Rovnováha vápnika je dôležitá nielen pre kosti
Minerálne látky tvoria 6% hmotnosti ľudského tela, pričom vápnik je najzastúpenejšia minerálna zložka.
99% vápnika je uložených v kostiach a zuboch. Malá časť sa nachádza ako funkčné kalcium v krvi a plní mnoho funkcií – ovplyvňuje prácu kostrových svalov, delenie buniek, je dôležité pre činnosť srdca, hladkej svaloviny, vnútorných orgánov a nervov. Reguluje vylučovanie hormónov a enzýmov, zrážanie krvi a mnohé iné biochemické pochody.
Osteoporóza je rednutie kostí, nie nedostatok vápnika
Toto ochorenie sa často mylne zamieňa s nedostatkom vápnika. Nedostatok vápnika spôsobuje krivicu, rachitídu, osteomaláciu a je dôsledkom deficitu vitamínu D. Výskyt týchto ochorení v našej populácii vďaka vitamínu D dnes už prakticky neexistuje.
Naopak, počet ľudí s osteoporózou pribúda. Takmer každá druhá žena po päťdesiatke utrpí zlomeninu v dôsledku osteporózy. A tento trend má stúpajúci charakter.
Pri osteoporóze ide o rednutie kostí a hlavným problémom je ich lámavosť.
Kosť si predstavme ako železobetón, tvorený cementom a železnými prútmi. Cement predstavuje minerálnu zložku – apatit, kde kalcium má skutočne najväčší podiel, ale prítomné sú aj ďalšie minerálne zložky – magnézium, zinok, fluór, kremík. Železné prúty sa dajú prirovnať k pevnej kolagénovej sieti. Jediným spoľahlivým ukazovateľom pevnosti kostí a osteoporózy je ich lámavosť. Najviac kostnej hmoty máme okolo 20. roku života a potom už jej množstvo iba klesá. Rednutie kostí sa týka ako mužov tak aj žien. U žien súvisí s úbytkom hormónu estrogónu v menopauze, ktorý spôsobuje zníženie vstrebávania vápnika v obličkách, ako aj zníženú premenu vitamínu D na aktívnu formu.
Blahodárne účinky mlieka a vysokých dávok kalcia v tabletách sa a v prevencii osteoporózy, na rozdiel od vitamínu D, neosvedčili a v praxi sa od nich ustupuje.
Čo odporúčame pri osteoporóze a osteopénii:
Pohyb. Cvičte aspoň hodinu 3x týždenne. Pohybom kosti pevnejú. Zatlačením svalov na kosť pri pohybe začne kolagén „priťahovať“ minerálne látky (piezoelektrický efekt).
Doprajte si dostatok slnečných lúčov, ktoré vytvárajú vitamín D. 30 minút na slnku vytvorí dostatok D vitamínu na dlhú dobu, až 10 000 UI.
Obmedzte stravu, ktorá prekysľuje organizmus. Jedzte menej živočíšnych bielkovín a viac rastlinných zdrojov vápnika – mandle, listovú zeleninu, celozrnné obilniny a ďalšie.
Dbajte na dobrý pitný režim, ktorý pomáha obličkám vylučovať kyselinu a vylaďovať delikátnu rovnováhu minerálnych látok.
Dopĺňajte vitamín D a vápnik v minimálnej dávke, prípadne aj horčík a zinok.
Ak vás zaujíma táto téma viac, odporúčame našu obľubenú populárno-náučnú publikáciu Čínska štúdia (T. Colin Campbell) o zdraví a zdravej strave, kapitoly o osteoporóze a vitamíne D a našu knihu Bunkové soli, ktorá je príručkou používania bunkových solí podľa systému Dr. Schüsslera.
Ako súvisí vápnik s vitamínom D a prečo tabletka vitamínu D nestačí
Hladina vápnika v krvi môže kolísať iba v úzkom rozmedzí. Preto si naše telo vyvinulo dokonalú a dosť komplikovanú reguláciu metabolizmu vápnika.
Kľúčovú úlohu v regulácii metabolizmu vápnika hrá vitamín D, bez ktorého nie je možné zabudovávanie vápnika do kostí, zubov a obnova kostí. Vitamín D podporuje aj vstrebávanie vápnika v čreve z potravy a znižuje jeho straty vylučovaním. Okrem toho má vitamín D aj výrazný imunostimulačný a protirakovinový účinok.
Vitamín D vlastne nie je vitamín ale hormón, pretože si ho vieme vytvoriť v koži z derivátu cholesterolu vďaka slnečným lúčom. Schopnosť kože tvoriť vitamín D je neuveriteľná, aj viac ako 10 000 IU pri 30 minútovom opaľovaní. Ak máte dostatok slnka, nepotrebujete výživové doplnky. Tie sú vhodné najmä v zime a pre ľudí, ktorí na slnko nechodia. Vitamín D zo slnka alebo z tablety sa ukladá v zásobárni, ktorou je pečeň. V čase potreby sa malé množstvo vitamínu D zo zásoby premení v obličkách na svoju aktívnu formu, ktorá pretrvá len niekoľko hodín.
Hormóny prištítnych teliesok citlivo reagujú na zmenu hladiny vápnika v krvi.
Keď sa zvýši hladina vápnika v krvi, zastaví sa tvorba aktívnej formy vitamínu D. Tým sa zníži vstrebávanie vápnika v čreve z potravy, zvýši sa jeho vylúčenie močom, ale zároveň sa „vypnú“ aj ďalšie priaznivé účinky vitamínu D.
Pri poklese hladiny vápnika v krvi sa táto veľmi rýchlo obnoví zo zásob vápnika v kostiach. Zároveň sa aktivuje premena vitamínu D obličkami na jeho aktívnu formu. Vďaka aktívnemu vitamínu D telo „požičaný“ vápnik do kostí vráti späť a dochádza k obnove kostí.
Ak by sme nemali dostatok aktívneho vitamínu D a vápnik by sa z kostí len vyplavoval, postupne by naše kosti priveľmi skrehli a rozvinula by sa osteoporóza.
Dlhodobo nízka hladina aktívnej formy vitamínu D má súvis s týmito zdravotnými problémami:
Osteoporózou a osteopéniou
Zníženou bunkovou imunitou
Autoimunitnými ochoreniami ako psoriáza, roztrúsená skleróza a diabetes 1. typu
Rakovinou a ďalšími
Vysoká hladina vápnika v krvi vôbec nie je žiadúca, lebo „vypne“ aktívny vitamín D
Schüsslerov odkaz „viac neznamená lepšie“ platí v prípade vápnika dvojnásobne.
Dlhodobo zvýšený príjem vápnika je na úkor kontroly jeho metabolizmu. Za normálnych okolností by sa na tejto úlohe mal podielať aktívny vitamín D. Ak organizmus potrebuje viac vápnika, aktívna forma vitamínu D jednoducho zabezpečí príjem vápnika zvýšením jeho vstrebávania v čreve a znížením jeho vylučovania močom a stolicou.
Vysoká hladina vápnika môže byť dôsledkom stravy bohatej na vápnik (napr. mliečne výrobky) a užívania výživových doplnkov s vysokými dávkami vápnika. Môže byť tiež spôsobená posunom pH do kyslejšej oblasti v dôsledku stresu, vysokej konzumácie bielkovín alebo v dôsledku oslabenia obličiek, ktorých úlohou je vylučovať kyselinu a udržiavať „dobré“ pH. Konzumácia veľkého množstva mliečnych výrobkov je prekvapivo najhoršia kvôli veľkému vysokému obsahu vápnika aj bielkovín.
Nedostatok vápnika v potrave vo vhodnej forme a v rovnováhe s ostatnými živinami, nadbytok bielkovín, ktoré zaťažujú telo kyselinou, nedostatočná činnosť obličiek, zlý pitný režim, zlé dýchanie pri strese – to všetko môže veľmi ľahko narušiť rovnováhu vápnika v tele. Prejavmi môžu byť nielen opakované kŕče kostrového svalstva (nočné kŕče v nohách), nočné potenie, tŕpnutie a ihličkové pichanie v končatinách, tetánia, nechutenstvo a chudnutie, ale aj tvorba nežiadúcich ložísk, tzv. kalcifikátov v cievach a kĺboch. V obličkách môžu soli vápnika pri slabom pitnom režime vytvárať kamene. Takisto pri srdcovo-cievnych ochoreniach je potrebné strážiť hladinu vápnika. Zvýšená hladina vápnika v krvi môže nepriaznivo ovplyvňovať tep.
Odporúčané denné dávky vápnika sa pohybujú okolo 800 mg denne. V takomto množstve by sme ho mali prijímať prirodzene v strave a v rovnováhe s ostatnými minerálnymi živinami, najmä horčíkom, draslíkom, železom a zinkom. Ak sa sústredíme len na zvýšené dávky vápnika, nielenže „vypneme“ premenu vitamínu D na aktívnu formu, ale narušíme aj delikátnu spoluprácu a rovnováhu minerálnych látok v bunkách a mimo nich.
Vápnik a systém bunkových solí
Bunkové soli sú známe aj ako Schüsslerove alebo tkanivové soli. Používajú sa od 19. storočia. Metóda sa rozšírila z Nemecka do celého sveta a dnes je bežnou súčasťou celostnej medicíny. Tento rok oslavujeme 200. výročie narodenia otca tejto metódy Wilhelma Heinricha Schüsslera. Ide o tradičnú metódu, ktorej fungovanie je preverené viac než storočnou empirickou skúsenosťou.
Schüssler a jeho nasledovníci veria, že dopĺňanie minerálnych živín má byť v minimálnej dávke a špeciálne upravenej rezonančnej forme. Bunkové soli sa vyrábajú trituráciou a postupným decimálnym riedením minerálnej živiny (označujeme D1 až Dx).
Sú funkčným prostriedkom, ktorý jemným spôsobom zlepšuje vstrebávanie danej minerálnej živiny do bunky a bunkových organel tak, aby sa obnovila prirodzená minerálna rovnováha v tele.
V systéme bunkových solí sú tri soli vápnika (Calc Phos, Calc Fluor a Calc Sulph). Každá z nich má empirickým spôsobom spísané účinky, najčastejšie prípady použitia a prejavy nedostatku v tkanivách. V niektorých prípadoch je výhodné ich použiť samostatne podľa prejavov.
CALCIUM PHOSPHORICUM (CALC PHOS) v riedení D3 – D6
Základná forma vápnika, ktorú používame pri kŕčoch kostrového svalstva, pri jeho zvýšenom alebo zníženom tonuse, pri nechutenstve u detí, starých ľudí a po chorobe, pri slabej krvotvorbe v kostnej dreni, veľkých stratách krvi, pri meteosenzitivite (akýkoľvek zdravotný problém, ktorý sa zhoršuje zmenou počasia), pri mravenčení a ihličkovitom pichaní v končatinách, pri tetánii (spolu s Mag phos), nočnom potení v menopauze. Ďalej pri rozpúšťaní kalcifikátov, odmietaní materského mlieka, spomalenom raste, priberaní a dentícii u bábätiek a mnohých ďalších problémoch.
CALCIUM FLUORATUM (CALC FLUOR) v riedení D6 – D12
Fluorid sa zabudováva do apatitu kostí a zubnej skloviny a zvyšuje tak ich odolnosť voči kyselinám. Je základným prostriedkom pre šľachy. Používame ho samostatne pri slabej zubnej sklovine, citlivých krčkoch zubov, stuhnutosti pohybového systému, skrátených šľachách, bolesti a poškodení šliach (ako tenisový lakeť a bolesti v členkoch po behu), úponov alebo naopak pri hypermobilite kĺbov. Zvyšuje pevnosť, pružnosť a ohybnosť pohybového aparátu.
CALCIUM SULPHURICUM (CALC SULPH) v riedení D6
Je najlepšou bunkovou soľou na celkový detox, spriechodňuje tkanivá, dáva do pohybu nánosy toxínov, zlepšuje celulitídu a čistí lymfu. Používa sa najmä pri chronických a opakovaných hnisavých stavoch kože a slizníc a pri chronických zápaloch hlbších štruktúr spojivového tkaniva.
OSTEOKOMPLEX
Kombinovaný prípravok s vápnikom a jódom v minimálnej dávke. Je vhodný pre ľudí v zrelom veku, detí v období rýchleho rastu, dojčiace ženy, po zlomeninách a podobne.
Obsahuje:
Calcium carbonicum
Calcium phosporicum
Calcium sulphuricum
Calcium fluoratum
Kalium iodatum
Calcium carbonicum v riedení D3. Nepatrí do systému základných bunkových solí, tvorí dôležitú súčasť kostnej hmoty, zabudováva sa do „cementu“ (apatitu) kostí.
Calcium phosphoricum v riedení D3. Základná forma vápnika a hlavná zložka apatitu kostí a zubov. Dôležitá pre rovnováhu jeho metabolizmu, bunkové delenie, prácu svalov a nervov. Pomáha pri nočnom potení v menopauze.
Calcium sulphuricum v riedení D3. Forma vápnika dôležitá pre čistenie tkanív – medzibunkového priestoru a lymfy. „Spriechodňuje“ tkanivá.
Calcium fluoratum v riedení D4. Fluorid vápenatý spevňuje povrch apatitu kostí a zvyšuje odolnosť voči kyselinám. Má priaznivé účinky v prevencii osteoporózy. Fluór je pre posilnenie zubov a kostí nenahraditeľný. Prestal sa však bežne používať, pretože je kvantitatívne veľmi malý rozdiel medzi terapeutickou a toxickou dávkou. Preto je fluór vhodný jedine v minimálnej dávke, násobne nižšej ako je toxická. V riedení D4 je fluór úplne bezpečný aj pri zvýšenom dávkovaní. Táto forma vápnika je dôležitá pre povrch kostí, zubnú sklovinu, ale aj šľachy a fascie. Pohybový aparát je vďaka nemu odolnejší, pružnejší a ohybnejší.
Kalium iodatum v riedení D5. Jód je dôležitý pre hormonálnu rovnováhu, ochranu ženy pred hormonálnymi výkyvmi v menopauze a nadmerným potením. Je súčasťou hormónov štítnej žľazy a jej funkcia je od jódu závislá. Jeho nedostatok vidíme najmä u tehotných a dojčiacich žien, u žien v menopauze a po menopauze a u detí v období rastu. Nedostatok jódu spôsobuje, únavu, priberanie, oneskorený mentálný vývin u detí, vnútornú podráždenosť a nepokoj a súvisí s prepracovávaním. Na jód sú citliví pacienti s autoimunitným ochorením štítnej žľazy.