Bunkové soli

Užívanie, dávkovanie a nežiadúce účinky

Užívanie a dávkovanie bunkových solí

Odporúčaná veľkosť dávky podľa Schüsslera zodpovedá laktózovému triturátu veľkosti hrášku. Dnes sa namiesto práškového triturátu väčšinou používajú pastilky, ktoré sa rozpúšťajú v ústach. Jednotlivá dávka je jedna pastilka hmotnosti 0,5 g. Odporúčané dávkovanie je 3 – 4 takéto dávky denne.

V akútnych prípadoch a na začiatku liečby treba dávkovanie zvýšiť na 6 až 8 dávok denne. V prípade akútneho zápalu je možné napríklad dávku Ferr phos zvýšiť aj na 1 dávku (0,5 g) každých 30 minút až 1 hodinu.

Špeciálne sa odporúča užívať “horúce magnézium” pri akútnych kŕčoch, nespavosti alebo kolikových bolestiach: 5 dávok zaliať horúcou vodou a ihneď po rozpustení užiť ako teplý nápoj. Po polhodine je možné v prípade potreby podanie “horúceho magnézia” zopakovať. Pri dávkovaní 3 až 6 dávok denne objektívne posudzujeme a vyhodnocujeme účinnosť až po prvých 6 týždňoch užívania. Subjektívne býva účinok evidentný aj skôr.

Dĺžka a intenzita dávkovania závisí od hĺbky deficitu a minerálnej nerovnováhy, ako aj od časovej dĺžky pretrvávania zdravotných problémov. Minerálny deficit sa užívaním bunkových solí postupne znižuje a stav sa neustále zlepšuje. Niekedy je potrebné soli užívať niekoľko dní až týždňov, napr. Kali phos, inokedy niekoľko mesiacov až rok, obzvlášť pokiaľ ide o pomalé a hlboko pôsobiace soli ako je Silicea alebo Kali sulph. V akútnych stavoch niekedy stačí intenzívnejšie dávkovanie počas niekoľkých dní. Dávkovanie a dĺžka užívania sú jasnejšie až s pribúdajúcou praxou, preto je dobré poradiť sa s odborníkom. Neúspech podávania solí nemusí prameniť len zo zle vybraného prostriedku, často to býva kvôli nedostatočnému dávkovaniu alebo krátkej dobe užívania.

Pastilky sa rozpúšťajú buď v ústach alebo vo vode. Rozpúšťanie vo vode sa považuje za účinnejšie a obzvlášť výhodné vtedy, ak užívame viacero solí naraz. Môžeme si polovicu z odporúčaných solí rozpustiť vo vode, ktorú po malých dúškoch vypijeme doobeda, a polovicu vo vode, ktorú vypijeme poobede. Takto rozpustené bunkové soli sa pijú pomaly, aby bol dostatok času na vstrebanie solí cez sliznice už v ústnej dutine. Malým deťom sa tablety rozpustia v malom množstve vody a podajú po lyžičkách. Prípadne je možné bábätkám vytierať ďasná s práškom z rozdrvenej tablety. Takto je možné podávať aj viacero druhov solí naraz. Pastilky je potrebné užívať mimo jedla, to znamená, keď sú ústa prázdne, nakoľko sa vstrebávajú už v ústnej dutine. Nie je potrebné sa vyhýbať mentolu či kofeínu.

Zmes všetkých bunkových solí (Biokomplex) by mohla zvádzať nahradiť užívanie jednotlivých solí užívaním komplexu všetkých. Avšak treba vysvetliť, že komplexný zmesný prípravok je určený na dlhodobé alebo stále užívanie, prevenciu a posilnenie pri diétach, poruchách vstrebávania živín, pre starších ľudí, aktívnych športovcov alebo pre pacientov s mnohými ochoreniami. Jednotlivé soli nie sú v tomto prípade triturované samostatne, ale spolu ako zmes. Z tohto dôvodu je komplexný prípravok odlišný a nemôže nahradiť jednotlivé bunkové soli. Treba ho vnímať ako prostriedok na celkové posilnenie a doplnok ku základným soliam.

Nežiadúce účinky

Bunkové soli sú prirodzené a telu vlastné látky, preto ich užívanie je zvyčajne bez nežiadúcich účinkov. Je však vhodné poradiť sa o užívaní s vyškoleným konzultantom, pretože nesprávne užívanie môže v niektorých prípadoch spôsobovať diskomfort. Napríklad, ak Nat sulph (soľ na detoxikáciu) spôsobí zhoršenie, pravdepodobne ide o stav dehydratácie a treba upraviť pitný režim a pridať Nat mur. Iný príklad môže byť nespavosť po použití Ferr phos, kedy treba upraviť čas užívania do 15.00 hodiny. Ďalším príkladom môže byť zhoršenie po Silicei, ktorá má vypudzujúci účinok alebo po Calc sulph, ktorá spriechodňuje tkanivá a môže prechodne zhoršiť hnisanie na koži a slizniciach alebo po Kali sulph, ktorá je vnútrobunký čistič a môže prechodne zintenzívniť prejavy chronického zápalu na koži. Všetky tieto reakcie sú však pochopiteľné a sú logickým dôsledkom účinku jednotlivých solí. Jednoduchými opatreniami môžeme spomínaným nežiadúcim účinkom predchádzať.

Objektívne nežiadúce účinky môžu nastať v dôsledku kvantitatívneho príjmu nosiča, ktorý tvorí 99,9 % hmotnosti tabliet. Polyoly majú glykemický index 2 a preto sa prakticky nerozkladajú a nevstrebávajú. Preto sa dostávajú do čreva, kde pri vyššom príjme (desietky tabliet denne) môžu spôsobiť neškodný diskonfort – plynatosť. Obyčajne sa tieto problémy po 2 týždňoch upravia a črevná flóra sa prispôsobí. Pri užití veľkého množstva tabliet (niekoľko desiatok) sa môže prejaviť laxatívny účinok polyolov. Napriek tomu považujeme polyoly za oveľa lepší nosič v pastilkách než laktózu, mliečny cukor a to rovno z 2 dôvodov – glykemický index a intolerancia.

Zvláštny prípadom sú subjektívne nežiadúce účinky, ktoré užívatelia neurčito opisujú, pretože sa cítia inak, ale v podstate nevedia uviesť konkrétne ťažkosti. Ak sú presvedčení o nežiadúcich účinkoch užívania tabliet, tak ich môžu subjektívne cítiť. Je to niečo podobné ako negatívny efekt placeba, tzv. nocebo. Diskomfort však môže spôsobiť jednoducho zmena. Ak ide o takéto neurčité ťažkosti a pocity, odporúča sa zvýšiť dávkovanie, 1 dávku každé 2 hodiny, až do odznenia nepríjemností.

Bezpečnostný list nosiča (Safety Data Sheet) si môžete stiahnuť tu.

Podrobnejšie informácie nájdete v publikácii Bunkové soli alebo na týchto stránkach pri jednotlivých bunkových soliach.