Bunkové soli

Bunkové soli intuitívne – KALI PHOS

Kali phos je priradená ohnivému znameniu barana (21. marec – 20. apríl) a červenej farbe.

Tretia z bojovej kombinácie, ktorú najlepšie vystihuje slovo energia, súvisí so začiatkom astrologického roka a aj so smrťou bunky a organizmu. Pozoruhodné je, že bojová kombinácia Nat mur – Ferr phos – Kali phos je priradená trom znameniam idúcim po sebe, Vodnár – Ryby – Baran, a zimným mesiacom. Keď sme prežili zimu (Marec, poberaj sa starec), v Baranovi zrekapitulujeme, ako sme v zime oddychovali a musíme sa vysporiadať s jarnou únavou.

21. marca sa začína astrologický rok. Prvá kardinálna forma ohňa zapaľuje počiatky života, pohybu, činov, prináša začiatok astrologického roka, astrologickú jar, sadenie a klíčenie semien, prebudenie prírody po ľadovej zime, pôrod. Baran sa po hlave vrhá do života a do tvorivého procesu. Deficit energie a tejto minerálnej živiny sa naopak spája s koncom životnej cesty, so smrťou bunky a celého organizmu. Keď sa povie „energia“ a „červená“, ľudia si predstavia viac aktivity, opak je však pravdou. Kali phos prináša upokojenie, dobrý spánok, dobrú náladu a optimizmus.

Baran podľa medicínskej astrológie ovláda hlavu, mozog a senzorické nervy. Kali phos je hlavnou alebo doplnkovou soľou všetkých ochorení mozgu od demencie až po traumy. Z pohľadu obnovy a regenerácie sú nervové a mozgové bunky najcitlivejšie na nedostatok energie a prvé príznaky únavy vidno práve tu. Kali phos sa, samozrejme, používa aj v prípade deficitu energie iných buniek, napr. pri svalovej únave, avšak najčastejšie použitie v praxi býva v prípadoch psychického vyčerpania. Hlavnou cnosťou Barana je odvaha, stratégiou je dobrodružstvo a tieňom je hnev.

V homeopatii sa káliu (draslíku) prisudzuje silný zmysel pre povinnosť, povinnosť smerom k rodine a práci, rigidita a lipnutie na pravidlách (opak kreativity). Uprednostnenie povinnosti nad všetko ostatné môže viesť k extrémnemu vyčerpaniu. Phosphorus (fosfor) má súvis so súcitnou a priateľskou povahou, vyčerpanosťou z učenia alebo zo vzťahov s druhými, problémami s nejasnými hranicami až difúznosťou. Zo všetkých homeopatických liekov má v obraze asi najviac najrôznejších strachov. Kalium phosphoricum, kombinácia oboch prvkov, bude predstavovať konštitúciu, ktorá veľa prináša pre rodinu, blízkych alebo pre prácu, často až do vyčerpania. Chce sa zavďačiť svojim blízkym a dúfa v opätovanie lásky. Snaží sa urobiť dobrý dojem. Predstavuje otvorenosť a ústretovosť voči požiadavkám druhých. V tejto zlúčenine je akoby rozpor medzi povinnosťou na jednej strane a vyčerpanosťou na druhej strane.

Aké kľúčové slová prináležia k červenej farbe priradenej k tejto bunkovej soli? Jazyk farieb je univerzálny a intuitívny. Mnoho ľudí priradí k tejto farbe práve slová ako energia, entuziazmus, vášeň, teplo, hrozba, pozor, výstraha, krv atď. Pozrime sa na energiu: máme jej buď dostatok alebo nedostatok. Keď máme dostatok energie, je to veľmi príjemný stav, sme dobre naladení, optimistickí, pokojní a kreatívni. Máme silu prekonať prekážky, zmeniť v živote to, čo nám nevyhovuje, dostať sa z bodu A do bodu B a podobne. Ale spôsob, akým narábame s energiou, ktorú máme k dispozícii a to, ako ju vieme regenerovať, určuje, ako dlho budeme v takomto dobrom stave a kedy pocítime vyčerpanosť. Najskôr sa objavia prvé prejavy únavy, neskôr vážne vyčerpanie ohrozujúce zdravie či dokonca samotný život. Prvé známky únavy sa prejavujú nesústredenosťou: nevieme, čo čítame, kde sme zaparkovali auto, dostavia sa poruchy krátkodobej pamäte. Ak si dostatočne neoddýchneme, myslíme na nevyriešené problémy, môžeme mať problém zastaviť nutkavé myšlienky a zaspať. „Ako to mám vyriešiť? Čo som ešte neurobil/neurobila? Ako to všetko stihnúť?“ Už nie sme schopní vypnúť hlavu. Stávame sa podráždenými, hnevlivými a nepríjemnými. Kričíme na partnera/partnerku, deti. Pocity viny nám na nálade nepridajú. V extrémnom prípade ľudia nezažmúria oko niekoľko dní až týždne. To už je vážny duševný stav. Riešenie nenachádzame, dostaví sa depresia. Nechce sa nám vstať z postele, nikam ísť. Nervy sú precitlivelé na hluk, vadí nám aj denné svetlo. Dostaví sa nechuť k životu. Konečným štádiom vyčerpanosti sú myšlienky na smrť, ktoré netreba nikdy podceňovať, ale aj smrť bunky a organizmu.

Všetci poznáme rôzne úrovne vyčerpania. Ak vynecháme príčiny, ktoré môžu byť individuálne veľmi odlišné, spoločným menovateľom je nedostatok oddychu a spánku, prerušovaný spánok. Ľudia mávajú veľmi reaktívnu povahu. REACTIVE versus CREATIVE. Rovnaké písmená, iné poradie. Ak sa nám nepodarí ovládnuť svoju reaktívnu podstatu v odpovedi na požiadavky a impulzy z okolia, zvonenie telefónu, priania blízkych ľudí alebo zamestnávateľa, neostane nám energia na tvorivý proces. Neschopnosť povedať „nie“, keď si potrebujeme oddýchnuť, postarať sa o seba, dokonca ani vtedy, keď sme na konci so silami. Povedať „nie“ veľmi súvisí s hranicami (zelená – komplementárna farba) a sebaúctou (ružová – svetlá verzia červenej), vnútorným a emocionálnym odstupom od toho, čo sa práve deje na scéne života. Červená predstavuje najmä schopnosť povedať „áno“ tomu, čo chceme, aby v našom živote rástlo. Vyberať si aktivity, myšlienky aj priateľov. Zariadiť si chvíľku pokoja, byť sám so sebou, „dolce vita”, umenie žiť, „mindfullness”. Naučiť sa kreatívne narábať so svojou energiou. Zvoliť si, čomu sa chceme venovať a potom sa tejto aktivite naplno oddať. Byť tu a teraz v prítomnom okamihu so svojou mysľou a všetkými vnemami. Nemusí to byť zakaždým meditácia. Môže to byť čas strávený s deťmi, káva, ktorú si sami alebo s dobrou priateľkou v pokoji vypijeme, dostatočný čas na obed, alebo čas na pohybové aktivity, ktoré nám robia dobre psychicky aj fyzicky, čas na koníčky, a najmä dostatočný spánok. Chvíľa pre seba, kedy sa zastavíme, upokojíme, vypneme. Napríklad nemusíme sa vedieť okamžite rozhodnúť, ako správne zareagovať. Ak si doprajeme chvíľku času (časový priestor sa tiež vzťahuje ku komplementárnej zelenej farbe), prídeme na to, čo je lepšie aj pre nás, aj pre danú situáciu. Niekedy to môže byť povedať „nie“ alebo nič neurobiť. Napríklad, keď ide o konflikt a nie o komunikáciu, vyjasnenie, vtedy je lepšie neodpovedať. Chce to veľa energie ovládnuť svoje myšlienky a neplytvať energiou v konfliktoch. Energia nasleduje myšlienky. Je dobré, ak sa sústredíme, do čoho ju venujeme. Niekedy je dobré stráviť deň v pyžame s dobrou knihou, víkend bez detí, alebo dobehnúť spánkový deficit.

Svetločervená farba je jediná svetlá farba, ktorá má vlastný názov – ružová. V univerzálnom jazyku farieb ju máme spojenú s láskou a sebaláskou, prijatím a sebaprijatím, jemnosťou a úctou k sebe a druhým. Láska je základný ľudský cit a veľká hnacia sila. Hovorí sa, že láska hory prenáša, a tým sme opäť pri energii. Práve ľudia s nedostatočnou láskou k sebe, nízkym sebarešpektom, majú problém „vziať si voľno“ od všetkých svojich povinností a požiadaviek okolia. Ružová sa spája s bezpodmienečnou láskou, láskou, ktorá nekladie podmienky. Nemusíme nič urobiť, nijako sa zdokonaliť, nemusíme viac pracovať a ani sa niekomu zavďačiť, aby sme boli milovaní. Láska k druhým vychádza zo sebalásky a sebaúcty. Keď cítime jemnosť a lásku vo svojom vnútri, vieme sa ošetriť a postarať sa o seba. Potom je ľahké milovať aj druhých bez toho, aby sa museli meniť a viac snažiť, pretože cítime lásku vo vnútri. Tí druhí môžu byť slobodní, nemusia sa viac snažiť a ani nič pre nás urobiť, aby sme ich bezpodmienečne milovali. Práve naopak, bezpodmienečná láska im pomôže byť lepšími. City ako bezpodmienečná láska, záujem, blízkosť, keď venujeme niekomu pozornosť, tie veľmi súvisia s rastom tej časti pravého mozgu, ktorá súvisí s emocionálnou inteligenciou, schopnosťou ovládnuť emócie, s motiváciou a sústredenou pozornosťou.

Preto do obrazu Kali phos sa dostávajú emocionálne zanedbávané deti s poruchami pozornosti (ADHD) a často aj starí ľudia, ktorí žijú sami, nezdieľajú lásku s blížnymi, iba neustále dookola rekapitulujú svoj život a čo mohlo byť inak.

Červená farba a jej svetlá verzia ružová sú komplementárne so zelenou farbou. To znamená, že na farebnej ružici stoja oproti sebe a majú významný vzájomný súvis. Červená predstavuje schopnosť kreatívne narábať so svojou energiou, vnútorný odstup, prekonanie reaktivity človeka. Zelená farba znamená hranice, priestor, navonok aj vo vnútri, správne rozhodnutia v súlade s vnútorným presvedčením, pocitmi a slobodnou pravdou, dostatok času a priestoru na správnu voľbu a znamená tiež nebyť pod tlakom. Červená farba sa vzťahuje k hmotnému telu, fyzickej sile, vitálnej sile, entuziazmu, odvahe, vôli žiť, sexualite a k starostlivosti o fyzické telo.

Po Kali phos môžeme s úspechom siahnuť vždy keď ide o život. V tažkých obdobiach života, keď nám dochádzajú sily, pri nechuti žiť, depresii, strachu, šoku, veľkých životných zmenách (rozvod, strata milovanej osoby a pod.). Nikdy však nepodceňujte samovražedné nálady, patria do rúk odborníkov. Pri akejkoľvek dlhodobej vážnej chorobe, keď dochádza nádej a chuť bojovať. Pri atrofii, gangréne, paradentóze, hnilobnom procese, sepse, ktoré majú spoločné predčasnú smrť bunky. Kali phos je aj pre tých ľudí, ktorí vedia, čo je potrebné urobiť, ale nemajú na to energiu, napríklad cvičiť pre podporu zdravia, alebo odísť zo vzťahu s násilníkom. Účinky Kali phos sa dostavia pomerne rýchlo, rovnako, ako rýchlo sa do stavu vyčerpania môžeme dostať napríklad po zlej správe, strachu či hneve.

Ku ktorým orgánom a bunkám sa Kali phos vzťahuje najviac?

Mozog – obnova energie prináša pocit optimizmu, pocit pokoja, upokojenie nervových buniek a ich správnu funkciu. Kali phos podporuje učenie, krátkodobú pamäť, sústredenie sa, kreatívnu sebarealizáciu. Podporuje ochranu mozgových buniek pred toxínmi a patogénmi. Vyššia energia, vyššia odolnosť buniek. Podporuje regeneráciu a zlepšuje kvalitu života pri všetkých problémoch mozgu: starecká demencia, infekcia, depresia, epilepsia atď.

Senzorické nervy – pacient zle znáša akékoľvek podnety, vrátane hluku a svetla

Reč tela

 • Veľký neustály hlad, chuť na čokoľvek, pričom po jedle nastáva zlepšenie, chuť na orechy.
 • Túžba po domove a blízkych, prítomnosť jednej-dvoch blízkych osôb stav zlepšuje.
 • Veľká spoločnosť naopak nepomáha, pacient odmieta spoločenské akcie.
 • Hnilobný zápach z úst alebo zápach celého tela, ktorý nesúvisí s hygienou.
 • Prímes tmavej krvi v exsudáte alebo zvratkoch (rozpad tkanív), menštruácia s tmavou páchnucou krvou.
 • Vynechanie menzesu po psychicky náročnom období,
 • Málo pohybu stav zlepšuje, veľa pohybu človek nezvláda alebo sa rýchlo
  unaví, napríklad problém vyjsť po schodoch.
 • Tma a ticho zlepšuje (napríklad zatiahnuté závesy), neznesie inak bežný
  hluk, napríklad zvuk vysávača alebo mixéra.
 • Pokoj zlepšuje, človek neznáša stres, rozrušenie stav zhoršuje.

Tvárová diagnostika

 • Strata zdravej farby a žiary tváre, strata „iskry“.
 • Šedastá, popolavá farba pokožky tváre, zo začiatku v oblasti spánkov a okolo úst, neskôr celej tváre, nezdravá farba tváre.
 • Depresívny a ubolený výzor tváre.
 • Zmena mimiky tváre, „zamrznutie“ v oblasti čeľuste, neschopnosť udržať očný kontakt, neschopnosť vnímať vyššie tóny, iba nižšie (sluch nastavený na útočníka) – tieto znaky môžu byť rozpoznávajúcimi symptómami psychickej traumy u detí.
 • Vpadnuté spánky.

Poznámka: Už po 1-2 týždňoch užívania Kali phos sa vracia iskra v očiach a zdravá farba tváre, objavuje sa optimizmus.

Všetko o Kali phos si prečítate na našom webe.