, zhoršené funkcie pečene a pankreasu, bolesti žalúdka, zlé trávenie (Kali sulph – pankreas, Nat sulph – pečeň, do stravy zdravé tuky).
  • Neovládateľná chuť na sladké popri zvýšenej glukóze v krvi, tzv. „obraz cukrovkára“ (Chromium).
  • Chronicky zdurené lymfatické uzliny, chronicky zväčšená nosová mandľa, chrápanie, apnoe. (Užívanie musí byť intenzívne – 8 až 10 tabliet denne popri diéte, Chromium.)
  • Spomalené prúdenie lymfy, celulitída (Calc sulph, Nat sulph).
  • Odkyslenie lymfy po chorobe v čase rekonvalescencie, obzvlášť ak sa pacient nevie dostať z choroby, napríklad z chrípky alebo bežného nachladnutia, ochorenie sa stále vracia (kúpeľ v sóde bikarbóne).
  • Gastritída, hyperacidita žalúdka, pálenie záhy (Nat mur – hydratácia sliznice, Zincum – pôsobí proti zápalu, Calc phos – tvorba mucínu, Mag phos – stres, akútne bolesti žalúdka). Poznámka: Pokiaľ páli záha len v hornej časti pažeráka, ide o suchosť slizníc, nie o kyselinu, a prostriedkom je len Nat mur, prípadne Calc phos.
  • Potravinová intolerancia (Nat mur – úprava pitného režimu, Calc phos – zlepšuje metabolizmus bielkovín).
  • Steatóza (stukovatenie) pečene (Mag phos).
  • Žlčníkové kamene, hustá žlč, porucha vylučovania žlče (Nat sulph, Mag phos – kolikové bolesti, rozšírenie žlčových ciest).
  • Vysoké tuky a cholesterol v krvi (Nat sulph, Mag phos, cvičenie).
  • Redukčné diéty (užívanie musí byť intenzívne – 8 až 10 tabliet denne).
  • Zápaly kĺbov, artritída (Kali sulph, Cuprum – pôsobí protizápalovo; Nat mur, Calc phos, Silicea – regenerácia kĺbov).
  • Ateroskleróza (Silicea, Zincum).
  • Zvýšená kyselina močová, dna (Nat mur – pitný režim a diéta sú základné opatrenia).
  • Posilňuje oslabené obličky (Nat mur).
  • Rýchla unaviteľnosť, potreba životabudičov, ako je napr. káva.
  • Seboroická dermatitída.
  • Plienková dermatitída.
  • Mastná pleť, komedóny.
  • Suchá pokožka bez tukovej vrstvy (Nat mur – voda).
  • Hlavná soľ na ekzémy z prekyslenia, najmä u detí (Silicea, Nat mur, Nat sulph, Kali sulph).

Poznámka: Pomer počtu tabliet solí Silicea a Nat Phos je 1 : 2. Silicea môže svojou schopnosťou vypudzovania prechodne zhoršiť prekyslenie. Pri prekyslení je vhodné aspoň jedenkrát do týždňa absolvovať odkysľujúci kúpeľ (100 g sódy bikarbóny do horúcej vody vo vani a ležať vo vode aspoň 40 minút alebo pobyt v termálnej liečivej vode). Vnútorne je zdraviu prospešné používať sódu bikarbónu len krátkodobo pri akútnych stavoch – zápale močových ciest alebo hyperacidite žalúdka.
Reč tela

  • Kyslá chuť na koreni jazyka ráno po prebudení alebo častá kyslá chuť v ústach.
  • Zvracanie žalúdočnej kyseliny.
  • Zapáchajúca plynatosť a stolica, kyslo zapáchajúca hnačka s nestrávenou potravou.
  • Kyslý zápach potu.
  • Neovládateľná a náhla chuť na sladké.
  • Neovládateľná chuť na maslo bez chleba.
  • Neovládateľná a náhla chuť na múčne jedlá, napr. chlieb.
  • Náhle záchvaty hladu, hypoglykémia, potreba rýchlo si niečo dať, napr. chlieb alebo malú sladkosť.
  • Potreba „životabudičov“ ako napr. káva na zvýšenie energie.

Tvárová diagnostika

  • Mastná pleť, mastná T-zóna, komedóny, mastný lesk na nose, čele a brade.
  • Nečistá pleť, vyrážky, akné s mastnou pleťou (kdekoľvek na tele).
  • Začervenaná brada.
  • Nečistá koža na tele – chrbát, ramená.
  • Mastné vlasy.
  • Exsudát medovej farby z kútikov očí.
  • Suchá pokožka – bez tuku.
  • Bieložltý povlak na jazyku, ktorý sa dá odstrániť (kvasinkový povlak na jazyku, „žabka“ u detí).
  • Dvojitá brada a aj veľa podkožného tuku, napr. v oblasti okolo pásu.

Podrobná biochémia
Nat phos je bunková soľ, ktorá podporuje funkciu obličiek vylučovať kyseliny. Pripomeňme si, akú prácu obličky vykonávajú. Upravujú chemické zloženie plazmy. Za jednu minútu pretečie obličkami 1,2 až 1,5 litra krvi. Z tohto objemu sa vytvorí 110 až 125 ml primárneho moču, čo je v prepočte za 24 hodín viac než 150 litrov. Tento objem sa skoncentruje na konečný objem 1 až 1,5 litra finálneho moču. Pri tejto úprave primárneho moču sa spätne vstrebáva glukóza, aminokyseliny, malé bielkoviny, sodík, draslík, vápnik, fosfáty, hydrogénuhličitany, chloridy a ďalšie, pričom táto náročná práca prebieha neustále. Je regulovaná autonómne aj vegetatívne, čiže vidíme priame spojenie medzi stresom a funkciou obličiek. Základná soľ obličiek je Nat mur. Upravuje pohyb vody, ktorú obličky pre svoju činnosť potrebujú v dostatočnom množstve. Správny pitný režim šetrí obličky a je to najprirodzenejší spôsob detoxikácie.
Koncentrácia kyseliny v tele sa udáva ako pH v škále 0 – 14. Hodnota pH 7,0 je neutrálna, nižšie pH znamená kyslé prostredie, vyššie pH (čiže viac než 7,0) znamená zásadité prostredie. Zmena pH o 1 znamená desaťkrát kyslejšie alebo zásaditejšie prostredie. Z chemického hľadiska pH znamená koncentráciu vodíkového protónu udávanú logaritmicky. Prekyslenie krvi alebo acidóza znamená, že hodnoty pH krvi sa dostávajú pod 7,35. Fyziologické pH krvi má veľmi úzky interval 7,36 až 7,44, pričom pH menej než 7,00 už nie je zlučiteľné so životom. Z tohto dôvodu má organizmus vyvinutú precíznu pH reguláciu, na ktorej sa zúčastňujú obličky, dýchanie a tlmivé systémy, pufre.
Kyselina sa v tele tvorí prirodzene ako finálny produkt oxidácie živín. Prevažná väčšina kyslých produktov predstavuje oxid uhličitý (CO2). CO2 nemôže v krvi kolovať ako bublinky plynu, preto sa zlúčením s molekulou vody vytvorí kyselina uhličitá. Reakcia je reverzibilná a táto kyselina sa rozpadá v pľúcach, pričom CO2 je vydychované z tela von. Tento proces sa nazýva respiračná regulácia acidobázickej rovnováhy.
CO2 + H2O -> H2CO3 -> H+ + HCO3-
Ďalší tlmivý mechanizmus predstavuje hemoglobín, ktorý viaže CO2 na amínovú skupinu –NH2 bielkovín. Chemické pufre a dýchanie reagujú rýchlo, majú však len istú kapacitu a môžu sa preťažiť. Definitívna regulácia pH prebieha v obličkách vylučovaním H+ a reguláciou hydrogénuhličitanového iónu HCO3-, ktorý sa v obličkách jednak tvorí, a jednak spätne vstrebáva. Pre vylučovanie kyseliny existujú v obličkách ďalšie tlmivé systémy – fosfátový a amóniový. Účasť obličiek a koncentrácia hydrogénuhličitanového aniónu je metabolická regulácia acidobázickej rovnováhy.
Fosfátový tlmivý systém:
(HPO4 )2- + H+ -> (H2PO4 )-
(H2PO4)- +Na+ -> NaH2PO4
Dihydrogénfosforečnan sodný NaH2PO4 sa pritom vylučuje.
Amóniový tlmivý systém:
NH3 + H+ -> NH4+
Amóniový katión NH4+ sa pritom vylučuje.
Acidóza môže mať rôzne príčiny – straty hydrogénuhličitanového aniónu pri
hnačkách, zvracanie, poškodenie funkcií obličiek alebo útlm dýchania, nedostatočné dýchanie či ochorenie pľúc.
Ďalšou príčinou acidózy môže byť zvýšená tvorba kyseliny mliečnej v dôsledku nedostatku kyslíka, najčastejšie pri zvýšenej svalovej záťaži. Pri dostatku kyslíka sa kyselina mliečna rýchlo odbúra, oxiduje. Kyselina mliečna sa v extrémnych situáciách hromadí aj pri rakovine, poškodení pečene a zlyhávaní srdca z dôvodu zlého zásobenia krvou a pri ochoreniach obličiek. Oxidácia je závislá od prístupu kyslíka a kapacity oxidačných enzýmov, preto sa pri zvýšenom rozklade glukózy, napríklad pri svalovej záťaži, hromadí kyselina mliečna. Je uvoľňovaná z buniek do medzibunkového priestoru a do krvi, kde narúša acidobázickú rovnováhu. Pri jej zvýšenej tvorbe hrá kľúčovú úlohu pečeň, ktorá 70% kyseliny mliečnej z krvi vychytá a premení na glukózu. Druhým dôležitým orgánom sú obličky, ktoré eliminujú zvyšných 30%, kôra obličiek má schopnosť premeniť 15% laktátu na glukózu a 15% sa eliminuje močom. Pri normálnych hladinách kyseliny mliečnej sa laktát vstrebe v obličkách naspäť.
Zaujímavá je súvislosť prekyslenia a rakoviny. Rakovinové bunky majú zmenený metabolizmus smerom k anaeróbnemu, a preto kumulujú kyselinu mliečnu. Rakovinové tkanivo je charakteristické zvýšenou aciditou, tvorbou kyseliny mliečnej a hypoxiou. Zvýšená acidita extracelulárneho prostredia má priamy súvis s rastom rakoviny a metastázami.
Iným dôvodom acidózy je ketoacidóza pri cukrovke a nízkom prísune cukrov pri hladovke. Ketolátky ako zdroj energie pri nedostatku cukrov vytvárajú kyslé pH. Prevencia acidózy zahŕňa na jednej strane dobré dýchanie (nielen v pľúcach, ale aj na bunkovej úrovni), čo sa týka aj obéznych pacientov, pacientov s astmou, chrápaním, prípadne fajčiarov. Z bunkových solí máme na to určený prostriedok Kali sulph. Na druhej strane je potrebné šetriť obličky a uľahčiť im ich celodennú náročnú činnosť, a to môžeme najlepšie zabezpečiť dostatočnou hydratáciou organizmu, čiže pitným režimom. Na zlepšenie pitného režimu a pohybu vody v organizme máme zase Nat mur.
Na tomto mieste treba vysvetliť, že acidóza (metabolická, respiračná) ako medicínsky pojem a prekyslenie organizmu v liečiteľstve a holistickom prístupe ku zdraviu, zahŕňajúcom aj životosprávu, sú rôzne pojmy. V holistickom prístupe sa význam prekyslenia rozširuje aj na schopnosť alebo neschopnosť vylučovania kyselín, ukladanie kyslých látok v kĺboch, predčasné starnutie spojivového tkaniva vrátane osteoporózy a chronického zápalu, ale aj zvýšená tvorba a ukladanie tukov, mastná pleť a obezita. Rozlišujeme medzi kyslým pH moču (vylučovanie kyselín je normálna funkcia obličiek), kyslou chuťou v ústach a prekyslením na úrovni tkanív (hromadenie kyselín v kĺboch, medzibunkovom priestore, lymfatických cievach). Vo všeobecnosti všetky organické živiny (bielkoviny, puríny, tuky a cukry) vytvárajú pri spaľovaní kyslé produkty. Prekyslenie vzniká pri neschopnosti úplne vylúčiť von to, čo sme prijali dnu. Je to dlhodobo narušená rovnováha medzi príjmom a výdajom. Rozdielne chápanie významu slova prekyslenie vedie potom k polemike, či je prekyslenie organizmu mýtus alebo nie. Hlavnou príčinou prekyslenia je 1. zlý pitný režim, 2. stres, 3. nesprávna strava.
Nat phos je biochemický prostriedok pre metabolizmus tukov a cukrov. Okrem soli Nat phos sú v metabolickom procese potrebné aj ďalšie minerály: zinok ako súčasť inzulínu, ďalej chróm ako súčasť GTF (glucose tolerance factor) a magnézium na produkciu energie z cukru (Mg-ATP). Vysoké hodnoty inzulínu vedú k stratám chrómu močom a k rozvoju diabetu 2. typu, kedy sa inzulín v pankrease síce produkuje, ale bunky na neho nereagujú (sú na inzulín rezistentné). Chróm zosilňuje účinok inzulínu. Toto je dôvodom substitúcie chrómu u diabetikov 2. typu. Chróm ako stopový prvok zlepšuje metabolizmus cukrov a tukov, ale iba v prípade, že v organizme chýba. Bunková soľ Chromium sa používa v mnohých prípadoch porúch metabolizmu cukrov a tukov ako doplnková soľ k Nat phos.
Glukóza, cukor so šiestimi uhlíkmi, sa štiepi najskôr anaeróbne (bez prístupu vzduchu) na 2 molekuly kyseliny mliečnej s troma uhlíkmi, a potom aeróbne (pôsobením kyslíka) sa oxiduje na CO2 a vodu. Oxidáciou sa uvoľní oveľa viac energie než v prvom stupni štiepenia bez kyslíka. Glukózu bunka nevie ukladať, musí ju hneď na niečo premeniť, buď na produkty katabolizmu (kyselinu mliečnu, a následne ďalšou oxidáciou na CO2 a vodu), alebo na tukové zásoby energie, prípadne na glykogén (zásobný cukor). Zvýšené hladiny glukózy a následne inzulínu majú za následok zvýšenú premenu na tuky.
Jedným z dôsledkov prekyslenia je vysoká hladina histamínu, spôsobujúca alergie a histamínové intolerancie. Diskutuje sa o tom, že aj potravinové intolerancie sa výrazne zhoršujú s prekyslením organizmu.
Normálne pH v žalúdku je 1,35 až 3,50, teda veľmi kyslé, a zároveň veľmi potrebné pre natrávenie potravy a ochranu voči mikróbom. Baktérie, ktoré zjeme, dá sa povedať, že len tak zasyčia v kyseline žalúdka. V tomto zmysle žalúdočná kyselina pôsobí dezinfekčne. Pri zlom trávení a dyspepsii pomáha Nat phos tak, že podporuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny žalúdočnou sliznicou. Tým sa uľahčuje činnosť ďalším orgánom tráviacej sústavy: pankreasu, pečeni a žlčníku. Pre ochranu sliznice žalúdka je potrebný ochranný hlien odolný proti kyseline. Žalúdok „má rád vlhko“ a keď by sa tento hlien narušil, kyselina spôsobí eróziu vnútornej steny žalúdka. Môže sa stať, že užívanie Nat phos spôsobí alebo zhorší bolesti v oblasti žalúdka práve v tejto súvislosti. Znamená to, že je potrebné posilniť hlienovú vrstvu na sliznici. Na regeneráciu povrchu sliznice a jej hlienu máme bunkové soli Nat mur, Zincum a Calc phos. Pri bolestiach žalúdka a pálení záhy nie je dobrou cestou dlhodobé znižovanie vylučovania žalúdočnej kyseliny pomocou liekov (výnimkou je hojenie vredu žalúdka alebo dvanástnika). Kyselina v žalúdku má svoje dôležité vyššie spomenuté funkcie. Žalúdok reaguje psychosomaticky, a preto dôležité pri gastritíde, žalúdočných vredoch a bolestiach je znížiť stres a dopriať si odpočinok. Z bunkových solí môže pomôcť soľ proti stresu Mag phos.
Ďalším problémom prekyslenia je neschopnosť neutralizovať žalúdočný obsah v dvanástniku a vytvoriť priaznivé pH pre efektívnosť pankreatických enzýmov, čo spôsobuje ďalšie problémy s trávením. Dvanástniková šťava je viac-menej neutrálna, jej pH je 6,5 až 7,5. Žlč je zásaditá (pH 6,9 – 8,5), aby mohla v dvanástniku neutralizovať kyslé pH prichádzajúceho žalúdočného obsahu.
Pečeň je najdôležitejším miestom spracúvania cukrov. Pri prekyslení, nadbytku cukrov a tukov je preťažená. Je preto vhodné, okrem odkysľovania a diéty, stimulovať pečeň, ako aj tvorbu a vylučovanie žlče. Telo sa tak navyše zbavuje nadbytku zlého cholesterolu. Problémy s trávením v dôsledku prekyslenia sa prejavujú tak, že potrava nie je dostatočne strávená, zvyšky v hrubom čreve narúšajú zdravú mikroflóru, podporujú množenie plesní a spôsobujú dyspepsiu, kyslo zapáchajúcu plynatosť a hnačku s nestrávenými zvyškami potravy. Pečeň, žlčník, pankreas a žalúdok fungujú nedostatočne. Telo akoby odmietalo ďalšie nepotrebné palivo.
Donedávna prevládal názor, že počet baktérií, ktoré osídľujú naše telo, je desaťnásobný oproti počtu vlastných buniek tela. V súčasnosti si vedci myslia, že počet baktérií obývajúcich naše telo je približne rovnaký ako počet ľudských buniek. Premýšľajúcemu človeku by malo byť zrejmé, že boj s baktériami paušálnou dezinfekciou, konzervantmi, pesticídmi či zneužívaním antibiotík je vopred prehratý, minimálne to nie je múdra cesta. Zdravá mikroflóra nás chráni pred nebezpečnými baktériami a udržiava našu imunitu v kondícii. Najviac hosťujúcich baktérií máme v čreve, ich populácia preto priamo závisí od potravy. Doslova platí: sme tým, čo jeme. Dnes vieme, že osídlenie čreva priamo súvisí nielen s chorobami, ale aj psychikou.
Normálne pH kože je tiež kyslé (4,5 až 6) a má takisto obrannú úlohu voči množeniu sa baktérií. Z rovnakého dôvodu má byť aj pH vagíny kyslé, okolo 4,7. pH moču kolíše od kyslého až po zásadité (4,5 až 8,5) v závislosti od potravy, ktorú jeme. Múčne jedlá, stolový cukor, živočíšne potraviny a nápoje s obsahom kyseliny fosforečnej (ako niektoré pivá a kolové nápoje) posúvajú pH moču do kyslých hodnôt. Najvýznamnejšie k acidite moču prispievajú aminokyseliny obsahujúce síru, ktoré pochádzajú hlavne z mäsa, kde sú bohato zastúpené, a tiež nedostatočný pitný režim. Meranie pH moču má obmedzenú výpovednú hodnotu. Ak je veľmi nízke, znamená to, že obličky slušne pracujú a že sme zjedli nejakú stravu z vyššie opísaných skupín alebo sme pili málo vody. Naopak zelenina, niektoré obilniny a ovocie či minerálky posúvajú pH moču do alkalickej strany. Nat phos podporuje vylučovanie kyselín obličkami. Zvýšená záťaž organizmu kyslými produktami je vyvažovaná bázickým rezervoárom tela, čo je najmä kalcium fosfát a kalcium karbonát v kostiach a zuboch. Po rokoch prekysľujúcej stravy teda naše bázické zásoby miznú rovnako ako pevnosť kostí a zubov. Pri nadbytku mäsa v potrave sa vyplavuje kalcium močom vo zvýšenej miere a spôsobuje obličkové kamene. Odkiaľ toto kalcium pochádza? Z potravy, ale aj zo zubov a kostí. Kalcium má vysokú afinitu k fosforu. Fosfor je veľmi dôležitý prvok pre stavbu kostí a energetický metabolizmus. V dnešnej dobe prijímame fosfor v potrave v nadbytku, a to najmä v mäse, rybách a strukovinách. Čo sa cukru týka, keď nám v detstve hovorili: „Nejedz sladkosti, budeš mať pokazené zuby.“, mali pravdu. Cukor a baktérie v ústnej dutine sú nepriatelia zdravých zubov. Cukor podporuje rast baktérií a tie zase z neho vytvoria kyslé prostredie. Okrem zubných kazov, močových kameňov a osteoporózy má nerovnováha vápnika za následok kalcifikácie kolagénu a elastínu v cievach a kĺboch, čím sa znižuje ich funkčnosť, stávajú sa rigidnými.
Zrýchlený metabolizmus glukózy a vytvorená energia je zbytočným palivom pre nepokoj alebo hyperaktivitu. Preto sa pri ADHD syndróme odporúča v životospráve zmeniť dve dôležité veci – úplne vysadiť bežný cukor v akejkoľvek podobe a nechať deťom dostatok fyzického pohybu, aby mohli energiu spotrebovať. Vedci predpokladajú, že cukor vytvára závislosť prostredníctvom zmeny opioidných a dopamínových receptorov a zasahuje tak do chémie mozgu. Preto je zrejme pre niektorých také ťažké ovládnuť svoju chuť na cukor. To má často za následok rozvoj obezity. Nat phos je skutočne výborným a rýchlo fungujúcim prostriedkom na vyrovnanie sa so závislosťou od cukru a na úpravu glukózového metabolizmu. Pomáha pri obraze cukrovkára a pri extrémnej neovládateľnej chuti na sladké.
Pozrime sa na dnu, ochorenie so zvýšenou hladinou kyseliny močovej. Kyselina močová je výsledným metabolitom purínov (napr. adenín, guanín, teobromín, kofeín a iné) a je vylučovaná močom lineárne v závislosti od jeho pH. Puríny sa nachádzajú najmä v mäse, rybách, vnútornostiach, strukovinách a pive. Čím je pH moču vyššie, čiže čím je moč menej kyslý, tým viac kyseliny močovej sa vylúči. Dna, ochorenie pri ktorom sa ukladá kyselina močová v kĺboch a spôsobuje tam bolestivé zápaly, je v podstate ochorenie obličiek, ktoré nedostatočne vylučujú kyselinu močovú. Alkohol a fruktóza (súčasť glukózo-fruktózového sirupu a stolového cukru; stolový cukor – sacharóza – je disacharid zložený z jednej molekuly fruktózy a jednej molekuly glukózy) tiež zvyšuje tvorbu kyseliny močovej. Liečenie dny je často veľmi jednoduché. Treba nahradiť pitie piva a sladených nápojov pitím vody a veľkú časť mäsa v potrave nahradiť zeleninou a ovocím. Úprava pitného režimu (bližšie v kapitole o Nat mur) je pre normálne obličkové funkcie esenciálna.
Nat phos je najčastejším prostriedkom pre zápaly kĺbov. Pri chronickej artritíde býva prekyslená aj synoviálna tekutina kĺbov, kyseliny sa v kĺboch hromadia, následkom čoho sa môže rozvinúť chronický zápal a degenerácia kĺbov s prípadnou tvorbou kalcifikátov a obmedzením funkčnosti a pohyblivosti kĺbov. Nat phos je prostriedkom pre takéto zápaly kĺbov.
Mnohí odborníci prekyslenie organizmu dávajú do súvisu s chronickým zápalom. Chronické zápaly súvisia s chronickými degeneratívnymi ochoreniami. To znamená, že chronické degeneratívne ochorenia majú súvis s prekyslením (rakovina, osteoporóza, artritída, srdcovo-cievne ochorenia). Tu sa dostávame aj ku vzťahu prekyslenie – imunita. Dôležitú úlohu zohráva lymfa. Slovo lymfa pochádza z gréčtiny a znamená niečo ako čistý tok. Pri kapilárnej filtrácii vzniká medzibunková tekutina, ktorá je odvádzaná lymfatickými cestami. Zabezpečuje sa tak návrat tekutín a látok z medzibunkového priestoru späť do krvného riečiska. Okrem toho má lymfatický systém významnú úlohu v obranyschopnosti organizmu. Lymfa postupne naberá odpadové látky z medzibunkového priestoru. Jej pH je u zdravého človeka zásadité a vtedy môžeme hovoriť o čistom toku. Ak však pH lymfy poklesne do kyslej časti pH spektra v dôsledku acidity medzibunkovej tekutiny, jej imunitná funkcia a prúdenie sa výrazne spomalí a lymfatické uzliny sa môžu zduriť a upchať. Zmena pH, nedostatok kyslíka a pomalé prúdenie lymfy je dobrým prostredím pre množenie mikróbov v lymfatických cestách. Niet divu, že zápaly, znížená imunita, degeneratívne ochorenia a predčasné starnutie sú toho často dôsledkom. Krátkodobé prekyslenie a občasné nutričné prehrešky sa ľahko vyrovnajú pufrovacími a vylučovacími systémami tela. Pri chronickom prekysľovaní v dôsledku nesprávnej životosprávy je to však závažnejšie. Nat phos je výborným prostriedkom na chronicky zdurené uzliny a chronicky zväčšenú nosnú mandľu u detí. Pomáha aj na odkyslenie lymfy po chorobe, čo je obzvlášť potrebné v prípade dlhotrvajúcej rekonvalescencie, pri dlhotrvajúcich a vracajúcich sa infekciách. Dávkovanie musí byť intenzívne (3 x 3 pastilky denne) popri diéte (vylúčenie cukru, obmedzenie múčnych výrobkov z bielej múky a mäsa). Pre regeneráciu lymfy sú vhodné aj odkysľujúce kúpele v sóde bikarbóne. Na takýto kúpeľ treba 100g sódy na jednu vaňu a kúpať sa aspoň 40 minút.
Prekyslenie môžeme rozlišovať na úrovni tekutín a tkanív. Na úrovni tekutín je to krv, tkanivový mok, lymfa, moč. Na úrovni tkanív kyselina spôsobuje koróziu – rovnako ako žieravina rozkladá všetko, s čím príde do styku. Dostavia sa degeneratívne ochorenia ako zubný kaz, osteoporóza, ateroskleróza, celulitída, znížená imunita, artritída, poruchy trávenia, gastritída, žalúdočné vredy a ďalšie. Chronické prekyslenie vedie k predčasnému starnutiu tkanív, degeneratívnym zmenám, chronickému zápalu a k úbytku kalciových solí a kremíka. V reči bunkových solí sa časom vyvinie obraz Calc phos, Calc fluor, Calc sulph a Silicea. Po čase je prekyslený organizmus aj „premastený“ a človek trpí nadváhou s nadbytkom viscerálneho a podkožného tuku. Čo sa nevylúči obličkami, snaží sa vylúčiť kožou. Koža je akoby tretia oblička. Má mastnú, kožu, akné, vysoké triglyceridy, stukovatenú pečeň, vysoký cukor a zlý cholesterol v krvi. Opačný obraz tej istej patológie je nedostatok tukov v dôsledku zlého trávenia a vstrebávania tukov (blokáda pečene a žlčníka). Nedostatok tukov sa prejavuje suchou kožou, ktorej nechýba voda (dehydratácia, Nat mur), ale tuk. Ochranná tuková vrstva pokožky ju chráni pred stratami vody. U detí (ale aj u dospelých) sa to prejavuje ako chuť na samotné maslo. V podstate potrava detí, ktorá sa zakladá na cukre a mlieku, vedie opakovane a často k prekysleniu.
Odborníci tvrdia, že pH oceánov kleslo za ostatných 100 rokov z 8,2 na 8,1, čo malo negatívny vplyv na život koralových útesov. Pôda s kyslým pH pod 6 je chudobná na vápnik a horčík. Prekyslenie je známkou súčasnej doby, v ktorej žijeme. Prijímame viac energie než potrebujeme na aktívnu činnosť a prácu. Prejedáme sa a nehýbeme sa. Fyzicky ťažkú prácu za nás vykonávajú stroje a všade sa vozíme autom. Preto je namieste primerane k zníženému fyzickému výkonu znížiť aj príjem potravy.
Nat phos je prostriedok na podporu vylučovania kyseliny, úpravu pH rovnováhy a metabolizmu cukrov a tukov. Na tomto mieste však treba uviesť, že Nat phos pomôže prinavrátiť zdravie jedine v súčinnosti s úpravou životosprávy. Úprava stravy, pitného režimu, pravidelné cvičenie a obmedzenie konzumácie alkoholu sú pre zdravie nevyhnutné.
Natrium phosphoricum v homeopatii
V molekule fosforečnanu sodného sú akoby dva protiklady. Na jednej strane veľmi uzavreté nátrium, ktoré zvyčajne nemá – v symbolickej rovine – dôverné priateľstvo. Dlhoročný partner o takejto partnerke alebo dlhoročná partnerka o takomto partnerovi veľa nevie. Nátrium predstavuje aj citlivosť a smútok. Na druhej strane difúzny fosfor, ktorý má mnoho „priateľstiev“, ľahko nadväzuje nové vzťahy. Prenesené zo symbolickej roviny, takýto človek nechýba na večierkoch. Má sklony vyhorieť a prežíva najrôznejšie strachy. Ľudia v homeopatickom obraze Nat phos sú veľmi citliví, zraniteľní a uzavretí, tak ako všetky nátriové soli. Tento liek z rodiny nátriových solí je najmenej opísaný. Jan Scholten vo svojej knihe „Homeopatia a prvky“ (vydavateľsvtvo Modrý Peter, 2008) uvádza obraz jemných ľudí, veľmi citlivých na hrubosť a vnímavých na kultivovanú krásu. Majú problém rozprávať o niektorých veciach a tajomstvo udržia dlho. Niekedy sa vyhýbajú druhým a nechcú sa s nikým rozprávať. Stresuje ich aj telefón, najmä ak sa dá predpokladať drsná komunikácia. Fyzicky trpia ekzémami, chorobami kostí ako rastové bolesti, osteoporóza, ďalej slabosťou, nervozitou, alergiami, astmou, reumatizmom, dnou, kontraktúrami a sexuálnymi ťažkosťami.
Medicínska astrológia
Carey priradil Nat phos ku kardinálnemu vzdušnému znameniu Váh. Váhy ovládajú obličky, nadobličky, močový mechúr, močovody a acidobázickú rovnováhu tela. Schopnosť jemne a presne nastaviť pH rovnováhu tela. Vládcom Váh je Venuša so svojím zmyslom pre krásu. Váhy prinášajú dar rovnováhy. Sú schopné objaviť objektívnu pravdu, hoci to môže trvať skutočne dlho. Ich stratégiou je estetika, diplomacia a zdvorilosť, neznášajú konflikty vo vzťahoch. Tieňom Váh je nerozhodnosť a neautentickosť.
Jazyk farieb – zelená
Zelená farba je farbou rovnováhy, pravdy a rastu. Je to sekundárna farba, vznikajúca zmiešaním rovnakých dielov žltej, symbolizujúcej individualitu, vlastné ja a modrej, farby jednoty, univerza alebo Boha. Vyjadruje teda vzťah jednotlivca a univerzálnych princípov sveta. Život v pravde súvisí so slobodou. Sloboda zvykne priniesť harmóniu, pokoj a regeneráciu. Pravdu môžeme cítiť v oblasti srdca. Symbolicky by sme mohli opísať tri kvality pravdy – sprostredkovanú pravdu, ktorú nám niekto povedal, alebo ktorú sme si niekde prečítali; pravdu, ktorá vychádza zo životnej skúsenosti a z toho, čo sme videli na vlastné oči alebo zažili na vlastnej koži (každý však vidí svet cez svoju optiku, rozmýšľa svojou logikou, a preto môžu dvaja rôzni ľudia tú istú situáciu opísať rozdielne, možno povedať, že každý má svoju pravdu); a napokon pravdu, ktorá charakterizuje objektívnu skutočnosť.
Opakom pravdy je dogma, lož alebo intriga. Práve prostredníctvom počutého a prečítaného sa môže šíriť nepravda. Dobrým príkladom je slovo „reklama“, re-klam-a = opakovaný klam. Spravidla málokedy má predávaný výrobok také kvality, ako reklama opisuje.
Zelená leží na farebnej ružici oproti červenej, symbolizujúcej Zem. Pravda nás skutočne drží pri zemi, pretože býva zjavná, evidentná a očividná. Ak je niečo pekné a dobré, nepotrebuje to opis s vysvetlením, reklamu a PR (public relations, práca s verejnosťou). Vekom sa často prežívané stavy mysle a emócie vrývajú do tváre a už sa nedajú zakryť. Napríklad babička z filmovej rozprávky Byl jednou jeden král verzus škaredá ježibaba z Mrázika. Napokon, fyzické telo nám samo pravdu pripomína, podľa toho, ako sa cítime v prítomnosti iných ľudí, v práci, ktorá nás živí, po užívaní výživového doplnku, po lieku, po jedle a pod. Poznanie pravdy je veľmi uzemňujúce. Okrem tela a zmyslov, ktoré nám pomáhajú orientovať sa medzi pravdou a nepravdou, máme vnútorný „kompas“, ktorý nám ukazuje správny smer, a ktorý nám pomáha v správnych rozhodnutiach, prinášajúcich pokojný život v harmónii s ostatnými a svetom alebo prosperitu. Prečo je také ťažké žiť v pravde? Pravda sa niekedy zle počúva. Treba prekonať strach (žltá) a zosúladiť sa so svetom (modrá). Opustiť ilúzie. Objektivita vychádza zo schopnosti pozrieť sa na situáciu očami druhých, z inej perspektívy.
Zelená je farbou rastu. Všetci chceme rásť, avšak energiou pre rast môže byť len komplementárna ružová, symbol starostlivosti, opatery a bezpodmienečného prijatia. Predstavte si, že by sme kvetine diktovali, ako má zapúšťať korene a vyháňať puky. Že by sme jej odtrhli list, ktorý sa nám zdá byť krivý. Stačí ju zaliať, dať ju na slnko, občas jej venovať pozornosť, a ona sama vie, čo má robiť a ako má rásť. Aká patológia sa ukrýva v tieni tejto farby? Vzťah ako povinnosť, nesloboda, ohýbanie pravdy. Život odpojený od vnútornej pravdy. Paradoxne napríklad niektoré náboženstvá sa veľakrát stávajú zdrojom znásilneného šťastia a neslobody. Život mimo vnútornej pravdy prináša stres a stres spôsobuje prekyslenie organizmu. G. W. Carey symbolicky označil Nat phos za agenta Krista v našom tele (našom chráme). Kyselinu naopak za Satana, ktorý má súvis so závisťou, žiarlivosťou, nenávisťou, násilím a vojnami. Zaujímavá je v tejto súvislosti skutočnosť, že nadbytok živočíšnych potravín a alkohol prekysľujú organizmus a blokujú pečeň (sídlo hnevu a agresivity podľa tradičnej čínskej medicíny – TČM). Naopak, po prechode na rastlinnú stravu ľudí prekvapí náhla mierumilovnosť a vnútorný pokoj. Srdcová čakra je zelená a energia, ktorú prijímame a vysielame zo srdca, je ružová. V odkysľovaní organizmu, teda vo vylučovaní kyselín, má dýchanie veľmi dôležitú úlohu. Skúsme si na chvíľu predstaviť, aká je kvalita nášho dychu pri meditácii alebo na prechádzke v lese a aká je v strese, keď meškáme z dôvodu dopravnej zápchy na pracovné stretnutie. Strach je dôsledkom plytkého dýchania. Pri akútnom zvládaní strachu sú účinné dychové cvičenia – hlboké dýchanie do brucha.
Definitívny a kľúčový význam pre pH rovnováhu nášho tela má však párový orgán – obličky. Obličky bývajú odrazom toho, ako sa cítime vo vzťahoch. Podľa TČM negatívnou emóciou priradenou k obličkám je strach. Strach predstavuje žltú zložku zelenej farby. Nedovoľuje nám byť v harmónii so sebou a okolím. Zároveň energeticky veľmi oslabuje obličky. Zelená je farbou vnútorného priestoru. Pre dobré rozhodnutia potrebujeme dostatok priestoru, času, a tiež nebyť pod tlakom, aby sme mohli v pokoji svoju voľbu precítiť.
Metabolizmus cukrov a tukov
Pečeň je tým orgánom, ktorý reguluje hladinu glukózy. Pri nedostatku glukózy v krvi môže vzniknúť aj z bielkovín. Základný cukor glukóza predstavuje pohotovostný okamžitý zdroj energie preferovaný mnohými tkanivami organizmu. Mozog a červené krvinky metabolizujú výlučne glukózu, len pri dlhodobom hladovaní sú nútené získavať energiu z ketolátok. Problém je však ten, že fyziologicky má krvný cukor svoje minimálne a maximálne hodnoty. Organizmus sa snaží udržať hladinu približne do 100 mg glukózy na 100 ml krvi. To je však niekedy ťažké pri zlých stravovacích návykoch. Ak glukóza v krvi klesne pod minimum, nastáva hypoglykémia, ktorá sa prejavuje ako hlad, tras, potenie, búšenie srdca, zmeny myslenia a koncentrácie až po stratu vedomia. V takýchto stavoch, keď si dáme okamžite rýchly cukor, rýchlo sa nám uľaví. Hypoglykémia je strašiakom najmä pre cukrovkárov, ale môže sa prihodiť aj zdravým ľuďom, napríklad po extrémnej fyzickej alebo psychickej záťaži alebo pri hladovaní. Hyperglykémia, teda cukor v krvi nad normálnou hladinou, je zákernejšia, pretože nemá také akútne prejavy. Pracuje ako tichý zabijak – poškodzuje a degeneruje cievy, periférne nervy a očnú sietnicu chronickým zápalom. Pre glykémiu – hladinu cukru v krvi – je kritickou rýchlosť vstrebávania cukru, pretože normálne hladiny predstavujú relatívne úzky interval. Glukóza sa v bunke premení na energiu a finálne produkty CO2 a vodu. Ak prijmeme viac cukru, než potrebujeme pre bunkový metabolizmus, hodnoty krvného cukru vzrastú a iniciujú vyplavenie inzulínu. Vďaka inzulínu sa glukóza dostane do bunky a premení sa na glykogén – zásobu glukózy alebo na tuky, energetické zásoby na zlé časy. Glukóza a glykogén viažu vodu. To poznáme pri nízkosacharidových diétach, kedy rýchlo schudneme nielen spálením zásobného cukru, glykogénu v pečeni a vo svaloch, ale aj úbytkom trojnásobku vody, ktorú glykogén viaže. Hneď ako obnovíme príjem sacharidov, táto tzv. „water weight“ – „hmotnosť vody“ sa vráti späť, pričom ide približne o 2 kg u dospelého človeka. Iný príklad viazania vody je symptóm cukrovky. Vysoká hladina glukózy v krvi spôsobí zvýšené vylučovanie glukózy močom, pričom cukor osmoticky viaže vodu. Preto cukrovkár veľa pije, ale aj veľa močí. U cukrovky je dobré okrem cukru strážiť aj pitný režim.
Nadbytok cukrov sa teda premieňa na tuky a transportuje do tukového tkaniva. Tak sa hromadí podkožný a viscerálny tuk. Tuky sú najbohatšie zdroje energie a to najmä pre svalovú prácu. Fyzická aktivita neodškriepiteľne patrí medzi základné opatrenia v liečbe ochorení z nadbytku tukov. Čiže prekyslenie organizmu v konečnom dôsledku zapríčiní premastenie, hromadenie tukov ako zásob energie, kedy príjem energie prevažuje v dlhodobom horizonte nad výdajom. Vplyvom inzulínu sa krvný cukor rýchlo zníži a môže sa dostať pod minimálne hodnoty. Mozog, ktorý metabolizuje výlučne glukózu, hlási hlad a my pociťujeme neovládnuteľnú chuť na sladké alebo múčne jedlo. Hypoglykémia sa takto ozýva ako vlčí hlad a my si zabezpečíme ďalší príjem potravy a najlepšie nás zachránia rýchle cukry. Krvný cukor opäť vyletí a celé sa to opakuje. Preto by sme mali potravu smerovať k pomalým cukrom, teda k potravinám, ktoré uvoľňujú glukózu pomaly a plynule. Mali by sme jesť tak, aby sme pankreas nútili produkovať inzulín minimálne. Ak sa cyklus hypo- a hyperglykémie opakuje často a dlho, môže sa rozvinúť inzulínová rezistencia, bunka jednoducho prestáva na inzulín reagovať a nestíha tak rýchlo a často spracovávať kvantá cukrov a tukov. V dôsledku toho sa zvyšuje krvný cukor, ktorý sa nemôže dostať ako metabolická surovina do bunky. Vysoké hladiny cukru sú naozaj tichým a pomalým zabijakom. Poškodzujú steny ciev a po čase sa rozvinie zápal. Príčinou rozvoja aterosklerózy je okrem vysokého tlaku krvi teda aj vysoký krvný cukor, nedostatok antioxidantov z potravy (málo zeleniny a ovocia alebo ich zbytočná tepelná úprava, málo 3-omega mastných kyselín) a napokon aj strava bohatá na tuky a cholesterol (zvýšený príjem živočíšnych potravín).
Ak zjeme obyčajný stolový cukor a výrobky z bielej múky (napríklad zákusok, ktorý obsahuje aj cukor, aj bielu múku), hladina krvného cukru vyletí nahor, pretože glukóza sa z takýchto potravín uvoľní veľmi rýchlo. Hladinu glukózy môžeme ovplyvňovať aj spôsobom prípravy potravy. Tepelná úprava zhoršuje glykemický index. Z rozvarenej a dlho tepelne pripravovanej stravy sa cukor uvoľňuje rýchlejšie. Dobrým príkladom sú cestoviny – pripravené ako „al dente“ budú uvoľňovať cukor pomalšie než rozvarené. Celozrnné cestoviny budú uvoľňovať cukor ešte pomalšie. Prídavok vlákniny tiež spomalí uvoľňovanie cukru. Ale ani zelenina sa nemá dlho tepelne upravovať. Dlho varená zelenina alebo zemiaková kaša budú cukor uvoľňovať oveľa rýchlejšie než zelenina varená 5 až 10 minút alebo zemiak krátko varený v šupke.
Rýchlosť vzostupu glukózy v krvi po jedle charakterizuje glykemický index. Na stránke www.glycemicindex.com nájdete hodnoty k jednotlivým potravinám. Existujú však všeobecné zásady, ako znižovať glykemický index, teda spomaľovať vstrebávanie glukózy. Treba dbať na zvýšenie tvrdosti potravy, kratšiu dobu tepelnej prípravy, prídavok vlákniny, čiže zeleniny, a ďalších živín (bielkovín, tukov), jesť menšie porcie a častejšie. Hlavné je však vyberať zdravé potraviny, a to sú celozrnné škrobové (ryža, obilniny), prirodzene dozreté ovocie a zelenina. Je prospešné vyhýbať sa bežnému bielemu rafinovanému cukru a zamieňať ho za náhrady s nižším glykemickým indexom ako ryžový slad, kokosový cukor, brezový cukor. Veľmi nevhodným sladidlom nie je len bežný cukor, ale aj v potravinárstve veľmi rozšírený glukózo-fruktózový sirup. Aj v prípade stolového cukru (je zložený z glukózy a fruktózy) a glukózo-fruktózového sirupu je hlavný problém nie glukóza, ale fruktóza. Premieňa sa na tuky a spôsobuje nadváhu, cukrovku, stukovatenie pečene, vysoké tuky nielen u dospelých, ale už aj u detí. Stolový cukor je dobrý ako farmaceutická surovina na výrobu sirupov, ale úplne nevhodný ako potravina. Na obhajobu sacharidov treba povedať, že tvorba energie je pre organizmus z cukrov najvýhodnejšia a aktívny človek potrebuje cukry ako základ stravy. Má však ísť o zdravé, pomaly sa štiepiace cukry, z ktorých máme energiu po dlhšiu dobu. Alkohol tiež prispieva k narušeniu metabolizmu tukov a prekysleniu organizmu. Spôsobuje kumulovanie tukov v pečeni a prispieva k zvýšeniu tukov a cholesterolu v krvi.
Cholesterol
Cholesterol sa pre svoju zlú rozpustnosť vo vode a metabolizmus radí k tukom. Má steroidnú štruktúru a je dôležitou stavebnou jednotkou bunkových membrán a nervových obalov. Je nevyhnutný pre ich správnu funkciu. Okrem toho je esenciálny pre tvorbu steroidných molekúl vitamínu D, steroidných hormónov a žlčových kyselín. Podľa pôvodu môžeme rozlíšiť exogénny cholesterol prijímaný z potravy a endogénny cholesterol, ktorý sa tvorí v ľudských bunkách, najmä v pečeni. Pečeň je kľúčovým orgánom regulácie cholesterolu. Asi tri štvrtiny cholesterolu sú endogénneho pôvodu a len malá časť koluje v krvi. Príjem cholesterolu v potrave znižuje jeho syntézu v pečeni, a tak sa reguluje jeho fyziologická hladina. Naopak, ľudia s úplne bezcholesterolovou diétou môžu mať vysoký cholesterol práve z dôvodu jeho zvýšenej syntézy v pečeni. Cholesterol je dôležitá látka.
Odvrátenou stránkou cholesterolu je priamy súvis so srdcovo-cievnymi ochoreniami a aterosklerózou. Z tohto pohľadu sa cholesterol delí na dobrý a zlý. V pečeni sa cholesterol viaže s triglyceridmi, bielkovinami a fosfolipidmi za vzniku tzv. lipoproteínov. Tie sa klasifikujú podľa hustoty ako nízkodenzitný lipoproteín LDL a vysokodenzitný lipoproteín HDL. „Zlý“ LDL lipoproteín transportuje cholesterol a triglyceridy do tkanív. Cholesterol sa podieľa na výstavbe bunkových membrán, tvorbe steroidných hormónov, ale aj aterosklerózy. Triglyceridy sú zdrojom energie pre svalovú prácu alebo vytvárajú zásoby energie na horšie časy či tučnotu. „Dobrý“ HDL lipoproteín sa vracia naspäť do pečene, kde sa môže opäť premeniť na zlý LDL. Nie je ani taký dôležitý celkový cholesterol v krvi, ako pomer LDL : HDL. Ako môžeme teda znížiť ten zlý LDL-cholesterol? Vo všeobecnosti znížením príjmu nadbytku živočíšnych tukov a cholesterolu v potrave. Ale nielen tukov. Keďže sme sa vyššie zaoberali tým, ako sa zlé cukry premieňajú v pečeni na tuk, neprekvapí nás, že vylúčenie stolového cukru a glukózo-fruktózového sirupu prispieva k znižovaniu LDL. Ďalším opatrením je fyzická aktivita, cvičenie. Cholesterol sa z tela vylučuje ako žlčové kyseliny. Podpora tvorby a vylučovania žlče je teda ďalším opatrením proti vysokému zlému cholesterolu (orechy, semená a rastlinné oleje v strave). Užívanie liekov znižujúcich cholesterol má veľa nežiaducich účinkov, pretože steroidy plnia dôležité funkcie. Úprava cholesterolu je pomocou správnej životosprávy pomerne jednoduchá. Cholesterol je popri iných rizikových faktoroch (nadváha, vysoký tlak krvi, nedostatočná fyzická aktivita, fajčenie) príčinou srdcovo-cievnych ochorení. Ateroskleróza je patologická zmena artérií, vyvíjajúca sa dlhú dobu. Poškodením endotelu, ktorý chráni cievu, dochádza k chronickému zápalu steny cievy, hromadeniu tukov a cholesterolu a potom v neskoršom štádiu ku kalcifikácii a hromadeniu kolagénu (vzniká ateróm). Stena cievy hrubne a jej vnútorný priemer sa zužuje. Tento dlhoročný proces môže postupovať bez závažnejších komplikácií, až kým napríklad aterosklerotický plát praskne a nastane trombóza alebo embólia, infarkt srdca alebo mozgová porážka. Endotel artérie sa poškodí v mieste väčšej záťaže vplyvom vysokého tlaku, vírusov, zvýšeného homocysteínu a zvýšenej prítomnosti reaktívnych foriem kyslíka.
Kniha Čínska štúdia porovnáva vybrané parametre (chorobnosť a stravovacie návyky) americkej a čínskej populácie. Podľa tejto štúdie, ako aj podľa ďalších dlhoročných výskumov, na ktoré sa kniha odvoláva, je najspoľahlivejším a najúčinnejším opatrením na zníženie cholesterolu v krvi zníženie homocysteínu, zvýšenie antioxidantov kontrolujúcich zápal, zníženie chorobnosti a predčasnej úmrtnosti na rakovinu a srdcovo-cievne ochorenia práve strava. Náhrada živočíšnych bielkovín a tukov rastlinnou stravou – zeleninou, ovocím, strukovinami a celozrnnými obilninami. Táto publikácia je knihou vedeckého faktu a predstavuje naozaj cenný sumár štúdií a výskumov. Pri jej čítaní sa nerozptyľujeme analýzou detailov, ako to často vo vedeckých prácach býva, ale naopak, dôraz sa kladie na nadhľad a zdravý rozum.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254