Virtuozita zdravia

O bunkových soliach: Užívanie a dávkovanie

Odporúčaná veľkosť dávky podľa Schüsslera zodpovedá laktózovému triturátu veľkosti hrášku. Dnes sa namiesto triturátu väčšinou používajú tablety, pričom jednotlivá dávka je jedna tableta hmotnosti 0,5 g . Odporúčané dávkovanie je 3 – 4 takéto dávky denne. V akútnych prípadoch a na začiatku liečby treba dávkovanie zvýšiť na 6 až 8 dávok denne. Pri dávkovaní 3 až 6 dávok denne objektívne posudzujeme a vyhodnocujeme účinnosť až po prvých 6 týždňoch užívania. Subjektívne býva účinok evidentný aj skôr.

Dĺžka a intenzita dávkovania závisí od hĺbky deficitu a minerálnej nerovnováhy, ako aj od časovej dĺžky pretrvávania zdravotných problémov. Minerálny deficit sa užívaním bunkových solí postupne znižuje a stav sa neustále zlepšuje. Niekedy je potrebné soli užívať niekoľko dní až týždňov, napr. Kali phos, inokedy niekoľko mesiacov až rok, obzvlášť pokiaľ ide o pomalé a hlboko pôsobiace soli ako je Silicea alebo Kali sulph. V akútnych stavoch niekedy stačí intenzívnejšie dávkovanie počas niekoľkých dní. Dávkovanie a dĺžka užívania sú jasnejšie až s pribúdajúcou praxou, a preto je dobré poradiť sa s odborníkom. Neúspech podávania solí nemusí prameniť len zo zle vybraného prostriedku, často to býva kvôli nedostatočnému dávkovaniu alebo krátkej dobe užívania.

Pastilky sa rozpúšťajú buď v ústach, alebo vo vode. Rozpúšťanie vo vode sa považuje za účinnejšie a obzvlášť výhodné vtedy, ak užívame viacero solí naraz. Môžeme si polovicu z odporúčaných solí rozpustiť vo vode, ktorú po malých dúškoch vypijeme doobeda, a polovicu vo vode, ktorú vypijeme poobede. Takto rozpustené bunkové soli sa pijú pomaly, aby bol dostatok času na vstrebanie solí cez sliznice už v ústnej dutine. Malým deťom sa tablety rozpustia v malom množstve vody a podajú po lyžičkách. Prípadne je možné bábätkám vytierať ďasná s práškom z rozdrvenej tablety. Takto je možné podávať aj viacero druhov solí naraz. Pastilky je potrebné užívať mimo jedla, to znamená, keď sú ústa prázdne, nakoľko sa vstrebávajú už v ústnej dutine. Nie je potrebné sa vyhýbať mentolu či kofeínu

Skladovanie

Bunkové soli sa skladujú mimo zdrojov elektromagnetického žiarenia ako je mobilný telefón, TV, chladnička, elektrické vedenie, podobne ako homeopatiká, Bachove kvetové esencie alebo Aura-Soma® produkty.