Bunkové soli

Čo sú bunkové soli? Prečo si vybrať Biomineral D6?

Vo svete sú zaužívané názvy bunkové soli, Schüsslerove soli alebo tkanivové soli. Najpresnejší názov je bunkové soli, pretože najlepšie vystihuje princíp ich účinku. Koncept pochádza z Nemecka z 19. storočia a vďaka dlhej tradícii využíva bohaté empirické znalosti.

Hoci ľudské telo pozostáva prevažne z organickej hmoty (bielkoviny, tuky, cukry) a vody, je vybudované na anorganickom základe, teda na minerálnych látkach. Štruktúra a vitalita orgánov tela sú závislé od istých nevyhnutných množstiev a správneho rozdelenia ich anorganických konštituentov. Bunkové soli sú energetizované minerálne látky, môžeme sa na ne pozerať ako na nástroje pre bunku, ktoré podporujú vstrebateľnosť minerálnych látok z extracelulárneho prostredia (z krvi, telesných tekutín, z potravy a pod.) do vnútra bunky. Tým sa zmení pomer v zastúpení tej-ktorej minerálnej látky vo vnútri bunky a v mimobunkovom prostredí.

Autor konceptu Dr. Schüssler sformuloval základné piliere systému bunkových solí:

  • Všetky choroby sú spôsobené nedostatkom špecifických, životne dôležitých minerálnych solí. Tento nedostatok nemusí viesť k ochoreniam, ale tvorí priestor pre nepriaznivý stav, vytvárajúci podmienky na prepuknutie choroby.
  • Dodávaním chýbajúcich minerálnych látok dochádza k liečeniu.
  • Vyžaduje sa minimálna dávka. Jej opakovanie vedie k cieľu. Veľká dávka môže cieľ minúť. Predpoklad “veľa pomáha veľa” považoval za chybný. Dodávané minerálne látky musia byť v takom riedení, aby účinná látka dokázala prechádzať cez sliznice priamo do krvi.

Nedostatočný príjem alebo nezdravé návyky, zlá strava a stres spôsobujú nerovnováhu esenciálnych minerálnych látok a ich bunkový deficit. Dlhodobé nevyvážené a jednostranné dopĺňanie jednej minerálnej živiny vo vysokých dávkach je pre telo skôr záťažou a vedie k narušeniu minerálnej rovnováhy. Bunkové soli na rozdiel od iných minerálnych výživových doplnkov neobsahujú kvantitatívne významné množstvá minerálnych živín z pohľadu odporúčaných denných dávok. Spôsob výroby bunkových solí vedie k tzv. “funkčnej forme”, teda zriedenej aktívnej rezonančnej forme, dostatočne jemnej na to, aby minerálne látky mohli ovplyvňovať delikátnu minerálnu rovnováhu bunky. Sú teda funkčným a jemným prostriedkom na obnovu prirodzenej rovnováhy minerálnych látok a podporu zdravia celého tela.

Aj tu platia Schüsslerove slová “viac neznamená lepšie” alebo ako povedal Paracelsus o tristo rokov skôr: “Jed je vo všetkom a nič nie je bez jedu. Dávka rozhodne, či to bude jed alebo nie.

Bunkové soli si však nemožno zamieňať s homeopatikami, ktoré sa vyrábajú odlišným spôsobom a obsahujú iba stopy účinnej látky alebo len informáciu. Rozdiel je aj v samotnom účinku a spôsobe indikácie.

Prečo si vybrať bunkové soli Biomineral D6?

  • Bunkové soli sú veľmi jemný a jednoduchý spôsob starostlivosti o zdravie.
  • Bunkové soli zvyšujú vstrebávanie minerálnych látok, vyrovnávajú vnútrobunkový deficit minerálnych živín a ovplyvňujú ich pohyb, vylučovanie a celkovú rovnováhu. Nie je totiž dôležitý absolútny obsah danej minerálnej živiny, ale aj celkový pomer jednotlivých esenciálnych látok.
  • Bunkové soli sa môžu užívať popri akejkoľvek liečbe, v tehotenstve, alebo pri dojčení.
  • Výrobcov bunkových solí je mnoho, bunkové soli Biomineral D6 sa však ako jediné vyrábajú na Slovensku.
  • Pri výrobe bunkových solí sa tradične ako nosič používa laktóza. My sme ju však kvôli jej nepriaznivému glykemickému indexu zamenili za zložený cukor zo skupiny polyolov, ktorý sa bežne používa v potravinárstve. Na rozdiel od laktózy nie je naň bežná intolerancia a neovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Zvolili sme úplne bezpečný nosič nemeckého výrobcu, ktorý je určený ako zdravá náhrada cukru pre diabetikov v cukrovinkách. Zvýšený príjem polyolov môže spôsobiť plynatosť a laxatívny efekt.
  • U nás v čo najväčšej miere triturujeme (postupné riedenie základnej účinnej látky) ručne a to aj napriek tomu, že ručná triturácia je prácna, časovo náročná, nákladná a náročná na personálny výber.
  • Vďaka sladkej chuti sú bunkové soli Biomineral D6 obľúbené aj u detí a zvierat. Ak však sladká chuť niekomu prekáža, môže si všetky soli rozpustiť v pitnej vode, silno pretrepať a po dúškoch popíjať počas celého dňa.

Podrobné informácie o biochemickej terapii Dr. Schüsslera a jednotlivých bunkových soliach nájdete v publikácii Bunkové soli alebo tiež na edukatívnej stránke bunkovesoli.sk.