LIEČIVÉ BYLINKY
„Čo je burina? Rastlina, ktorej dobré vlastnosti ešte neboli odhalené.“
Ralph Waldo Emerson (1878)


Najčastejšie liečivé bylinné formy





Ako je to u nás v lekárni
Niekoľko dobrých tipov na bylinkovú „prvú pomoc“…
Repík lekársky
Repík lekársky poznáme ako protizápalovú a hojivú bylinku na rany. Používame odvar na omývanie, obklady alebo sedacie kúpele (napr. po nástrihu pri pôrode). Je však vynikajúci aj na zápaly žalúdka a bolesti pri gastritíde.
Nátržník husí
Nátržník husí poznáme ako hojivú bylinku na každú ranu. Nátržník husí je čosi ako vylepšená verzia repíka, pokiaľ ide o rany, v ktorých zostali čiastočky nečistôt. Nátržník má totiž zázračnú schopnosť podporiť vypudenie nečistôt von a ranu zahojiť.
Rumanček kamilkový
Rumanček kamilkový je skvelá bylinka na relaxáciu, uvoľnenie, či už nervového napätia alebo kŕčov tráviacej sústavy.
Bazalka pravá
Bazalka pravá je skvelým korením talianskej kuchyne a okrem toho je dobrá na podporu chuti, zlepšenie trávenia a pôsobí proti nafukovaniu. Má aj antiseptický a protizápalový účinok pri bežných virózach a škriabaní v krku.
Fenikel obyčajný
Fenikel obyčajný je výbornou bylinkou na trávenie, pôsobí proti nafukovaniu a pomáha pri kašli. Feniklový čaj sa odporúča na zapíjanie antibiotík, pomáha mierniť ich ochladzujúci a preháňajúci účinok.
Podbeľ lekársky
Podbeľ lekársky je známou bylinkou na akútny a chronický kašeľ, dokonca aj na astmatický záchvatový kašeľ. Najúčinnejšou časťou je kvet.
Kvety bazy čiernej a lipy malolistej
Kvety bazy čiernej a lipy malolistej majú močopudné a potopudné účinky. Pomáhajú vyplavovať nežiadúce toxíny z tela, napríklad aj pri virózach a horúčkach.
Sladovka hladkoplodá
Sladovka hladkoplodá je viac známa ako sladké drievko. Okrem potravinárskeho využitia ako náhrada cukru sa užíva pre svoje silné protizápalové účinky na úrovni kortikoidov. Pôsobí aj antimikrobiálne, antiviroticky, antikoagulačne a hepatoprotektívne, dokonca aj pri ťažších infekčných zápaloch, či pri infekčnej mononukleóze. Pri väčšom množstve môže mať aj nežiadúce účinky, preto sa nemôže používať v tehotenstve, pri vysokom tlaku, pri zadržiavaní vody v tele a pri riziku infarktu. Donedávna nebolo použitie tejto bylinky v EU povolené.
Nechtík lekársky
Oranžové kvety Nechtíka lekárskeho podporujú hojenie a granuláciu poranenej pokožky a slizníc. Pomáhajú najmä pri hnisavých zápaloch.
Dúška materina a dúška tymiánová
Dúška materina a dúška tymiánová – dve dúšky, z ktorých je druhá viac známa pod názvom tymián, majú protizápalové, ochladzujúce a antibiotické účinky. Používajú sa najmä na zápaly a infekcie slizníc dýchacích ciest.
Pľuzgierka islandská
Pľuzgierka islandská je veľmi účinná bylina na suché, podráždené alebo zapálené sliznice horných dýchacích ciest, pri zachrípnutí a na suchý kašeľ. Podobný účinok majú aj ďalšie slizové byliny – skorocel kopijovitý a slez.
Kontaktujte nás