Bunkové soli

Bunkové soli intuitívne – NAT SULPH

Nat sulph je priradená v astromedicíne fixnému znameniu býk (21. apríl – 20. máj) a koralovej farbe.

V biochemickom systéme Schüsslerových solí ide o rezonančnú formu Glauberovej soli, známej z detoxikačných liečebných kúr. Je to osmoticky veľmi aktívna zlúčenina, ktorá sa nevstrebáva do buniek, ale strháva z ich okolia vodu spolu s toxínmi z metabolizmu. V medicíne a farmácii sa používa ako osmotické preháňadlo pred zákrokmi.

Býk je úplne ponorený do hmotného sveta. Má vzťah k dobrému jedlu, pekným veciam a zmyslovým pôžitkom. Bezmedzné oddávanie sa zmyslovým pôžitkom, dobrému jedlu, dobrému vínu a hodovaniu si však vyberie svoju cenu v obraze tejto soli. Dar, ktorý prináša Býk ostatným znameniam zverokruhu je pokoj, jeho stratégiou je jednoduchosť a jasnosť, tieňom je lenivosť.

Tomuto obdobiu roka vravíme „aprílové počasie“. Býva daždivo s premenlivou teplotou. Zem je po zime presiaknutá vodou, čo je potrebné, aby semienka v zemi začali pri oteplení klíčiť a rásť. Zároveň je to druhé jarné znamenie a jar sa spája s detoxikáciou pečene, rovnako ako Nat sulph a s jarnou únavou.

V astromedicíne Býk ovláda krk, šiju, mozoček, jemnú motoriku, zátylok, štítnu žľazu. Bolesti hlavy typické pre deficit Nat sulph sú v zátylku. Zátylok je miestom potenia a hromadenia toxínov. V zhrubnutej kožnej riase v zátylku pri nesprávnej životospráve môžeme vidieť „býčiu šiju“. Alkoholizmus poškodzuje nielen pečeň ale aj mozoček. Štítna žľaza je veľmi citlivá na stres, rádioaktivitu a toxíny. Napríklad autoimunitné ochorenie štítnej žľazy máva súvis s intoleranciou pšeničného lepku. Zväčšenie štítnej žľazy z nedostatku jódu súvisí s uponáhľanosťou, rýchlym tempom bez schopnosti sa zastaviť, vychutnať si život a poleňošiť si.

V homeopatii natrium predstavuje uzatvorenie, osamelosť, smútok, zameranosť na jeden dôležitý vzťah. Sulphuricum – pocit oddelenia, samotárstvo, nespokojnosť v partnerskom vzťahu ale aj intelektuálnosť, filozofické založenie, neznášanie vody v akejkoľvek podobe a celkovú slabosť.

V opise Natria sulphurica spätého so znamením Býka sa uvádza blud, že nemôže zažiť lásku, láska tu pre neho alebo pre ňu nie je. Osobná obeta, napr. pre cirkev alebo hlboké emočné zranenie a sklamanie vedie k vyhýbaniu sa láske a hlbokým citom vo vzťahu. Natrium sulphuricum je preto veľkým homeopatickým liekom na hlboké depresie až samovražedné myšlienky.

Koralová v reči farieb predstavuje na jednej strane túžbu po spojení, jednote a blízkosti a na druhej strane bolesť z emočného zranenia neopätovanej lásky. Človek je sociálny tvor a bez druhých nemôže byť šťastný, dokonca nemôže ani prežiť.

Cit spolupatričnosti (záujem o druhých, cit niekam patriť, mať svoje miesto, rovnocennosť a prispievanie) je považovaný v individuálnej psychológii za základ duševného zdravia. Ako sa teda môže cítiť niekto, kto nedôveruje ľuďom, vyhýba sa emočnému zraneniu a zvolil si ako protektívnu stratégiu vyhýbanie sa intímnemu vzťahu, blízkym priateľským vzťahom, rodinným väzbám a izoloval sa?

Izolácia je najväčší trest a utrpenie, zlomí každého. Rovnako ako odmietnutie, neprijatie dieťaťa rodičmi a neopätovaná láska predstavujú najväčšie zranenia, ktorých sa rodičia môžu na deťoch dopustiť.

Iný aspekt koralovej sú očakávania, ktoré ničia láskyplné vzťahy. Emócie ako frustrácia a hnev sídlia podľa tradičnej čínskej medicíny v pečeni. Keď ich potlačíme, namiesto toho, aby sme ich spracovali, prispievajú k jej blokáde, oslabeniu funkcie. Hnev je aktivizujúci, môže nás donútiť zamyslieť sa, niečo urobiť, s niekým sa porozprávať. Hnev je ale aj vynucovacia emócia, ktorá nám pomáha dosiahnuť niečo, na čo si myslíme, že máme právo. Ale na čo máme skutočne právo okrem rešpektu, bezpečia a spravodlivého dielu kyslíka? Naša pečeň by sa mala usmievať a sídliť v nej láskavosť. Potom môžeme s druhými vychádzať.

Celé tajemství a snad jediný recept na štěstí je mít rád lidi a milovat je. Kdo myslí jenom na sebe, ochudí jiné o sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a zahyne.“
                                                                                                                          Jan Werich

Zdravotné problémy v obraze Nat sulph

Pečeň a žlčník – Nat sulph je v biochemickom systéme hlavná soľ na pečeň, jej spriechodnenie a detoxikáciu.

Tekutiny – opuch celého tela, ťažké končatiny, preťažená lymfa, zadržiavanie vody alebo hromadenie seróznej tekutiny. V biochemickom systéme máme dve soli na vodu – Nat mur na rehydratáciu a Nat sulph na detoxikáciu. Nat sulph strháva vodu a toxíny a odvádza ich smerom von z tela. Pri dehydratácii je potrebné kombinovať Nat sulph s Nat mur a zlepšiť pitný režim.

Reč tela a symptómy

  • Horká chuť na koreni jazyka.
  • Pocit svrbenia na koži. Solárna alergia – slnko a teplo zvýši toxicitu toxínu v koži a ten sa vylúči ako vodnatý pľuzgier.
  • Zvracanie žlče.
  • Vodnaté vyrážky na koži, mokvanie zapálenej kože.
  • Opuchy rúk, nôh, celého tela. Telo je nasiaknuté vodou ako špongia. PMS.
  • Pocit ťažkých nôh. Virózy. Tendencia zadržiavať vodu v celom tele.
  • Zhoršenie vo vlhkom a teplom prostredí (vysoká vlhkosť vzduchu, vlhké byty).
  • Zlepšenie na čerstvom vzduchu a v suchom prostredí.
  • Zlepšenie hladovkou, detoxikačnou diétou.
  • Hnačka ráno náhle, často s plynatosťou.
  • Chronické hnačky.

Tvárová diagnostika

  • Červený až červenomodrý nos (tzv. opilecký nos), červeň sa môže šíriť až na líca.
  • Vačky pod očami – permanentné.
  • Zhrubnutý krk a kožná riasa na zátylku.
  • Žltá až žltozelená farba kože tváre (napríklad okolo úst) a očných sklér.
  • Chronické ekzematické zápaly kože, koža je drsná, horúca, olupuje sa, mokvá, po olúpaní ostáva začervenalá.
  • Povlak na koreni jazyka je nazelenalý až zelenošedý alebo zelenohnedý.