LIEČIVÉ BYLINKY

„Čo je burina? Rastlina, ktorej dobré vlastnosti ešte neboli odhalené.“
Ralph Waldo Emerson (1878)

Lekáreň Vicky Wall
O liečivých bylinkách
Jedným z dôležitých bodov našej filozofie je rešpekt k prírode a preto liečivé byliny sú veľkou súčasťou nášho chápania samoliečby.
Historicky sa objavujú rôzne záznamy o liečivých bylinách z rôznych ďalekých krajín už z tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Ľudové príslovie hovorí, že neexistuje choroba, na ktorú by ešte neexistovala bylina.
Poznatky o bylinách boli vždy zapisované do špeciálnych kníh a zápisníkov nazývaných herbáre, do ktorých sa častokrát vkladali aj samotné vylisované rastlinky. Zapisovala sa stavba a opis bylinky, ktorú časť z nej a kedy zbierame a tiež ako a na čo ju vieme využiť. Bohužiaľ, Slovensko nedisponuje takou tradíciou liečby bylinami a uchovávaním poznatkov ako to je v Číne alebo v Rusku. Naším najstarším dochovaným herbárom je dielo mnícha Cypriána, ktoré vytvoril v rokoch 1756 – 1771, dnes je najcennejšou súčasťou zbierok Slovenského národného múzea – Prírodovedného múzea.
virtusia-aromaterapia

Najčastejšie liečivé bylinné formy

Zápar

Sušená alebo čerstvá bylina sa zaleje horúcou vodou a lúhuje sa určitý počet minút v uzatvorenej nádobe.

Odvar

Sušená alebo čerstvá bylina sa zmieša s určitým množstvom vody a privedie sa do varu, v ktorom zotrvá určitý počet minút.

Macerát

Výluh byliniek za studena vo vode alebo v oleji.

Tinktúra

Výluh bylín v alkohole určitej koncentrácie.

Kúpeľ

Koncentrovanejší zápar alebo odvar neskôr rozriedený vo väčšieho množstva vody.

Tekuté formy sa využívajú aj na výrobu fytoterapeutických mastí a krémov. Po vysušení sa suché extrakty využívajú aj na lisovanie tabliet.
Okrem týchto foriem sa s fytoterapiou stretávame aj v každodenných situáciách, napr. pri stravovaní. Viaceré svetové kuchyne sú preslávené svojimi koreninovými zmeskami, ktoré vďaka používaným bylinám majú svoju typickú arómu a chuť a vo väčšine prípadov majú zároveň aj terapeutický účinok. Uľahčujú trávenie a vstrebávanie živín, zmierňujú alebo dokonca odstraňujú nafukovanie po ťažšie stráviteľnom jedle.

Ako je to u nás v lekárni

V Lekárni Vicky Wall vedieme široký sortiment sypaných bylín od overených dodávateľov z Čiech a Slovenska. Nakupujeme ich bezobalovo vo väčších množstvách. Z nich potom pripravujeme čajové zmesi. Čajom sa v našej lekárni venujeme od samého začiatku v roku 2003. Máme množstvo vlastných receptúr, ale aj mnoho receptúr zozbieraných od našich klientov. Ďalšie naše receptúry pochádzajú od známych bylinkárov Zentricha a Janču. Pripravíme aj zmes podľa vašej receptúry, ktorú nám vopred pošlete e-mailom.
Okrem magistraliter prípravy bylinných zmesí vedieme aj široký sortiment balených jednozložkových alebo zmesných bylinných čajov, sypaných aj porciovaných. Máme dlhodobú spoluprácu s firmami Hanus, Juvamed a ďalšími.
V prírodnom liečiteľstve sa od pradávna používajú aj bylinné tinktúry, ktoré považujeme za vynikajúcu voľbu. Sú chemicky čisté, kde jedinou pomocnou látkou je lieh rôznej koncentrácie, ktorý zvyšuje rozpustnosť obsahových látok a zároveň konzervuje. Tinktúra je častokrát účinnejšia než čaj a je veľmi praktická na použitie, pretože sa môže pridať do vody, vlažného čaju alebo aj do krému. V našej lekárni máme široký sortiment bylinných tinktúr od firiem Herba Vitalis, Afra a J. V. Valovič.
Bylinkové tipy

Niekoľko dobrých tipov na bylinkovú „prvú pomoc“…

Repík lekársky

Repík lekársky poznáme ako protizápalovú a hojivú bylinku na rany. Používame odvar na omývanie, obklady alebo sedacie kúpele (napr. po nástrihu pri pôrode). Je však vynikajúci aj na zápaly žalúdka a bolesti pri gastritíde.

Nátržník husí

Nátržník husí poznáme ako hojivú bylinku na každú ranu. Nátržník husí je čosi ako vylepšená verzia repíka, pokiaľ ide o rany, v ktorých zostali čiastočky nečistôt. Nátržník má totiž zázračnú schopnosť podporiť vypudenie nečistôt von a ranu zahojiť.

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkový je skvelá bylinka na relaxáciu, uvoľnenie, či už nervového napätia alebo kŕčov tráviacej sústavy.

Bazalka pravá

Bazalka pravá je skvelým korením talianskej kuchyne a okrem toho je dobrá na podporu chuti, zlepšenie trávenia a pôsobí proti nafukovaniu. Má aj antiseptický a protizápalový účinok pri bežných virózach a škriabaní v krku.

Fenikel obyčajný

Fenikel obyčajný je výbornou bylinkou na trávenie, pôsobí proti nafukovaniu a pomáha pri kašli. Feniklový čaj sa odporúča na zapíjanie antibiotík, pomáha mierniť ich ochladzujúci a preháňajúci účinok.

Podbeľ lekársky

Podbeľ lekársky je známou bylinkou na akútny a chronický kašeľ, dokonca aj na astmatický záchvatový kašeľ. Najúčinnejšou časťou je kvet.

Kvety bazy čiernej a lipy malolistej

Kvety bazy čiernej a lipy malolistej majú močopudné a potopudné účinky. Pomáhajú vyplavovať nežiadúce toxíny z tela, napríklad aj pri virózach a horúčkach.

Sladovka hladkoplodá

Sladovka hladkoplodá je viac známa ako sladké drievko. Okrem potravinárskeho využitia ako náhrada cukru sa užíva pre svoje silné protizápalové účinky na úrovni kortikoidov. Pôsobí aj antimikrobiálne, antiviroticky, antikoagulačne a hepatoprotektívne, dokonca aj pri ťažších infekčných zápaloch, či pri infekčnej mononukleóze. Pri väčšom množstve môže mať aj nežiadúce účinky, preto sa nemôže používať v tehotenstve, pri vysokom tlaku, pri zadržiavaní vody v tele a pri riziku infarktu. Donedávna nebolo použitie tejto bylinky v EU povolené.

Nechtík lekársky

Oranžové kvety Nechtíka lekárskeho podporujú hojenie a granuláciu poranenej pokožky a slizníc. Pomáhajú najmä pri hnisavých zápaloch.

Dúška materina a dúška tymiánová

Dúška materina a dúška tymiánová – dve dúšky, z ktorých je druhá viac známa pod názvom tymián, majú protizápalové, ochladzujúce a antibiotické účinky. Používajú sa najmä na zápaly a infekcie slizníc dýchacích ciest.

Pľuzgierka islandská

Pľuzgierka islandská je veľmi účinná bylina na suché, podráždené alebo zapálené sliznice horných dýchacích ciest, pri zachrípnutí a na suchý kašeľ. Podobný účinok majú aj ďalšie slizové byliny – skorocel kopijovitý a slez.

Pozn.: v tehotenstve sa odporúča len zopár bezpečných bylín, radšej sa s nami poraďte.
Kompletnú ponuku produktov nájdete u nás v Lekárni Vicky Wall v Bratislave. Čajové zmesi a vybrané bylinné prípravky zakúpite aj v e-shope lekárne.
Máte otázky?
Kontaktujte nás
Poradenstvo
icon-phone

02 44 63 10 87
Po – Pia: 9:00 – 18:00

Objednávky
icon-phone

0907 806 804

icon-mail

info@vickywall.sk

Lekáreň Vicky Wall

Red Angel s.r.o.
Riazanská 59, 831 03 Bratislava
IČO: 47 321 211
IČ DPH: SK2023821690
IBAN: SK53 0200 0000 0031 9052 4254