Virtuozita zdravia

Máte problémy s trávením?

Problémy s trávením predstavujú širokú paletu symptómov ako aj príčin. Úvodom treba zdôrazniť, že akútne bolesti brucha patria do rúk lekára – môže ísť o vážny stav ako zápal slepého čreva, nepriechodnosť čriev a podobne.

V tomto článku máme na mysli chronické, dlhodobé problémy ako nafukovanie, kŕče, bolesti, časté hnačky alebo zápcha atď.

1) V prvom rade sa pozrime na stravu. Mnoho fitnes trénerov a výživových poradcov odporúča bielkovinové diéty s vylúčením sacharidov a obmedzením tukov s cieľom rýchleho chudnutia, napríklad mäso so zeleninou, rybu so zeleninou, vajcia. Takéto bielkovinové diéty sú tým druhom stravy, ktorý zaručene povedie k tzv. blokáde pečene (výraz z tradičnej čínskej medicíny), upchatiu žlčových ciest cholesterolovými kameňmi.

Základom porcie jedla musí byť sacharid, ktorý poskytuje ľahký zdroj energie pre bazálny metabolizmus. Samozrejme, nie veľa a v zdravej forme – napríklad celozrnná obilnina. Tuk v potrave nesmie chýbať a pokiaľ nemáme v porcii jedla aspoň 1 polievkovú lyžicu tuku, 10% tuku, potom sa nevylučuje žlč zo žlčníka a žlčových ciest v pečeni, čo má mnohé nepriaznivé následky. Úlohou žlče je nie len emulgovať tuky, ale aj neutralizovať kyslý obsah natrávenej potravy zo žalúdka, pretože pankreatické enzýmy a dobré trávenie v tenkom čreve vyžadujú neutrálne pH. Žlčové kyseliny potom ďalej v čreve pôsobia proti zápche a zápalu.

Zo stravy bohatej na bielkoviny a chudobnej na tuky vznikajú po čase tráviace problémy ako nafukovanie, gastritída, vredy žalúdka a dvanástnika, bolesti, hustá žlč a žlčové kamene (tie vidno na sonografickom vyšetrení len v žlčníku, nie v žlčových cestách v pečeni).

Ak je to váš prípad, treba upraviť stravu, pridať tuky, sacharidy a znížiť bielkoviny. Aj vegáni si musia uvedomiť, že pokiaľ nemajú v strave semená a orechy v dostatočnom množstve, môžu si pridať do každého jedla 1-2 polievkové lyžice oleja, aby im nechýbali tuky. Pozor, na rastlinných olejoch sa nemá variť, teda treba ich pridať do hotového jedla, niektoré z nich sú cenným zdrojom omega mastných kyselín, napríklad konopný, orechový, olivový.

2) Pokiaľ však máte vyváženú stravu a vaše problémy pretrvávajú, treba vyšetriť prípadné intolerancie.

Najskôr vám všeobecný lekár a gastroenterológ vyšetrí autoimunitné ochorenie celiakiu stanovením IgA protilátok v krvi, v prípade pozitívneho výsledku je potrebné potvrdiť poškodenie tkaniva sliznice tenkého čreva biopsiou. Celiakia postihuje do 1% populácie a má genetickú predispozíciu.

V prípade laktózovej intolerancie (intolerancia mliečneho cukru) sa robí dychový test alebo krvné testy u imunoalergológa. Laktózová intolerancia môže byť geneticky podmienená alebo získaná. Niektoré národy majú až 100% neznášanlivosť mliečneho cukru. Laktózová intolerancia sa zhoršuje aj vekom, akoby nám telo naznačovalo, že mlieko je potrava mláďat a dojčiat. Odhadom približne 20% ľudí u nás má rôzny stupeň tejto intolerancie. Laktóza spôsobuje kysnutie v čreve, tvorbu plynov, hnačky, bolesti a zapáchajúce vetry. Vyšetrenie vám urobí gastroenterológ alebo imunoalergológ alebo vybrané laboratórium na priamu platbu.

3) Pokiaľ máte negatívny výsledok na celiakiu alebo laktózovú intoleranciu, je potrebné vylúčiť klasickú alergiu stanovením IgE protilátok proti rôznym potravinám. Vyšetrenie vám urobí imunoalergológ alebo vybrané laboratórium na priamu platbu.

4) Ak trpíte zažívacími problémami napriek negatívnym výsledkom vyššie popísaných testov, je na mieste urobiť test potravinovej intolerancie na IgG protilátky voči rôznym potravinám a tieto potraviny vylúčiť na obdobie minimálne pol roka až rok. Nám sa veľmi osvedčil test potravinovej intolerancie značky FOOD DETECTIVE. Po roku si môžete test zopakovať a v prípade negatívneho výsledku pomaly potraviny pridávať v bio kvalite. Dojčatá sa netestujú, nakoľko ich imunitný systém je ovplyvňovaný materským mliekom. U dojčiat sa odporúča testovať radšej mamu. Tieto testy možno robiť asi od 1 roka, keď už je dojčené dieťa dokrmované a dojčenie je už len malým doplnkom v strave, pretože imunitný systém už do veľkej miery reaguje samostatne. Najčastejšími pozitívnymi výsledkami býva intolerancia modernej pšenice siatej, mlieka (kazeínu – mliečnej bielkoviny, nie laktózy – mliečneho cukru) a vajec.

Rozdiel medzi alergiou (IgE protilátky) a intoleranciou (IgG protilátky) je aj v tom, že klasická alergická reakcia sa dostaví rádovo v hodinách, intolerancia sa môže prejaviť po 1-3 dňoch.

Rozdiel medzi celiakiou a neceliatickou intoleranciou lepku je v tom, že človek postihnutý neceliatickou formou intolerancie neznáša napríklad pšenicu, ale toleruje iné lepkové obilniny, napríklad raž a ovos. Intoleranciu navyše môžu spôsobovať aj iné zložky obilniny a nie lepok. Preto striktná bezlepková strava nie je u neceliatickej intolerancie na rozdiel od celiakie opodstatnená. Veď lepok je neživočíšna bielkovina a predstavuje výživovú hodnotu obilniny. Boj s lepkom sa stal posadnutosťou našej doby. Z našich skúseností ľudia, ktorí trpia neceliatickou intoleranciou pšenice, neznášajú ani špaldu (obe sú geneticky mladšie, hexaploidné druhy), ale tolerujú prastaré odrody ako kamut, jednozrnku, dvojzrnku, tvrdú pšenicu (diploidné a tetraploidné druhy) a iné lepkové obilniny, napríklad raž.

Rozdiel medzi laktózovou intoleranciou a intoleranciou mlieka (IgG) alebo alergiou (IgE) je v tom, že v druhom prípade ide o neznášanlivosť inej zložky mlieka – bielkoviny kazeínu.

Nie je jasné, aké percento ľudí trpí intoleranciou potravín, pretože v mnohých prípadoch nie je jasný imunitný mechanizmus, diagnostika a ani liečba. Intolerancia je pravdepodobne názov pre širokú škálu zdravotných problémov. Mnohí ľudia navyše absolvujú testy mimo svojho lekára na priamu platbu a nie sú zachytení v štatistike. Isté je, že len v prípade lepku ide o oveľa vyšší podiel v populácii (6% a viac) v porovnaní so samotnou celiakiou (do 1%). Dokonca, ak všetky uvedené testy ukážu negatívny výsledok, ani to nemusí znamenať, že intoleranciu nemáte. Najdôležitejší je klinický obraz. Ak vám je po nejakom druhu potraviny zle, napríklad po pšenici alebo po mliečnych výrobkoch, jednoducho ich nejedzte. Pretože po správnom jedle cítite príval energie, nie ťažobu.

Významnú úlohu pri potravinových intoleranciách zohráva črevná mikroflóra ako jadro obranyschopnosti tela a všetky látky, ktoré ju narúšajú – pesticídy, antibiotiká, konzervanty. Preto je dobré pre ľudí s intoleranciou siahať po bio potravinách.

Ďalším faktorom je spôsob spracovania potravín. Napríklad rýchle kysnutie chlebového cesta  (1 hodina) je nevhodné oproti príprave z kvasu, kedy sa pôsobením širokého spektra kvasiniek a baktérií mliečneho kvasenia sa bielkovina (lepok) a polysacharidy obilnín rozkladajú počas 12-24 hodín. Kysnuté mliečne výrobky sú prirodzene zbavené väčšiny laktózy asú tak pre tráviacu sústavu prijateľnejšie.

5) Ďalšou skupinou problémov je histamínová intolerancia (HIT), ktorá je spôsobená takisto chronickým zápalom a zničením sliznice tenkého čreva. Tá stratí schopnosť produkovať diaminooxidázu a odbúravať exogénny histamín. Tak vzniká otrava histamínom, inak v normálnom množstve potrebným mediátorom.

Z našej skúsenosti vyplýva, že príčinou HIT býva dismikróbia spôsobená napríklad závislosťou na stolovom cukre, sacharóze a premnoženie kvasiniek Candida. Spúšťačom prejavenia problémov býva spravidla stres. Horčík zohráva úlohu v odbúraní histamínu. Diétou a pomalým zaraďovaním potravín sa sliznica opäť zregeneruje a problémy vymiznú.

Spoločným a najväčším problémom všetkých popísaných ochorení je chronický zápal sliznice a syndróm priepustného čreva, kedy sa do krvného obehu dostávajú makromolekuly, ktoré vytvárajú imunokomplexy a podľa toho, kde sa vylučujú (koža, sliznica) alebo ukladajú (kĺby, svaly, mozog, štítna žľaza, v podstate v ktoromkoľvek tkanive), tam vzniká deštruktívny chronický zápal a s tým spojené problémy. Zdravotné problémy spojené s intoleranciou potravín preto presahujú gastrointestinálnu oblasť. Môže ísť napríklad o ekzém, chronický hlien s obštrukciou dýchacích ciest, migrény, únava, bolesti svalov, nadváha a mnohé ďalšie.

Záverom – príčiny tráviacich problémov sú rozmanité, od genetických (celiakia, laktózová intolerancia), cez imunitné (potravinové alergie a intolerancie) až po nevhodnú a nevyváženú stravu (nevhodné cukry, veľa bielkovín, chýbajúce tuky, málo vlákniny) a prítomnosť zvyškov chemikálií a pesticídov v potravinách. Preto aj diagnostika musí byť komplexná, pokiaľ sa nezistí príčina problémov. V každom prípade vo všeobecnosti možno odporúčať – konzumujte organické (bio) potraviny, vyhýbajte sa polotovarom, majte vyváženú stravu s obmedzením bielkovín, zaradením vlákniny a celozrnných obilnín a s primeraným množstvom tukov (10 – 30%). Dôležitým faktorom je aj schopnosť vyrovnávania sa so stresom. 90% serotonínu potrebujeme v tráviacej sústave. Prečítajte si v našom blogu článok o zdravej a vyváženej strave.