Bunkové soli

Bunkové soli intuitívne – KALI SULPH

Kali sulph je priradená v astromedicíne premenlivému zemskému znameniu Panny (23. august – 22. september) a olivovej farbe.

Kali sulph je ťažšie pochopiteľná soľ, zato nenahraditeľná. Jej užívanie musí byť dlhodobé, aby ste mali želaný profit. Mohli by sme ju nazvať ako vnútrobunkový čistič a zároveň ako prostriedok pre vnútorné dýchanie alebo ako antioxidant pre chronické zápaly. Čo to znamená antioxidant? Energiu získavame dýchaním, horením, oxidáciou živín (sú to synonymá). Tento dej prebieha v mitochondriách – elektrárňach vo vnútri bunky. Keď vravíme oxidácia, nemyslíme tým oxid – teda kyslíkový anión O2-, ale hlavne jeho schopnosť viazať elektróny, oxidovať, pričom sa uvoľňuje energia. Kyslík je len prvé známe oxidačné činidlo. Elektróny môžu viazať, prenášať a uvoľňovať aj iné oxidačné činidlá, napríklad síra (v periodickej tabuľke prvkov sa nachádza v stĺpci hneď pod kyslíkom nie náhodou). Oxidácia látok (odoberanie elektrónov) je v podstate ich degradácia, rozklad, zánik. Oxidáciou živín sa uvoľňuje energia, oxidáciou štruktúr buniek tieto predčasne stárnu. Preto oxidačno-redukčné deje musia byť kontrolované a potrebujeme dostatok antioxidantov, schopných kontrolovať oxidáciu.

Antioxidanty sú lapače elektrónov, patrí sem vitamín C, vitamín E, zinok, meď, selén, 3-omega mastné kyseliny, rastlinné farbivá – karotenoidy, flavonoidy a mnoho ďalších. Náš najvýznamnejší prirodzený antioxidant, nachádzajúci sa v každej ľudskej bunke v mitochondriách je glutatión. Za svoj antioxidačný účinok vďačí atómu síry. Chráni nás nielen pred oxidačným stresom ale aj pred toxickými látkami spolu s ďalšími molekulami obsahujúcimi práve síru. Kali sulph smeruje práve sem svoje pôsobenie.

Oxidáciou živín teda získavame energiu a dýchaním si zabezpečujeme dostatok oxidačného činidla. Dýchanie rozlišujeme na vonkajšie – prenos kyslíka hemoglobínom v krvi a vnútorné – to, čo prebieha vo vnútri bunky. Vonkajšie dýchanie zabezpečuje železo v hemoglobíne (v systéme bunkových solí Ferr phos – prostriedok pre akútne zápaly). Vnútorné dýchanie, oxidácia, prebieha v mitochondriách vo vnútri buniek a prostriedkom preň v systéme bunkových solí je práve Kali sulph, pretože látky s obsahom síry sú dôležité aj pri výrobe energie.

Dôležitým znakom deficitu Kali sulph je pocit dusenia sa a nedostatku kyslíka vo vzduchu. Kali sulph je prostriedok pre zlepšenie dýchania. Dobré dýchanie je analógiou dokonalého horenia v peci, po ktorom zostáva komín čistý. Vieme, že málo vzduchu alebo tažko horľavé veci spôsobujú vznik sadzí. V bunke takéto „sadze“ môžu vytvárať xenobiotiká (chemoterapia a iné ťažké lieky a jedy), spálené jedlo (grilovanie, hranolky, prepálený olej). Kyslíkový dlh vzniká aj pri športe (vrcholoví športovci), chronickom zápale, sťaženom dýchaní (zápal pľúc, astma, obštrukcia dýchacích ciest chronickým hlienom) alebo vo vysokej nadmorskej výške, kde je málo kyslíka.

V astromedicíne Panna ovláda trávenie – tenké a hrubé črevo, pečeň, žlčník, pankreas, dvanástnik a slezinu. Ročné obdobie Panny, august/september, je obdobím žatvy a odstráňovaním zvyškov po úrode, obdobím prípravy pôdy na ďalšiu sejbu. Úrodu musíme spracovať, uskladniť, pretriediť a vyhodiť nepoužiteľné. Na toto všetko má Panna talent perfekcionizmu a stratégiu precíznosti a analýzy. Jej darom pre druhých je fyzická služba, starostlivosť o výživu, ako aj zmysel pre detail. Odvrátenou stránkou Panny je hašterivosť, pochybnosti o sebe a uviaznutie v maličkostiach. Ako veľmi vystihuje archetyp Panny túto soľ!

V ezoterike je panna symbolom ženy, ktorá sa ešte nestala matkou (teda nie žena bez sexuálnych skúseností). Panna súvisí so schopnosťou „stráviť“ trpkosť, očistiť sa od sklamania a iných ťaživých citov z nepekných skúseností. S tým súvisí jej čistota. Panenský olivový olej je krásnym symbolom čistoty panny, horenia olejovej lampy a olivovej farby zároveň. Tento olej uchováva tekuté slnko prímorských oblastí. Je to skutočný prostriedok na podporu trávenia. Jeho horká chuť posilňuje jang pečene a olejová povaha stimuluje vylučovanie žlče. Takto sa zlepší trávenie a prečistí pečeň. Okrem toho je zdrojom omega mastných kyselín.

Olivová v reči farieb je symbolom nádeje a optimizmu v časoch, keď sú tieto najviac potrebné, keď nás niekto zradí, oklame, podvedie, okradne. Schopnosť odpustiť a opustiť minulosť. Inak sa trpká skúsenosť premení na nenávisť, pomstu a pocit trpkosti. Olivová vetvička nádeje ako symbol lepšej budúcnosti. Emocionálne dospievanie. Opäť téma očisty od starého a regenerácia.

Olivovozelená (žltozelená) farba je typická farba hlienu pri chronických respiračných infekciách, ktoré sú zapríčinené baktériami schopnými žiť práve bez kyslíka (anaeróbnymi). Tieto infekcie sa veľmi ťažko liečia antibioticky. Kali sulph je v systéme bunkových solí podporným prostriedkom pre takéto vleklé problémy (treba vždy zvažovať aj potravinové intolerancie a obmedziť zahlieňujúce potraviny – mliečne a pšeničné).

V homeopatii Kali sulph pokrýva podobne ako v systéme bunkových solí najmä zápaly ucha, nosa, kože s hustým žltým výtokom, psoriázu, problémy s dýchaním v dôsledku zápalu dýchacích ciest, silného zahlienenia, astmy či chrápania.

Zdravotné problémy v obraze Kali sulph

Zlé dýchanie a nedostatok kyslíka – astma, obštrukcia dýchania hlienmi, vrcholový šport, chronický žltozelený hlien.

Vnútrobunková otrava – pacienti po chemoterapii, fajčiari, smog vo veľkomestách, pripálené, grilované jedlo.

Koža – chronický zápal kože, akné, ekzém s olupujúcou sa kožou, seborea, mastné lupiny, psoriáza (pozn.: takéto problémy veľmi dobre reagujú na konopné masti podľa tradičných receptúr s celým spektrom účinných látok, ktoré sú mimochodom tiež olivovozelenej farby).

Pankreas a pľúca – hoci pankreatitída a pneumónia nepatria do samoliečby, ale do intezívnej staropstlivosti lekára, Kali sulph môže poskytnúť veľkú pomoc.

Chronický zápal vo všeobecnosti

Reč tela a symptómy

  • Pocit nedostatku kyslíka vo vzduchu, potreba spať pri otvorenom okne.
  • Hlboké vzdychy, časté zívanie.
  • Zhoršenie navečer.
  • Zlepšenie na studenom čerstvom vzduchu.
  • Zhoršenie v uzatvorenej teplej miestnosti.
  • Zhoršenie po ťažkom a nezdravom jedle – mastné, grilované, pripálené, vyprážané, hranolčeky a pod.
  • Žltozelený lepivý hlien z nosa
  • Klaustrofóbia, strach s pocitom dusenia sa

Tvárová diagnostika

  • Hnedožlté, okrové fľaky na koži, najmä v okolí úst a na brade.
  • Pigmentové škvrny, veľa pieh, hyperpigmentácie.
  • Zápal kože, suchá a olupujúca sa koža (na tvári, ale aj kdekoľvek na tele).