Nat mur je priradená vzdušnému znameniu vodnára (21. január – 19. február) a fialovej farbe.
Biochemická soľ s najväčšou osmotickou aktivitou reguluje pohyb vody a hydratáciu. Voda, podobne ako matka, je darkyňou života (mare, more, Mária, matka).
Nat mur je v astrologickej medicíne priradená ku znameniu Vodnára. Koniec januára a február je najchladnejším a zároveň najsuchším obdobím v roku. Paradoxne k tomu, čo by sme predpokladali, vlhkosť vzduchu s teplotou klesá. Vnútri kúrime a vonku mrzne a všetka vzdušná vlhkosť sa premení na ľad (námraza). Obzvlášť suché byty sú tie, kde sa kúri aj krbom a drevené domy, pretože drevené steny sú nenasiakavé pre vlhkosť vzduchu. Vodnár ovláda oblasť členkov, kde vidno vodnaté opuchy pri vysokom tlaku krvi. Je to predposledné znamenie zverokruhu pred Rybami, fixné vzdušné znamenie, hoci jeho symbol sa spája s vodou, ktorá predstavuje neustále sa meniace kolektívne vedomie/ nevedomie. Vzdušný živel sa prejavuje v jeho nespútanosti, voľnomyšlienkárstve a rebelstve. Prináša nové impulzy, inovácie a nové myšlienky. Má revolučný postoj aj k autoritám, všetci sú si rovní. Hlavným darom je individualita, originalita, sloboda, pokrok. Tieňom však je odcudzenie sa a izolácia od spoločenstva. Hlboký a intímny vzťah s jednou osobou pre neho môže znamenať problém obmedzujúci slobodu.
V homeopatii je Nat mur predpisované na ochorenie zo straty blízkej osoby, kedy sa človek nevie so stratou vyrovnať a má pocit veľkej osamelosti. Môže ísť o smrť, rozchod alebo nešťastnú, nenaplnenú lásku. Kľúčovými symptómami sú uzavretosť smútku vo vnútri, ktorý človek ani nezdieľa, ani neprejavuje (napríklad nerád plače pred druhými). Človek v homeopatickom obraze Nat mur je schopný veľmi hlbokých citov, obetavosti, jemnosti a starostlivosti o blízku osobu. Avšak vďaka uzavretosti, problémy nastanú, keď svoju milovanú a blízku osobu stratí. Život ďalej prestáva dávať zmysel. Vtedy používame potenciu minimálne 30C alebo 200C.
Fialová v reči farieb znamená na jednej strane oslavu jemnosti a sladkosti ducha, duchovný zmysel a význam života v materiálnom svete, liečenie – teda zmenu, transcendenciu a službu druhým (komplementárna farba – žltá – predstavuje naopak zameranosť na seba a svoje potreby). Na druhej strane, keď je fialovej príliš, ide o neutišiteľný a hlboký smútok, žiaľ, neschopnosť uvidieť slnko nového dňa a nový zmysel života. Smútok a strata nás konfrontuje s významom a hĺbkou vecí a života, povrchnosť sa vytráca. Uviaznutie v smútku má však za následok mrhanie príležitosťami a životom, kedy sa všetko zdá byť zbytočné a my pociťujeme málo radosti a pocitu šťastia.
Dehydratovaní ľudia trpia v období sucha, v januári a februári najviac a to silnými alebo opakovanými zápalmi dýchacích ciest s reziduálnym dlhotrvajúcim kašľom v dôsledku suchosti slizníc a pocitom šteklenia na sliznici. Slizniciam chýba voda, ktorá uhasí a reguluje oheň (zápal). Suché sliznice sa ľahko podráždia, zapália a opuchnú, klasickým príkladom sú opakujúce sa laryngitídy. Typickým prejavom suchosti slizníc je aj pálivá bolesť ako pri záhe.
Charakteristické zhoršenie pre Nat mur je ráno, keď sme najviac dehydratovaní. Preto je dobrým zvykom ráno po prebudení vypiť 1-2 poháre čistej vlažnej vody. Môže ísť pritom o kašeľ, opuchy viečok, problémy so srdcom alebo rannú únavu.
Najchladnejší mesiac v roku je paralelou obrazu najväčšej zimomrivosti. Voda tvorí 60% hmotnosti tela a všetky biochemické deje v bunkách prebiehajú vo vodnom prostredí, aj tvorba energie a tepla. Preto je Nat mur súčasťou bojovej trojkombinácie (Kali phos – energia, Fer phos – kyslík a Nat mur – voda). Chronická dehydratácia sa spája so zimomrivosťou a celodennou únavou a otupelosťou. Pocit chladu môže byť aj v lete a zimné mesiace taký človek priam neznáša, nevie sa zohriať. Patria sem aj klimakterické obtiaže – ukončenie obdobia, kedy žena môže byť matkou (návaly, intenzívne potenie, suchosť slizníc a ďalšie prejavy).
Ktoré tkanivá a orgány najviac trpia pri dehydratácii?
- Sliznice – sú pokryté vlhkým filmom umožňujúcim čistenie a ochranu slizníc. Suchosť slizníc sa prejavuje pálivými bolesťami, opuchom a častými zápalmi alebo alergickými prejavmi. Ľahko ich podráždi peľ pri alergii, vírus, prach či studený vzduch. Následne vylučujú vodnatý sekrét.
- Oči – suchosť oka, alergické prejavy ako pálenie a slzenie, glaukóm (vysoký vnútroočný tlak)
- Kĺby a chrupavky – vysychanie a praskanie, artróza, degenerácia
- Obličky – regulácia vody a vylučovanie kyselín, minerálna rovnováha, regulácia krvného tlaku (vysoký TK)
Reč tela
- Ráno sú zdravotné problémy najhoršie (únava, opuchy, kašeľ a pod.).
- V suchom prostredí alebo v mesiacoch január a február sa problémy zhoršujú.
- Extrémna zimomravosť, citlivosť na chlad (aj v lete).
- Zvýšené slinenie
- Jazyk je čistý, so speneným hlienom po okrajoch.
- Neuhasiteľný smäd alebo odpor k vode.
- Extrémna túžba na slané alebo odpor k soli.
- Chuť na pikantné a štipľavé (pikantné jedlo zvlhčí sliznice).
- Zhoršenie chladom.
- Zhoršenie alebo zlepšenie pri mori.
Tvárová diagnostika
- Výrazná nazolabiálna ryha (opuch líca).
- Rozšírené póry v oblasti spánkov a líc (ako pomarančová šupka).
- Viditeľné potenie, kropaje potu na nose, čele.
- Želatínový lesk pokožky, najmä okolo očí (ako stopa od slimáka).
- Vlhké očné viečko.
- Slzenie očí (ako pri plači).
- Syndróm suchého oka. Pálivá bolesť očí.
- Opuchy horných viečok (ako po plači).
- Suché lupiny.
- Suché pery.
Ľudia si často mylne myslia, že vodu možno nahradiť čajom, pivom, mliekom, džúsom alebo polievkou. Nemožno. Pre zachovanie zdravia musí dospelý človek vypiť minimálne 1,5 l čistej vody do 17.00 hodiny, ideálne objem v litroch = hmotnosť v kg x 0,03.
O výnimočných vlastnostiach vody si pozrite vedecké video s Lucom Montagierom.